Birlik ve GNOME Arasındaki Fark

62

Ubuntu'yu okurken sık sık Unity ve GNOME terimleriyle karşılaşıyorum. Birliğin Ubuntu için varsayılan masaüstü ortamı olduğunu anlıyorum. GNOME Nedir ve Birlikten Nasıl Farklı / Biriyle İlişkilidir?

    
sordu Dharmaputhiran 16.08.2013 08:21

3 cevap

55

GNOME nedir?

GNOME bir çok şeydir. Genellikle GNOME, GNOME Masaüstü Ortamına başvurur. Arch Wiki'den alıntı yapmak:

  

Masaüstü ortamı, simgeler, araç çubukları, duvar kağıtları ve masaüstü widget'ları gibi ortak grafik kullanıcı arabirimi öğeleri sağlamak için çeşitli X istemcilerini bir araya getirir. Ek olarak, çoğu masaüstü ortamı bir dizi entegre uygulama ve yardımcı program içerir.

GNOME temeli tarafından oluşturulup sürdürülür. Çok sayıda popüler uygulamanın yanı sıra bir kütüphanelerin kullanımı > GNOME DE'deki uygulamaları oluşturmak için kullanılan ve bir bütün olarak GNOME projesinin bir parçası olan> Vala .

GNOME: GNOME2'nin nispeten iyi bilinen iki sürümü vardır, eski ve eskimiş uzun zamandır, ve mevcut versiyon olan GNOME3. Ubuntu, hatırlayabildiğim kadarıyla GNOME'u (hangisi güncelse) izledi. Örneğin GNOME2'yi Ubuntu 10.04'te görüyorsunuz. GNOME2 gittikten sonra, GNOME2'nin esnekliği veya özelleştirilebilirliğine yakın bir yerde olmayan, GNOME Classic, GNOME Flashback (ve muhtemelen başka isimler) olarak adlandırılan klasik bir mod ortaya çıktı. Sadece bir çeşit GNOME2'ye benziyordu.

GNOME2, MATE olmak için gönderildi. MATE, şimdi alabileceğiniz GNOME2'ye en yakın deneyimdir, ancak özellik güncellemelerinde. Ubuntu MATE artık resmi bir lezzet.

GNOME web sitesine baktığınızda ya da Ubuntu GNOME'u yüklediğinizde ve Ubuntu'daki birçok uygulamanın altında gördüğünüzde GNOME3, gördüğünüz şeydir. ve Tarçın . MATE, GNOME3'ün altındaki kütüphane GTK3 için destek ekliyor. Tipik olarak, son kullanıcılar GNOME3'ten bahsettiklerinde, GNOME Kabuğu anlamına gelir (çünkü gördüğünüz şey budur).

Unity ile nasıl ilişkilidir?

GNOME'u Ubuntu varsayılan Masaüstü Ortamı (DE) (veya en azından bir amca) ebeveyn olarak düşünebilirsiniz. Bu, üst akış projesi .

Ubuntu'nun varsayılan masaüstü ortamı, GNOME uygulamalarının çoğunu birkaç değişiklikle kullanır:

 • GNOME Shell yerine Birlik
 • Web yerine Firefox (bir kez Epiphany denir)
 • Evrim yerine Thunderbird
 • LibreOffice Abiword yerine yaz
 • GNOME Terminaline ve Nautilus'a bazı yamalar, sanırım.
 • Adwaita yerine Ambiance GTK teması
 • ve belki birkaç tane daha

Birlik ve GNOME Kabuğunun birkaç benzerliği var:

 • Üst panel
 • Bir liman
 • Uygulamaları listelemek için menü sistemi için aranabilir bir yedek.

Ancak, benzerliklerin orada biteceğini düşünüyorum.

Ubuntu GNOME dağıtımı, uygulamaların yamalandığı (GNOME Terminali gibi) birkaç durum dışında GNOME'u kullanır.

İlgili okuma:

 1. Birlik arasındaki ilişki nedir , Gnome, Gnome 3, Compiz, Metacity ve LightDM?
 2. Ne tür masaüstü ortamları ve kabukları kullanılabilir?
 3. Paketleri kurarken (özellikle Grafik kullanıcı arayüzlü olanlar) dağıtımınız için hangisinin uygun olduğunu nasıl belirlersiniz?
 4. Ubuntu 13.10 için varsayılan masaüstü ortamı nedir?
 5. Masaüstü ortamı, oturum ve kabuk nedir?
verilen cevap muru 22.09.2014 00:04
2

GNOME , GNOME Kabuğu'nu varsayılan kabuk olarak kullanan GNOME masaüstü ortamını destekleyen bir projedir. Birlik kabuğu ve GNOME Kabuğu arasındaki farklardan bahsettiğinizi varsayalım (doğru olarak karşılaştırılabilecek tek şey bunlar).

Teknik olarak, tek fark, GNOME Shell'in pencere yöneticisi olarak mutter / karmaşayı (ve bazen metacity, ama varsayılan değil) kullandığı sırada, Unity Compiz'i kullanıyor (aslında, Unity bir Compiz eklentisidir, ancak bunu unutmayalım) ) ve kütüphaneyi libnotify yerine NotifyOSD kullanımı. Bundan sonra başka önemli mimari değişiklikler yoktur. Her ikisi de aynı kütüphanelerin çoğunu kullanır (bu da her ikisini de yüklediğinizde çakışmalara neden olur) ve Unity üçüncü taraf hizmetleriyle (Kapsam ve Objektif özellikleri ile) entegrasyon sağlar.

Sonra diğer farklılıklar tamamen estetiktir, üst bar + rampa / rıhtımın kullanımı (solda) + çizgi vs GNOME'un üst çubuğu + çizgi, farklı temaların kullanımı, genel olarak farklı kullanıcı deneyimi sunmaya çalışırlar. .

Şimdi, kurumsal bakış açısından, GNOME’un başında söylediğim gibi, Birlik Ayatana Projesi tarafından ileri sürülür. Kabuk GNOME projesi tarafından geliştirilmiştir. Ve bu en çok. Yani, GNOME Shell ve Unity arasında, kdm, xfwm4, vb. Unity kabuk ve Tarçın (GTK3 kullanımını göz ardı ederseniz) arasında çok az ortak vardır.

    
verilen cevap Braiam 22.09.2014 00:38
-1

Çok sayıda farklı masaüstü ortamı var ve pencere yöneticileri . Gnome, Ubuntu için varsayılan olanıydı, ancak son sürümlerde bu, Birlik olarak değişti.

    
verilen cevap l3dx 16.08.2013 08:41

Etiketlerdeki diğer soruları oku