Birlik, Gnome, Gnome 3, Compiz, Metacity ve LightDM arasındaki ilişki nedir?

65

Ubuntu'daki Grafik Kullanıcı Arayüzlerini öğreniyorum ve sürekli olarak farklı terimlerle karşılaşıyorum, bu da benim için çok fazla karışıklığa neden oluyor. Adlandırılmış paketler arasındaki ilişki hakkında kolay anlaşılır dersler okumayı denedim, ancak tam bir resmim yok.

LightDM, kurulumumda bir hizmet olarak görünüyor ve bir 'Pencere Yöneticisi', bu da bir Pencere Yöneticisi değil de bir hizmet olan Compiz ile ilgili. Metacity de bir Pencere Yöneticisi mi?

Sonra Gnome 3, Birlik, Gnome Shell ve Gnome geliyor - hepsi farklı şeyler gibi görünüyor. Lütfen tüm bu terminoloji arasındaki ilişkiyi anlamama yardım edin.

    
sordu jesterII 26.01.2014 21:55

1 cevap

67

Sadece 4 terimi bilmeniz gerekiyor:

  • Görüntü yöneticisi
  • Pencere Yöneticisi
  • Grafik Kullanıcı Arabirimleri (GUI)
  • Masaüstü Ortamları

Görüntülü reklam yöneticisi

Örnekler, LightDM, GDM, KDM ve LXDM'dir. Normalde adlarında bir yerlerde ekran yöneticisi var. Bunlar önyüklemede X sunucusunu başlatır ve bir giriş ekranı sağlar. Oturum açmanın bir parçası olarak sık sık bir pencere yöneticisi ve / veya masaüstü ortamı seçmenize izin verir.

Pencere Yöneticisi

Compiz, Metacity, Mutter, W9dk, fluxbox pencere yöneticileridir. Listelenecek çok fazla var. İsterseniz Ubuntu'daki pencere yöneticilerinin eksik bir listesini almak için x-window-manager sağlayan tüm paketleri kontrol edebilirsiniz. Bunlar sadece uygulama sınırlarının çizilmesinden, pencerelerin konumlarının, temaların ve dekorasyonların yönetilmesinden sorumludur.

Grapical Kullanıcı Arabirimleri (GUI)

Kullanıcının, herhangi bir grafiksel şekilde, simgeler ve temsillerle etkileşimde bulunup bulunmadığı. Bu kategoride Pencere Yöneticileri, Ekran Yöneticisi ve Grafik kabukları, uygulamalar vb. Kullanıcının kullandığı her ne olursa olsun, ağırlıklı olarak grafiksel bir şekilde temsil edilen bir GUI'dir.

Masaüstü Ortamları

Linux dünyasında, kullanıcı için eksiksiz ve dengeli bir ekosistem sağlayan bir dizi uygulama, paket, hizmet vb. olarak anılır. Pencere Yöneticisi veya Masaüstü Yöneticisi'nin aksine, Masaüstü Ortamları her şeye dikkat edin . Giriş ekranından posta uygulamanız, ağ yöneticiniz, metin editörünüz, sistem ayarlarınız, resim görüntüleyiciniz, dosya yöneticiniz, vb. Aracılığıyla Linux ve Ubuntu'da 4 tanınmış Masaüstü Ortamı vardır:

  • GNOME
  • KDE Masaüstü Ortamı
  • LXDE: Hafif X11 Masaüstü Ortamı
  • XFCE Masaüstü Ortamı

Bunların hepsinde eksiksiz bir uygulama, ayar, servis, masaüstü / dosya / pencere yöneticisi, internet tarayıcısı vb. var.

Öyleyse, ayrıntılarınızı ele almak için:

  

LightDM yüklememde bir hizmet olarak görünür ve bir 'Pencere Yöneticisi'

Yanlış, Işık DM , bir D olup M anagerdır.

  

Bu, bir Pencere Yöneticisi olan ancak bir hizmet olmayan Compiz ile nasıl ilgilidir?

Ortak hiçbir şeyim yok. Her ikisi de farklı işlevlere sahiptir. Compiz bir pencere bestecisi, pencere dekondörü, bir pencere yöneticisidir.

  

Metacity ayrıca bir Pencere Yöneticisi mi?

Evet.

  

Sonra Gnome 3, Birlik, Gnome Shell ve Gnome geliyor - hepsi farklı şeyler gibi görünüyor.

Gnome 3, Gnome Shell ve Gnome, aynı şeyle ortak olarak kullanılan terimlerdir. Birlik tamamen farklı. Birlik, Gnome / 3 / Shell'e karşı duran başka bir kabuktur. GNOME, GNOME 3 Masaüstü Ortamı veya Gnome Shell'in de aynı anlamı taşıdığını söyleyen Gnome 3 Shell geçmişte Gnome Shell olarak adlandırılıyor.

    
verilen cevap Braiam 26.01.2014 22:26

Etiketlerdeki diğer soruları oku