Giriş ve giriş yapmama kabukları nelerdir?

64

Oturum açma dışı kabuk ayarlarının .bashrc dosyasına ve giriş kovanı ayarlarının .profile dosyasına gitmesi gerektiği söylenir.

Giriş ve giriş yapmayan kabuklardan gerçekten ne anlama geliyor?

Lütfen mümkün olduğunca teknik jargon kullanmadan açıklayın.

    
sordu DUKE 25.06.2012 19:00

2 cevap

71

Basitçe söyleyin:

 • Bir kabuk veya terminal açarsanız (veya birime geçiş yaparsanız) ve sizden size bilgi vermeden önce (Kullanıcı adı? Şifre?) oturum açmanızı isterse, giriş kabuğudur.
 • Eğer değilse ( gnome-terminal gibi) ve hemen kullanabilmenizi sağlarsa, giriş yapmamış bir kabuktur.

Ubuntu Desktop’ın normal kullanıcısıysanız, yalnızca giriş kabuğu ... masaüstünüz (içeri girmek için bir parola yazarsınız,); Teknik olarak, bir GUI başlatan bir giriş kabuğudur, ancak bu jargon içine giriyor. Ve evet, ayarları .profile

içinde okuyacak

Tek yapmanız gereken (normal bir kullanıcı) masaüstünüzde bir sorun yaşıyorsanız, giriş kabuğunun görünüyor gibi görünen bir giriş kabuğunu görmeniz ve sanal bir terminale geçiş yapmanızdır. Ctrl + Alt + F1 kısayolu.

Giriş kabuğuna sahip olmanın diğer genel durumları şunlardır:

 • bilgisayarınıza ssh (veya ssh localhost ile yerel olarak bağlantı kurarak) üzerinden uzaktan erişme
 • bash -l (veya sh -l ) ile bir başlangıç ​​giriş kabuğunu simüle etme
 • root giriş kabuğunun sudo -i ile simüle edilmesi
  • veya% co_de dışındaki bir% kullanıcı için sudo -u username -i
 • root ile başka bir root kullanıcısı olarak kimlik doğrulaması (ve onların şifresi)
 • kullanıcıyı değiştirmek için su - username komutunu kullanma
verilen cevap ish 26.06.2012 04:28
7

Doğru cevabının "teknik jargon" olmadan verilebileceğini düşünmüyorum. Bu soru, “giriş kabuğunun adı nedir?” Sorgusu için Google'da ilk ortaya çıkan soru olduğundan, aşağıda daha doğru bir yanıt vereceğim:

Giriş kabuğu, sadece bir giriş kabuğu olduğu söylenen bir kabuktur. Oturum açtıktan sonra ortaya çıkan değil kabuğunu ifade eder. Ancak, genellikle oturum açan bir uygulama, giriş kabuğunu oluşturmak için başlattığı kabukları anlatır. Kabuğun bir oturum açma olması gerektiğini anlatan şu yollar vardır:

 1. Kabuğun -l veya --login argümanı ile çalıştığını varsayarak olduğunu biliyor ( -l bilmeyen kabukları bilmiyorum, ancak --login sadece birkaç kabuk tarafından destekleniyor).
 2. Kabuğu argv[0] setiyle -{some_string} değerine ayarlayarak (örn. HYPHEN-MINUS, her zamanki argv[0] veya başka bir dizeye eklenmiş olarak). Ssh ve su ne: su sadece -su ile argv[0] olarak çalıştırılabilir (herkesin argv[0] 'nin şu anda çalıştırılabilir isimle bir ilgisi olduğunu düşünen herkese merhaba), ssh, kullanıcı ayarlandığında -zsh ile zsh çalışır Kabuğu olarak /bin/zsh .

Kabuğun günlüğü, şifreni isteyen veya başka bir doğrulama prosedürü gerçekleştiren hiç kimse ile kesinlikle bir ilgisi yoktur. Ssh veya login (veya urxvt gibi bazı terminal emülatörleri) gibi bazı programlar kabukları HYPHEN-MINUS ile başlayan argv[0] kullanarak giriş yapan kişiler olarak çalıştırır. Bazıları su veya sudo (ya da zsh: - cinsinden PRECOMMAND MODIFIERS bölümünde açıklanan man zshmisc precommand değiştiricisine bakınız) bunu varsayılan olarak yapmaz, ancak böyle söylenebilir. Bazıları, tek tek argümanı kullanarak giriş yapanın kabuk olduğunu söyleme seçeneğine sahiptir (yani bash -l ): bir komut argümanı olan ssh (bu, uzak uçta ne çalıştırılacağını açık bir şekilde söyler).

Genel olarak, kabuğun oturum açma olup olmadığını belirlemek için kabuğun çağrılması için kullanılan programın belgelerine başvurmak ve ikinci olarak uygulamanın giriş kabuğunun başlatılıp başlatılmayacağını belirlemek için bazı testler yapmak daha iyidir (ör. echo ekleyerek) .profile ).

    
verilen cevap ZyX 17.01.2015 21:33

Etiketlerdeki diğer soruları oku