“/ run / lock” ve “/ run / shm” ne için kullanılır?

71

Sadece /run/lock ve /run/shm 'nin bilgisayarımıza nerede ve nasıl yardımcı olabileceğini bilmek istiyorum.

$ df -h
Filesystem      Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda1       56G  13G  41G 24% /
udev         983M 4.0K 983M  1% /dev
tmpfs         396M 840K 395M  1% /run
none         5.0M 8.0K 5.0M  1% /run/lock
none         990M 164K 990M  0% /run/shm
    
sordu Ten-Coin 29.07.2012 05:49

1 cevap

96
  

Kısa cevap: Farklı işlemler arasında paylaşılan cihaz kilitleri ve bellek bölümleri dahil geçici sistem dosyalarını saklar. Endişelenmeyin, genellikle df

ile gösterilen "bedenlerinin" bir kesirini kullanırlar.
 1. /run , genelde, RAM'de bulunan geçici bir dosya sistemi (tmpfs) (aka "ramdisk"); "geçici" sistem veya durum dosyalarını saklamak için kritik öneme sahip olabilir, ancak yeniden başlatmalar arasında kalıcılık olmasını gerektirmez.

  • /run aslında oldukça yeni bir yeniliktir ve birkaç yıl önce, tek bir birleşik kök tmpfs ile oluşturulmakta kullanılan çoklu tmpf'leri ( /var/lock ve /dev/shm dahil) değiştirmek için eklenmiştir.
  • Ana konumlar /run yerini alır:
  /var/run → /run
  /var/lock → /run/lock
  /dev/shm → /run/shm [currently only Debian plans to do this]
  /tmp → /run/tmp [optional; currently only Debian plans to offer this] 
  
 2. /run/lock (eskiden /var/lock ) kilit dosyaları içerir , yani paylaşılan bir aygıtın veya başka bir sistem kaynağının kullanımda olduğunu belirten ve işlemin (PID) kimliğini içeren dosyaları; Bu, diğer işlemlerin paylaşılan cihaza erişimi düzgün bir şekilde koordine etmesine izin verir.

 3. /run/shm (eskiden /dev/shm ), geçici olarak dünyaca yazılabilir paylaşımlı hafızadır. Kesinlikle konuşun , POSIX Shared Memory API'sini kullanan programların depolanması amaçlanmaktadır. İşlemler arası iletişim olarak bilinenleri kolaylaştırır (IPC) , farklı işlemlerin ortak bir bellek alanı üzerinden paylaşabildiği ve iletişim kurabildiği, bu durumda genellikle "ramdisk" üzerinde saklanan normal bir dosyadır. Elbette, diğer yaratıcı şekillerde de kullanılabilir ve kullanılmış olabilir.)

 4. Boyut konusunda endişelenmeyin : daha önemlisi, df -h çalışan ve /run 'nin RAM tarafından desteklendiğini bilen pek çok kişi, bu gizemli bellekler tarafından değerli belleğin "boşa harcanıyor" diye şoke edilir. klasörler. Tıpkı Linux benim RAM mitimi yediğim gibi olsa da, bu inanç yanlıştır.

  • Gösterilen boyut yalnızca kullanılabilecek maksimum .
  • Varsayılan olarak varsayılan fiziksel RAM'in% 50'si
  • Yalnızca Kullanılan sütununda gösterildiği kadarıyla, yukarıdaki ekran görüntüsünde 1 megabayttan daha az olan
  • kullanılıyor.
  • Kullanılan gerçek paylaşılan bellek bölümlerinin ipcs -m özetiyle eşleştiğini doğrulamak için df komutunu kullanabilir ve ayrıca hangi PID'lerin bunları kullandığını görebilirsiniz
  • Düzenli RAM'iniz gibi, /run da sizin takasınız tarafından geri yüklenir. Bu nedenle, "daha hızlı" derleme süreleri için /run/shm kullanıyorsanız, bunu unutmayın;)
verilen cevap ish 29.07.2012 07:41

Etiketlerdeki diğer soruları oku