Bir masaüstü ve ev sunucusu için sürücü bölümleme şemaları hakkındaki öneriniz nedir? [kapalı]

68

Bir masaüstü için hangi bölümleme programını öneriyorsunuz? Kök, takas, ev ve bazen ayrı bir önyükleme bölümüyle her zaman üç veya dört birincil bölüm oluşturdum. Ubuntu'nun varsayılan yüklemesi LVM'leri sunar. Daha fazla disk veya yer eklemek zorunda kalmadım, bu yüzden asla büyük bir anlaşma gibi görünmüyordu. Her ne zaman yeni bir kurulum yapacağım, her zaman daha iyi bir yol olabileceğini düşünüyorum.

    
sordu tinker 29.07.2010 04:01

11 cevap

71
 1. / (ör. kök dosya sistemi)
 2. swap
 3. /home

Bunu yapmanın en büyük nedeni, Ubuntu kurulumunuza herhangi bir şey yapabilmeniz ve evinizde müzik / videolarınızı etkilemeyeceğidir. Yeni Ubuntu sürümüne yükseltme yapıldığında ve kurulum garipleştiğinde özellikle bundan hoşlanıyorum.

    
verilen cevap Buttink 29.07.2010 05:26
51

Genel olarak, aynı anda birden çok Linux dağıtımını çalıştırmıyorsanız, ayrı bir /home veya /boot bölümüyle uğraşmamalısınız.

Hem masaüstü CD'si hem de sunucu / alternatif CD için Ubuntu yükleyicileri, ev dizini (ve yerel sistem damışımlarını: /usr/local , /usr/src ve /var/local ) koruyarak mevcut bir sisteme yükleme yapabilir. . Bu işlev, aynı zamanda, kurulum sırasında oluşturduğunuz kullanıcıyla aynı kullanıcı adına sahipse, mevcut bir kullanıcının kullanıcı kimliğini ve grup kimliğini de kullanır.

Yüklerken bu seçeneği kullanmak için gelişmiş bölümleme seçeneğini belirleyin, ardından mevcut / veya /home bölümünüzü seçin. Görünen kutuda, seçilen dosya sisteminin o bölümün mevcut dosya sistemi ile eşleştiğinden ve biçim kutusunun işaretli olmadığından emin olun. Diğer seçenekler arasında normal olarak devam edin.

Ubuntu 10.10'da, Ubuntu'nun mevcut bir kopyası yüklendiğinde ve yüklemeye çalıştığınız daha yeni sürümle değiştirmeyi önerdiğinde yükleyiciye bir seçenek eklemeyi umuyorduk (perde arkasındaki yukarıda belirtilen işlevselliği kullanarak) . Son kesimi yapmasa da Ubuntu 11.04'e ulaşması bekleniyor.

Ayrı bir /boot bölümü için, geçmişin donanım kısıtlamaları (bootloader 1024 silindir limiti). Ubuntu'nun eski kernelleri otomatik olarak kaldırmaması nedeniyle, ayrı bir / bootun modern bir sistemde pratik bir avantajı olduğunu düşünmüyorum, ve tartışmalı olarak aşırı miktarda alan verilmediyse, potansiyel olarak kendiliğinden düzelecek ve problemler yaratacaktır. .

    
verilen cevap Evan 04.09.2010 17:00
12
 1. / (ör. kök dosya sistemi) - işletim sisteminiz için

 2. swap - sahip olduğunuz RAM miktarından biraz daha büyük olan takas alanı

 3. /home - veri dosyalarınız için

Tam disk şifrelemeyi kurmak için alternatif yükleyiciyi kullanıyorsanız yalnızca ayrı bir /boot bölümüne ihtiyacınız var. Şu anda, işletim sisteminin başlayabilmesi için /boot biçimindeki dosyaların şifrelenmemiş olması gerekir.

Genel olarak konuşmak isterseniz, diğer bölümleri de ekleyebilirsiniz:

 1. Bölümü, işletim sisteminin yeniden yüklenmesi yoluyla koruyun - bu, ayrı bir /home bölümünün olması için genel bir nedendir. Kaynaklardan derleyerek çok sayıda uygulama yüklerseniz, /usr/local veya /opt ayrı bir uygulama da yararlı olabilir.

 2. Bir bölümdeki dosyaların kullanabileceği alanı sınırlayın - örneğin, /home bölümü, işletim sisteminizin home dizinini doldurduğunuzda durmasına engel olur, çünkü yine de root olarak giriş yapmak ve bazı dosyaları ev dizininizden silmek.

 3. Farklı bir dosya sistemi kullanıyorum - /tmp için daha hızlı, daha az esnek bir dosya sistemi kullanıyorum, ancak daha iyi veri koruması için daha yavaş, günlük kaydı yapan bir dosya sisteminde /home tutuyorum.

Asmerito'nun önerdiği gibi, tüm bölümlerinizi LVM'de /boot dışında bir yere koymayı düşünmelisiniz. Bu, bölümlerinizi yeniden boyutlandırma veya hatta diğer disklere genişletme konusunda daha fazla esnekliğe olanak tanır. Ancak bu işlevselliği gerektirmeyi beklemezsiniz.

Alternatif yükleyicide tam disk şifrelemesini kullanırsanız, otomatik olarak /boot bölümü, swap bölümü ve şifrelenmiş verileri tutmak için başka bir bölüm oluşturur. Bu şifrelenmiş bölüm daha sonra bir LVM bölümünü tutmak için kullanılır. Bu LVM bölümü daha sonra tüm ek bölümlerinizi tutmak için kullanılır. Başlangıçta bu sadece kök bölümünüzdür.

Umarım bu yardımcı olur.

    
verilen cevap user8979 18.02.2011 23:35
9

Eh, en azından bir kök bölüme ve takas bölümüne ihtiyacınız var. Bir ev bölümünü tavsiye ederim çünkü o zaman ev bölümünüzde yer kalmadıysa, uygulamalarınızı ve daha da önemlisi çekirdek bileşenleri etkilemez.

Kök bölümdeki alan bittiğinde bu zor yolu keşfettim - ve Gnome masaüstünü bile başaramadım. Terminalden giriş yapmalı ve bazı şeyleri silmeliydim: (

    
verilen cevap Nathan Osman 29.07.2010 04:05
7

Sunucu kurulumları için en iyi uygulama LVM'yi kullanmaktır, böylece boş alan bittiğinde depolama alanınızı kolayca genişletebilirsiniz. Benim önerim:

 1. /boot
 2. /
 3. LVM (Daha fazla disk eklerseniz, LVM'yi yeniden boyutlandırmanız yeterlidir.)

NOT: Çok kullanıcılı ortam kullanıyorsanız, LVM'de /home oluşturmak iyi bir uygulamadır.

    
verilen cevap Asmerito 18.02.2011 20:17
6

Kullanıyorum:

Birincil bölüm:

 • /boot = 1 GB

LVM ile genişletilmiş bölüm:

 • / = 5 GB
 • /var = 3 GB
 • /var/spool/cache = 2 GB ReiserFS (tüm tarayıcılarım için yerel kayan disk önbelleği)
 • Ortak klasör (yerel olarak ve uzaktan smb ile paylaşılan) dahil olmak üzere kullanıcılar için /home = +500 GB.
 • /tmp = 128 MB (ramFS).
 • swap = RAM'imin iki katı.

Bu şemayı yıllardır kullanıyorum ve bundan çok memnunum. Öneriler her zaman memnuniyetle karşılandı.

    
verilen cevap user63813 16.05.2012 09:32
5

Ev sunucumda, / , /swap ve /var/log oluşturmayı tercih ediyorum. Bir güvenlik duvarı çalıştırıp tüm aktiviteyi /var/log olarak günlüğe kaydettiğimde, günlükleri ayrı bir bölüm olarak oluşturmak, günlüklerin yeniden çalışmasına rağmen, önyüklemeyi engelleyemem.

    
verilen cevap charlie-tca 05.11.2010 23:32
3

Her zaman Ubuntu'nun yeni sürümlerinin yeni bir sürümünü yüklerim, bu yüzden benim için her defasında ana klasörümü yedeklemem gerekmediğinden, /home ayrı bir değere sahip olmak anlamlı olur.

    
verilen cevap Victor 10.09.2010 09:35
2

Birden fazla dağıtım yüklemeyi planlıyorsanız ve aynı ana klasörü kullanmak istiyorsanız, ayrı bir /home bölümü ile yükleyebilir ve her dağıtım için aynı kullanıcı adını kullanabilirsiniz. Ancak sadece Ubuntu kullanıyorsanız, ayrı bir /home bölümüne sahip olmanıza gerek yoktur.

    
verilen cevap madmed 10.09.2010 03:31
1

Dizüstü Bilgisayarım Üzerinde:

 • 8 GB, / (ör. dosya sisteminin kökü)

 • olarak ayrılmıştır.

 • swap için ayrılmış RAM yüklü 2 kez (ör. takas için ayrılan 3 GB RAM = 6 GB)

 • /home

 • için ayrılan diskten ayrıldı
verilen cevap 03.10.2010 16:08
0
 • /root
 • swap
 • /mnt/storage - indirdiğiniz herhangi bir ortamı depolamak için bir yer. Eğer doluysa kökünü doldurmaz. (Sanırım bu /home 'nin ayrı bir bölüm oluşturması fikrine benzer.)
verilen cevap Bill 05.09.2010 01:49

Etiketlerdeki diğer soruları oku