“Ubuntu” ne demektir?

52

"Ubuntu" ne anlama geliyor ve neden bu ismi seçtiler?

    
sordu DLH 29.07.2010 20:39

7 cevap

41

Ubuntu kelimesinin ingilizcede tek kelimeyle açıklanması çok zordur. Bazı insanlar "insanlık, insan olma" anlamına gelir, bazıları bunu "alçakgönüllülükle İnsanlık" olarak tanımlar.

Ubuntu forumundaki tartışmaya bakın

Bishop Tutu, Ubuntu'yu şöyle tanımlamıştır:

  

Ubuntu'lu bir kişi açıktır ve   başkalarına açık,   diğerleri, bunu tehdit hissetmiyor   Diğerleri, iyi ya da   kendine özgü bir güvenceye sahip   o olduğunu bilmeden gelir   daha büyük bir bütüne ait ve   diğerleri aşağılandığında azaldı   veya diğerleri azaldığında   işkence gördü ya da ezildi.

ve

  

Ülkemizdeki sözlerden biri   Ubuntu - insan olmanın özü.   Ubuntu özellikle hakkında konuşuyor   insan olarak var olamayacağınız gerçeği   izolasyonda olmak. Hakkında konuşuyor   bizim birbirine bağlılığımız. Olamazsın   tek başınıza insan ve ne zaman   Bu kaliteye sahip - Ubuntu - Sen   senin cömertliğin için bilinen. Düşünürüz   kendimizi çok sık olarak   sadece bireyler, birinden ayrılmış   başka, sen bağlı ve   Yaptığın şey tüm dünyayı etkiler.   İyi yaptığınız zaman yayılıyor; o   tüm insanlık içindir.

Nelson Mandela bunu şöyle açıklıyor

  

Bir ülkeden bir gezgin dururdu   bir köyde ve yemek istemek zorunda değildi   ya da su için. Durunca, insanlar ona verir   yemek, onu eğlendirmek. Ubuntu'nun bir yönü budur   ama çeşitli yönleri olacak. Ubuntu değil   insanların kendilerini zenginleştirmemesi gerektiği anlamına gelir.   Bu nedenle soru şu: Bunu yapacak mısınız?   Çevrenizdeki toplumu geliştirebilmeniz için?

wikipedia’da bulundu

    
verilen cevap txwikinger 29.07.2010 20:41
14

Web sitesinde Ubuntu Hakkında sayfasını alıntılamak için:

  

ubuntu | oǒ'boǒntoō |

     

Ubuntu, 'başkalarına insanlık' anlamına gelen eski bir Afrika kelimesidir. Ayrıca 'Ben hepimiz olduğum için olduğum şeyim' anlamına geliyor. Ubuntu işletim sistemi Ubuntu'nun ruhunu bilgisayar dünyasına getiriyor.

alıntı için Benjamin Mako Hill:

  

Ubuntu'nun orijinal adı ve ben ciddiyim "no-name-yet.com"

     

Sonunda Mark, temsil ettiği Ubuntu ismine yerleşti.   Free'de çekici bulduğu paylaşım ve işbirliği ruhu   Yazılım.

Son olarak, Ubuntu 4.10 Warty'de fiyat teklifi Mark Shuttleworth kendisini Warthog duyuru:

  

"Ubuntu", "başkalarına karşı insanlık" için eski bir Afrika kelimesidir ve   Açık kaynak bir topluluk projesi için mükemmel bir isim olduğunu düşünüyoruz.

Şüphesiz, bu alıntılar sahip olabileceğiniz 'Ubuntu' adıyla ilgili herhangi bir karışıklığı gidermeye yardımcı oluyor.

    
verilen cevap nhandler 16.10.2010 21:06
10

Mizahi tanımı unutma! :)

Ubuntu, "Slackware'i yapılandıramıyorum" anlamına gelen eski bir Afrika kelimesidir

    
verilen cevap vh1 30.08.2010 04:11
8

Ubuntu kullanmaya başladığımda, bu tanımı da buldum:

  

Ben kimim, hepimiz kim olduğumuz için.

Önceki yanıttan biraz daha kısa; -)

Ve isim SABDFL tarafından seçildi.

    
verilen cevap Dima 30.08.2010 03:07
4

Ubuntu şu anlama gelir: "Bir adam diğer erkeklerin yardımı olmadan bir erkek olamaz"

    
verilen cevap LucaB 27.10.2010 20:13
3

Ubuntu:

"Çünkü Biz Varız"

Ubuntu için harika bir slogan da buldum.

    
verilen cevap j.Verh 14.11.2013 17:10
2

Çalışmamızın, yazılımın herkes için ücretsiz ve erişilebilir olması gerektiğine dair bir inançla hareket ediyor.

Her bilgisayar kullanıcısı olduğuna inanıyoruz:

Yazılımlarını herhangi bir amaç için, lisans ücreti ödemeden, indirme, çalıştırma, kopyalama, dağıtma, çalışma, paylaşma, değiştirme ve iyileştirme özgürlüğü olmalıdır.     Yazılımlarını kendi tercih ettikleri dilde kullanabilmelidir.     Bütün yazılımları engellilikten bağımsız olarak kullanabilecektir.     Felsefemiz, ürettiğimiz yazılıma, dağıtım şeklimize ve lisans şartlarımıza da yansıyor - Ubuntu Lisans Politikası.

Ubuntu'yu kurun ve tüm yazılımlarımızın bu idealleri karşıladığından emin olabilirsiniz. Ayrıca, muhtemelen ihtiyaç duyabileceğiniz her yazılım parçasının size bu özgürlükleri veren bir lisansla sağlandığından emin olmak için sürekli çalışıyoruz.

Özgür yazılım

Ubuntu yazılımı ücretsizdir. Her zaman, her zaman olacaktı. Özgür yazılım herkese, onu istediği gibi kullanma ve istediği kişiyle paylaşma özgürlüğü verir. Bu özgürlüğün büyük faydaları var. Spektrumun bir ucunda Ubuntu topluluğunun Ubuntu'yu sürekli olarak geliştirmek için kolektif deneyimini ve uzmanlığını paylaşmasına ve paylaşmasına olanak verir. Öte yandan, başka bir şekilde ödeyemeyenler için gerekli yazılımlara erişim sağlayabiliyoruz - bu, tüm dünyada bireyler ve kuruluşlar tarafından hissedilen bir avantaj.

Özgür Yazılım Vakfı'nın, 'Özgür Yazılım Nedir,' özgür yazılımın özündeki özgürlükler şöyle tanımlanıyor:

Programı herhangi bir amaç için çalıştırma özgürlüğü.

Programın nasıl çalıştığını inceleme ve bunları ihtiyaçlarınıza göre ayarlama özgürlüğü.     Kopyaları yeniden dağıtma özgürlüğü, böylece başkalarına yardım edebilirsiniz.     Programı iyileştirme ve iyileştirmelerinizi herkese açık hale getirme özgürlüğü, böylece herkes fayda sağlar.

Açık kaynak

Açık kaynak hareket halindeki kolektif güçtür. Dünyanın en yeni yazılımlarını bir araya getiren, paylaşan ve geliştiren, daha sonra herkes tarafından kullanılabilir hale getirilen, yüksek vasıflı uzmanlardan oluşan dünya çapında bir toplumun gücü.

Açık kaynak terimi, İngilizce'de 'ücretsiz' kelimesindeki belirsizliği ortadan kaldırmak için 1998 yılında ortaya çıkmış ve giderek artan başarının ve geniş çapta tanınmanın tadını çıkarmaya devam etmektedir. Bazı insanlar “özgür” ve “açık kaynak” ı farklı uçlarla yarışan hareketler olarak görseler de, yapmıyoruz. Ubuntu, her ikisini de tanımlayan üyeleri gururla içerir.

İşte

    
verilen cevap Ilias 04.02.2011 14:52

Etiketlerdeki diğer soruları oku