Bir geliştirici olarak kime gideceğine atıfta bulunurken, akış yukarı ve aşağı yönler arasındaki fark nedir?

59

Geliştiricinin veya paketleyicinin kime (veya nereye) gitmesi gerektiğinde, üst akış ve alt akış arasındaki fark nedir?

    
sordu deinerson1 28.09.2010 22:02

1 cevap

67

Yazılımı, nehrin kaynağı olarak yazan insanlarla birlikte, büyük bir nehir olarak düşünün. Akış yukarı olacaklar, aşağıya doğru akış aşağı sizin dağıtımınız olacak ve nehrin sonunda kullanıcı olacaktı. Ubuntu nehrin ortasında.

Yukarı akış , Ubuntu'nun kullanıcılara paketlediği ve gönderdiği yazılım olacaktır. GNOME, Firefox, X.org, Linux çekirdeği ve daha birçok uygulama gibi şeyler. Bu, ardışık projelerin bir koleksiyonunu temsil ettikleri için arşivdeki şeylerin büyük kısmı.

Ubuntu'nun Ubuntu'dan türediği bir özel akış, Debian vardır. Öyle ki, Ubuntu'nun bir çok paket için üstündeyken, çekirdek gibi bazı paketler için, Ubuntu'nun doğrudan doğruya yukarıdan gelen projeden paketlenmesi söz konusu olsa da, Debian'ın büyük çoğunluğunun Ubuntu'ya yönelik olduğu ve paketlenen projenin de Debian'a göre olduğu .

Ubuntu'nun

Downstreams , Linux Mint gibi Ubuntu türetilmiş dağıtımlar olacaktır.

Bu terimin kullanım örnekleri içeriğe göre değişir. Örneğin, Ubuntu'nun tanıtılmadığı bir Firefox'unuz varsa, "Bu hatayı rapor hazırladığınızdan emin olun" terimini duyabilirsiniz. Bu kişi, bu durumda, hatayı doğrudan Firefox'a bildirmek anlamına gelir.

Ubuntu örneğinde, kullanıcılardan gelen geliştiricilere doğru geri bildirim almak bizim için önemli bir şeydir. Yaptığımız şeylerin bazı bağlantıları:

  • Uygulama geliştiricileri için Upstream bilgileri. Bu ad alanını Ubuntu ile nasıl çalışacağını anlamak isteyen upstream uygulama geliştiricileri için bir açılış sayfası olarak sürdürüyorum.
  • Hataların raporlanması , bkz. rapor .
  • Kullanıcılardan gelen yamaların sağlanması tekrar akışa geçin böylece entegre edilebilirler. Bir dağıtımda taşınan her bir yamanın bir mühendislik maliyetine sahip olduğunu ve herkes için bir yazılımı geliştirmenin bir hedef olduğunu unutmayın.
  • Debian ile çalışmamız .

Bu soruya daha iyi cevap verebilmek için, birisinin bir akışla nasıl konuştuğunu anlatan bazı örnekler:

  • "Ubuntu için bir multimedya uygulaması yapmak istiyorum" - Akış yukarı gstreamer çerçevesini kullanırdınız.
  • "Uygulamamın İnternet üzerinden diğer uygulamalarla konuşmasını istiyorum" - Yukarı akışlı telepati çerçevesini kullanırdınız.
  • "Firefox'a bir özellik eklemek istiyorum." - Doğrudan Firefox ile konuşup, yukarı yönde çalışan her şeyi yaparsın.
  • "Firefox'a Ubuntu'ya özgü bir özellik eklemek istiyorum" - Ubuntu'yla konuşacağınız için, muhtemelen akış yukarı çıkmaz ya da özelliği önemsemez. Bir bakıcı size bildirir.
  • Benzer şekilde, bir hatayı, Firefox değil, Ubuntu'daki bir şeyden kaynaklanan (Firefox gibi) bir uygulamaya bildirecekseniz, aşağı akıştaki hatayı bildirmeniz için size başvururlar. (teşekkürler tj111 )
verilen cevap Jorge Castro 28.09.2010 22:08

Etiketlerdeki diğer soruları oku