Ubuntu'da ekran koruyucuyu yapılandır

54

Ubuntu'da ekran koruyucuyu nasıl yapılandırabilirim? Gnome-ekran koruyucusunun çalıştığını görebiliyorum.

    
sordu oz1cz 09.05.2013 13:19

3 cevap

77

12.04'ten başlayarak, Ubuntu ekran koruyucularla birlikte gelmez, sadece sisteminiz boşken görünen siyah bir ekran. Ekran koruyucularınız varsa, XScreenSaver için gnome-ekran koruyucusunu değiştirebilirsiniz.

Ekran koruyucular Ubuntu 11.10'da gerçekten kaldırıldı. Ubuntu, gnome-ekran koruyucusu kullanır ve yukarı akış GNOME'undan gelen değişimi devralmıştır. GNOME geliştiricileri, monitörünüzü daha düşük güç moduna geçiren siyah bir ekran olduğunu düşünüyor.

XScreenSaver'i Kurma

terminalini açın ve gnome-ekran koruyucusunu kaldırmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt-get remove gnome-screensaver

XScreenSaver ve bazı ek ekran koruyucu paketlerini aşağıdaki komutla yükleyin:

sudo apt-get install xscreensaver xscreensaver-data-extra xscreensaver-gl-extra

Ekran koruyucunuzu yapılandırma

Yüklemeden sonra, Ekran Koruyucu için Dash'ta bir arama yapın. Ekran Koruyucu yardımcı programını başlatın ve XScreenSaver yapılandırmak ve ekran koruyucu ayarlarınızı seçmek için kullanın.

Screensaver yardımcı programı, gnome-ekran koruyucu işlemini durdurmanızı ve başlattığınızda xscreensaver arka plan işlemini başlatmanızı isteyecektir.

Varsayılan olarak, XScreenSaver her başlatıldığında rasgele bir ekran koruyucu seçecektir. Her zaman favori ekran koruyucunuzu kullanmak için seçtiğiniz ekran koruyucuları belirleyebilir veya "Tek Ekran Koruyucu" modunu etkinleştirebilirsiniz.

Başlangıç ​​Ekleniyor

Ekran koruyucuları kullanmak için, XScreenSaver uygulamasının her oturum açışınızda arka planda başlamasını istersiniz. Başlamazsa, sisteminizin boşta olduğunu fark edemez ve ekran koruyucuları başlatamaz.

Dash'tan Başlangıç ​​Uygulamaları yardımcı programını başlatarak başlayın. Aşağıdaki komutu içeren bir başlangıç ​​programı ekleyin. Burada isim ve yorum istediğiniz gibi olabilir:

xscreensaver -nosplash

Değişikliklerinizi Geri Alma

Bu değişiklikleri geri almak basittir. XScreenSaver uygulamasını kaldırmak ve gnome-ekran koruyucusunu yeniden yüklemek için bu komutları çalıştırın:

sudo apt-get remove xscreensaver xscreensaver-data-extra xscreensaver-gl-extra
sudo apt-get install gnome-screensaver

Kaynak ve daha fazlası hakkında: Ubuntu'ya Ekran Koruyucular Ekleme 12.04 .

    
verilen cevap Radu Rădeanu 09.05.2013 13:58
3

Hayır, gnome-ekran koruyucusunu kaldırmanız ve xscreensaver uygulamasını yüklemeniz gerekmez. Sistem Ayarları - & gt; Parlaklık ve gnome-ekran koruyucu boşta zamanını ayarlamak için Kilit. Gnome-ekran koruyucu, LCD monitörünüzü düşük etkinlik moduna geçirebilir, böylece monitörünüz için en iyisidir.

    
verilen cevap Ben Lin 04.06.2013 00:50
0

Radu'nun cevabı iyi bir tanedir, ben de kopyalamam. % Co_de% geliştiricisinin önerdiği ek adımları göstereceğim. Ayrıca geliştiriciden kısa bir tarih paragrafı da içeriyorum.

GNOME VEYA UNITY KULLANMA

Bir on yılın daha iyi bir parçası için, GNOME xscxreensaver değerini olduğu gibi taşıdı ve her şey kutudan çıktı. Bununla birlikte, 2005 yılında, xscreensaver'ı iyileştirmek ve değişikliklerine katkıda bulunmak yerine, tekerleği yeniden icat etmeye ve "gnome-screensaver" olarak adlandırılan xscreensaver daemonuna kendi yerini koymaya karar verdiler. Sonuç olarak, "gnome-screensaver" programı güvensiz, hatasız ve xscreensaver'ın birçok özelliğini eksik. Kullanmamalısın.

Gnome-ekran koruyucuyu xscreensaver ile değiştirmek için:

 1. Gnome-ekran koruyucu paketini tamamen kaldırın.

  xscreensaver

 2. Girişte xscreensaver uygulamasını başlatın.

  Menüden "Başlangıç ​​Uygulamaları" nı seçin (veya "gnome-session-properties" öğesini manuel olarak başlatın) ve "xscreensaver" öğesini ekleyin.

 3. GNOME’un "Kilit Ekranı" nı xscreensaver’i kullanın.

  sudo apt-get remove gnome-screensaver

  Bu Birlik altında çalışmıyor olsa da. Görünüşe göre, gnome-ekran koruyucusu olmayan ve kaldırılamayacak, yine de hata eklenmiş ve güvensiz olacak şekilde kendi ekran kilidi vardır. O tekerleği yeniden icat etmeye devam edin beyler! (Unity'nin kilitleme özelliğini "xscreensaver" ile değiştirmeyi öğrendiyseniz, bana bildirin.)

 4. Unity'nin yerleşik boşluğunu kapat.

  "Sistem Ayarları / Parlaklık ve Kilitle" yi açın;

  "Otomatik Olarak Başlat" ı işaretini kaldırın;

  "Hiçbir zaman" için "Etkin değilken ekranı kapat" ayarını yapın.

Uyarı

Geliştiricinin güçlü diliyle aynı fikirde değilim, ancak geçmişi gizlemek yerine geçmişi dahil etmeyi daha iyi hissettim.

Ubuntu 18.04 özel notlar

Birçoğu, Ctrl + Alt + L ile harici monitörleri anında kilitlediğinde ve dpms'si kapalı olduğunda çok şikayet etti. Bu, ekran kilidini açarken istenmeyen gecikmelere neden olur. % Co_de% değerini kullanmak bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Ctrl + Alt + L kısayolunu sudo ln -sf /usr/bin/xscreensaver-command /usr/bin/gnome-screensaver-command 'den hizmet dışı bırakabilir ve xscreensaver için yeni bir komuta atayabilirsiniz:

xscreensaver-command -lock

Bu klavye kısayolu yeniden atama Ubuntu 16.04'te de çalışır.

    
verilen cevap WinEunuuchs2Unix 31.08.2018 01:59

Etiketlerdeki diğer soruları oku