Bir masaüstü ortamı ve bir pencere yöneticisi arasındaki fark nedir?

77

Başlığın söylediği gibi.

Masaüstü ortamı ile pencere yöneticisi arasındaki farkların neler olduğunu anlamaya çalışmak gerçekten zor bir zaman mı geçiriyor?

DÜZENLEME: Daha sonra öğrendiğim şey budur.

Linux masaüstüne dahil edilebilecek temelde üç katman vardır:

X Windows - Bu, grafik öğelerinin ekranda çizilmesine izin veren temeldir. X Windows pencerelerin hareket etmesine, klavye ve fare ile etkileşime olanak tanıyan ve çerçeve çizen ilkel çerçeve oluşturur. Bu, herhangi bir grafik masaüstü için gereklidir.

Pencere Yöneticisi - Pencere Yöneticisi, pencerelerin yerleşimini ve görünümünü kontrol eden bulmacanın parçasıdır. Pencere Yöneticileri şunları içerir: Enlightenment , Afterstep , FVWM , Fluxbox , IceWM , vb. X Windows gerektirir, ancak bir masaüstü ortamı gerektirir.

Masaüstü Ortamı - Bazıları için biraz bulanıklaşmaya başladığı yer burası. Bir Masaüstü Ortamı bir Pencere Yöneticisi içerir ancak üzerine inşa edilir. Masaüstü Ortamı, genellikle bir Pencere Yöneticisinden çok daha tam entegre bir sistemdir. Hem X Windows hem de bir Window Manager gerektirir. Masaüstü ortamlarının örnekleri GNOME , KDE , Tarçın , Xfce diğerleri arasında)

    
sordu Zolomon 18.12.2010 22:56

4 cevap

39

Pencere yöneticisi pencerelerinizi yönetir. Pencere dekorasyonunu minimize etmek veya kapatmak için düğmeler dahil olmak üzere içeriğin etrafına koyar. Pencereleri yeniden boyutlandırmaya ve hareket ettirmeye izin verir, hangi pencerenin üstünde olduğuna karar verir. Metacity ve Compiz bugünkü iki örnektir, twm ve fvwm benim gibi yaşlı insanlar tarafından hatırlanabilir.

Bir masaüstü ortamı size genel bir kullanıcı deneyimi sunar. Panellere, sistem menülerine, başlatıcılara, durum uygulamalarına sahiptir. Pencereleri yönetmek için elbette bir pencere yöneticisine ihtiyacı var. Bir varsayılan dosya gezgini ve görüntüleyici sunabilir. Akıcı hale getirmek için, hepsi birbirine benzeyen ve birlikte çalışacak şekilde yapılmış varsayılan düzenleyici, terminal programı veya e-mailler bile içerebilir. Gnome, XFCE ve KDE şu an en iyi bilinenlerdir.

    
verilen cevap MPi 07.01.2011 09:16
9

Kısaca olmaya çalışacağım. Bir örnek için Ubuntu'yu kullanmak:

 • Compiz / Metacity (veya KWin, XFWM), pencere yöneticileridir . Amaçları pencereler, sınırlar, düğmeler vb. Çizmek.
 • Gnome (veya KDE, XFCE) masaüstü ortamları , çünkü bir pencere yöneticisinin yanında bir oturum açma ekranı, paneller ve sistraları ve ayrıca ayarları yapılandırmak ve ayarları değiştirmek için belirli araçları paketlerler.
verilen cevap chris 07.01.2011 13:04
9

Hepsine ek olarak ...

Pencere Yöneticisi nedir?

Bir Pencere Yöneticisi, pencereleri yöneten, pencerelerin açılmasına, kapatılmasına, yeniden boyutlandırılmasına ve taşınmasına izin veren bir yazılım parçasıdır. Ayrıca kullanıcıya menüler ve seçenekler sunabilmektedir. Kullanıcının GUI'sinin görünümünü ve hissini kontrol eder. Linux veya BSD ile seçimleriniz var. Sade ve basit olanlardan (düşük bellek ve CPU tüketimi), özellik dolu büyüklere kadar çeşitli pencere yöneticilerini seçebilirsiniz. Yaklaşık 17 "ana" pencere yöneticisi ve en az 70 tane daha var.

İşte daha popüler olanlardan birkaçı:

 • fvwm2
 • twm
 • mwm
 • wm2
 • AfterStep
 • Aydınlanma
 • WindowMaker
 • IceWM
 • Sawfish
 • Blackbox
 • Fluxbox'a
 • ve MetaCity

Hepsini listeleyen gerçekten güzel bir web sitesi için www.plig.org/xwinman/ adresini deneyin.

Masaüstü Ortamı nedir?

Bir masaüstü ortamı (DE) genellikle bir Window Manager'ın üzerine biner ve paneller, durum çubukları, sürükle ve bırak yetenekleri ve bir dizi entegre uygulama ve araç da dahil olmak üzere birçok özellik ekler. Aslında, işletim sistemleri hakkındaki kullanıcı görüşleri genellikle tek bir şeye dayanmaktadır: Masaüstü Ortamı. Elbette, DE bir OS'nin sadece küçük bir kısmıdır ve Linux ve Unix sistemlerinde, Pencere Yöneticisi ve / veya DE herhangi bir son kullanıcı lisans sözleşmesini ihlal etmeden değiştirilebilir veya son derece özelleştirilebilir.

Unix / Linux için en popüler Masaüstü Ortamları:

 • GNOME
 • KDE
 • CDE
 • XFce

(Elbette, başkaları da var.)

Nezaket İşte

Sevin ....

    
verilen cevap zeal 31.08.2013 21:38
1

IMHO Masaüstü Ortamı terimi, Pencere Yöneticisi teriminin teriminden türetilmiştir. Bir Masaüstü Ortamı, günümüzün insan ve bilgisayar arasındaki karmaşık görsel arayüz (ler) ini oluşturan bir dizi yazılım / araç iken, Window Manager sadece basit bir grafik arabirim (ler) oluşturmak için kullanılır (1995'te Silicon Graphics istasyonunda XWindows'u hatırlıyorum) :)).

Selamlar, Vincenzo

    
verilen cevap Vincenzo 18.12.2010 23:44

Etiketlerdeki diğer soruları oku