Bir dosyayı nasıl kolayca şifreleyebilirim?

57

Ubuntu'da belirli bir klasörü / dosyayı korumak için herhangi bir basit (IE: Nautilus'ta sağ tıklama) yolu var mı? Hassas bilgiler içeren birkaç dosyam var ve bilgisayarımı yalnız bıraktığımda, yanlışlıkla başka biri tarafından erişilmediğini tercih ederim.

Sekreter aşırı derecede sıkı olmak zorunda değildir. Tek endişem, aile / arkadaşlar geldiğinde, banka hesaplarına, hesaplarına bakma fikrini ya da tahmin ettiğin gibi porno koleksiyonunu gerçekten sevmem.

Makinemi bana başka birinin eline bırakmama izin vermenin basit ve etkili bir yolu, söz konusu makinenin beni utandırmasına neden olmamasının sebebi Ubuntu'da bunu görmek istememin tek sebebi.

    
sordu Dante Ashton 27.09.2010 01:35

15 cevap

17

Dosyayı ziplemek ve arşiv dosyasını korumak için Arşiv Yöneticisi'ni kullanabilirsiniz.

Muhtemelen, sağladığınız ve girdiğiniz şifreyi girmenin en yakın yanıdır.

Bunu yapmak için dosyayı sağ tıklayın ve "Sıkıştır" ı seçin, ardından arşiv türü olarak zip'i seçin ve "Diğer seçenekler" bölümünde bir şifre girme seçeneğiniz var.

Bu, dosya sistemini canlı bir CD'den yükleyen ve dosyayı bu şekilde alan bir kişinin yapması sorununu çözer ve durur.

Ayrıca kolayca dosyaya e-posta gönderebilir veya diğer taraftaki dosyaları şifrelemek için araçlara sahip olmaktan endişelenmenize gerek kalmadan USB belleğe kopyalayabilirsiniz, sadece şifreye ihtiyacınız var.

    
verilen cevap Richard Holloway 27.09.2010 23:12
12

Düzenli olarak eriştiğiniz birçok dosyayı şifrelemek istiyorsanız, şifrelenmiş bir dosya sistemi yoludur. Ancak, çok nadiren şifrelemek / şifresini çözmek istediğiniz tek dosyalarınız varsa (şifrelerin bir listesi), nautilus'ta sağ tıklamayla kolayca yapabilirsiniz:

 • denizatı eklentileri paketini yükle
 • GPG / PGP için yeni bir anahtar oluşturun (Uygulamalar - Aksesuarlar - Şifreler ve Şifreleme Anahtarları)
 • Nautilus'un yeniden başlatılmasından sonra (bir terminalde nautilus -q değerini girin veya basitçe GNOME oturumunuzdan çıkın) sağ tıklama menüsünde iki yeni girişiniz var: Şifrele ve İşareti , şifreli dosyalar için Şifreyi çöz / al
verilen cevap Marcel Stimberg 27.09.2010 13:58
12

Birçok kişi işaret ettiği gibi, kullanıcı kimliğine ve şifrelenmiş dosya sistemine dayalı erişim denetimi, kullanıcı verilerini güvenceye almanın tek gerçek yoludur. Ancak, sizi Truecrypt kullanarak durdurmakta olan tek şey, şifrelenmiş verileri depolamak için özel olarak kullanabileceğiniz ücretsiz bir bölüm / dosya sisteminiz olmadığı için, mevcut dosya içinde bir dosya içinde şifreli bir dosya sistemi kurabilirsiniz. dosya sistemi.

Bunun için "sudo" haklarına sahip olmanız gerekir, yani sudo çalıştırabilirsiniz.

 1. truecrypt 'un en son sürümünü edinin.
 2. TrueCrypt'u açın (normalde Applications -> Accessories bulunur)
 3. GUI'yı kullanarak bir dosyada bulunan yeni bir birim oluşturabilirsiniz. Bu dosyanın yerini seçebilirsiniz.
 4. 1-3. adımlar bir defalık kurulum. Bundan sonra, bu dosya sistemini truecrypt GUI kullanarak monte ettiğinizde, bunu nautilus'ta göreceksiniz.
 5. Bu dosya sistemindeki hassas dosyaları ve dizinleri taşıyabilirsiniz.
 6. "Bilgisayarınızı tek başına bırakıyorsunuz", bunun yerine truecrypt GUI'deki "dismount" seçeneğini kullanarak açın.
 7. İyi bir şifre kullanmak da önemlidir (en az 20 karakterden fazla, geliştiricilerin önerdiği ).
verilen cevap koushik 27.09.2010 13:36
7

greyfade'nin cevabı doğru. Ubuntu çok kullanıcılı bir sistemdir. Bilgisayarınızı kullanan başka biri kendi kullanıcı hesabına sahip olmalıdır. Her hesap için bir kullanıcı; Kullanıcıların hesapları paylaşmak için iyi bir nedeni yoktur. Bilgisayarınızı kapattığınızda oturumu kapatmak için bir kısayol tuşu ayarlayabilirsiniz. Bilgisayarı kilitlediğinizde Ctrl + Alt + L tuşlarını kullanın. Başka biri kullanmak isterse, oturumunuzu etkilemeden kendi hesaplarına giriş yapabilirler. Yine, kullanıcı hesaplarını paylaşmak birçok sebepten dolayı kötü bir alışkanlıktır ve kötü bir fikirdir. Lütfen bunu yapma.

    
verilen cevap koanhead 27.09.2010 04:17
7

Sisteminizde yönetici haklarına sahip olmayan diğer kullanıcılar hakkında endişeleriniz varsa, erişimi kontrol etmek için dosya izinlerini kullanmak yeterlidir. Yönetici hakları veya fiziksel erişimi olan başka kişiler varsa, şifre koruması şifreleme anlamına gelir.

Linux altında birkaç dosyayı şifrelemenin en kolay yolu encfs dosya sistemidir. Komut satırında,

çalıştırın
encfs ~/.encfs ~/encrypted

Ardından encrypted dizininin altındaki dosyaları oluşturun. Aslında ~/.encfs içinde şifrelenmiş formda depolanırlar. Çalışmayı bitirdiğinizde, çalıştırın

fusermount -u ~/encrypted

Tüm ana dizininizi şifrelemek istiyorsanız, ecryptfs daha iyi bir seçenektir. Daha fazla bilgi için bkz. En kolay yol nedir? bir dir şifrelemek için? Süper Kullanıcı ’nda (Ubuntu’da).

¹ Kesinlikle konuşmak gerekirse, bir keylogger'ı yüklemeye karşı bir korumaya da ihtiyacınız var ( "kötü hizmetçi saldırısı" ), ancak şu andaki masaüstü işletim sistemlerini ve donanımlarını kurmak çok daha zor.

    
verilen cevap Gilles 27.09.2010 22:54
4

Hayır, gerçekten değil.

Hassas dosyaları depolamak için (güzel bir ön uç için sudo apt-get install easycrypt ) bir birim oluşturmak için Truecrypt'i kullanabilirsiniz, ancak aksi halde dosyalarınızı parola ile kilitlemenin bir yolu yoktur.

Bilgisayarınızı terk ettiğinizde kilitlemenizi veya oturumu kapatmanızı öneririm.

    
verilen cevap greyfade 27.09.2010 03:46
2

Bir dosyayı parola korumanız, fiziksel olarak erişilemeyen bir sistemde, örneğin canlı CD kullanarak kapatılamayacağınız ve yeniden başlayamadığınız bir sistemde güzel ve güzeldir. Bilgisayar herkesin kapatabileceği bir masaüstüyse, canlı bir CD ile yeniden başlatabilir ve sabit diskteki tüm dosyalara erişebilir, bunlar ister sistem dosyaları, yapılandırma dosyaları, giriş dizinleri, vb.

Onaylı kullanıcı uygun kimlik bilgilerini girmedikçe, herhangi bir sistemde işe yaramayacak olan TrueCrypt gibi şifrelenmiş bir dosya sistemi kullanmanızı tavsiye ederim. Dosyalarınızı sadece parola korumasından daha fazlasını yapacak, ancak bunları harici erişimlerden de koruyacaktır.

Her şey, aynı zamanda, bu dosyaların bazılarının maliyetinin ne olacağıyla, TrueCrypt ve daha önce sunulan araç olan easycrypt gibi bir şeyi uygulamak için maliyet ve çabaya da bağlıdır.

    
verilen cevap jfmessier 27.09.2010 13:28
2

Misafir oturumu kullanın!

İnsanların makinenizde daha fazla ayrıcalık (örneğin, root ) kazanmasını beklemediğiniz sürece veya örneğin bir CD-ROM'dan önyükleme yapıp, dosya sistemlerinizi bağlayıp (ve hatta ham disk sektörlerini okuyarak) beklemediğiniz sürece. Sabit sürücünüzdeki bazı / tüm dosyaları şifrelemek zorunda kalmayabilirsiniz. "Meraklıları" açık tutmak ve göz atmak için dizinlerde ve / veya dosyalarda izinleri ayarlayabilirsiniz. Bu yüzden, normal operasyonlarda, siz

 1. Normal kullanıcınız olarak root hesabı kullanmayın.
 2. Başka kullanıcılara şifrenizi (veya root un şifrenizi) belirtmeyin. ; -)

Pencerenizin sağ üst tarafındaki Oturum uygulaması, oturumu kapattığınızda kaybolan bir Misafir oturumu başlatmanıza izin verir. Örneğin bkz. bu resim . Konuk Oturumu seçeneği, bilgisayarınızı ödünç alan herkes için geçici bir oturum başlatır. Evrensel okuma izinleri verildiğinde özellikle değilseniz, dosyalarınız görünür değil. Bu, bilgisayarınızı hızlıca taramak isteyen bir kişiye "ödünç vermek" istediğinizde ideal bir özellik. Kalıcı hesaplar vermek istiyorsanız (yani hesabınızın olması muhtemel olarak /home altında ikamet ediyorsanız) istediğiniz şey bu olmayabilir. Oturum, doğru izinlere sahip olmadığı için Misafir hesabı /home altındaki hiçbir şeyi "göremez".

İzinleri değiştir

( Not: Birisi root izinleri varsa, bu bir değişiklik yapmaz. Böyle bir kişi şifrelenmemiş dosyalarınıza yalnızca aynı şekilde erişebilir. ) Diğer kullanıcıların okuma / erişimlerini engellemek istediğiniz bir klasörünüz (veya bir dosya grubu) olduğunu varsayalım.

 1. Etkilemek istediğiniz klasörü (veya dosyaları) seçin, ardından seçiminizi fareye sağ tıklayın (farenizle).
 2. Özellikler'i Seç.
 3. İzinler sekmesine gidin.
 4. "Diğerleri" grubunun altında, "Klasöre eriş" ve "Dosyaya eriş" seçeneğini "Hiçbiri" olarak seçin.

Bu, etkilenen dosyaları ve dizinleri şifrelemez, ancak kullanıcıları (hesabınızdaki root izinlerine sahip olmamak kaydıyla) saklar.

Bazı kullanıcılara izin ver

( Not: Birisi root izinleri varsa, bu bir değişiklik yapmaz. Böyle bir kişi şifrelenmemiş dosyalarınıza yalnızca aynı şekilde erişebilir. ) Yalnızca bir grup kullanıcının bir dosya veya klasör kümesine erişmesine izin vermek istiyorsanız, aynısını yapabilirsiniz. Örneğin, kendiniz için okuma + yazma izinlerini rezerve etmek isteyebilirsiniz, ancak bu dosya ve klasörlerde yalnızca bir grup için izinler okuyun (hatta bunlar için de + yazabilirsiniz).

 1. Seçmek istediğiniz grup adı henüz mevcut değilse, onu oluşturmanız gerekir. % Co_de% adresine gidin.
  1. System > Administration > Users and Groups düğmesini tıklayın.
  2. Manage groups öğesini tıklayın. Şifrenizi girmeniz gerekecektir (hesabınızda yönetici izinleri varsa, aksi takdirde root şifresini kullanın).
  3. Bir grup adı girin. Bir kullanıcı adı verilirken grup adları aynı kuralları takip eder; Sadece boşluk ve harfler kullanmadan sadece harf ve sayıları kullanmanızı öneriyorum. Önerilen Grup kimliğini (örneğin 1001'den başlayarak) bırakabilirsiniz. Gruba ait kullanıcıları seçin.
  4. Uygulamak için Add seçeneğini tıklayın. Bir önceki pencerede OK seçeneğini tıklayın. Kullanıcılar ve Gruplar 'ı kapatmak için Close seçeneğini tıklayın.
  5. Yeni grubu "görmek" için hesabınızdan çıkış yapmanız veya giriş yapmanız gerekebilir. Ayrıca, giriş yapmış herhangi bir kullanıcı için de geçerlidir.
 2. Grup izinlerini uygulamak için yukarıdakiyle aynı prosedürü kullanın. İzinleri uygularken Grup adını belirtmeniz gerekeceğini lütfen unutmayın. Sadece bir grup kullanabilirsiniz.

Bu, etkilenen dosyaları ve dizinleri şifrelemez, ancak kullanıcıları (hesabınızdaki root izinlerine sahip olmamak kaydıyla) saklar.

Şifreleme

Diğer kullanıcılar, şifrelemeyi kullanan çözümler için daha ayrıntılı bilgi verdiler. Eğer gerçekten şifrelemeyi gerektirirseniz - ve sadece dosyalarınıza erişimi kontrol etmekle kalmazsanız - bu cevaplara bakmak isteyebilirsiniz. Ancak, şifreleme / şifre çözme algoritmalarını uygulamak için gereken ek yük nedeniyle bu dosyalara erişim her zaman daha yavaş olacaktır. Yukarıda verdiğim açıklama, neredeyse hiç performans etkisi olmayan bir (çok!) Temel erişim denetimi önlemi uygular.

    
verilen cevap jbatista 28.04.2011 01:41
2

Ubuntu Yazılım Merkezi'nde "ecryptfs-utils" dosyasını bulmayı ve yüklemeyi deneyin

Yükledikten sonra Uygulamalar'a gidin - & gt; Aksesuarlar - & gt; Terminal ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

ecryptfs-setup-private

Giriş parolanızı (parolanızı) yazmanız ve özel klasörünüz için bir tane oluşturmanız istenir.

Şifrenizi oluşturmayı bitirdiğinizde, Oturumu Kapat ve tekrar giriş yapın.

Ardından, Rehber'e gidin - & gt; Ev Klasörü.

Ana dizinde ‘Özel’ adlı yeni klasör oluşturulmalıdır. Bu klasör şifreli ve şifre korumalı. Tüm kişisel eşyalarınızı güvenli hale getirmek için bu klasöre taşıyın.

Klasöre erişimi olmayan kullanıcılar reddedilir.

Daha Fazla Yardım İçin

    
verilen cevap One Zero 22.02.2012 05:41
1

Yanıtlarınız için hepinize teşekkür ederiz; Bazı dosya ve klasörlerin yanlışlıkla görüntülenmesini kolayca durdurmanın bir yolu yok gibi görünüyor. Bu çok talihsiz bir şey; En yakın .zip dosyası yöntemidir, ama sıkıştırmak ve sıkıştırmak istemediğimi düşünürsek, riskle başa çıkmak zorunda kalacağım.

    
verilen cevap Dante Ashton 30.09.2010 21:23
1

Klasörleri, görmedikleri bir yerde gizlemeye ve gizli klasörleri varsayılan olarak göstermemek için nautilus seçeneğini ayarlamaya ne dersiniz? Bir klasörü gizli tutmanın en kolay yolu, adının başlamasını sağlamaktır. Bunun sizin sorduğunuz soru için bir çözüm olmadığını biliyorum, ancak sizin sorununuz için işe yarayacağını düşündüğüm bir çözüm.

    
verilen cevap Shankar Narayanan 28.04.2011 00:37
1

İşte en kolay yol , şifrelenmiş klasörleri yönetmek için bir GNOME uygulaması olan ve varsayılan olarak ubuntu 11.04 deposunda ve önceki sürümlerde bulunan cryptkeeper adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Şifreni ve şifreli klasörü kullanarak klasörünüzü güvenli hale getirmenin bu kadar basit bir yolu. Bazı referanslar burada görülebilir.

    
verilen cevap ubuntubuzz 09.06.2011 07:34
1

Basit metin dosyası şifreleme ve şifre çözme için hassas düz metin bilgisi ile terminali kullanarak aşağıdakileri yapabilirsiniz.

openssl aes-256-cbc -a -salt -in 01.txt -out 02.txt
openssl aes-256-cbc -d -a -salt -in 02.txt -out 01.txt

İlk komut, 256 bit aes ile şifrelemek ve ikincisi deşifre etmek.

01.txt, düz metin giriş dosyanızdır ve 02.txt şifrelenmiş çıktı dosyasına dikkat çeker. Metni şifreli metin dosyanızdan kopyalayamazsanız, -a isteğe bağlıdır ve gerekli değildir.

terminali, şifreniz için yazım hatası sorunu olmadığından emin olmak için iki kez girmeniz gereken şifrenizi soracaktır.

özellikleri, tüm platformlarda çalışabilmesidir, çünkü openssl desteklenir ve varsayılan olarak tüm sistemlerde çoğunlukla önceden yapılandırılır. aes, des, blowfish, bf vb. gibi seçim yapmak için iyi bir şifreleme-algoritması seçiminiz var. bundan başka, şifrelenmiş dosyanızı "mv" komutunu kullanarak bir (.) nokta dosyası, başka bir deyişle gizli olanı yapabilirsiniz.

mv 01.txt .01.txt

    
verilen cevap v2r 22.02.2012 03:09
1
sudo apt-get install cryptkeeper

Yükledikten sonra Uygulamalar'a gidin - & gt; Sistem Araçları - & gt; Cryptkeeper .

Cryptkeeper kendini otomatik olarak üst panele ekler

Şifrelenmiş korumalı bir klasör oluşturmak için Cryptkeeper uygulamasını tıklayın ve ‘Yeni şifrelenmiş klasör’ seçin

Ardından klasör adını ve klasörün nereye kaydedileceğini yazın ve "İleri" yi tıklayın.

Şifreyi yazın ve "İleri" yi tıklayın.

Klasör oluşturulacak ve kullanıma hazır olacak.

Tüm şifreli klasörlere erişmek için paneldeki Cryptkeeper uygulamasını tıklayın ve her klasörü seçin.

Erişilmek üzere monte edilmeden önce şifreyi yazın.

Bitti

Bir klasörü silmek veya şifreyi değiştirmek için panel appletindeki klasörü sağ tıklayın.

Daha Fazla Yardım İçin

    
0

GPG'nin simetrik bir şifreleme seçeneği vardır (şifre koruması) gpg -c . Biraz komut dosyası ile, belki bunu nautilus'ta sağ tıklama menüsüne eklemenin bir yolu var mı?

    
verilen cevap Marty 27.09.2010 12:47

Etiketlerdeki diğer soruları oku