UBuntu 14.04 ile 18.04 arasındaki mevcut sürümlerde SSD veya HDD'nin SMART durumunu nasıl kontrol edebilirim?

70

Bir sürücünün SMART durumunu 14.04 ve daha sonraki sürümlerde nasıl kontrol edebilirim? Yeni bir yüklemede HD SMART durumunu kontrol etme gördüm ancak 14.04 ve sonrasında uygulanmıyor gibi görünüyor.

    
sordu Elder Geek 24.09.2014 22:49

3 cevap

63

Diskler Programı

Disks Utility'yi başlatın (Henüz sahip değilseniz, Diskleri Yazılım Merkezi aracılığıyla kurabilir veya bir terminal açıp sudo apt-get install gnome-disk-utility komutunu verebilirsiniz.

İlgilenilen sürücüyü seçin ve sağ üst köşedeki dişli çarkı (15.04'ten beri menü düğmesi) tıklayın ve SMART Data & amp; kendi kendine testler

Kendi kendine test türleri

  • Kısa: Elektrikli ve mekanik performansı ve diskin okuma performansını kontrol eder. Elektrik testleri bir tampon RAM testi, bir okuma / yazma devre testi veya okuma / yazma kafası elemanlarının bir testini içerebilir. Mekanik test, veri yollarında arama ve servo içerir. Sürücünün yüzeyinin küçük kısımlarını tarar (alan satıcıya özeldir ve testte bir zaman sınırı vardır). Okuma hatalarına sahip olabilecek bekleyen sektörlerin listesini kontrol eder ve genellikle iki dakikanın altında kalır.
  • Uzun / uzatılmış: Kısa öz-testin daha uzun ve daha kapsamlı bir sürümü, tüm disk yüzeyini zaman sınırı olmadan tarar. Bu test genellikle, sürücünün okuma / yazma hızına ve boyutuna bağlı olarak birkaç saat sürer.
  • İletim: Aygıtın sürücü üreticisinden bilgisayar üreticisine taşınması sırasında meydana gelen hasarı tanımlamak için hızlı bir test olarak tasarlanmıştır. Sadece ATA sürücülerinde bulunur ve genellikle birkaç dakika sürer.

SMART Öznitelikleri Nasıl Yorumlanır

Hata oranları açısından en önemli özellik, 196 - Yeniden Dağıtılan Sektör Sayısı , ancak Google araştırma raporu : _" ... SMART parametrelerine dayanan arıza tahmin modelleri, büyük bir kesinlik göz önüne alındığında, tahmin doğruluğunda ciddi şekilde sınırlı olabilir. Başarısız sürücülerimiz hiçbir SMART hata sinyali göstermedi. ” Bununla birlikte, başarısız olan çalışmada sürücülerin çoğunluğu (% 60'ın üzerinde) akıllı bir başarısızlık gösterdiler, bu nedenle olduğu gibi kusurlu olduğu gibi, yine de geçerli bir gösterge.

Son disklerin büyük çoğunluğunun SMART'ı desteklerken, tüm sürücülerin yapamayacağını ve uygulamaların değişebileceğini unutmayın. SMART hakkında daha fazla bilgi için İşte 'e bakın.

    
verilen cevap Elder Geek 24.09.2014 22:54
52

Bir komut satırı sürümü için, smartmontools paketini yüklemeniz gerekir.

Bunu çalıştırarak yapın:

sudo apt-get install smartmontools

Ardından, terminalde sudo smartctl -a /dev/sda dosyasını çalıştırarak SMART hakkında bilgi edinebilirsiniz.

smartctl 'inin aşırı ayrıntılı olma eğiliminde olduğunu unutmayın. Bu nedenle, sonuçları genellikle aşağıdaki gibi bir dosyaya yazmanız iyi bir fikirdir:

sudo smartctl -a /dev/sda > smart-results.txt

Alternatif olarak, dosyayı bir dosyaya kaydetmeyi tercih ederseniz, sonuçları more yoluyla da aktarabilirsiniz.

Postfix, smartmontools ile varsayılan olarak yüklenir. Yüklememek için yukarıdaki apt komutuna --no-install-recommends değerini ekleyin.

    
verilen cevap Kaz Wolfe 24.09.2014 22:52
10

Ubuntu 16.04

Bu cevap, burada kapatılan yinelenen bir sorudan aktarıldı ( SMART verisine ne oldu? (Disk selftest seçeneği) ).

Yukarıdaki soru 14.04'ten sonra Ubuntu sürümleri gerektirecek şekilde değiştirildi, ancak cevaplar değişmedi ve Ubuntu 16.04'e uygulanmadı. Böylece kapalı soruda açıklandığı gibi karışıklığa neden oldu.

% ko_de% 'yi, Dash ' deki ilk seçeneği belirleyin ve Launcher yazın. Görüntülenen simgeyi seçin. % Co_de% programı mevcut değilse, önce şunu yüklemeniz gerekir:

sudo apt-get install gnome-disk-utility

disks ana ekran şu şekilde görünüyor:

Sağ üst köşedeki "hamburger" menüsüne dikkat edin. Aşağıda gösterilen SMART ekranını seçebileceğiniz bir açılır menü almak için seçin:

Daha fazla açıklama gerektiriyorsa lütfen aşağıya yorum yapın.

    
verilen cevap WinEunuuchs2Unix 05.01.2017 04:07

Etiketlerdeki diğer soruları oku