Bir Anahtarlık ne yapar?

56

Bunu nasıl devre dışı bırakacağımı, devre dışı bırakacağını ve kaydedebildiğini biliyorum. Ancak, ne için sorulur, neden orada, ve nasıl çalışır? Ben kelimeler için bir kayıp yaşıyorum. Daha fazla rahatsız edici olan şey, internetteki bu sorular için pek çok şey içerikli değildir.

Yani bir kez ve herkes için. Bir Anahtarlık nedir, neden bilgisayarımda ve nasıl çalışıyor?

    
sordu Marco Ceppi 26.03.2011 23:10

1 cevap

53

Bir anahtarlık "depolanmış veritabanı" dır - bu terimi yerel PC'nizde kayıtlı giriş bilgilerinizden hafifçe kullanıyorum. Bazı sihirli voodoo şifreleme şeması (PKCS # 11 - bu çıkarılabilir medyada güvenli bir şekilde saklamak için kullanılır) tarafından sarılmış, bu yüzden gözlerden uzak göreceli olarak güvenli olacak.

CRUD'a (kendi çözümünüzü yuvarlamadan) giriş bilginizi CRUD (oluşturmak, okumak, güncellemek, silmek) için ortak bir arka uç (burada çerçeve ekler, bir örnek için gnome kullanacağız) sağlar. Bu belirli çerçeveyi kullanan programcılar için tutarlı bir arayüz sağlar. KDE kendi anahtarlığını sunar, Gnome'un başka bir uygulaması vardır.

Evrim, Firefox, Net-man bu arayüzün tümünü kullanıyor. E-posta sunucusu kimlik bilgilerinizi Evolution'a yerleştirdiğinizde, bu bilgileri anahtarlıkta saklamanızı ister. Buna dahil olursanız, verileri anahtarlık hizmetine aktarır ve voilà, saklanır. Evrim sadece daha sonra bu bilgileri almak için başlangıçta anahtarlık hizmetini çağırmak zorundadır.

Buradaki büyük fikir, eğer bir başkası PC'nize erişmek ve anahtar şifrenizdeki ana şifreyi bilmiyorsa, kayıtlı giriş bilgilerinize erişemedikleridir. Aynı ilke, tarayıcınız için lastpass.com'un eklentisi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. (sadece dağıtılır, yani bilgisayarlarda çeşitli tarayıcılarda kullanabilirim)

Özetle, bu snippet'i, burada bulunan gnome anahtarlık sayfasından teklif ediyorum.

  

GNOME Anahtarlık, GNOME'da depolanan bileşenlerin bir koleksiyonudur   sırlar, şifreler, anahtarlar, sertifikalar ve bunları kullanılabilir hale getirin   uygulamaları.

     

GNOME Anahtarlık, kullanıcının girişi ile entegre edilmiştir, böylece   Kullanıcı giriş yaptıkları zaman gizli depolama kilidi açılabilir   oturumu.

     

GNOME Anahtarlık, PKCS # 11 adlı bir standardı temel alır.   Akıllı sertifikaları ve anahtarları yönetmek için uygulamalar için standart yol   kartlar veya güvenli depolama.

    
verilen cevap lazyPower 26.03.2011 23:18

Etiketlerdeki diğer soruları oku