Dizüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için pil ömrünü uzatmak için ipuçları

174
  

Bu soru, tarihi ilgi konusu olarak mevcut. Yanıtlarını korumaya yardımcı olmaya teşvik edilirken, lütfen "büyük liste" sorularının genellikle Ask Ubuntu'da izin verilmediğini ve SSS başına kapatılacağını anlayın. .

Çeşitli hizmetleri devre dışı bırakarak ve çeşitli paketler yükleyerek pille çalışan dizüstü bilgisayarın veya netbookun kullanım süresini büyük ölçüde genişletmek mümkündür.

İnsanların pillerini bir saat ya da iki saatte almak için ne tür püf noktaları veya ipuçları var?

    
sordu Niall Murphy 13.04.2017 14:23

23 cevap

78

Hangi programların beagle / tracker, hava durumu bildirimleri, gnome-do ve (örneğin, beagle / tracker, vb.) gibi işlemleri yaptıklarını görmek için powertop kullanın. İnternet'e ihtiyacınız yoksa) ağ yöneticisi, posta bildirimleri.

Tüm ayarlanabilir seçenekleri İYİ ayarlarına ayarlamak için sudo powertop --auto-tune 'yi çalıştırın.

    
verilen cevap Niall Murphy 07.06.2015 10:42
32
verilen cevap Niall Murphy 13.04.2017 14:23
25

İşte birkaç fikir:

 • WiFi ve Bluetooth'u kapatın
 • Ekran parlaklığını azalt
 • Masaüstü efektlerini azaltın (Sistem -> Tercihler -> Görünüm - & gt; Görsel Efektler -> Yok)
 • Güç özelliklerini askıya almak yerine Hazırda Bekletme özelliğini kullanın (Sistem- & gt; Tercihler - & gt; Güç Yönetimi -> Pil Gücünde)
verilen cevap eugenemarshall 29.07.2010 18:30
25

Netbook'umun pil ömrünü ikiye katlamadım, ihtiyacım olmayan bir dizi hizmeti kapatarak ve çekirdek sürücülerini boşaltılabiliyorum.

Sisteminizde nelerin yayınlandığını görmek için service --status-all değerini ve onu kapatmak için service <service-name> stop kullanın.

Çekirdek modüllerinin ne yüklendiğini görmek için lsmod kullanın ve dosyayı boşaltmak için rmmod <module> .

Bir şeyleri geri getirmek istediğinizde, en kolay yol basitçe yeniden başlatılır.

Bazen, kapatılmadan önce hizmeti veya sürücüyü kullanan yazılımları veya programları da öldürmeniz gerekir. Nelerin yayınlandığını görmek için ps aux çıkışına bakın ve bunları sonlandırmak için kill -9 <pid> .

Genellikle kapattığım hizmetler şunlardır: Ubuntu Bir, ssh, apache, veritabanları, avahi, pulseaudio, bardak, apparmor, acpi-daemon, bluetooth. Unuttuğum modüller: Tüm ses yığını, usb_storage, webcam sürücüleri, kablosuz, bluetooth. (Ses gibi bazı hizmetler kolayca ölmez.)

Hatta x'i ( service gdm stop ) kapatıp tamamen konsollardan çalışıyorum, bu da netbook pil ömrünü yaklaşık 8 saate kadar uzatmamı sağladı.

    
verilen cevap Bryce 07.08.2010 12:23
13

Jupiter kullanmanın dışında TLP kullanıyordum ve biraz yardımcı oldu. Ayrıca, Wubi'yi, bazen pili standart kurulumdan daha hızlı boşalttığı için kullanmam benim tavsiyemdir.

Ayrıca, sürücülerinizin güncellenmesi ve en kararlı özel sürücülerin yüklenmesi de yardımcı olur.

Yine de, TLP'yi yüklemek için şunu kullanın:

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp tlp-rdw
sudo tlp start
    
verilen cevap Chetan Bhasin 08.05.2013 07:59
10

Tüm müşterilerime dizüstü bilgisayarlarla söylediğim gibi - bir dizüstü bilgisayarınız varsa, pilinizi doğru bir şekilde boşalttığınızdan ve yeniden şarj ettiğinizden emin olun. Bu, pilinizin ömrünü büyük ölçüde uzatır.

Ubuntu'nun bazı harika güç tasarrufu seçenekleri vardır (Sistem & gt; Tercihler & gt; Güç Yönetimi) Pil ömrünü A / C'den uzak tutmanıza yardımcı olacak işlevleri ayarlama olanağı sağlar

Göz önünde bulundurulması gereken diğer hususlar - Bluetooth veya Ağ kullanmıyorsanız bu hizmetleri kapatın (bazı satıcılar bunun için donanım düğmeleri bile içerir) Dizüstü Bilgisayarınızın karartması da pil gücünü korumak için iyi bir yoldur. Son olarak, CPU / GPU yoğun işlemlerinden uzaklaşarak (mümkün olduğunda) pil gücünün korunmasına yardımcı olur.

DÜZENLEME :

Genellikle Lityum iyon pilin hafıza etkisi olmadığı söylenir. Çok farklı yerlerde birçok kez okudum ve buna inanmayı seçtim ve dizüstü bilgisayarımın pilini rastgele şarj ettim. Sebep olup olmadığını bilmiyorum, ama iki yıl içinde berbat bir batarya ile sona erdi (10/20 dakikadan fazla sürmez). Diğer taraftan, akıllı telefonum için neredeyse sadece pil% 5 civarında şarj olur ve iki yıl sonra neredeyse pil durumu herhangi bir fark göremezsiniz. Telefonla iyi şanslar diyebilirim, ancak sonra bu makalede karşılaşıyorum . Bu bir Nature yayını ve ben hiç okumamış olsam da, lityum iyon pilin bir hafıza etkisi olduğunu söylüyor. Bu nedenle, gereksiz şarj siklusu pilinizi yedeklemenin önemli olduğunu unutmayın.

    
verilen cevap Marco Ceppi 05.03.2014 13:19
9

Ekranı karartmaya ek olarak, bluetooth'u kapatırken, vb. Bazen işlemci çekirdeklerinin kullanacağı gücü sınırlamak için CPU Frekans Ölçekleme Monitörünü kullanırım. Bir panele sağ tıklayarak, Panele Ekle'yi seçerek ve listeden bularak bir panele ekleyebilirsiniz.

    
verilen cevap DLH 29.07.2010 19:17
5

CPU'yu "uyandırma" işlemini neyin yaptığını öğrenmek için powertop adlı terminal uygulamasını kullanabilirsiniz. Basitçe sudo apt-get install powertop yaparak yükleyin ve sonra sudo powertop

yaparak çalıştırın     
verilen cevap LassePoulsen 28.10.2010 00:22
3

Ubuntu, Sistem - & gt; Tercihler - & gt; Güç yönetimi. Buradan, ekran parlaklığı ve uyku / hazırda bekleme modları da dahil olmak üzere, AC gücüyle çalışırken pille çalışırken ne olacağını yapılandırabilirsiniz. Bu ayarların ince ayarlanması, ekstra paketler kurmak veya yapılandırmak zorunda kalmadan gelişmiş pil ömrüne sahip olabilir.

Kubuntu'nun Sistem Ayarları'nda benzer seçenekleri var - & gt; Gelişmiş - & gt; Güç Yönetimi.

    
verilen cevap ImaginaryRobots 04.08.2010 22:11
3

Güç ayarlarına erişmek için durum göstergesindeki pil simgesine tıklayın ve güç tercihlerini değiştirebilirsiniz.

Cpu'nuz dinamik ölçeklemeyi destekliyorsa, gnome cpu-throttler uygulaması gibi başka araçlar da vardır. power-top size en çok güç gerektiren uygulamalar / servisler hakkında bilgi verebilir ...

Ayrıca, kendimden herhangi bir kanıt görmemiş olsa da, nvidia / ati için kullanılan açık kaynaklı grafik sürücülerinin güç tasarrufu modunu desteklemediğini, bunun da pil ömrünün kısalmasına neden olacağını söyledim. Bu durumda, daha iyi bir güç tasarrufu sağlayabildikleri için, sisteminiz için özel grafik sürücülerini kullanmak mantıklı olabilir (genelde bunu tavsiye etmemem gerekir).

    
verilen cevap nathwill 27.10.2010 22:26
3

Ubuntu Kernel ekibi, gücü buradan tasarruf etme hakkında bazı notlar yazdı: İşte

Ayrıca, gücü emme olasılığı olan uygulamaların ve hizmetlerin nasıl tanımlanacağı hakkında notlar vardır: İşte

    
verilen cevap Colin Ian King 06.10.2012 21:46
3

Biraz geç olabilir, ama bunu kendim buldum. % Co_de% 'si quiet splash dizininde arayın ve bunun arkasında /boot/grub/grub.cfg ekleyin. Pil ömrümü 45 dakikadan 1 buçuk saate çıkardı! : D

Uyarıda bulunun

Bazı sistemlerde (kendim de dahil), pcie_aspm=force parametresi pili uzun vadede, pratik olarak işe yaramaz hale geldiği noktaya (tam şarjla 10 dakika) kadar öldürür.

    
verilen cevap RobinJ 03.09.2011 22:42
2

Bir ATI grafik kartı kullanıyorsanız FLGRX sürücüsüne geçin. Bu sürücü ile çok daha serin çalışır ve bu yüzden çok daha az güç kullanır. Launchpad'de bunun için bir hata var.

    
verilen cevap trampster 04.04.2011 08:33
2

Parlaklığı ve kablosuz bağlantıyı kapatın, ekran koruyucuyu boş bırakın ve ekran boşta olduğunda ekran kapanır.

    
verilen cevap antman1380 12.05.2011 15:55
2

Bir NVIDIA GPU'lu bir Optimus teknoloji dizüstü bilgisayarınız varsa, bumblebee'yi yükleyebilirsiniz. Pil ömrünüzü çok iyi uzatır. Yüklemek için İşte 'e gidin

Pil ömrünü 2,00 saatten 4,30 saate çıkardı.

    
verilen cevap Durgesh Suthar 23.01.2013 10:51
1

2 sabit sürücüm var - / depolayan bir SSD ve depolama için daha büyük bir iş mili.

10 dakika işlem yapılmadığında depolama sürücüsünü döndürmek için hdparm ayarlıyorum. % Co_de% örneğinde ör.:

/dev/sdb {
  spindown_time = 60
}

Bu iyi çalışıyor çünkü çoğunlukla müzik ve amp; depolama sürücüsündeki filmler bu yüzden ben sıkı çalışma modundayken ona erişemiyorum.

Güç tasarrufu yapmanın yanı sıra, bu, dizüstü bilgisayarın fark edilir derecede daha serin olmasını sağlar ve çok yorucu olmayan bir şey yapmazsam, fan tamamen kapanır ve tamamen sessiz çalışıyor!

    
verilen cevap scottl 18.10.2010 12:09
1

Wubi ile koşuyor musun? Bunun Ubuntu'nun daha yavaş çalışmasına, daha fazla gecikmesine ve daha hızlı pil tüketmesine neden olduğunu düşünüyorum. Ekranımı olabildiğince küçülterek, güç tasarrufu yapmak, kablosuz bağlantıyı sık sık kapatıp arka plan programlarını kapatmak için mümkün kıldı.

    
verilen cevap Acey 26.03.2012 07:15
1

CPU hızını sınırlamak için böyle bir şey yapabilirsiniz

sudo -i
cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/cpuinfo_min_freq > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_max_freq

Applet sürekli olarak istatistikleri okuyor, çok değil ama hala güç kullanıyor;) sık sık fişten uzak olduğum için değil, bilgisayarımın aşırı ısındığı için bunu yaz aylarında yaparım.

    
verilen cevap LassePoulsen 07.08.2010 11:29
0

Ayrıca, CPU'nuza bağlı olarak zamanlama seçeneklerini sunan CPU parçacığını (örneğin Gnome menü çubuğundan) kullanabilirsiniz.

    
verilen cevap wishi 26.10.2010 11:51
0

Burada benim pil tasarrufu için kullanan bazı basit ipuçları verilmiştir:

 1. TLP'yi Yükle:

  sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install tlp tlp-rdw
  sudo tlp start
  
 2. Başlangıçta Bluetooth'u devre dışı bırak

  TLP'yi kullanma

  sudo nano /etc/default/tlp
  

  Aşağıdaki satırı uncomment:

  DEVICES_TO_DISABLE_ON_STARTUP=“bluetooth”
  

  kullanma Rc.local

  sudo nano /etc/rc.local
  

  doğrultusunda önce aşağıdakileri ekleyin exit 0 :

  rfkill block bluetooth
  
 3. Klavye parlaklığını devre dışı bırak

 4. Ekran parlaklığını azalt

 5. kullanmadığınız Devre Dışı ağ (film izlemek vs ...)

verilen cevap hg8 23.09.2015 21:53
0

İki veya daha fazla ekran kartına sahip dizüstü bilgisayarlar için, entegre olanı kullanarak önemli miktarda güç tasarrufu yapabilirsiniz.

NVIDIA kartları için, PRIME Profilleri'ne giderek ve nvidia-settings 'de Intel'e (Güç Tasarrufu Modu) geçmesi güç tüketimimi yarıya düşürdü ve pil ömrümü ikiye katladı.

    
verilen cevap qwr 17.10.2016 02:04
-2

Pil ömründen tasarruf etmek istiyorsanız. Görev çubuğundaki pil simgesine tıklayın ve ardından güç tasarrufuna basın. gerçekten çalışıyor. Eğer bir yere giderseniz, internet ve internet bağlantınız varsa internet anahtarınızı kullanmayacaksınız. Ekran parlaklığını azaltın. Sesi kullanmayacaksanız, sesi susturun. düşürün ya da sadece sesi kapatın. dizüstü bilgisayarınızı battaniye yatağı kirli masası gibi bir şey üzerine koymayın, çünkü bu şeyler dizüstü bilgisayarınızı ısıtabilir ve fanın daha fazla çalışmasını sağlar, böylece pil enerjisini de azaltır. Umarım bu işe yarar! :)

    
verilen cevap john 31.01.2016 10:00

Etiketlerdeki diğer soruları oku