Bir PC bağlamında / opt ve / usr / local dizinlerinin kullanımı

57

/opt ve /usr/local dizinleri ile bunlara hangi programların yüklenmesi gerektiği arasındaki fark nedir?

Linux Dosya Sistemi Hiyerarşisine başvurdum ancak açıklama bu kadar net değil. Yukarıdaki bağlantıya göre;

/opt : - Bu dizin, varsayılan yüklemenin parçası olmayan tüm yazılımlar ve eklenti paketler için ayrılmıştır

/usr/local : - /usr/local hiyerarşisi, yazılımı yerel olarak kurarken sistem yöneticisi tarafından kullanım içindir. Sistem yazılımı güncellendiğinde üzerine yazılmasının güvenli olması gerekir.

Ağa bağlı olmayan bilgisayarlar olmadan bir PC bağlamında, birden çok yerel kullanıcı tarafından erişilecek bir yazılımı yüklemek için dizin ne olmalıdır? (yani, netbeans gibi bir yazılımı nereye yüklemeliyim)

Teşekkürler

    
sordu Niroshan 13.04.2011 16:42

3 cevap

61

/opt , söz konusu paketin kapsamı dışındaki hiçbir bağımlılığa dayanmayan üçüncü taraf uygulamaları içindir. /usr/local , bu makinede dağıtım paketi yöneticisinin kapsamı dışında bulunan paketler içindir.

Bir örnek:

.deb olarak sağlanan bir açık kaynak sip-client, /usr dosyasına yüklenecekti. Qt çerçevesi ile inşa edilmişse, apt, bağımlılık olarak çekerdi.

Kaynaktan oluşturulan aynı açık kaynak sip-client, /usr/local dosyasında yer alacaktır; böylece, aynı uygulama için daha sonra bir .deb paketi yüklediyseniz, apt tarafından karışıklığa uğramayacaktır. Bağımlılıklarını kaynaktan yapılandırabilir veya paket yöneticisinden alabilirsiniz.

/opt öğesindeki bir üçüncü taraf uygulamasının kendi içinde olması gerekiyordu. Örneğin, Qt kullanan tescilli bir sip-client, sürümden apt'e güvenmezdi, ancak paketlenmiş veya statik olarak bağlanmış olurdu.

Daha fazla bilgi için Dosya Sistemi Hiyerarşi Standardı 'na bakın.

    
verilen cevap Egil 13.04.2011 21:00
11

Üçüncü taraf ikili paketleri yalnızca /opt 'ye yüklerim.

Kendinizi kaynaktan oluşturduğunuz herhangi bir şey /usr/local koyardım.

netbeans Ubuntu Repos. Belirli bir sürüme mi ihtiyacınız var?

    
verilen cevap Broam 13.04.2011 18:15
8

Her şey ambalajla ilgili. Bir şey LHS yolunda paketlenmişse (yürütülebilir dosyaları bin / kütüphanelere lib / etc içine koymak) / usr / local dizinine gitmelidir.

Bir şeyin üst düzey bir dizini varsa ve bu modeli takip etmiyorsa, / opt konumuna gider. Genel olarak, PATH'nize açıkça bir şeyler eklemeniz / seçmeniz gerekir.

Ayrıca bkz. Süper kullanıcı hakkındaki bu soru

    
verilen cevap TREE 13.04.2011 22:23

Etiketlerdeki diğer soruları oku