CCSM ile ilgili bazı konular nelerdir ve neden bundan kaçınmak isterim?

97

Bazı kullanıcıların CompizConfig Settings Manager ("CCSM") kararının ne denli kararsız olduğunu ve dikkatli olmadıkları takdirde insanların masaüstlerini nasıl kırabileceğini düşündüklerini gördüm.

CCSM ile ilgili bilinen sorunlardan bazıları nelerdir? Benim için riske değip değmeyeceğine karar vermek istiyorum.

    
sordu Jorge Castro 18.11.2011 22:46

2 cevap

107

Deneyimli bir Linux kullanıcısıyım, çekirdeğe katkıda bulundum ve Canonical OEM ekibinde çalıştım; Ben sadece bu gerçekleri bağlamımı göstermekten söz ediyorum, diğer gün, dizüstü bilgisayarımdan 11.10'luk yeni bir kurulum yaptım ve bir şeyi özelleştirmek istedim (odak-takip-mouse'u açmak). Gnome-kontrol merkezinde yaklaşık 30 dakika boyunca pes etmeden önce pes ettim ve bunu yapmanın tek yolunun ccsm kullanıyor olduğunu keşfettim.

ccsm'yi yükledikten sonra, ffm'yi ve sonra - yanlışlıkla yapılandırdım! - fare imlecim tercihler düğmesinin üstünden geçti ve dizüstü bilgisayardaki dokunmatik yüzey bir tıklama kaydetti.

Boom!

Birlik oturumu öldü.

Neyse ki hala açık bir pencere açtım ve nasıl iyileşeceğini söylediler ( rm ~/.compiz-1 ). Bu, bazı kişilerin sahip olduğu aynı sorundur:

İnsanların, şeyleri nasıl yapılandırılacağına ve buraya nasıl ayarlanacağına dair google'a gideceğini biliyorum ve çok sayıda ccsm'den bahsedecekler. veya güvenilmez bir kaynaktan daha kötüsü. At zaten ahırdan çıktı ve geri dönemeyiz. Belirlenen kullanıcılar yine de onu bulacaklar ve inatçı olan herkes istediklerini elde etmeyi bilmeyi hak eder (ve eğer bozarsan, her iki parçayı da tutarsın!)

Ama şu andan itibaren, şu andan itibaren kullanıcılarımız için daha iyisini deneyebiliriz.

  1. ccsm tehlikeli; Kötü şeylere dokunmamayı bilseniz bile, yanlışlıkla yaptığım gibi ona dokunabilirsiniz.
  2. ccsm'nin geleceği yok; Birlik için gelecekteki planlar, ccsm dışındaki tüm kullanışlı yapılandırılabilirlik bitlerini daha güvenli ve desteklenen araçlara geçirmektir. Bu araçlar 12.04'te görünmeye başlamalıdır.
  3. "hatalarından kurtulmak olumlu bir öğrenme deneyimi" nin tavrıdır. Çoğu normal insan, bilgisayarlarını gizemli, kurtarılamaz yollardan rastgele kırılmadan kullanmak ister; Çoğu normal insan, işlerini nasıl gördüklerini görmek için ayrı ayrı alma kültürümüzü paylaşmaz.

Tekrar - İnsanların ne olursa olsun tehlikeli şeyleri bulacağını biliyorum. Fakat burada yapabildiğimiz şey, kültürümüzü değiştirip, insanları kötü şeylerden ve iyi şeylere doğru yönlendirmek için görüşlü yardım vermektir.

Gerçekleri iletmek kolaydır; bilgeliği iletmek çok daha zor.

Burada, mümkün olanın gerçeklerini vermekten daha fazlasını hedeflemeliyiz; Tavsiye edilenin bilgeliğini paylaşmalıyız.

    
verilen cevap achiang 18.11.2011 22:48
16

Ayrıca, komutlar gibi biriyle çakışan başka eklentiler de olabilir. Geri dönüş oturumu için onları etkinleştirmemiz gerekiyor ( Alt + F2 gibi). Bu nedenle, varsayılan olarak, etkinleştirilmiş diğer eklentilerle çakışır.

Ancak, ccsm 'da böyle bir eklentiye dokunmak, "birlik eklentisini kaldırmak istiyor musunuz?" ve insanlar okumaz ve evet demezler.

Daha da kötüsü:

  1. Unity, LargeDestkop'a bağlı:
  2. Duvar ve Küp, her biri birbiriyle çakışan LargeDesktop sağlıyor.

Ne olur, Küp'ü etkinleştirirseniz, ccsm Duvar'ı devre dışı bırakır. Daha sonra compiz, bağımlılığı kontrol etmenin akıllıca olduğunu ve "ah, birliğimin olmadığını" söyleyeceğini ve devre dışı bırakacağını düşünüyor. Daha sonra, "LargeDesktop" gereksiniminin eşleştirildiği birliği yeniden etkinleştirmeden Cube'ı etkinleştirir.

Buna ek olarak compizconfig, şu anda bilinmeyen bazı durumlarda, herhangi bir uyarı olmaksızın mevcut profilden bir eklentiyi kaldırabilir (muhtemelen başlangıçta veya yükseltme sırasında çakışma kontrolü). / p>     

verilen cevap didrocks 22.11.2011 15:08

Etiketlerdeki diğer soruları oku