Mac OS ve Linux arasındaki farklar nelerdir? [kapalı]

64

Apple'ın OS X ve Linux arasındaki temel teknik farklılıklar nelerdir? Mac ve Linux'un benzer bir mimariye sahip olduğunu anlıyorum, bu yüzden, örneğin mac uygulamalarının linux ile uyumlu olmasını engelleyen önemli farklılıklar nelerdir?

    
sordu richzilla 04.11.2010 19:22

3 cevap

56

Mac OS , bir BSD kod tabanı. Bu, bu sistemlerin benzer olduğu, ancak ikili uyumlu olmadığı anlamına gelir.

Ayrıca, Mac OS, açık kaynak olmayan ve açık kaynak olmayan kitaplıklarda oluşturulmuş çok sayıda uygulamaya sahiptir. Bu nedenle, bu uygulamaların, bu uygulamaların ve kitaplıkların telif hakkı sahibi olmadan Linux üzerinde çalıştırılması mümkün değildir.

    
verilen cevap txwikinger 04.11.2010 19:52
9

3 ana İşletim Sistemini (Linux'un temsilcisi olarak Ubuntu'yu göz önünde bulundurarak), Ubuntu'nun sadeliği ile Mac OS X'e çok benzediğini söyleyebilirim, ayrıca pencere diyaloglarının dikkat çekici bir şekilde olduğunu fark ettim Ubuntu'da gördüğümüze benzer. Ubuntu, Windows'a benzeyen, varsayılan görev çubuğu gibi (örneğin, her şekilde değiştirilen) belirli faktörleri korurken.

Kullanılabilirlik açısından, her iki İşletim Sistemi de neredeyse eşittir.

Twxwikinger’in dediği gibi , Mac OS X ve Ubuntu arasındaki büyük fark Mac OS X’in kapalı olması açıkladığı gibi, kaynak. Esasen Ubuntu, Açık Kaynak lisansı, Mac OS X; kapalı kaynak olması nedeniyle değil.

Bunun ötesinde, Mac OS X ve Ubuntu kuzenlerdir, Mac OS X FreeBSD / BSD'ye dayanır ve Linux tabanlı Ubuntu, UNIX'in iki ayrı dalıdır.

    
verilen cevap Grayson 04.11.2010 20:17
5

Mac OS X temel olarak sadece özel bir çekirdek (çünkü Apple hangi donanımın ne kadar etkili kullanıldığını kilitleyebilir, sayısız donanıma ihtiyaç duymadan optimize edebilir) ve UNIX üzerine yapıştırılmış bir GUI. Ayrıca, Apple'ın açık kaynaklardan uzak tutulması için attığı adımlar haricinde, teknik olarak tamamen Linux ile tamamen uyumludur. Apt-get gibi bir linux paketleme sistemini bir OSX kurulumuna bırakmak ve iyi çalışmasını sağlamak oldukça mümkün.

VLC aslında onları VLC Player'ı App Store'dan kaldırmaları için dava açtı, çünkü onları açık kod almak, değiştirmek ve daha sonra kilitlemek için "tek yönlü" sokaklarından maddi olarak faydalanmak istemediler.

Gerçekten, OSX'in ve Linux'un toplumun muhtemelen sana inanmaya iteceğinden daha benzer olduğunu söylemeye çalışıyorum. Ve Grayson'ın dediği gibi, her ikisi de büyükbabası UNIX'e inanılmaz derecede yakındır. Her iki OSX'in% 90'ını etkin bir şekilde öğrenebilirsiniz. ve Linux sistemleri sadece UNIX üzerinde çalışıyor.

    
verilen cevap user89599 31.01.2013 14:30

Etiketlerdeki diğer soruları oku