HDD S.M.A.R.T sonuçlarını nasıl yorumluyorum?

54

Dizüstü bilgisayarım kısa bir süre önce güvenilmez olmaya başladı ve bir nedenle HDD'min başarısız olmaya başladığından şüphelenmeye başladım. İnternette biraz arama yaptıktan sonra, Ubuntu'nun Disk Yardımcı Programını Sistem menüsünde buldum ve bundan uzun SMART teşhislerini çalıştırdım.

Ancak, Disk Yardımcı Programı belgelerinin çok zayıf olması ( palimpsest ?) olduğundan, sonuçların nasıl yorumlanacağından emin değilim:

Örneğin, Okuma Hatası Oranı 50 milyondan (!) fazladır, ancak Değerlendirme "İyi" olarak derecelendirilmiştir.

Yani bu testlerin sonuçlarını (özellikle Normalleştirilmiş, En Kötü, Eşik ve Değer sayıları) nasıl yorumlayacağımı açıklayan biri var mı? Ve belki de bana HDD'm için elde ettiğim sonuçlar hakkında ne düşündüklerini anlat? (Teşekkürler)

    
sordu Marty 07.01.2011 00:46

3 cevap

46

SMART’ın wikipedia’da nasıl çalıştığı hakkında iyi bir fikriniz var . Ama hızlı bir intro:

  • Değer: Bu, denetleyicinin rapor ettiği ham değerdir. Genellikle değeri anlamak kolay (saat veya sıcaklıktaki güç gibi), ancak bazen (okuma hatası oranı gibi) değil. Farklı üreticiler bu veriler için farklı yapılar ve anlamlar kullanabilirler.

  • Normalleştirilmiş: Bu, normalleştirilmiş olan yukarıdaki değerdir, dolayısıyla daha yüksek bir değer her zaman daha iyidir. Bu yüzden 114 okuma / hata oranı 113'ten daha iyidir. Yine, sabit sürücünüzün ham verileri normalleştirilmiş değere nasıl dönüştürdüğü satıcıya özeldir.

  • En kötüsü: Sürücünüzün geçmişte bulunduğu en kötü normalleştirilmiş değeri (muhtemelen 99 fabrika ayarıdır)

  • .
  • Eşik: normalleştirilmiş değeri, bu değerden daha düşük olduğunda, sürücünün başarısız olması olasıdır.

Yani, sabit diskiniz iyi görünüyor. Okuma hatası oranının değeri, sürücünüzün başarısız olduğu zamanlar değil, disk üreticinize bağlı olan bazı veri yapılarıdır.

    
verilen cevap Javier Rivera 07.01.2011 09:38
21

Evet, genellikle okuma hatası oranı için ham değer saçmalıktır. Gözlemlemek istediğiniz değerler, yeniden ayrılan sektör sayısı, bekleyen sayı ve çevrimdışı olarak düzeltilemez. Bunlar, bekleyen, düzeltilmeyi bekleyen ya da düzeltilemeyen kötü sektörlerin sayısıdır ve buradaki ham değerler genellikle anlamlıdır ve sektörlerin sayısıdır.

Bir sektör okumak başarısız olursa, beklemede kalır. Bir dahaki sefere o sektöre yazmayı denediğinizde, sürücü yeniden yazmayı dener ve eğer çalışırsa, her şey normale döner. Eğer sektörü doğru yazamıyorsa, o zaman sektörü yedek havuzdan yeniden tahsis edecektir. Eğer bunu yapamazsa (belki de yedek havuz zaten kullanılıyor mu?), O zaman sadece offline_uncorrectable olur ve okumaya ya da yazmaya çalışarak hata yapar.

    
verilen cevap psusi 07.01.2011 16:46
8

psusi bunu başardı.

Veri sayfalarını (beyaz kağıtlar) okuyorsanız, seagate.com'da HDD’lerin nasıl yapıldığını, nasıl test edildiğini ve nasıl çalıştıklarını göreceksiniz. Mükemmel bir HDD yok, asla, asla olmayacak, (tarih ve olgu). Eski günlerde, bozuk bölgeleri HDD denetleyicisine girmemiz gerekiyordu. yeni sürücü kutusuna gelen kağıt listesinden, denetleyici bunları atlar.

Modern sürücülerde hata düzeltme var. 1. günden itibaren sektörler kötü.

Böylece onları haritalandırıyorlar, bu da sürücünün bozuk sektörleri atladığını gösteriyor. Aslında "mantıksal olarak değiştiriliyor" - kötü sektör yeni, iyi, yedek silindir sektörüne (yedek silindirlere sahip - silindirleri pist olarak düşünen) eşleştiriliyor. Bu, tüm dış dünyaya şeffaftır - SMART kullanımı hariç.

Her üretici, istedikleri gibi yapabilirler, bu nedenle bazıları, sürücü üretilir üretilmez 10 hatalı sektör olsa bile, hata sayılarını sıfıra ayarlar.

Sürücünün ürün yazılımında 3 kez kural var - bu 3 kez bir sektör okur ve 3 kez de kötü ise o zaman anında "yeniden kalibre" yapabilir ve 3 kez daha okuyabilir. Sürücü hala iyi değilse, o sektörü yedek sektörlerden birine eşler. Bu, aygıt yazılımında derindir, ancak arka planda sürekli olarak kullanıcı için şeffaftır.

Üreticinin, 3 hatalı okuma olduğunda veya kalibrasyon kendiliğinden sonra ham hataları bildirmeyi seçip istemediği. Aynı şekilde yukarıda söyledikleri gibi, aynı türden çok sayıda sürücünüz olmadıkça ve bazı garip eğilimler görmediğiniz sürece bu önemli değildir.

2. Nokta: tüm HDD'nin doğal okuma hataları var, isterseniz Seagate'de de öğrenebilirsiniz. ama hepsinin anında hataları var. ve tekrar okunur ve genellikle CRC hataları için testi geçer. değilse DRIVE bunu değiştirmeye çalışır. diski serinletirseniz, uzun süre dayanır ve çoğu zaman hiç bir zaman yedek silindirlerden kaçmazsınız. ama psusi'nin söylediği gibi ona bak!

Bunu yazarak, eski bir PC'de, şimdiye kadar yapılmış ilk 1GB HDD'den birini çalıştırıyorum. ve hala iyi. (yedeklenmemiş) (hiç soğutma yokluğu yok ...) ısı # 1 katil ve güç dalgaları, bir UPS işletiyorum. Şerefe ve iyi günler. Umarım bu yardımcı olur.  (şimdiye kadar bir DatA Genel sabit disk kazası gördünüz mü? ve odayı büyük miktarda alüminyum yünü, kıvırcık ipucu ile doldurun ... o zamanlar eğlenceli ... asla sıkıcı bir an ...

    
verilen cevap jtgh 15.04.2014 17:21

Etiketlerdeki diğer soruları oku