Terim, Xterm veya Uxterm?

70

Ortalama bir ev kullanıcısıyım, ancak bazen basit görevler için terminal kullanıyorlar. Birlik içinde "terminal" yazdığımda bana üç seçenek sunuyor - ama ne fark eder? Her zaman rastgele seçmekten ve yaptığım şeyi düşünmekten nefret ediyorum.

    
sordu Justinas Dūdėnas 14.01.2012 18:32

5 cevap

37

Terminal, Ubuntu varsayılan yazılımında gnome terminalidir. XTerm ... İşte . UXTerm, Unicode karakterleri destekleyen XTerm'dir. XTerm ve Terminal arasındaki ana fark, gnome terminalinin daha fazla özelliğe sahip olmasıdır, XTerm ise minimalisttir (gnome terminalinde olmayan özelliklere sahip olsa da, daha gelişmişlerdir).

    
verilen cevap Yure16 23.05.2012 19:49
15

Ubuntu kullanıyorsanız, ayrıca gnome-terminal yüklemiş olmanız gerekir. Kubuntu için varsayılan terminal konsole , Lubuntu için lxterminal .

Her üçü de iyi seçimlerdir.

Masaüstü Ortamının olabildiğince bağımsız olmasını sağlamak için lxterminal değerini seçerdim.

xterm ve uxterm iyi ancak çirkin görünümlü yazı tipleri kullanıyorlar ve tuş vuruşlarıyla ilgili bazı problemler yaratıyorlar (bkz. xterm için kısayol tuşları nasıl kurarım? ).

    
verilen cevap enzotib 14.01.2012 19:04
8

Varsayılan, gnome-terminal olan "terminal" dir.

Ayrıca bir kısayol tuşu ile de çağırabilirsiniz ctrl-alt-T

    
verilen cevap Adrian 14.01.2012 19:38
4

Gnome terminali genellikle xterm ve rxvt'den daha fazla bir kaynak domuzudur. Ayrıca, gnome terminalin yükleme boyutu genellikle on kat daha büyüktür xterm en.

Varsayılan olarak, urxvt hızlı kaydırma adı verilen bir özellik kullanır. Bu neden olur içerik değiştiğinde her zaman pencereyi güncelleştirmek için terminal öykünücüsü. Eğer Bir program terminal emülatörüne önemli miktarda veri çıkarıyorsa, hızlı kaydırma, kayda değer bir performans artışıyla sonuçlanabilir. Xterm buna sahip varsayılan olarak devre dışı bırakıldı, ancak XTerm*fastScroll: True dosyanızı .Xresources dosyanıza yerleştirerek bunu etkinleştirebilirsiniz. Gnome-terminal buna sahip değil gibi görünüyor özellik.

Gnome-terminali, tanımlamanızı ve hızlı bir şekilde geçiş yapmanızı sağlayan profillere sahiptir. konfigürasyonları.

    
verilen cevap Smith John 01.01.2013 16:31
1

Ortalama bir kullanıcı için, xterm ve uxterm oldukça yararsızdır.

İleri düzeyde kullanım için bile kişisel olarak gnome-terminal 'ye güveniyorum. Diğer ikisini de kaldırıyorum, bu yüzden uygulama aramalarımda bunları göstermekten rahatsız olmam.

    
verilen cevap Adame Doe 25.05.2012 13:02

Etiketlerdeki diğer soruları oku