Programlar nereye kurulur? [çift]

106

.tar.gz indirdim ve sudo sh install.sh çalıştırdım. Programı nereye kuracağımı soruyor. Ev dizinimi karıştırmak istemiyorum ve uygulama menüsünde bulunmasını istiyorum. Onu nereye koymalıyım? % Co_de%? % Co_de%? Yoksa sadece tekli binler için mi? Bu program bir klasör oluşturmak istiyor.

    
sordu mpen 13.10.2010 19:51

3 cevap

62

Öncelikle hangi uygulamayı kuruyorsunuz? Paket Yöneticisi, konum, güncelleştirmeler, yollar ve sizin için başlatıcıları (kısayollar) ele alacağından, her zaman yerel Paket Yönetimi aracılığıyla yüklemek tercih edilir. Güncellemeler de ele alınacaktır. Paketi, Software Center veya Synaptic'te ideal olarak aramalısınız. Yazılım varsayılan dosyada değilse PPA'lar kullanılabilir.

Ancak, bu paketi yüklediğinizden eminseniz, örneğin /opt dizinini, /opt/appname kullanın. Bu tür yüklemeler için /opt uygun olacaktır. Başlatıcılar, yükleyiciye bağlı olarak oluşturulabilir veya oluşturulmayabilir. Yükleyici oluşturmuyorsa başlatıcıyı manuel olarak oluşturabilirsiniz. Tüm uygulamalarınızı eklemek için $HOME/bin kullanabilirsiniz.

    
verilen cevap LFC_fan 13.10.2010 19:55
69

Yolla ilgili tüm sorular için Linux Dosya Sistemi Hiyerarşi Standardı kesin referanstır.

Programın bir klasör oluşturması gerekiyorsa, /usr/local , tercih edilen dizindir; FHS 'ye göre:

  

/usr/local hiyerarşisi, yükleme sırasında sistem yöneticisi tarafından kullanım içindir   yerel olarak yazılım.

Yerel ikili dosyalarınızı doğrudan /usr altına yerleştirmekten kaçının, çünkü FHS'ye göre, Linux dağıtımı tarafından sağlanan yazılım için bu hiyerarşi ayrılmıştır (bu durumda Ubuntu).

İkilinin /usr/local/bin (veya başka bin dizini) içine yerleştirilmesinin değil bir menü girişi oluşturacağını unutmayın; bunun için .desktop dosyasını sağlamanız ve xdg-desktop-menu komutu.

    
verilen cevap Riccardo Murri 13.10.2010 19:58
5

Genellikle /usr , /usr/bin dizininde /opt koda% ko_de% koyabilirsiniz.

    
verilen cevap Martin Zeltin 13.10.2010 19:57

Etiketlerdeki diğer soruları oku