Peki, terminali kullanmanın avantajı nedir? [kapalı]

61

Ubuntu'yu birkaç gün önce kurdum. Terminalin herhangi bir Linux dağıtımının büyük bir parçası olduğunu söyleyebilirim. Bu noktada sorum şu: Bununla ilgili bir şey ararken, terminale konan komutların tümü GUI aracılığıyla kolayca yapılır. Peki, terminali kullanmanın avantajları nelerdir?

Düzenleme: Herkesin cevapları için teşekkürler. Biraz uğraştıktan sonra ve cevapların yardımıyla, şimdi kullanımını anlayabiliyorum. Gururla söyleyebilirim ki, son 3 gündür onu hemen her şey için kullanıyorum ve yakında kısa bir süre içinde senaryo yazmayı daha iyi anlayacağım.

    
sordu LurkDog 21.02.2012 01:49

16 cevap

79

Unix'teki terminal harika ve güçlü bir araçtır. Windows dünyasından geçiş yaparken bunu takdir etmek zordur çünkü Windows (cmd.exe) kabuğu daha ziyade, nasıl güzelce söyleyemem, eksik. Çoğu * nix varsayılan kabuk ( bash , zsh , vb) çeşitli avantajlara sahiptir:

 1. POSIX ve Tek Unix Spesifikasyonu ile standartlaştırılmıştır, böylece bir bilgisayar için yazdığınız bir betik muhtemelen tüm POSIX uyumlu makinelerde çalışacaktır (kendinizi lot olan standart komutlarla sınırladığınız varsayılarak) ). Microsoft, bazı sürümlerde araçların dahil edilmesine yönelik bir alışkanlığa sahiptir ve diğerlerinde değil, toplu programlamayı çok isabetli ya da özlüyor

 2. Unix, terminalden yukarı kurulduğundan, her şey komut satırından yapılandırılabilir. Windows böyle bir noktaya kadar oldu, ancak 16 bit alt sistemi ve DOS'ı bununla birlikte bırakmayı seçtiler. Şimdi Windows'da bazı şeyleri değiştirmenin tek yolu GUI.

 3. Çünkü bu kadar esnek. Komutlar birlikte pipetlenebilir ( ls | grep filename ), yakalanabilirler ( gcc program.c > ./standard_out 2> ./standard_error ), ve değiştirilebilir ( ls /home/'whoami' veya ls /home/$(whoami) )

 4. UNIX yardımcı programları tek bir şey yapmak için tasarlandığından ve bunu iyi yaptığından. Sadece awk , grep , sed , wget veya başka bir çok kişinin içine bak. Kendi başlarına tek bir görev elde ederler, ancak # 3 ve # 2 verildiğinde güçlü ifadeler oluşturabilirler.

 5. Görevleri otomatik hale getirme yeteneği nedeniyle. cron ve bash betikleri, uzun, karmaşık ve / veya tekrarlanan görevlerin basitleştirilmesini veya tamamen otomatikleştirilmesini sağlar.

 6. Çünkü insanlar hata yapmaya eğilimlidir. Göreceli olarak kısa kabuk betikleri, ayarları tutarlı bir şekilde değiştirmek için kullanılabilir. Farklı durumlarda hangi komutların güvenli olduğunu bilmek için kullanıcılara güvenmek yerine, komut dosyalarına güvenlik kontrolleri oluşturulabilir.

verilen cevap Huckle 21.02.2012 02:02
36

Terminali kullanmanın birçok avantajı vardır. Argümanlar kolaylık, üretkenlik ve nostaljiden farklıdır. İşte bazıları:

 1. Sizin (aslında ben) bir GUI kullanarak başaramayacağınız bazı şeyler var. Yapılması mümkün olmadığı için değil, çünkü bu komutlar için hiç kimse bir GUI yazmayı istemedi. Örneğin, bir komut kullanmak istediğimde, bir klasördeki bir sürü dosyaya dönüştürmek için mdf2iso diyelim. % Co_de% operatörünü kullanarak çıktıyı pipetleyebilirim ve tek vuruşta yapabilirim.

 2. Birçoğumuz için, sadece olması gereken şey bu. Bunun uzmanlık ile pek ilgisi olmadığını unutmayın. Ben linux uzmanı değilim, sadece düzenli bir kullanıcıyım, ancak mümkün olan her yerde komut satırını kullanmayı tercih ediyorum. Bu, neden kullanıldığının yanı sıra neden kullanılması gerektiğine ilişkin bir argüman değildir.

 3. Komut dosyaları güçlü bir şeydir. Koşulları | kullanabilir ve if vb. Döngüler kullanabilir ve yukarıdaki gücü birleştiren her türlü şeyi yapabilirsiniz. Komut dosyasının gücü için bir sınır yoktur. Gereksinimlerinize uygun karmaşık görevleri otomatik hale getirebilirsiniz. Böyle şeyler için, gereksiniminize uyan bir GUI uygulaması bulmak genellikle zordur.

 4. Çok düşük bant genişliği ayarlarında bile uzaktan giriş yaparak görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

 5. Diğer kişilere komutlar belirtebiliyorsanız, öğreticilere yardım etmek, yazmak vb. Bu sayede ekran görüntüsü almanıza gerek yok. Bu da bize yardımcı olan kişi için başka bir avantaj sağlar, bu da bizi bir sonraki noktaya getirir.

 6. Komut satırını kullanmak, genellikle ne yaptığınızı ve neler yaptığınızı daha iyi anlamanızı sağlar.

 7. Son olarak, daha hızlı. Birkaç harf yazmak ve SEKME 'e basmak, sonsuz menü seçeneklerine tıklamaktan daha hızlıdır. % Co_de% ile başlattığınız son komutu çalıştırmak için for kullanabilirsiniz (ör. Mount) ve benzeri.

Eminim, bahsetmediğim binlerce başka neden var.

    
verilen cevap ste_kwr 21.02.2012 02:05
18

Sonunda? Komut dosyası oluşturmaya başladığınızdan ve betikleme ile ilgili harika şey şudur:

Bir şeyleri yapma şeklinizi değiştirmek yerine, bunları yapan komut dosyasını değiştirebilirsiniz.

Terminal için komut dosyaları yazabilir ve genellikle grafik programlara giremezsiniz, bu yüzden insanlar terminali kullanırlar.

Fakat "Terminali neden kullanmalıyım?" sorunuzda. Sana cevap veremem, sen ve ben olmamanız, ama bu ilgili soru size biraz fikir verebilir:

Kullanıcılar komut satırı kullanıcıları olarak nasıl / neden sonuçlanır?

Bence üç aşamayı tanımlayabilirsiniz: (1) isteksiz kullanım; (2) konfor için gereken minimum değeri bilmek; (3) bir tanesini bulmaktan hoşlanır. Bu seviyelerin her üçünde de terminalden faydalanılabilir; Merakının durduğu yerde kendiniz öğrenin. Ayrıca, biri kabuk komut dosyasını öğrenmek istediğinde sadece biri karar verirse çok hızlı bir şekilde bu aşamalardan geçebilir.

 1. "Bu programa ihtiyacım var, bu yüzden komut satırını kullanacağımı tahmin ediyorum."

  Genellikle başlar, çünkü insanlar uzman bir şeye ihtiyaç duyduklarını bulurlar veya zor ve Google / bir forum / bir arkadaş programı bir komut satırı programı olmasını önerir. Yani, bir terminaline yazın ve yönergeleri onlara yazmasını söyleyin ve bu nasıl Terminali kullanmaya geliyorlar. Kullandığınız bu tür programların örnekleri komut satırı:

  • LaTeX / TeX / ConTeXt (aynı sistemin farklı lezzetleri) bir metin alır dosya ve güzel bir PDF belgesine dönüştürür. Örnekler için bu vitrinine bakın; ‘Pp’ ve ‘LM-Volume-manuscript’i tercih ediyorum.
  • rename , tonlarca dosyayı yeniden adlandırmanızı sağlayan güzel bir küçük programdır. bir desene. Basit bir örnek: rename s/myfile([0-9]+).txt/-myfile.txt/ ne olursa olsun, 'bond007.txt' adı verilen tüm dosyaları '007-bond.txt' içine çevirir sayıdır. Belki bazı müzik albümü dosyalarını yeniden adlandırmak istersiniz.
  • Belki de bilgisayarınızdan bir web sitesi çalıştırmak istersiniz ve siz web sunucusuna çalıştırmayı / durdurmayı / yenilemeyi öğrenmek isterseniz yapılandırması, bir terminal komutu vermelisiniz.

  Bu sistemlerin birçoğu için grafiksel ön uçlar olduğunu unutmayın, ancak Bu nokta yanında: komut satırı çağrısı ortak ve geleneksel, Birçok NASIL bunu kabul eder ve bu şekilde başlar. Çünkü:

 2. “Tamam, şimdi biraz daha rahatım.”

  Bir kez komut satırının içinde, insanlar düşünmeye başlar: Kolay olmaz mıydı? eğer yapabilirsem ..

  • ... dizinleri bir diğerinin içine bakmak için değiştirilsin mi? ('dizin değiştirme' için cd mydir )
  • ... bu dizindeki metin dosyalarının hızlı bir şekilde hatırlatılmasını sağlayın? (% liste% ',' liste 'için)
  • ... bir dosyayı taşı / yeniden adlandır? dosya kopyalamak Bir dosyayı silmek istiyor musunuz? ("%", ls *.txt ve mv myfile newname , "hareket", "kopyala" ve "kaldır" için)
  • ... bu dosyayı düzenleme / görüntüleme için açılsın mı? ( cp myfile mycopy veya rm myfile veya gedit myfile veya leafpad veya neyse.)

  İnsanlar bu beş komutu öğrendiklerinde, aslında komut satırında rahat: hareket edebilir, bakabilir ve etkileşimde bulunabilirler. Hatta biraz güçlüdür: tüm dosya gruplarında çalışabilirsiniz. nano gibi komutlarla bir kez, ve o kadar havalı değil mi?

  Şimdi, birçok insan burada mutlu bir şekilde duruyor. Terminali nasıl kullanacaklarını biliyorlar, ihtiyaç duyduklarında kullanacaklar, hepsi bu. Bu "terminal faydalıdır" seviyesidir. Bununla birlikte, terminali tercih eden , genellikle bunu yapar, çünkü komut dosyalarının sunduğu muhteşem güç olmadan yapamayacağı / istedikleri / hissetmedikleri için. Ve bu genellikle şöyle başlar:

 3. “Hey, bir komut dosyası bir dosyadaki bazı komutlardır!”

  Bu gerçekleştirme, kişiye bağlı olarak birkaç değişiklik yapabilir. Birçoğu sadece 'meh', tabi ki; İhtiyacınız olmayan şeyleri öğrenmenin bir anlamı yok. Her neyse, böyle şeyler olabilir:

  • Sıkıcı işleri otomatik hale getirmek için küçük komut dosyaları kullanmaya başlıyorsunuz. Bazı sen yaz kendin; bazılarınız başkalarından alırsınız; ve sonunda, Diğer insanların yazılarını değiştirmeye başlıyorsun.
  • Bunu yaptığınız şeylerin büyük kategorisini keşfedersiniz el ile, aralarında düşünmeyi gerektirdiği için, otomatikleştirilebilir Bu iki yapıyı kullanarak:
   • vim ve
   • mv iceland-*.jpg My_Iceland_Pics/
  • Sıkıcı veya karmaşık bir görevle karşı karşıya kalmayı tercih edersiniz Bunun için el ile yapmaktan daha fazla bir betik. Bu zaman tasarrufu için bile değil ya da yeniden kullanılabilirlik, zorunlu olarak, ama sadece daha eğlenceli olduğu için.
  • 'Kaynak dosyadaki komut dosyasını kullan' iş akışını kullanmaya başlayın, çünkü düşündüğünüz şekilde uyuyor.

Bu şeylerin hepsini, hatta herhangi birini deneyimleyemezsiniz.Bununla birlikte, sizin için ne kadar geçerli olursa, terminal daha iyi sizin için olacaktır. Bunu kullanarak ne kadar özlediğinizi kendiniz öğreneceksiniz. İyi eğlenceler!

Yazım komut dosyası. Programlamada if something_is_true; then step1a; step2; else step1b; fi ve for file in list_of_files; do process1 $file; process2 $file; step3; done iş akışları büyük ölçüde yaygındır ve terminal bu iş akışları için uygun olağanüstüdür . Buna ek olarak, kabuğun gerçekten başka bir programlama dilinden başka bir şey olmadığını ve komut satırı kullanıcıları ve programcılar arasında neden bu kadar büyük bir çakışma olduğunu göreceksiniz.

    
verilen cevap Esteis 21.02.2012 19:06
15

Eklenecek başka bir nokta: Komut satırını kullanmak eğlencelidir! ;)

( İşte )

    
verilen cevap red_trumpet 21.02.2012 02:11
12

Geçen gün benzer bir soruya cevap veriyordum. Bu kişi hiç bir şey yapmak için klavye kısayollarını hiç kullanmadı, bu yüzden uzun bir tartışma olduğu ortaya çıktı. Umarım bunlara biraz aşina olursun ... puanlarımı daha anlaşılabilir yapardı.

Kelime işlemcisi kullanmayı düşünün. Bir dosyayı kaydederseniz, ctrl-s gibi bir klavye kısayolu kullanabilirsiniz. Birisi şöyle diyebilir: "Menüyü kullanmayı tercih ediyorum. Kısayolu kullanmak için bana zaman kazandırmıyor. Yeni bir dosya kaydetmeniz gerekiyorsa, dosya sisteminden dizine gitmelisiniz ve yine de isim " Dolayısıyla bu itiraz, her klavye kısayolunun kendi başına önemli bir zaman tasarrufu sağlamadığı konusunda doğrudur. Gerçek tasarruf, kısayolları birlikte zincirlemek içindir, örn. tümünü seç, kes, yapıştır. Kelime işlemci üreticileri bile bunu fark etmiş ve klavye ile dosya yapısına erişmek için daha uygun hale getirmiştir, ör. sekme ve ok tuşlarını kullanarak son klasörlere / konumlara erişebilme.

Tabii metin parçalarını seçmek çoğu zaman fareyi gerektirir ... bu yüzden programcılar ve çok fazla düzenleme yapan insanlar tam klavye kullanımını destekleyen bir metin düzenleyici kullanmayı tercih ederler, böylece bir fare kullanmanız gerekmez. Sadece fare yavaş değil, aynı zamanda hatalara da açıktır - yanlış metni seçmek ya da silmek özellikle kolaydır.

Şimdi bunun komut satırıyla ne ilgisi var? Komut satırının bir avantajı, yavaş, hata eğilimli farenin kullanılmasını önlemektir. Bunun yerine siz yazıyorsunuz ve bunu bir konumdan yapıyorsunuz; Başka bir menü için etrafa bakmak ya da oraya tıklamak zorunda değilsiniz. Web tarayıcısı klavye kısayollarını kullanmaktan hoşlanıyor (yeni sekmeleri / pencereleri açmak, Gmail'i kullanmak vb.); Neyse, URL'yi (veya e-postayı ya da her neyse) yazmaları gerekecek ... neden elinizi anahtarlardan uzaklaştırın?

Ama en önemlisi, klavye kısayolları tıpkı hepsi bir arada kullanmaya başladığınızda (sadece bir ya da ikiden fazla) en güçlü olanı gibi, GUI ya da Hiç hayal bile edemedin. Örneğin, komut satırından, web tarayıcınızı anlatabilirsiniz, bu web sayfasını her 30 saniyede bir yenilemeye devam etmek istiyorum, belirli bir metni arayın ve bu olduğunda, bana ve bir grup kişiye bu metni belirten bir e-posta gönderin. web sayfasında. Başka bir örnek olarak, bilgisayarınıza söyleyebilirim, yazdığım tüm e-postaları incelemek, bu kitaba bir referans aramak, bu listeden bahsettiğim tarihlerin bir listesini üretmek ve listeye göre sıralamak istiyorum. frekansı ve şimdi yazdığım bu e-postaya koy.

    
verilen cevap Chan-Ho Suh 21.02.2012 02:07
11

Tam olarak ne yapmak istediğinizi ve nasıl yapılacağını bildiğinizde CLI hızlıdır. Bir gui kullanmaktan çok daha verimli olabilir. Ayrıca, makinenize uzaktan bağlanmak istiyorsanız, CLI yavaş bağlantıda çok daha kolaydır. CLI'den rahatsanız, komut dosyalarından da yararlanabilirsiniz.

Eğer Google vs vs gui iseniz tonlarca isabet elde edersiniz, örneğin:

İşte

Sorunuz Ubuntu, linux ve hatta pc'lere özgü değil - bu konuda gui ve cli'yi destekleyen herhangi bir sistemden, örn. Cisco yönlendiricileri yapılandırılıyor.

    
verilen cevap Amir 21.02.2012 02:01
10

Cevaplarda çok sayıda iyi nokta var ama yine de yapmak için ek bir noktaya sahibim. Bazen bir kurulum veya güncelleme sonrasında bir GUI uygulaması başlatılmayacak ve herhangi bir hata mesajı almadan sizi bırakacaktır. Bu durumlarda bir terminal penceresi açmak ve ap komut satırından başlatmak çok yardımcı olabilir. Terminalde, GUI'den başladığında sunulandan neredeyse her zaman daha fazla bilgi var.

    
verilen cevap fragos 21.02.2012 10:21
8

Favoriim daha az yazıyor . Bunu nasıl istediğini duyuyorum. Geçtiğimiz hafta yazdığım ve vagon dönüşüne girdiğim bir komut için ben giriş yapın, yukarı ok veya yukarı ok tuşlarını kullanın. Alternatif çok daha fazla fare tıklamasıdır (ve hatırlamaya çalışmaktadır).

İkinci favorim, yığın taşmasıyla ilgili soruları yanıtlamayı kolaylaştırıyor; Ekran görüntüsü gerekmez, sadece metin.

    
verilen cevap ctrl-alt-delor 21.02.2012 15:39
5

"Kök" olarak bir şey yapman gerektiğinde ne olacak? GUI yoluyla root olarak giriş yapmak kötü bir fikirdir (ve Ubuntu'nun varsayılan olarak bunu yapmanıza izin vereceğini bile düşünmüyorum).

Ayrıca, Linux GUI'sinin (X11) sadece diğer her şey gibi çalışan bir program olduğunu düşünün. X11 çökerse, komut satırını bildiğine sevineceksin.

    
verilen cevap Aaron 21.02.2012 02:05
5

Sadece Virtualbox için PPA ekleme talimatlarından çok faydalı bulduğum bir örnekle katkıda bulunmak istiyorum. Bir PPA eklediğinizde, ortak anahtarı da kaydetmelisiniz, böylece GUI yöntemi:

 • anahtarı Firefox (veya başka bir tarayıcı) ile indirin
 • Synaptic'i (veya diğer APT gui'yi) açın
 • doğru menü öğesini arayın
 • indirilen dosyaya göz atın
 • sonunda onaylayın

Bir kullanıcı kılavuzunda bunu açıklamak pahalı olabilir! Bunun yerine, tek bir & amp; basit komut satırı:

wget -q http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -
    
verilen cevap Pisu 21.02.2012 22:28
3

Komut satırı, pencerelerde olduğu gibi oldukça iyi çalışıyor - metin girişi msdos kutusu siyah arka plana sahip mi?

Kullanıcıya, bir GUI'nin getirdiği bilgisayar kaynaklarında drenaj olmadan doğrudan bilgisayara komut gönderme aracı sağlar. Ayrıca bir GUI ile yapılamayacak şeyler yapmak için güçlü komutlar vermenin bir yoludur.

GUI çalışma tarzının kullanışlılığını vurmadım ama yetenekli bir operasyonun elinde, komut satırı yolu son derece hızlı ve verimli olabilir. Gerçek bir sihirbazın elinde, komut satırı mucizeler yaratır. Olanakların yüzeyini zorlukla çizdim, her gün yeni bir şeyler öğreniyorum. Asla bir büyücü-eski olacağım- ama bir gün ortalama op olmak isterim ...

Ubuntu'ya hoşgeldiniz ve Ubuntu'ya sor. Bu harika bir yer!

    
verilen cevap Vic 21.02.2012 02:13
3

Yeni başlayanlar için terminal, kullanılacak bir iştir, ancak kullanmayı öğrenmeye başlarsanız, daha kolay olur. Kendinizi rahat hissettiğinizde, yanlış gittiklerinde işlerinizi halledebileceğiniz bir güven duygusu verir.

Örneğin, bir gui programı başlatmayı reddettiğinde ve neyin yanlış olduğuna dair bir ipucunuz yoksa, bir terminalde komutu çalıştırabilir ve çoğu zaman terminal çıkışındaki sorunun nedenini görebilirsiniz. Ardından, bunların bir kısmını bir aramaya kopyalayabilir ve gerekirse cevabı bulabilirsiniz.

"--help" ile bir komut girebilir ve bazı özel durumlar için yararlı olabilecek komut satırı seçeneklerinin bir listesini alabilirsiniz.

Bir şeyler ters giderse ve GUI hiç çalışmayacaksa, genellikle bir sanal terminali veya muhtemelen bir komut satırını önyükleme yaparak açabilir ve bir yapılandırma dosyasını düzenleyerek veya bir komut satırı programı çalıştırarak sorunu çözebilirsiniz. .

    
verilen cevap Marty Fried 21.02.2012 23:48
2

Basitçe söylemek gerekirse, iki veya üç düğmeli bir fare yerine bilgisayarı kontrol edebilen / konuşabilen / sipariş verebilen 100'den fazla anahtarınız var. Sahip olduğunuz kontroller ne kadar hızlı olursa o kadar hızlı olabilirsiniz.

Yazmayı bilmeyen herkes için, bir ekran klavyesi harika görünebilir. Ancak fareyi daha hızlı kullanabilirsiniz, klavyeyi kullanabildiğinizden daha hızlı yazamazsınız.

Fareyi / pencereyi kullanıyorsanız, bilgisayar sizi kontrol ediyor ve yapabileceğiniz şeyleri dikte ediyor. Komut satırı dünyasına alıştığınızda, tüm sistem kontrolünüz altında siparişinizi beklerken hissedebilirsiniz. Farkı anlamak için onu deneyimlemelisin.

    
verilen cevap balki 24.02.2012 18:35
1

Cevabını kontrol etme noktasını bile görmüyorum. Her neyse. Terminal, Windows'taki CMD'niz gibidir. GUI ortaya çıkmadan önce, insanlar geri döndüklerinde, insanlar program ve DOS modu altında çalışırlar, oldukça düz bir Terminal. GUI, görevi daha basit ve daha kolay hale getirmek için yapılır, ancak bazen GUI'yi kullanmak aslında daha fazla iş gerektirir.

Örneğin, bir geliştirici olarak, sadece bir C ++ programını derlemek istesem sofistike IDE kullanmak zorunda değilim. IDE, basit bir metin editörünün sunmadığı birçok gelişmiş özelliğe sahip bir GUI arabirimidir. Yani basit bir görev için gerçekten çok büyük bir IDE indirmek yerine, sadece aşağıdakileri yazabilirim ve yürütülebilir dosyası main olarak adlandırılan C ++ programımı yürüteceğim.

g++ -o main main.cpp
chmod 777 main
./main

Python gibi yorumlayıcı dil yaparsanız, Python etkileşimli kabuğunu girebilirsiniz. Evet. Güzel GUI'ye sarılmış etkileşimli kabuklar var, ama daha yavaş ve buggy (oh IDLE düşünün ...)

Bazen GUI bozulduğunda, onu açmak için Terminal'i kullanmayı deneyebilirsiniz. Bazen, Linux'taki bazı yazılımlar iyi bir GUI sunmaz veya GUI başlatıcısının nerede olduğunu bulmak çok zordur, sadece Terminal'e gider ve yazabilirsiniz:

xpdf homework.pdf

Bu sizin için homework.pdf dosyasını açacaktır.

Başka bir durumda, GUI görevinizi yapmak için yeterli güç ve sihir sunmaz. Bazı arama işlevleri çok basittir ve derinlemesine arama veya karmaşık arama modeli uygulayamazsınız. Ancak terminal aracılığıyla, gerçekten karmaşık ve uzun bir desenle bir komut verilebilir.

GUI hoş, ancak bazen komutlar aracılığıyla işleri daha basit hale getirebilirsiniz. Bazen sadece bir seçeneğiniz yoktur: Komutları terminaller aracılığıyla kullanmanız gerekir.

    
verilen cevap CppLearner 21.02.2012 22:38
1

Bu, gerçek bir avantaj olmasa bile, söylenmeyen bir yan nokta eklerim.

GUI'nin gerçek program 'ın sahip olduğu işlevlere erişim sağlayan bir "panel" gibi olduğunu düşünün. Birçok yazılım, özellikle erken bir sürümde, bir GUI'ye sahip değildir ve bunları yalnızca terminalden çalıştırabilirsiniz. Ve diğerlerinin de belirttiği gibi, bir GUI'ye sahip olan uygulamalarda bile, bazen tüm işlevler için arabirim yoktur; Bu işlevler için, terminali kullanmanız gerekir.

    
verilen cevap clabacchio 23.02.2012 12:19
0

Herkes avantajları iyi tanımladı, bunu listelenen tüm bağımlılıkları ve hızı görebileceğiniz şeffaflıktan ayrı olarak eklemek isterim. Ubuntu'dan sinaptik çöküşünden sonra, yazılım merkezi özellikle daha yavaş makinelerde çok hızlıdır, burada terminalden yükleme daha hızlıdır.

    
verilen cevap Arup Roy Chowdhury 21.02.2012 15:44

Etiketlerdeki diğer soruları oku