OpenOffice ile yeni oluşturulan LibreOffice arasındaki fark nedir?

55

OpenOffice ve LibreOffice arasındaki fark nedir? LibreOffice'in geliştirilecek başka bir çatal olduğunu anlıyorum. OpenOffice'i v1'den beri kullandım ve LibreOffice'i kaldırmak ve denemek için kesin bir avantaj olup olmadığını merak ediyorum.

    
sordu RunningUtes 13.10.2010 09:25

5 cevap

43

Şu andan itibaren LibreOffice ve OpenOffice arasında neredeyse hiç değişiklik yok. Eski, OpenOffice.org'u Oracle'ın manşetlerinden serbest bırakacak bir çataldır.

Till date Sun, yamanızın birleştirilmesini istiyorsanız, Sun'a telif hakkı atamasını istedi. Bu büyük bir caydırıcılık ve sınırlı bir topluluk katılımı var.
LibreOffice "Herkes davetli" diyor. Bir kurum tarafından kontrol edilecek olan bir ofis kıyafeti değil, pek çok kuruluş bunu geliştirmek için katılacak. Destekçiler arasında Google, RedHat, Canonical, Novell ve birkaç tane daha var (listeden emin değil).

LibreOffice ayrıca, topluluğun geliştirilmesinde yer alması için "Kolay Hack'ler" adlı bir kablosuz dosya getirdi . Bu muhtemelen insanların kodlara bakmaktan heyecan duyacağı gibi büyük bir adımdır.

Bu sayfadan kod tabanının biraz dağınık olduğunu görebiliyorum. İngilizce olmayan yorumlar, sahte yorumlar, ölü kodlar ve olmayanlar var.

Ayrışmanın bir başka iyi nedeni de Oracle'ın Açık Kaynak'ın gelişimini ilerletmekle ilgilenmeyeceği yönündeydi. OpenSolaris neredeyse gitti ve eğer bu çatal olmadıysa, muhtemelen OO.o da durgunlaştı.

    
verilen cevap Manish Sinha 13.10.2010 11:01
7

Oracle Sun'ı 2010 yılında satın aldı ve OpenOffice.org'un ticari gelişimi kısa bir süre sonra resmen sona erdi. Daha sonra OpenOffice.org topluluğunun bazı adanmış üyeleri kaynaklarını topladılar ve OpenOffice.org tarafından kullanılan açık kaynak kodun sürekli gelişimi için Yapı ve liderlik sağlamak için Document Foundation'ı kurdular. Yeni ürün Libre Office seçildi. Orijinal OpenOffice.org topluluğu desteğinin çoğu artık Libre Office'in arkasında.

OpenOffice.org şu anda Apache inkübatör projesinin bir parçası, ancak Oracle ile hala bazı lisans sorunları var.

Oku " LibreOffice ve OpenOffice.org: Schism'den Bir Yıl Sonra "daha fazlasını anlamak için.

Kişisel olarak şimdi Libre Office'i kullanıp kullanmamalısınız.

    
verilen cevap saji89 24.05.2012 17:18
5

Libre Office, Ubuntu'da bulunan sürüm olan Go-oo'dan gelen değişiklikleri içerecek, bu yüzden Libre Office'in başından itibaren Go-oo'ya daha yakın olacağını söyleyebilirim.

OOO ile Go-oo arasındaki fark hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: İşte

    
verilen cevap danne 13.10.2010 09:46
2

Libreoffice, Oracle'ın debriyajlarından kurtulmayı amaçlayan özel bir çataldır. LibreOffice beta, sadece bir kaç kullanıcı arayüzü ve marka değişikliği ile OpenOffice'e benzer. Çünkü aynı kaynağa dayanıyorlar. Yollar ıraksak olduğu için gelecekte büyük değişiklikler bekleyebilirsiniz. Yüklemeniz için, LibreOffice'i herhangi bir endişe duymadan deneyebilirsiniz diyebilirim, ancak kişisel olarak Saf iyilik için bir Nihai, istikrarlı sürüm beklemenizi tavsiye ederim. Daha fazla ayrıntı için SSS buradaki bölümünü inceleyebilirsiniz. Varsa lütfen hatalar için özür dilerim. :)

    
verilen cevap Srinivas G 13.10.2010 09:31
2

Bu sorunun sorulmasından bu yana birkaç ay geçti, ancak QA gibi bir çok katkıda bulunanları elde etmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istedim. LibreOffice'i her gün test etmek ve kullanmak ve karşılaşabilecekleri hataları ve sorunları bildirmek.

Gemiye erken başlamak ayrıca kodlamadan başka bir şekilde katkıda bulunmanıza da olanak tanır - bu tür erken katkılardan yararlanabilecek dokümantasyon ve çeviri çalışmaları da vardır.

    
verilen cevap MagicFab 15.12.2010 04:30

Etiketlerdeki diğer soruları oku