Bir paketin “manuel olarak kurulduğu” anlamına ne gelir?

67

Paketler zaten yüklüyse ve apt-get install <package-name> çalıştırıyorum, bazen <package-name> is set to manually installed satırı yazdı.

Bu ne anlama geliyor?

    
sordu chrismar035 04.08.2010 22:29

3 cevap

66

Bir paket kurarsanız, bu pakete bağlı tüm paketler de yüklenir. Örneğin, vlc paketini yüklerseniz, otomatik olarak vlc-nox yüklenir. Otomatik olarak yüklenen paketler (bu durumda, vlc-nox) "otomatik olarak yüklenir" olarak ayarlanır - eğer vlc'yi kaldırırsanız, paket yöneticisi vlc-nox'u da kaldırmayı önerir (aptitude otomatik olarak kullanır, eğer apt kullanırsanız -Tüm otomatik olarak yüklenen paketleri apt-get autoremove ile kaldırabilirsiniz.)

Şimdi, apt-get install vlc-nox yaparsanız, vlc-nox'un artık "manuel olarak" kurulduğuna dair bir mesaj alacaksınız, yani paket yöneticisi şimdi bu paketi özellikle istediğinizi düşündüğünüzü ve vlc'ye ihtiyaç duyduğunu düşünüyor. . Vlc'yi kaldırırsanız, vlc-nox bu nedenle otomatik olarak kaldırılmaz.

Bu, güncellemeleri hiçbir şekilde etkilemez.

    
verilen cevap Marcel Stimberg 04.08.2010 22:37
67

Paketleri manuel olarak yüklendiyse, paketleri otomatik olarak yeniden yüklendiğinde işaretlemek için sudo apt-mark auto $PACKAGES 'ı kullanabilirsiniz.

Otomatik olarak yüklenen paketler apt-get autoremove kullanılarak (veya Synaptic aracılığıyla benzer işlemler kullanılarak) kaldırılabilir.

    
verilen cevap blueyed 04.08.2010 22:46
5

Bu, paketin manuel olarak seçildiği ve başka paketler veya meta paketler tarafından otomatik olarak değil olduğu anlamına gelir. Aradaki fark, bu yüklemeyi tetikleyen paket artık mevcut değilse (yükseltmeden sonra veya kaldırılmış olduğu için) otomatik olarak kaldırılabilir. Manuel olarak seçilen bir paket bu şekilde kaldırılmamalıdır.

Bunun, söz konusu güncellemeler mevcut olduğunda veya bildirimleri olduğunda paketi yükseltme olanağı üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

    
verilen cevap txwikinger 04.08.2010 22:35

Etiketlerdeki diğer soruları oku