Terminalden varsayılan web tarayıcısı nasıl başlatılır?

69

Varsayılan web tarayıcısını açmak için terminal komutunun ne olduğunu merak ediyordum.

    
sordu Luca 19.10.2010 12:39

5 cevap

78

sensible-browser , aradığınız komuttur.

    
verilen cevap Evan 19.10.2010 12:50
63

Google'da arama yapma Cevabı buldum.

  

xdg-açık , kullanıcının tercih ettiği uygulamada bir dosya veya URL açar. Eğer bir   URL verilirken URL açılır   Kullanıcının tercih ettiği web tarayıcısında.   Bir dosya sağlanırsa dosya   tercih edilen uygulamada açıldı   Bu tür dosyalar için. xdg açık   dosya, ftp, http ve https destekler   URL'ler.

xdg-open , xdg-utils paket ve zaten Ubuntu 10.10'da yüklü.

    
verilen cevap Luca 19.10.2010 12:50
11

Ayrıca şunları kullanabilirsiniz:

x-www-browser http://some-url.org

Ve URL'yi varsayılan tarayıcıda açacaktır.

    
verilen cevap Benjamin 22.08.2011 11:50
3

Varsayılan Ubuntu kurulumu ile sadece gnome-open komutu akla geliyor.

gnome-open http://askubuntu.com
    
verilen cevap kounryusui 19.10.2010 12:51
2

Bunu biraz oynadım. % Co_de% ile ilgili bir sorun var. Bir URL belirtmediğiniz sürece varsayılan web tarayıcısını çağırmayacaktır. Bu, varsayılan olarak ayarlanmış tarayıcıyı her zaman başlatan bir simge veya kısayol ayarlamak isterseniz sorun olur. Diğer zamanlarda, bir web tarayıcısına bağlantı gerektiren ve gnome-open ile iyi çalışmayan bazı programlar için bir parametre olarak ayarlamanız gerekebilir (ör.%:% Co_de%). Bunu gnome-open aracılığıyla ayarlayabileceğiniz acroread veya x-www-browser sistem bağlantılarını kullanarak çözebilirsiniz, ancak bunlar sisteme özgü değil, kullanıcıya özgüdür (ve bunlar gnome-www-browser ile ayarlanan değerlerle senkronize edilmezler) . Tüm bu update-alternatives yürütülebilir dosyasını (aslında bir betik) açarak çözülebilir:

sudo gedit $(which sensible-browser)

ve bunu baştan ekleyerek:

#!/bin/bash
BROWSER=$(gconftool -g /desktop/gnome/url-handlers/http/command)
export BROWSER="${BROWSER//"\"%s\""/}"

Bu, gnome-default-applications-properties değerini her zaman kullanıcı tarafından belirlenen varsayılan web tarayıcısını başlatır. (% Co_de% değerinin şu anda ayarlanmış olan tarayıcıya göre bazı gconf tuşlarını değiştirdiğini öğrendim. Varsayılan tarayıcı değeri bu anahtarlardan herhangi birinden alınabilir, bu yüzden sensible-browser için gittim ve sensible-browser değişkenini doldurmak için kullandım (değer gnome-default-applications-properties kısmından çıkarılır.)

    
verilen cevap user11456 25.02.2011 14:15

Etiketlerdeki diğer soruları oku