Asal ile Ext4 ayarlamaya değer mi?

71

Ubuntu'nun önceki sürümlerinde (Ext3 dosya sistemini kullanarak), noatime parametresinde /etc/fstab parametresini ayarlayarak dikkat çekici sonuçlar elde ederek daha iyi performans elde etmek için onu ayarlardım.

Yine de, Ubuntu'da varsayılan olan Ext4 dosya sistemi ile bunu yapmaya değer mi? Öyleyse, prosedür bir şekilde değişti mi?

Bu ayarın bir örneği burada bulunabilir. / p>     

sordu Decio Lira 13.08.2010 00:16

2 cevap

62

Ubuntu 10.04'te, relatime 'si /etc/fstab ' de geçersiz kılmadıkça, varsayılan mount seçeneklerinin bir parçasıdır. Önceki birkaç yayın, relatime 'sında /etc/fstab değerinde açıkça vardı. relatime , eski moda posta bildiricileri için sorun oluşturmadan, noatime ile aynı hız (ve flash yazma döngüsü koruma) faydalarını verir.

Söylediğiniz makale data=writeback değerini öneriyor. Ubuntu varsayılanı data=ordered 'dir. Ubuntu'nun ayarı ağır disk yükü durumunda daha yavaştır, ancak bir çarpışma veya elektrik kesintisi durumunda önemli ölçüde daha az veri kaybı riski taşır. Bu yüzden Ubuntu varsayılanından değiştirmeyi önermem.

commit=5 'sının commit=100 ' ye değiştirilmesi, çoğu durumda çok az fayda sağlamak için, bir kilitlenme durumunda verilerin kaybedileceği zaman penceresini artırır.

Özet: ayarları olduğu gibi bırakın, bir nedenden dolayı seçildiler.

EKLENDİ: Montaj seçeneklerinin ötesinde bir fark yaratabilecek başka şeyler de var. % Co_de% ile ext3 arasında geçiş yapmak genellikle görünür bir gelişmedir. İşte, dizüstü bilgisayar kullanıcıları için birkaç ipucu daha var.

  • yavaş SSD varsa, bu konu SU'da . Önemli ipuçları, ext4 için ve tarayıcı önbelleği (ve belki de geçmiş) için tmpfs kullanmaktır.

  • Bir sabit diski var ve o zaman, uzun uzunlukları için iplik durdurmak, noflushd yüklemek istiyorsanız hangi RAM doluncaya kadar tüm yazımları geciktirerek diskin dönmesini sağlar. (Elbette, okumalar diskin dönmesine neden olabilir; disk geri dönmeden önce /tmp çalıştırmayı alışkanlık haline getirmek istersiniz.) Noflush'ın etkin olabilmesi için, tüm takasları kapatın ve dosya sistemlerinizi monte edin. cat /files/I/m/likely/to/need >/dev/null gibi bir şeyle.

    Noflush özelliğini etkin bir şekilde kullanmak, verilerinizin uzun bir süre boyunca diske yazılmaya devam edemeyeceği anlamına gelir. Bu, bir süredir diskten gelen herhangi bir gürültü veya ısıya sahip olmama yararına karşı tartılmak için bir risktir. Bu riskten memnun değilseniz, noflushd kullanmayın.

verilen cevap Gilles 13.08.2010 00:38
16

Evet, yine de noatime 'yi Ubuntu 12.10'dan itibaren kullanmak mantıklı olabilir

relatime , varsayılan bir mount seçeneğidir. Ve relatime , atime 'den çok daha iyi. Birincisi, bir yazının ardından ilk okuma için bir yazmayı gerektirir, ikincisi her okuma için bir yazma gerektirir. Ancak% co_de yüzdesiyle her okunan bir yazı yok.

Bu, temel olarak, noatime mount için bir diske yazılanların sayısının, relatime 'ya göreceli olarak iki katına yakın olduğu anlamına gelir. Flash bellek cihazlarındaki bölümler için ciddi bir endişe kaynağıdır.

Linux çekirdeği topluluğunun ayrıntılı tartışması İşte ’dir.

    
verilen cevap yanychar 02.03.2013 18:22

Etiketlerdeki diğer soruları oku