Ubuntu neden GitHub veya Bitbucket yerine Launchpad kullanıyor?

65

Çoğu Ubuntu projesinin neden Launchpad.net kullanacağını merak ettim Sürüm Kontrolü ve hata izleme sistemi için> GitHub . Ubuntu'nun neden fırlatma rampası kullandığını (ve dolayısıyla bzr ) belirli bir nedeni var mı?

    
sordu jrg 26.03.2011 12:12

4 cevap

85

Bu liste, neden o zaman kullanmadığını ve neden şimdi hareket etmemesinin nedenlerini içerir

 • Lauchpad, uzun geri geldi. Github yapmadı o zaman var (Robin'in dediği gibi) Launchpad 2004 yılında başlatıldı ve 2008 yılında Github

 • Github açık kaynak değil. gitorious bu daha iyi bir seçim olurdu vaka. Launchpad'in FOSS olmadığını biliyorum. başlangıçta, ancak daha sonra serbest bırakıldı

 • Başlangıçta Github’un çok fazla değeri yoktu Launchpad'in sahip olduğu özellikler takım. Github'un bir yapı sistemi yok onunla entegre, PPA

 • gibi
 • Launchpad'de pek çok proje ağır bir şekilde "Birleştirme isteği" işlevini kullan Github'da çok temel desteğe sahip. O "Çekme isteği" olarak adlandırılıyor ancak Launchpad daha iyi özellikler ve Github'dan daha ayrıntılı

 • Github'un Hata Takipçisi işe yaramıyor. Evcil hayvanım Hata izleyici için proje daha kullanışlı olabilir

 • Launchpad'in Canonical'a ait olduğu ve ödeme yaptıkları geliştiriciler. Tam kontrole sahipler onların ürün üzerinde.

 • Github, kullanarak izleme sürümleri için Git'i kullanır. dalları ve etiketleri. Bzr kullanan Launchpad'de Ayrıca bu özelliği vardır, ancak Launchpad açıkça bunu kaynak kontrol sistemi dışında zorlar. Bu insanlar için biraz daha kolay olurdu sürümleri işlemek zorunda ama kazmak istemiyorum kaynak kodun içinde.

Sadece küçük bir not: Github vs Launchpad ve git vs bzr dini bir konu türüdür. Bu sonsuz tartışmadan uzak durmak istiyorum. Ben kullanım çantasına uyan kullanıyorum.

    
verilen cevap Manish Sinha 26.03.2011 12:42
31

Bence basit cevap, Launchpad'in diğer sistemlerin yapmadığı birçok şey yapmasıdır (ve Ubuntu'nun Launchpad'i kullanmaya başladığında bu durum daha da gerçekti).

Bazı örnekler:

 • Birden çok bağlamdaki hataları izlemenizi sağlayan bir hata izleyici (ör., birden çok paketi etkileyen bir hata veya hem bir paketi hem de üst akışını veya aynı paketi birden fazla dağıtımda etkiler).
 • Web tabanlı bir çeviri aracı.
 • Paket arşivini yönetmek ve desteklenen çeşitli mimariler için ikili paketler oluşturmak için bir araç.

Kod barındırma özelliği, Launchpad'in önemli bir özelliği olsa da, bu tek değil ve Ubuntu'nun kullandığı ilk özellik değildi.

Ubuntu ile ilgili üst düzey projeler için, Ubuntu'nun kendisi ile aynı sistemi kullanmanın yararları var. Sadece bir örnek, hem akış yukarı hem de paketlenmiş bağlamlarda hataları izliyor.

    
verilen cevap James Henstridge 26.03.2011 16:07
12

Aslında bence daha çok "neden bzr kullanıyorlar?" Canonical, parayı ve insanları, GitHub'dan önce çok uzun bir süre önce, bzr ve onun habercisi bazına yatırdı ve muhtemelen bu birikmiş uzmanlık ve yatırımın hepsini atmak istemiyorlar. Gerçekten, baz git gitmeden önce başladı.

Ayrıca, Launchpad'in onlar tarafından kontrol edilmesiyle, onlar için anlamlı olan özellikleri daha kolay ekleyebilirler; oysa GitHub açık bir kaynak değildir ve kesinlikle onların kontrolünde değildir!

    
verilen cevap Robin Green 26.03.2011 12:28
7

Zed Shaw bu konuyu çok yeni bir blog yayınında çok iyi bir şekilde ele aldı, Launchpad ile Github / SysAdmin vs. Coder .

  

Bu blog yazısını lvh tarafından basit bir soruyu sorarak gördüm. "İnsanlar neden launchpad'den nefret ediyor?" NetBSD pkgsrc'yi kurcalamaya başladım ve çeşitli paket yöneticilerini araştırmaya başladım. Tüm çeşitli paket yöneticileriyle uğraşırken, Launchpad ile Github arasındaki farkın aslında Sistem Yöneticileri ve Yazılım Geliştiricileri arasındaki fark olduğunu fark ettim.

Launchpad'in kod yönetimi dışındaki özellikleriyle ilgili değerlendirmelerini tamamen kabul etmiyorum. Bir geliştirici olarak, Github'un repo görünümünü tercih ediyorum, ancak Launchpad'in hata izleyicisi Github'unkinden çok daha üstündür.

    
verilen cevap Colin Dean 01.04.2011 17:45

Etiketlerdeki diğer soruları oku