Ubuntu'daki metin editörleri arasında karşılaştırma: Vim vs. Emacs vs. Nano [kapalı]

59

Bu metin editörleri ile Ubuntu ile en çok kullanılan arasındaki farkı mı merak ediyordum?

Her birinin neye yararı var? Daha iyi olanlar var mı?

    
sordu myusuf3 21.08.2016 17:45

17 cevap

51

Nano, kullanımı ve öğrenmesi en kolay olanıdır. Bir çok insan Vim ve Emacs tarafından küfür edecek ama Nano çok iyi bir metin editörü. Nano, bir yapılandırma dosyasını düzenlemek için iyidir, ancak eğer programa gidecekseniz, Vim veya Emacs kullanarak daha iyi olacaksınız. Nano vurgulamayı destekliyor. Ama bu çok öznel.

Herkesin bir şekilde favori editörlerine sahip olacak. En iyisini sevdiğin birini bul ve kullan.

    
verilen cevap Cody Harlow 04.08.2010 21:31
53

Vim'i seviyorum. Her şekilde çok güçlü, etkili ve mükemmel. Ancak, çoğu zaman gedit kullanıyorum, çünkü Vim kadar güçlü ve etkili değilim.

    
verilen cevap DLH 04.08.2010 22:07
17

Vim, gömülü cihazlarınız dahil olmak üzere sanal olarak herhangi bir Linux sisteminde bulunabilir. Aynı zamanda çok güçlü (onu nasıl kullanacağınızı öğrendikten sonra).

    
verilen cevap 2 revs, 2 users 67%MadMike 21.08.2016 17:47
15

Basit cevap ...

Nano, basit bir metin düzenleyicisidir.

Emacs, programlama özelliklerine sahip tam teşekküllü bir metin editörüdür. Bu genellikle öğrenmesi daha kolaydır, ancak hala kafa karıştırıcıdır. Bunun nedeni, gelişmiş özelliklerin crtl + e (satır sonu) gibi önemli kombinasyonlardır.

Vim Emacs gibidir, sadece çok farklı bir girdi kullanır. Vim, her bir anahtarın farklı bir modda farklı bir şey ifade ettiği şeklidir.

Temel olarak, Nano normal kullanıcılar içindir. Emacs ve Vim programcılar içindir. Seçiminizi yapın (bu yazı için Vim vs Emacs tarafını kullanmıyorum)

    
verilen cevap Buttink 05.08.2010 02:35
13

Kullanılacak diğer bir iyi özellik ise Ubuntu paket yöneticisinde veya geany.org adresinde bulunan Geany'dir. Gerçekten iyi özelliklere sahip ve yerleşik terminal penceresi gerçekten güzel. Çoğu programlama projesi için kullanıyorum. Ben çoğunlukla bir sunucuya ssh'd VIM çok kullanırım. Yerleşik Gedit, hızlı düzenleme ve yapılandırma dosyaları için kullanışlıdır.

    
verilen cevap pho3nixf1re 05.08.2010 01:02
9

Ben gedit'i öneririm. HTML / CSS'den PHP'ye kadar her şeyi okuyup düzenlemeyi kolaylaştıran programlama kodu için renk kodlaması var. Emacs yapabilir, ancak nasıl kurulacağını ve kullanacağını öğrenmek için biraz çaba gerektirir. Gedit, ilk girişimde dokümantasyon gerektirmeden kullanılabilir.

    
verilen cevap Greg 05.08.2010 00:41
7

Bunun "erkekçe" bir terminal metin editörü olmadığını biliyorum, ama gedit güzel. Gedit'in görünümünü ve biraz TextMate gibi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bu yazı biraz tarihli, ama yine de size temel fikir verecek ... İşte

    
verilen cevap Kevin Kaske 04.08.2010 22:18
6

Gedit basit ve hafif, evet, ama Geany'ye göre gerçek avantajları var mı? Kod katlama vb. Gibi Geany'nin sıradan yerleşik özelliklerini yakalamak için bir sürü eklenti kurmalısınız.

Geany eklentileri, sürüm denetimi entegrasyonu, isteğe bağlı ve müdahaleci olmayan proje yönetimi, işlev tanımları ve bildirimler arasında atlama gibi ekstralar sağlar. Geany'de bulunan yapılandırılabilir tuş vuruşları, tam olarak nasıl ayarlayacağınıza izin verir. gibi - varsayılanlar da oldukça iyi. Gedit bir Python yorumlayıcısını bir araya getirebilir, ancak Geany tüm sanal terminali birleştirir.

Geany Ubuntu ile birlikte gelmez, ancak depolardan alınabilir, küçük (10MB) + hızlıdır ve tam güçlü IDE'lerle rekabet etmek için yeterli özellikler sağlar; daha az çan ve ıslık, ama gerçek metin düzenleme için daha iyi destek.

    
verilen cevap Thrawn 04.12.2012 03:12
5

Vim öğrenmeye zaman ayırır, ama zamanla (ki sadece ne zaman vuracağınızı değil, aynı zamanda metne bakarak nasıl alışacağınızı da anlarsınız), nasıl yazmak için what yazacaksınız. Düzenli metin editörlerinin kullanması zor olacak kadar doğal hale gelir.

gvim öğesini kullanın ve öğrenmeye başlamadan önce çok sevdiğiniz bir temayı seçin, daha hoş bir deneyim yaşayabilir. Sonunda kendinizi e-postalarınızı vim içinde oluştururken bulacaksınız!

(Ten-parmakla dokunarak yazma, öğrenmeyi çok daha kolay hale getirir, böylece touch-typing ile daha rahat değilseniz, vim'i denemeden önce bir veya iki saat% co_de ile harcamak isteyebilirsiniz)

    
verilen cevap Umang 05.08.2010 12:36
4

Emacs oldukça iyidir. Sözdizimi vurgulamakta ve uzantıları desteklemektedir

ve gömülü Lisp (elisp) lehçesi ile genişletilebilir. Ayrıca pek çok istatistiksel program için modlar, tex için destek, takvim, mail okuma, tetris ve hatta bir psikiyatrist için modları vardır. Emacs (veya Vim, ancak istatistikler için daha az iyi), her ikisi de çapraz platform ve dünyanın hemen hemen her programlama dilini destekledikleri için öğrenmeye değer.

    
verilen cevap 2 revs, 2 users 50%Gerardo Zamudio 25.03.2011 23:46
2

Vim'i seviyorum çünkü kodlamayı bir video oyunu gibi hissettiriyor. Öğrenme eğrisine değer. Neden daha fazla uygulama vim gibi davranmıyor?

Firefox için vimperator eklentisini deneyin.

    
verilen cevap James 05.08.2010 13:05
1

Nano ve Emacs hakkında hiçbir şey bilmiyorum, ancak Vim'i neredeyse sınırsız olarak yapılandırabilir ve genişletebilirsiniz ve çoğu platformda kullanılabilir. Aşağı yönde daha dik bir öğrenme eğrisine sahip bir metin yazarı düşünemiyorum.

Oh, ve Ubuntu'nun varsayılan metin editörü Gedit'i unutma. Yerleşik birçok özellik içerir ve eklentilerle genişletilebilir ( sudo apt-get install gedit-plugins deneyin)

    
verilen cevap thbusch 04.08.2010 21:39
1

geddit'i tercihler ve eklentilerden oluşan bir kombinasyonla kullanıyorum. Yeni bir makinede tercihlerin ilk iki sekmesinde tüm kutuları kontrol ediyorum, sekmeleri 4 boşluk kullanacak şekilde ayarlayın.

Snippet eklentisini bir rocker olarak buldum. Size vi veya emacs'ın tüm gücünü vermez, ancak neredeyse oradadır ve gnome'daki diğer uygulamalardan daha fazla tuş vuruşu kullanır, daha "anlaşılabilir" :) en azından IMO'dur.

    
verilen cevap tutuca 05.08.2010 15:45
1

Not. XML - (yapılandırma) -dosyalarını düzenlemek zorundaysanız Geany mükemmel bir editördür!

    
verilen cevap Bernard Decock 12.09.2010 10:01
1

Tercih ettiğim kişi gEdit. TextMate seviyesine kadar biftek yapmak istiyorsanız, bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

sudo apt-get install gedit gedit-plugins
cd ~/Downloads
git clone http://github.com/gmate/gmate.git
cd gmate
sh ./install.sh

Oh ve ihtiyacınız olan serin özellikleri etkinleştirmek için eklentileri kontrol edin.

    
verilen cevap AndyB 13.10.2010 13:35
1

Yazdığım diller için nano'yu bütün bir özelleştirme yüküyle kullanıyorum. İstediğim kadar özellikli basit bir kullanıcı arayüzü alıyorum.

    
verilen cevap Nathan Ringo 28.10.2012 01:14
1

Tüm bunlardan gedit tercih ediyorum.

Kuşkusuz ki vim'i denemekten başka zaman geçirmedim ama diğer ikisini de rahatsız etmeyeceğim.

Gedit hafif ama istediğiniz gibi kullanışlı özelliklerin tümüne sahip sözdizimi, sekmeli sayfalar vurgulama ve kelime / parantez tamamlama.

Sitelerinden bazı ekran görüntüleri:

Emacs'i kullanmak gerçekten korkunç buluyorum.

    
verilen cevap Magpie 04.12.2012 04:20

Etiketlerdeki diğer soruları oku