Ubuntu'yu nasıl kurarım?

153

Ubuntu'nun nasıl kurulacağı konusunda tam bir kılavuz görünmesini istiyorum.

    
sordu Android Dev 12.10.2010 10:40

2 cevap

173
 1. Öncelikle, Ubuntu'nun geçerli sürümünü Ubuntu Masaüstünü İndirin 'da indirmeniz gerekir. Mimarinizi seçin (32 bit vs 64 bit) ve büyük turuncu düğmeye tıklayın. Bilgisayarınızda en az 2 GB RAM varsa, Ubuntu'nun 64 bit sürümünü seçin. İhtiyacınız olan lezzetten emin değilseniz, 64-bit işlemciniz olsa bile çalışacağından 32-bit'i seçin. Ayrıca, Kubuntu veya gibi herhangi bir dağıtım sürümünü da indirebilirsiniz. Xubuntu veya Diğer Lezzetler .

 2. Ardından, 800 MB-1,6 GB büyük bir .iso dosyası indiriyor olacaksınız. Bağlantı hızınıza bağlı olarak birkaç saat sürebilir. Dosyayı indirsin. Ardından, bir DVD veya LiveUSB üzerine yazacaksınız. Ubuntu 14.04 .iso dosyası bir CD'ye sığmayacak kadar büyük, dolayısıyla bir DVD'ye yazdırın veya başka bir bir Ubuntu canlı USB oluşturun en az 2GB olan bir flash sürücü kullanarak. (bağlantılar Windows içindir, başka bir işletim sisteminden geçiş yapıyorsanız indirme sayfasındaki "Ubuntu'ya geçiş için kolay yollar" bölümünü kontrol edin . )

 3. Windows 7 veya üzerini kullanıyorsanız, bu dosyayı çift tıklatabilirsiniz (bununla ilişkili başka bir programınız olmadığı varsayılarak). Aksi takdirde, ImgBurn (ne yazık ki, açık kaynak değil) yükleyin. Ayrıca sağ tıklayıp 'Diske Yaz' seçeneğini de seçebilirsiniz.:


  Daha fazla bilgi bulunabilir burada veya burada ihtiyacınız varsa onları

 4. Artık diski yakmış olmalısın. Dosya yöneticinizi kullanarak diski açarsanız, diğerleri arasında wubi.exe , autorun.inf , pics ve pool gibi bir dosya grubu olmalıdır. Diskin üzerinde ISO'nuzla aynı ada sahip bir dosya varsa, bir disk yazma programı kullandığınızdan emin olun. Sadece ISO dosyasını sürükleyip bırakmayın. Çalışmayacak.

 5. Şimdi, diski optik sürücünüze geri koyun ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. PC'de, Sil , F2 , F10 gibi bir anahtarınız ya da sizi önyükleme sırası menünüze götürecek başka bir anahtarınız olmalıdır. Bilgisayar önyükleme yaparken ana kart giriş ekranı belirir girmez bu tuşlardan birine basarak BIOS menüsüne girebilirsiniz. Aksi takdirde, bilgisayarınızın veya BIOS'unuzun kullanım kılavuzuna bakın ve harici ortamdan önyükleme veya başlangıç ​​diski seçin ( veya Alt tuşlarına basın. Yeni diskinizin bulunduğu optik sürücüden önyükleme yapmak için ekran komutlarını izleyin.

 6. UEFI ’yi ön yüklemediğinizi varsayalım, mor ekranla birlikte ÜstKrktr tuşuna basın. altta bir resim. Ok tuşlarını kullanarak dilinizi seçin ve Enter . Şimdi, bir menü ile karşı karşıya olmalısınız. Ubuntu'yu yüklemeden deneyebilir veya kurabilirsiniz. Denemek isterseniz, " Yüklemeden Ubuntu'nu deneyin " i seçin, deneyin, masaüstünde Ubuntu Yükle simgesini çift tıklatın ve bu kılavuza devam edin. Bu sınama sürümünün, CD / DVD / USB'den, sabit diskinizden değil, çünkü daha yavaş olduğunu unutmayın. Ubuntu'nun bazı sürümleri bu adım için grafik bir menü verecektir.

 7. Şimdi, bir kontrol listesi ile karşılaşacaksınız. Bu kılavuzun sonundaki komutları girmediğiniz sürece, Adobe Flash Player ve bazı tescilli video kodekleri çalışmayabilir, ancak ikinci seçeneği 'Bu üçüncü taraf yazılımı kur' seçeneğini güvenli bir şekilde göz ardı edebilirsiniz.

 8. Şimdi sabit diskinizi bölümleme zamanı. Verileri veya çift önyüklemeyi kaybetmemek istiyorsanız, bu adım çok önemlidir. Sabit diskinizde bulunan her şeyi temizlemek ve Ubuntu için tüm alanı kullanmak istiyorsanız, bu seçeneği belirleyin ve 10. adıma geçin. Çift önyükleme yapmak istiyorsanız ve Ubuntu yükleyicisine güveniyorsanız (önerilmez), yan yana yükleme seçeneğini seçin ve 10. adıma geçin. Çift önyüklemeyi el ile kurmak istiyorsanız, gelişmiş bölümleme için seçim yapın ve sonraki adıma geçin.

 9. Mevcut Windows bölümünüzü bulun. % Co_de% 'si altında ilk veya ikinci olmalı ve türü NTFS olmalıdır. Bir kez tıklayın ve bölüm ayarları iletişimini çağırmak için Düzenle'yi tıklayın.Eski kurulumunuzda fazladan boş alanınız varsa, boyutu en az 40.000 MB veya daha fazla azaltın. Ayrı bir Dokümanlar bölümünüz varsa, bunun yerine yeniden boyutlandırabilirsiniz. Ardından oluşturduğunuz boş alanı tıklatın ve Ekle'yi tıklatın, türü Değiştirme alanına ayarlayın ve RAM'inizin yaklaşık 1,5-2 katı verin (Giriş kutusunun MB değil, boyutlar aldığını unutmayın.) Artık swap alanınız olacak . Kalan boş alanı tıklayın ve varsayılan boyutla (maksimum olası önerilir) ve montaj noktasını / olarak ekster bir bölüm ekleyiniz. Ubuntu'daki tüm kullanıcı dosyalarınızın nereye gideceği sda bölümünü de yapmak isteyebilirsiniz. Bu sırada herhangi bir zamanda hata yaparsanız, Geri al'ı tıklayın.

  Bu adımda daha ayrıntılı talimatlar (ve ekran görüntüleri) için Nasıl okuyun? kurulum sırasında manuel bölümleme kullanmak için?

 10. Artık yüklemeye hazırız! 'Şimdi Kur'a tıklayın ve Ubuntu yükleyicisindeki bölümleme aracının değişiklik yazmasına izin verin. Şimdi bir saat dilimi seçmeniz istenmelidir. Ubuntu yükleyici, işlevsel bir internet bağlantınız olduğunu varsayarak, zaman diliminizi akıllıca tahmin etmeye çalışır.

 11. Artık tekrar bir dil seçeneği ile karşı karşıya kalacaksınız. Dilinizi seçin ve bir sonraki adımda, tuş takımınızı seçin (klavye düzeni). Emin değilseniz, klavye düzeninizi tespit etmek için düğmeye tıklayın.

 12. Bir sonraki ekranda kullanıcı adınızı, görünen adınızı ve şifrenizi ayarlayabilirsiniz. Güçlü bir şifre seçin. Güçlü bir şifre, küçük harfli alfabetik, büyük harfli alfabetik, sayısal ve diğer yazdırılabilir karakterler içerebilir. Kullanıcı adınızın tümü küçük olsa da, görünen adınız oturum açma menüsünde görüntülenen addır ve büyük harfler ve boşluklar içerebilir.

  • Windows ile ikili önyükleme yapıyorsanız, belgeleri taşıma seçeneği ile karşı karşıya kalacaksınız. Taşımak istediğiniz kullanıcıları ve klasörleri seçin.
 13. Artık, yükleme tamamlandığını belirten istemle karşılaşıncaya kadar geri dönüşü olmayan bir yere oturabilirsiniz.

  • Bir UEFI sistemine yüklediyseniz, yeni kurulumunuza önyükleme yapmadan önce aşağıdaki komutları çalıştırmak isteyebilirsiniz:

   sudo su;
   efi="/target/boot/efi/EFI"; \
   if [[ -e "${efi}/boot" ]]; then \
    echo "Backup:"; \
    mv -v "${efi}/boot/" "${efi}/boot-bak-$(lsb_release -cs)"; \
   fi; \
   echo "Copy:"; \
   cp -va "${efi}/ubuntu" "${efi}/boot"; \
   arch="$(ls -1 {efi}/ubuntu/shim*.efi)"; \
   arch="${arch#*shim}"; \
   arch="${arch%.efi}"; \
   cp -v "${efi}/boot/shim${arch}.efi" "${efi}/boot/boot${arch}.efi";
   

   Bu, Ubuntu'nun önyükleme dosyalarını varsayılan önyükleyici konumuna kopyalar ve daha önce varolan tüm dosyaları yedekler. Bunu yaparak, VirtualBox'ta bulunan bazı UEFI yazılımlarının standart olmayan uyumlu davranışlarından ve bazı eski HP, Toshiba, Sony ve diğer cihazlardan kaynaklanan baş ağrılarından kurtarırsınız. İlgili hata raporu .

  • Sistemin Canlı DVD / USB'den önyükleme yapabilmesi için (# veya sistem DVD / USB sürücüsünden önyükleme yapacak şekilde yapılandırılmış olması için) 5. adımda sürücülerin önyükleme sırasını BIOS'ta değiştirdiyseniz ve "Şimdi yeniden başlat" ı tıklayın, sistem Canlı DVD / USB'ye yeniden yüklenecek ve yeni yüklemenize geri dönmeyecektir . BIOS'ta yaptığınız değişiklikleri geri almayı veya yeniden başlatmadan önce ortamı (geçerli önyükleme siparişi yapılandırmanızın yapılıp yapmamasına göre) kaldırmayı unutmayın.

 14. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra, internete bağlanın, terminali açın ( Ctrl + Alt + T ) ve bu komutları çalıştırın. :

  sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade 
  sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras   
  

  Bu, sisteminizdeki paketleri günceller ve telif hakkı (MP3, AVI, MPEG, Microsoft yazı tipleri) ve Adobe Flash Player'a sahip özel dosyalar için kodekleri yükler.

Ubuntu'nun tadını çıkarın!

    
verilen cevap penreturns 27.04.2017 08:38
21

Bu kılavuzu kullanın: İşte

Windows'u korumak istiyorsanız, 6. adım için dikkatlice okuyun:

  

Ubuntu’yu bir   tek bölümlü Çift Önyükleme, Seç    Rehberli - yeniden boyutlandır . Yeni bölümde   boyut alanı, alanı   istediğinizi oluşturmak için iki bölüm   bölüm boyutları. İleri'yi tıklayın.

Kılavuzun başka bir bilgisayarda açılmasını veya yazdırılmasını sağlamak için iyi bir fikirdir, böylece yükleme işlemi sırasında kullanılabilir.

    
verilen cevap evgeny 29.11.2010 04:12

Etiketlerdeki diğer soruları oku