Ana Dizinimde .local klasörü nedir

105

~/.local klasörünün içeriği nedir? Bu klasördeki içeriği kaldırmak güvenli midir?

    
sordu Roland 23.11.2010 14:35

3 cevap

105

Bu, Gnome tarafından ve ardından Ubuntu tarafından, kullanıcılara özel verileri sabit dizinlerde saklamak için takip eden yeni bir yeniliktir. Bu dokümana göre

var
  • kullanıcı verilerinin saklandığı tek bir dizin, ~/.local/share değerine kadar varsayılan;
  • yapılandırmanın kaydedildiği tek bir dizin, ~/.config değerine kadar varsayılan;
  • öz olmayan veri dosyalarını tutan tek bir dizin, ~/.cache değerine kadar varsayılan.

Tarihsel olarak Unix programları, verilerini $ HOME dizininin tamamına yaymakta özgürdüler. Verilerini nokta dosyalarına ("." ile başlayan dosyalar) veya ~/.vimrc ve ~/.vim gibi alt dizinlere yerleştirdiler. Yeni şartname, bu davranışı daha öngörülebilir kılmak için tasarlanmıştır. Ev dizininize daha düzenli bir görünüm kazandırmanın yanı sıra, uygulama verilerinin yedeklemelerini daha kolay hale getirdiğinden şüpheleniyorum. Tüm uygulamalar henüz bu standarda uygun değil.

.local hiyerarşisinde, programlar e-postalar ve takvim etkinlikleri gibi kullanıcı bilgilerini koydu. Bu verileri el ile kaldırabilirsiniz, ancak program kendi durumunu kaybeder; niyet ettiğiniz şey bu değilse (örneğin, yapılandırmanızda bir sorun olduğunda), bu dizindeki dosyaları kaldırmamalı veya değiştirmemelisiniz. % Co_de% ile program daha hızlı olabilir; çünkü program, bunları kaldırırsanız tüm dosyaları kurtarır - yeniden indirin veya yeniden derleyin.

    
verilen cevap loevborg 23.11.2010 14:45
4

.local dizini ile ilgili deneyimlerimi paylaşmama izin verin. Ayrıca, disk dizini (kök bölümü), ana dizinin yeterli alana sahip olmadığını buldum ve bu dizinlerin içeriğini kontrol ettikten sonra, 70G alanının üstünde .local dizin depolarını buldum, sonra onu silmek istiyorum ama silme korkusu ubuntu sistemimin çökmesine neden olabilir. Bu soruyu google'da aradım ve beni buraya yönlendiriyor. Ama önceki cevaplar sorunumu çözemiyordu, sadece sistemimde iki sonuç istiyorum:

  1. .local dizinindeki bazı içeriği kaldırın, sonra yeni dosyalarımı saklamak için yeterli disk alanım olabilirdi

  2. Sistemimin çökmesini istemiyorum, bu, içeriği doğrudan evimden silmek istemediğim anlamına geliyor. yerel dizin, çok tehlikeli!

Son olarak, .local dizininin altındaki en büyük içeriği buldum: /home/myAccount/.local/share/Trash 69G Byte kaplar. Çöp kutusuyla ilgili olduğunu hissediyorum, bu yüzden çöp kutusuna gidiyorum: çöp:/// ve çöpü boşalt Sonra 69G bayt disk alanı serbest bırakıldığını buldum!

Dolayısıyla benim çıkarımlarım:

  1. .local dizini doğrudan silmek oldukça risklidir;

  2. İçeriği "Boş" çöp kutusuyla /home/myAccount/.local/share/Trash altında güvenli bir şekilde silebiliriz.

verilen cevap Clock ZHONG 11.07.2017 18:41
-1

.local / dizini, bazı yazılımlar tarafından tercihlerinizi korumak için kullanılır (@loevborg tarafından işaret edildiği gibi). Bu dizin, $HOME kullanıcısı olan karmaşayı standartlaştırma çabasının bir parçasıdır. Ancak maalesef pek çok yazılım bu çabaya henüz katılmamış, hatta bazı cüce yazılımlar tercihlerinizi başkalarına da yayıyor (bkz. .Gnome2, .gconf, .evolution, vb.).

Dizini kaldırmak güvenli değildir. Bazı uygulamalar bu dizinin içinde önemli bilgileri / yapılandırma dosyalarını saklar.

    
verilen cevap crncosta 23.11.2010 15:03

Etiketlerdeki diğer soruları oku