Neden sanal bir “sanal” terminal ve “gerçek” terminal nedir?

147

Umarım soru kendiliğinden açıklayıcıdır.

Anladığım kadarıyla, gnome-terminal ve konsole 'si virtual terminalidir ve temelde aynı amaca hizmet ederler, yani çeşitli isteğe bağlı komut yorumlayıcıları için bir komut satırı ortamı. (Bakmanın doğru yolu olup olmadığından bile emin değilim.)

gerçek terminalinin, yanlışlıkla Ctrl + Alt + F1 , F2 , vb.

Ama bu siyah ekran hinterlandında "Dragons var", bu yüzden hızlıca çıkabileceğim kadar hızlıyım Ctrl + Alt + F7 (Bir yerlerde şunu öğrendim: "Hepsi siyah ve karanlık olduğunda: geri dönmek için gizli tuşlara basın:)

  • + Alt + F1 öğesinin arkasında bulunan bir "/" işareti "gerçek" terminalidir / F2 , vb. tuşları?
  • Ve onlara "sanal" olanlara karşı "gerçek" olan nedir?
  • Ve nasıl farklılar? "GUI" vs "GUI" kadar basit mi?

P.S.. "konsol" ve "terminal" eşanlamlıdır?

    
sordu Peter.O 21.11.2010 12:34

3 cevap

121
  

Anladığım kadarıyla, sanal terminaller temelde aynı amaca hizmet ediyor:   yani. İçin bir komut satırı ortamı   çeşitli isteğe bağlı komut yorumlayıcıları

Bu kesinlikle doğru değil. Sanal Terminaller, yalnızca tuş vuruşlarını gönderen ve çıktı alan (bu, Standart Giriş, Standart Çıkış [ve Standart Hata] olarak adlandırılır), arka planda bir işleme gönderilen programlardır. Bu, temel bir giriş işleme çıktı sistemidir ve işletim sisteminizin kalbinde yer alır.

Bir teletype (veya teleprinter)


Bilgisayar Terminalinde çalışan adam

Bakalım uygun şekilde açıklayabilir miyim:

Linux gibi Unix benzeri bir sistemde "her şey bir dosyadır" kavramı vardır . Yani, örneğin, DVD Sürücünüz bir dosyadır (/ dev / sdb1), klavyeniz bir dosyadır (/ dev / input / keyboard) ve benzeri.

Bu büyülü dosyaların bir başka seti, TTY’nin Teletype’i temsil ettiği TTY’lerdir. Tuş vuruşlarını bir bilgisayara gönderen bir Daktilo, bu da harfleri Tip Topu 'ya geri gönderir. Bu, / dev / lp0 yazıcınızı temsil ettiği gibi, fiziksel bir aygıt, uzak bir daktiloyu temsil ederdi.


Bir donanım terminali, VT100

Teletype iş istasyonları "Konsollar" veya "Terminaller" olarak adlandırılırdı, sanal bir terminal, gerçek olanın aksine, bu işyeri düzenlemesiyle aynı işlevselliği sağlayan herhangi bir uygulama veya makine - bilgisayara erişen tuş vuruşlarını ona göndererek ve çıktıyı geri alarak, bir kağıda yazdırmak suretiyle. Bir Modem'in çok benzer bir şekilde çalıştığını hayal edebilirsiniz.

Yukarıdaki resimdeki gibi terminaller, bir teletipin işlevselliği olan ucuz ve basit bilgisayarlardır. Bu günlerde terminal öykünücüsü dediğimizde, genellikle - böyle bir makinenin işlevselliğini öykünen bir program anlamına geliriz.

Hala terminal tabanlı bilgisayar sistemleri kullanılıyor. Aslında giderek daha popüler hale geliyor . Geçmişte, terminallerin sebebi, her masadaki bir bilgisayarın tamamen gülünç olmasıydı - bilgisayarların bir odayı doldurduğu ve son derece pahalı olduğu yerler. Şimdi, para tasarrufu sağlar ve yönetimi kolaylaştırır.


"ince istemci" - VT100'ün modern karşılığı

Umarım bu yardımcı olur. Bir hata yaparsam lütfen uyarın.

  

Bu demek oluyor ki   Control-Alt-F1, F2, vb. Ayrıca sanal   terminaller ve tek fark   aralarında "gnome-terminal" /   "konsole",   GUI?

Evet, temel olarak. TTY1-7 ve gnome terminali arasındaki fark, sistemin ttys'i sağlamasıdır, oysa gnome terminali ve konsole, kendileri de bir tty üzerinde çalışmaktadır (grafiksel alt sistemi çalıştırmaktadır). Bu soyutlama daha da derin bir iç içe olabilir (örneğin, terminal olarak hareket etmek için telnet protokolünü kullanarak x-yönlendirme, ...), sonuçta, insan-bilgisayar arayüzü diğer herhangi bir dosya gibi davranır. Aynı şekilde pipetlenebilir, soyutlanabilir ve hareket ettirilebilir.

    
verilen cevap Stefano Palazzo 21.11.2010 14:53
13

Oldukça emin olun ki bir "sanal terminal", unix sunucularına bağlı fiziksel terminaller olduğunda bir geri dönüş ...

    
verilen cevap RobotHumans 21.11.2010 13:15
10

Yukarıdaki yanıtlara ek olarak, terminallere bu kapsamlı açıklama 'ya bakın. TTY, görünür sadeliğine rağmen, kavramsal olarak Linux'un oldukça karmaşık bir parçasıdır.

    
verilen cevap loevborg 07.12.2010 20:56

Etiketlerdeki diğer soruları oku