Nomodeset, sessiz ve sıçrama çekirdek parametreleri ne anlama geliyor?

61

Kernel komut satırı parametreleri (aynı zamanda önyükleme seçenekleri olarak da bilinir) ne demektir?

Ubuntu (veya daha iyisi, GRUB) seçeneklerine gittiğinizde, nomodeset , quiet ve splash gibi şeylere sahipsiniz. Bu seçenekler ne anlama geliyor?

Diğer parametrelerle de ilgileniyorum ve herhangi bir çekirdek parametresinin açıklamalarını görmek istiyorum ( acpi gibi), ancak bunlar önemli değildir.

    
sordu Star OS 04.01.2016 22:37

4 cevap

66

bu sorudan , yaklaşık nomodeset :

  

En yeni çekirdekler video modu ayarını   çekirdek. Dolayısıyla, donanımın belirli saat hızlarının programlanması   ve video kartında kaydeder, çekirdekte değil, çekirdekte olur   X sunucusu başladığında X sürücüsü .. Bu mümkün kılar   yüksek çözünürlüklü güzel görünümlü sıçrama (önyükleme) ekranları ve titreşimsiz   açılış ekranından giriş ekranına geçişler. Ne yazık ki, bazılarında   Kartlar düzgün çalışmıyor ve siyah bir ekranla sonuçlanıyorsunuz.   Nomodeset parametresinin eklenmesi, çekirdeğin video yüklememesi talimatını verir   sürücüleri yükler ve X yerine yüklenene kadar BIOS modlarını kullanır.

Unix & amp; Linux ,% co_de üzerinde%:

  

Sıçrama (sonunda /boot/grub/grub.cfg dosyasında sona erer)   ekranın gösterilmesine neden oluyor.

     

Aynı anda önyükleme işleminin sessiz olmasını istiyorsunuz, aksi halde   her türlü mesaj bu açılış ekranını bozar.

     

GRUB'ta belirtilmiş olsalar da, bunlar etkileyen çekirdek parametrelerdir.   Çekirdeğin veya modüllerinin yüklenmesi, GRUB'u değiştiren bir şey değil   davranışı. GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT'ın önemli kısmı   CMDLINE_LINUX

Bu yanıt quiet splash ve noacpi ve nolacpi :

değerini kapsar
  

Genel olarak, böyle bir önyükleme parametresi, bir   BIOS'unuzla ilgili sorun ve bu standartları nasıl ele aldığı veya yalnızca   Bu standartların tam olarak uygulanmadığı durumlarda yeterince yaşlı olabilir   Düzgün.

     

ACPI (Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arabirimi) için bir standarttır   güç yönetimi Eski sistemler ACPI'yi tam olarak desteklemeyebilir, bu yüzden   Bazen çekirdeğin kullanılmaması için ipucu vermeye yardımcı olur. "Acpi = off"

     

APIC (Gelişmiş Programlanabilir Kesme Denetleyicisi) bir çeşit özelliktir   yeni sistemlerde bulundu. "Yerel" versiyona "LAPIC" denir. Ne   Bu denetleyici, kesmeleri oluşturmak ve işlemek için ayarlanabilir   Donanımın mesajları iletmek için kullandığı bir sinyal. Yine, bazıları   APIC uygulamaları eski sistemde sorunlar yaşayabilir ve bu yüzden   devre dışı bırakmak için yararlıdır. "noapic" ve "nolapic".

     

Bazen APIC çalışıyor, ancak içeri girerek işleri yavaşlatıyor   iletilerin ortasından geçilir. Bu sesle karışabilir   ve video işleme, örneğin. Bunun için millet bunu devre dışı bırakabilir   Nedeni de.

Ek parametreler burada bulunabilir.

    
verilen cevap Mark Kirby 04.01.2016 22:56
33

Bunlar, önyükleme süresi sırasında çekirdeğe iletilen talimatlardır. Ubuntu'da, GNU GRUB (GRand Unified Bootloader) tarafından yönetiliyorlar.

  • quiet - Bu seçenek, çekirdeğe herhangi bir çıktı üretmeyeceğini bildirir (a.k.a. Non-nonbose mode). Bu seçenek olmadan önyükleme yaparsanız, sürücüler / modüller aktivasyonları, dosya sistemi denetimleri ve hataları gibi çok sayıda çekirdek iletisi görürsünüz. Bir hata bulmanız gerektiğinde quiet parametresinin olmaması yararlı olabilir.

  • splash - bu seçenek, sistemin tüm çekirdek bölümleri arka planda yüklenirken bir göz şekerleme "yükleme" ekranını başlatmak için kullanılır. Bunu devre dışı bırakırsanız ve quiet etkinleştirimine sahipseniz boş bir ekran elde edersiniz.

  • nomodeset - çekirdeğe sistem çalışır duruma gelinceye kadar video sürücüleri başlatmamasını söyler.

Birçok diğer önyükleme parametresi vardır, örneğin:

  • 3 - sistemi çalışma seviyesi 3'te başlatır (varsayılan 5'dir). Bu parametreyi eklerseniz, bir komut satırı ortamında bırakılırsınız (GUI için çalışma düzeyi 5 gereklidir).

  • init - "init" komut dosyasının yerini gösterir. Bu betik Unix benzeri bir sistemde başlatılan ilk süreçtir ve diğer tüm süreçleri başlatmaktan sorumludur. Sözdizimi: init=/path/to/script

verilen cevap Eduardo Cola 04.01.2016 23:08
6

Bunlar "Ubuntu önyükleme seçenekleri" değildir. Onlar "çekirdek önyükleme seçenekleri" dir.

Tüm çekirdek önyükleme seçeneklerini tek bir cevapta tanımlamak mümkün değildir. Birçok çekirdek modülünün grupta kullanılabilecek bazı seçenekleri vardır.

nomodeset ’in ne yaptığını kolayca bulabilirsiniz.

Diğer seçenekler de bulunabilir.

    
verilen cevap Pilot6 04.01.2016 22:48
4

Dizüstü bilgisayar donanım üreticisinin (OEM) donanım için işletim sisteminin uygulanabilirliğini test ettiği Microsoft Windows'tan farklı olarak, Ubuntu, OS işletim sisteminin son kullanıcılara OS'nin donanımla nasıl etkileşime girdiğine karar vermelerini sağlamak için bu işletim sistemi çekirdek bayrakları sunar.

Ubuntu kurulumu sırasında, işletim sisteminizi en iyi şekilde nasıl yapılandıracağınızı belirlemek için donanımınızı araştırmak üzere çeşitli komut dosyaları çalıştırılır. Örnek: bu otomatik karar yetersiz olduğunda, dizüstü bilgisayar boş bir ekran ile önyükleme yapabilir, bu nedenle bu bayraklar, donanımın daha iyi eşleşmesi için son kullanıcının OS ayarını düzeltmek için tweak'i elle yapmasını sağlar.

    
verilen cevap Scott Stensland 04.01.2016 22:42

Etiketlerdeki diğer soruları oku