Terminal, Konsol, Kabuk ve Komut Satırı arasındaki fark nedir?

172

Terminal, Konsol, Kabuk ve Komut Satırı arasındaki fark nedir?

    
sordu Akiva 04.08.2014 06:35

10 cevap

120

Kısa cevap şu ki

 • terminal = metin girişi / çıkış ortamı
 • konsol = fiziksel terminal
 • kabuk = komut satırı yorumlayıcısı

Konsol ve terminal yakından ilişkilidir. Başlangıçta, bir bilgisayarla etkileşimde bulunabileceğiniz bir ekipman anlamına geliyordu: unix'in ilk günlerinde, bu bir teleprinter anlamına geliyordu

Unix terminolojisinde, bir terminal , bunu uygulayan belirli bir cihaz dosyasıdır . okuma ve yazma dışındaki ek komutların sayısı ( ioctls ). Bazı terminaller, bir donanım aygıtı adına kernel tarafından sağlanır, örneğin klavyeden gelen giriş ve çıkış bir metin modu ekranına veya giriş ve çıkış bir seri hat üzerinden iletilir. Bazen sözde terminaller veya psödo ttys olarak adlandırılan diğer terminaller, terminal öykünücüsü olarak adlandırılan programlar tarafından sağlanır (ince bir çekirdek katmanından)

 • X Pencere Sisteminde çalışan GUI uygulamaları: Xterm , Gnome Terminali, Konsole, Terminatör, vb.
 • Ekran ve tmux , bir program ve başka bir terminal arasında bir yalıtım katmanı sağlar
 • Bir makinedeki bir terminali başka bir makinedeki programlarla bağlayan Ssh
 • Terminal etkileşimlerini komut dosyası için Bekleyin

terminali kelimesi, bir bilgisayarın bir klavye ve ekran ile etkileşimde bulunduğu bir aygıtın daha geleneksel bir anlamına da sahip olabilir. Örneğin, bir X terminali, bir amacı sadece bir klavyeyi sürmek olan özel amaçlı bir bilgisayar olan bir tür ince istemcidir. Görüntü, fare ve bazen diğer insan etkileşimi çevre birimleri, gerçek uygulamalar başka, daha güçlü bir bilgisayarda çalışıyor.

konsolu genellikle fiziksel anlamda, bir tanım ile bir makineye doğrudan bağlanan birincil terminalin bir terminalidir. Konsol, işletim sistemine bir (kernel uygulamalı) terminal olarak görünür. Linux ve FreeBSD gibi bazı sistemlerde, konsol birkaç terminal (ttys) olarak görünür (bu terminaller arasında özel anahtar kombinasyonları arasında geçiş yapar); Sadece konuları karıştırmak için, her belirli terminale verilen isim “konsol”, “sanal konsol”, “sanal terminal” ve diğer varyasyonlar olabilir.

Ayrıca bkz. Neden bir Sanal Terminal "sanal", ve ne / neden / nerede "gerçek" Terminal? .

komut satırı , kullanıcının bir komut yazdığı (bir karakter dizisi olarak ifade edilen - genellikle bir komut adı ve ardından bazı parametreler) bulunduğu bir arabirimdir ve Return bu komutu çalıştırmak için tuş.

Bir kabuk , kullanıcıların oturum açtıklarında gördükleri birincil arayüzdür. Temel amacı diğer programları başlatmaktır. (Orijinal metaforun, kabuğun kullanıcı için ev ortamı mı yoksa kabuk, diğer programların çalıştığı ortam olup olmadığını bilmiyorum.)

Unix çevrelerinde, shell , bir anlamına gelmek için uzmanlaşmıştır. komut satırı kabuğu , birinin başlatmak istediği uygulamanın adını girmesi etrafında ortalanır, ardından uygulamanın ya da uygulamanın gerçekleştirmesi gereken diğer nesnelerin adları ve Enter tuşuna basılır. Diğer ortam türleri (son zamanlarda Gnome Shell'in göze çarpan istisnası ile) genellikle “kabuk” kelimesini kullanmaz; örneğin, pencere sistemleri “ pencere yöneticileri ” ve “ masaüstü ortamları ", bir "kabuk" değil.

Birçok farklı unix mermisi var. Ubuntu'nun varsayılan kabuğu, Bash 'dir (diğer Linux dağıtımları gibi). Popüler alternatifler arasında zsh (gücü ve özelleştirilebilirliği vurgulayan) ve balık (basitliği vurgulayan) .

Komut satırı kabukları, komutları birleştirmek için akış denetimi yapıları içerir. Etkileşimli komut isteminde komut yazmanın yanı sıra, kullanıcılar komut dosyaları yazabilirler. En yaygın kabuklar, Bourne_shell 'e dayanan ortak bir sözdizimine sahiptir. “ Kabuk programlama ” tartışılırken, kabuğun neredeyse her zaman Bourne tarzı bir kabuk olduğu ima edilir. Genellikle komut dosyası için kullanılan ancak gelişmiş etkileşimli özelliklerden yoksun olan bazı kabuklar arasında Korn kabuğu (ksh) ve birçok ash varyantları. Hemen hemen tüm Unix benzeri bir sistem, /bin/sh , genellikle ash, ksh veya bash olarak takılan Bourne tarzı bir kabuk içerir. Ubuntu'da /bin/sh , Dash , bir kül varyantıdır (daha hızlı olduğu ve daha az bellek kullandığı için seçildi bash).

Unix sistem yönetiminde, bir kullanıcının kabuğu , oturum açtıklarında çağrılan programdır. Normal kullanıcı hesaplarında bir komut satırı kabuğu bulunur, ancak kısıtlı erişimli kullanıcılar bir kısıtlanmış kabuk veya başka bir özel komut (örneğin, yalnızca dosya aktarma hesapları için).

Terminal ile kabuk arasındaki iş bölümü tamamen açık değildir. İşte onların ana görevleri.

 • Giriş: terminal, anahtarları kontrol sıralarına dönüştürür (ör. Sol \e[D ). Kabuk, kontrol sıralarını komutlara dönüştürür (ör.% Co_de% → \e[D ).
 • Satır baskısı, giriş geçmişi ve tamamlanması, kabuk tarafından sağlanır.
  • Terminal kendi satır baskısını, geçmişini ve tamamlanmasını sağlayabilir ve yalnızca çalıştırılmaya hazır olduğunda kabuğa bir satır gönderebilir. Bu şekilde çalışan tek ortak terminal, Emacs'te backward-char 'dir.
 • Çıktı: kabuk, " M-x shell gösterimi", "önalan rengi yeşile döndür", "imleci bir sonraki satıra taşı" vb. gibi komutlar verir. Terminal bu yönergeleri kullanır.
 • Bu bilgi sadece bir kabuk konseptidir.
 • Kabuk, çalıştırmadığı komutların çıkışını asla görmez (yönlendirilmedikçe). Çıkış geçmişi (scrollback) sadece bir terminal konseptidir.
 • Ara uygulama kopyala yapıştırması terminal tarafından sağlanır (genellikle fare veya Ctrl + Shift + V gibi tuş dizileriyle veya ÜstKrkt + Ekle ). Kabuk, kendi iç kopyalama-yapıştırma mekanizmasına da sahip olabilir (ör. Meta + W ve Ctrl + Y ).
 • İş kontrolü (arka planda programları başlatmak ve bunları yönetmek) çoğunlukla kabuk tarafından gerçekleştirilir. Bununla birlikte, önalan işi öldürmek için Ctrl + C gibi tuş kombinasyonlarını kullanan terminal ve Ctrl + Z askıya almak için.

Unix & amp; Linux

    
verilen cevap Gilles 04.08.2014 12:30
52

Görsel bir temsil.

Terminal

Oturup bir patron gibi çalışabilirsin.

Konsol

Bir şeyler yapan bazı donanımlar.

Bir konsolun başka bir örneği, Super Nintendo gibi bir video oyun konsolu olurdu [Actraiser oynayabilirsiniz]

kabuk

Temel olarak komutları çalıştırmak için bir uygulama.

Komut Satırı [Arabirim]

Temel olarak komutları girdiğiniz her şey.

    
verilen cevap Akiva 04.08.2014 22:09
19

Linux Bilgi Projesi'nden :

  

Terminal : Teknik olarak, bir terminal öykünücüsü olarak da adlandırılan bir terminal penceresi, yalnızca metin içeren bir penceredir. Bir konsolu öykünen bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI).

Sözlerimizde Bir kullanıcının konsoluna erişebildiğimiz bir GUI Uygulaması.

  

Konsol : bilgisayar için kontrolleri içeren bir gösterge paneli

     

Kabuk : Kabuk, Linux ve diğer Unix için geleneksel, salt metin kullanıcı arabirimini sağlayan bir programdır. işletim sistemleri gibi

     

Komut Satırı : Komut satırı, tüm metin ekranındaki komut isteminin sağındaki boşluktur Bilgisayar monitöründe (kullanıcının bir komut ve veri girdiği bir CRT veya LCD panel) olduğu mod

    
verilen cevap Ten-Coin 04.08.2014 06:39
14

Buradaki cevaplar çok iyi görünüyor. Ancak onlar benim için çok kuru ve tekniktirler, bu yüzden alacağım ..

Terminal , bir şeyin sonu - nerede sona erdiği. Örneğin metroyu bir şehirde alırsanız, indiğiniz istasyon terminalinizdir. Ya da bir havaalanında, hedef ülkeye ulaştıklarında insanların çıktığı yer terminal olarak kabul edilir. Havalimanındaki terminalin günümüzde hem insanları hem de uçaktan aldığınız yer ve uçaktan aldığınız yer bariz ekonomik nedenlerden ötürü.

Bir bilgisayarın amacı veri almak, onunla bir şey yapmak ve sonucu tükürmek. Böylece terminal hesaplamanın sonucunu alabileceğiniz herhangi bir cihazdır .. örneğin bir ekran. Sadece ilk bilgisayarlarda genellikle tek bir cihaz olarak giriş (klavye) ve çıkış (ekran) vardı. Bu nedenle, günümüzde terminaller herhangi bir giriş / çıkış cihazı olarak kabul edilmektedir. Bir fare, klavye, ekran, kamera, hepsi terminallerdir.

Shell bir OS işidir. Bir bilgisayarda, örneğin Ubuntu'da Linux parçası olan çekirdeğe sahip olursunuz. Çekirdek gerçekten düşük seviyeli olduğundan, bir kabuk sağlanmıştır - kullanıcının çekirdeğiyle kolay bir şekilde etkileşime geçmesine izin veren bir program. Örneğin BASH budur.

Console (bir sözlükten)

  

bir makine için kontrolleri içeren düz bir yüzey   elektrik ekipmanı vb.

Bu yüzden müzik endüstrisinde, tüm düğmelerle birlikte veya bir mekik komuta masasında, hepsi de konsol olarak kabul edilir. Super Nintendo ve PS2, ilk olarak bu tür eğlence cihazları, üzerlerinde bir dizi düğme bulunan kutular gibi göründüğünden, geçmişte konsollar olarak da adlandırılır.

Command line sadece bir arayüzdür - GUI'nın tersi. Bir bilgisayarda iki tür arayüz vardır; CLI (komut satırı arayüzü) ve GUI (grafik kullanıcı arayüzü). Temel fark, birincisi klavyeden giriş alırken, ikincisi fareden giriş alır.

    
verilen cevap Pithikos 06.08.2014 12:40
7

Yanıtımı özetlemek için:

Kabuk , Linux'ta bash gibi processes komutları ve returns çıkışı olan bir programdır.

Terminal , run a kabuk içeren bir programdır, geçmişte bir fiziksel cihaz (Terminaller klavyeli monitörlerdi) , teletypes idi ve ardından konsepti Gnome-Terminal gibi yazılım 'a aktarıldı.

Bu yüzden Gnome-Terminal dosyasını açtım, Shell komutunu çalıştıran siyah bir pencere görünecek, böylece komutlarımı çalıştırabiliyorum.

Konsolu özel bir tür terminal , aynı zamanda bir Fiziksel cihazdı. Linux'taki örneklere Ctrl + Alt + F1 ila F7 ile erişebildiğim virtual console değerine sahibiz.

Konsol bazen klavyeyi belirtir ve bu bilgisayara fiziksel olarak bağlanır.

    
verilen cevap nux 05.08.2014 13:59
7

Bu terimler genellikle bir araya gelir. Bu nedenle, kullanıcılar koleksiyona başvurmak için terimlerden birini kullanır. (ör. bağlamdan genellikle komut satırı kabuğuna bir arabirim sağlayan bir terminal penceresi anlamına geldiği açıktır).

Bunun uzun süreli olmasını engellemek için XTerm / Gnome Terminal / Konsole / mrxvt / etc / vb. için bir stand-in olarak xterm'i söyleyeceğim. Bash için aynı.

Konsol 'ın diğer birden fazla spesifik anlamı vardır, bu yüzden şimdilik bunu bırakın.

Terminal : Genelde VT100 veya benzeri çıkış kodları işlemesiyle ASCII / UTF8 / diğer karakterlerin çift yönlü bir akışı aracılığıyla programlarla insan etkileşimi sağlayan bir şey. (Örn; backspace, delete, ok tuşları, vb. Çıkış kodları üretir. Programlar, imleci terminal ekranının etrafında hareket ettirmek, kalın metne geçmek ve / veya renk açmak, ekranı temizlemek veya kaydırmak için çıkış kodlarını basabilirler.) Eski günlerde, bu genellikle ekran ve klavye ve seri bağlantı noktası olan özel bir cihazdı. Şimdi, genellikle xterm gibi bir program.

Programların uçbirimlerden okuma / yazma için aygıt dosyaları vardır ve sanal terminaller de diğer tarafın bir aygıt dosyası olarak erişilebilir olmasını sağlar. Burada, xterm girişinizi yazıyor, bu yüzden bash bunu okuyabiliyor.

Sanal olanlar da dahil olmak üzere her terminal, pişirildiklerinde (hamin aksine) temel satır düzenlemeyi sağlar. Bu çekirdek kodu ile ele alınır. Ok tuşları ile yapabileceğiniz satır düzenlemesini sağlayan bir bash. (% Co_de% çalıştırmayı deneyin ve temel çekirdek tarafından sağlanan satır düzenlemesinin neye benzediğini görmek istiyorsanız yazın. Backspace çalışır ve stty ayarlarınıza göre birkaç şey daha.)

Terminal cihazlarının arkasında çok fazla çekirdek kodu olsa bile, terminalin kendisi değil, terminal işleme kodu olarak ifade edilir.

Düzenleme: Gilles, terminalin doğru kullanım olarak tty'ye başvurduğuna beni ikna etti. Terminal Emülatörleri ve bir terminale bağlı olarak çalışan etkileşimli programların tümü, çekirdek tarafından uygulanan terminal semantiğine bağlıdır. (Bu davranışların çoğu POSIX tarafından standartlaştırılmıştır ve Linux / * BSD / diğer Unix genelinde aynıdır.) Tam ekran metin editörü, Unix tty öğelerinin ve imleç hareketi çıkış kodunun işleyişinin davranışına bağlıdır. ve terminal emülatörünün diğer birçok özelliği.

Ancak, bir ekran, klavye ve seri bağlantı noktasına sahip fiziksel bir VT100, bir terminalin örneğidir. Seri portunun diğer ucunda bir Unix çekirdeği gerektirmez. Tamamen farklı bir şey onu kaçış kodları ve ASCII metni gönderiyor ve ondan alıyor. Yine de bir Unix terminali değil, bir VT100 olurdu. Bir terminal emülatörü artı Unix tty semantiği, bir Unix terminalinin tam paketini oluşturur ve bash gibi bir program normal olarak çalışır.

Komut Satırı , bir şey yazdığınız bir kullanıcı arabirim stilidir, ardından bir şeyler yapmak için dönüş'e basın. Ayrıca bir komut satırı kabuğu için bash veya MS-DOS gibi bir kısa yol olarak da kullanılır, ancak aynı zamanda “komut satırı aracı” diyebilirsiniz. Yalnızca UI'si için bir terminal kullanan programlar dikkate alındığında, iki ana aile komut satırı ve tam ekran metinlerdir (ör. Vi gibi bir editör veya cat ).

Terminallerde normal olarak çalışan komut satırı programları neredeyse her zaman girdi ve çıktıları dosyalara yeniden yönlendirilir, ancak editörler veya e-posta istemcileri gibi terminal tabanlı tam ekran programları yalnızca etkileşimlidir ve işe yaramaz.

kabuk , diğer programları başlatmak için kullanılan bir programdır. Bir Unix bağlamında, komut satırı kabuğunu (yani Bourne kabuğu veya C kabuğu eşdeğeri) belirtmek yaygındır. Unix kabukları ayrıca girdi dosyalarını dosyalardan, yani kabuk komut dosyalarından da okuyabilir. Değişkenler, döngüler ve koşullarla tam programlama dilleridir ve birçok program bash (veya daha fazla taşınabilirlik için emacs -nw POSIX kabuk özellikleriyle) ile yazılmıştır. Etkileşimli bir kabukta /bin/sh hızlı yazmak da kolayca mümkündür.

Hepsini bir araya getirerek, bash gibi bir kabuk (ya da bir kabuk komutunu çalıştırarak başlattığınız herhangi bir program), xterm girişinizi sözde terminalin yanına yazdıktan sonra for i in *.something; do some_program "$i";done terminal aygıtından karakterler alır. % Co_de% çalıştırırsanız, /dev/pts/N tuşuna basarsanız, çekirdek tty kodu cat üzerinde hareket eder ve bu terminalde önalan işlemine ^c gönderir. (Bu bağlamda terminal kullanımının Unix tty, bir terminal öykünücüsü veya bir seri bağlantı noktasına bağlandığı anlamına gelmeyeceğini unutmayın.) Bu, kablonun terminali daha önce "pişmiş" moda sokması nedeniyle olur Herhangi bir program başlatma, yani çekirdeğin bazı kontrol dizileri üzerinde hareket ettiği anlamına gelir. (Tty kodunun hala VT100 çıkış kodlarını işlemekle alakası yok, sadece birkaç düşük ASCII kontrol kodu.) Bir xterm yerine, Linux konsol metin terminalini kullanıyorsunuz, daha sonra çekirdek VT100 emülasyonunu yapıyor ve tüm bu işleri hallediyor. Linux, sanal konsol metin terminal desteği olmadan derlenebilir ancak tty desteği olmadan alınamaz.

Konsol bazen terminal için eşanlamlı olarak kullanılır (KDE bile Konsole adlı bir terminal öykünücüsüne sahiptir).

0xSheepdog'un da işaret ettiği gibi, başka bir anlamı da vardır: yerel olarak bağlı insan etkileşimli donanım.

Çekirdek bağlamında, konsolun başka bir anlamı vardır: önyükleme mesajlarının yazıldığı terminaldir. Bu bir seri bağlantı noktası olabilir. Normalde, tabii ki, grafik donanımı ve USB / ps2 / AT klavyeleri için sürücülerden oluşan çekirdek tarafından uygulanan metin konsolu. Linux'u komut satırında ^c ile önyükleme yaparsanız, ekranınızda VE seri bağlantı noktasında çekirdek iletileri alırsınız.

Linux sanal konsolları ( SIGINT - N ) uygular. Fiziksel ekranınızın / klavyenizin Ctrl + Alt + F N ile hangilerini kontrol ettiğini değiştirebilirsiniz. Tipik Linux dağıtımları 6'yı oluşturur ve hepsinde console=tty0 console=ttyS0,115200n8 başlatır, bu yüzden X11'i başlatamaz veya istemezseniz bile, 6 kez giriş yapabilir ve bir komut, bir erkek sayfası ve herhangi bir şey arasında geçiş yapabilirsiniz. başka, ekran gibi bir program çalıştırmadan. Linux (çekirdek), ekranınız üzerinden bir terminal arayüzü ve sanal konsollarda klavye sağlamak için bir VT100 tarzı terminal öykünücüsü içerir.

Oturum açma istemleriyle birlikte standart 6 sanal terminalin neden Ctrl + Alt + F7 X11 oturumunuza geri dönmesini sağlar: X sunucusu Bir sonraki kullanılabilir sanal konsolu kapar. (X sunucusu, tuş bastırmalarını /dev/tty1 dizininden almak yerine doğrudan getty açar.)

Yani "bir metin konsoluna geçin", Ctrl + Alt + F1 tuşlarına basmak ve bu terminali kullanmak anlamına gelir. Bilgisayarların yavaş olduğu ve RAM'in fazla olmadığı zamanlarda, bazı insanlar hızlı bir şekilde metin konsolları üzerinde zamanlarını harcadılar, çünkü hızlı bir şekilde, güzel bir yazı tipini ayarlayabilir ve hatta daha küçük karakterlere sahip olmak için terminal boyutunu değiştirebilirler. Bir kerede ekranda daha fazla. Alt + Sol ve Alt + Sağ önceki konsola takas. (X11, konsol için bunu devre dışı bırakır, tabiki sadece Ctrl + Alt + F N açılır. )

Yani, konsol tek bir tanımlanmış teknik anlamı olmayan bu terimlerin yalnızca biridir. Birkaç farklı olanları var. (Terminal düzgün ve terminal artı tty kullanımı hakkında ne hissettiğinizi bağlı olarak, terminalin de birden fazla anlamı olduğunu söyleyebiliriz.)

    
verilen cevap Peter Cordes 05.08.2014 11:16
5

Zaman paylaşımı bilgisayarlarının ilk günlerinde, her kullanıcının bir terminali olduğunu (bir tane alabildiğinde!) düşünürdüm, ama sadece sistem operatörlerinin bir konsolu vardı. Konsol, makinenin yeniden başlatılması veya kullanıcı terminallerinden mümkün olmayan sistem tanılamalarının yapılması gibi görevler için kullanılabilir. Konsol, makine dairesinde, bilgisayarın bir parçasıydı, oysa terminaller uzaktaydı. Konsol ayrıca, sadece metin girişi ve çıkışı değil, donanım ışıkları ve anahtarları da içerecektir.

Komut satırının, kullanıcının bir komut yazabileceği bir alan olduğunu söyleyebilirim, oysa kabuk bu komutu yorumlayan / uyarlayan programdır. "Kabuk" terimi Unix türevlerine çok özeldir; "komut satırı" Windows / DOS geleneğinde daha fazladır. Ana karelere eşdeğer genellikle "iş kontrol dili" olarak adlandırılır.

Açıkça, bu orijinal ayrımlar teknoloji değiştikçe zamanla artmaktadır.

    
verilen cevap Michael Kay 05.08.2014 00:35
3

Kullanıcı merkezli kısa yanıtı deneyin:

komut satırı - komutları girdiğiniz satır. Genellikle, işletim sisteminiz tarafından sağlanan metin modu penceresinde (komut satırı arayüzü) bir şeyler çalıştırmanız gerektiğini söylerdi.

kabuk - command line alanına girdiğiniz işleri işlemek için işletim sistemi tarafından çalıştırılan gerçek program. Bu nedenle, dostça olmayan işletim sistemi çekirdeği için kullanıcı dostu kabuk. % Co_de% veya $ gibi komut istemi, kendi komutlarını ve uygulamalarını çalıştırır. Her zaman > programında çalışırsınız ve asla konsol veya terminal ile doğrudan çalışmaz.

konsol - metin modu programlarınızın çalıştığı bir penceredir. Bu pencere anahtar presleri işler, genişlik ve yükseklik olduğunu bilir. Tam ekran olabilir.

terminal - karakterlerin giriş akışını kabul eden ve bunları gösteren insanlar için görüntülü bir cihazdır. Kullanıcıya, yükseklik veya genişlik (yalnızca şifre) veya klavye tuş bastırmaları hakkında geri bildirim yok - sadece chars seyahat ediyor. Terminal, bu akışı renkli hale getirmek, ekranı temizlemek ve diğer kötü şeyleri yapmak için bu dizideki özel dizileri işler. Terminaller pullanmadır, çünkü çıkış yapmakta olduğunuz dosya, özel dizileri içeriyorsa, karışıklık yapmak kolaydır. Ağ ve aygıt hata ayıklama arabirimlerinde popülerdir, çünkü çıktı göndermek ve çıktı aygıtını denetlemek için tek bir akışa ihtiyacınız vardır ve bir pencere başlatmaya veya oluşturmaya gerek kalmadan yalnızca% co_de konuşmaya dönüştürebilirsiniz.

seri konsol - bir terminal gibi giriş akışını işleyen bir konsoldur.

    
verilen cevap anatoly techtonik 24.10.2014 12:42
3

Bu belirsiz bir konu çünkü şartlar çok belirsiz. Bu cevap boyunca verdiğim linkleri de okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum, bunlar da bu yanıt için benim kaynaklarım.

Çekirdeğin üstündeki katman kabuk :

 • Kullanıcı tarafından girilen komutları yorumlar ve işler. Kabuğun, kullanıcıların aksine çekirdeğe erişimi vardır. Kullanıcılar bir kabuk kullanarak komutları girerek ve süreçleri kullanarak (ör. Çalışan programlar) yalnızca çekirdeğe erişebilirler. Programlar, çekirdek işlevlerine erişmek için sistem çağrılarını kullanır. Tüm sistem çağrıları birlikte sistem API'sini oluşturur.
 • Kabuk örnekleri ikinci terminal tanımında verilmiştir.

terminal 'in birçok anlamı vardır:

 • (1) Bir metin terminali . Bu, bir ekran monitörü ve bir klavyenin birleşimidir. Bir kablo terminali bilgisayara bağlamıştır (çoğu zaman dolaylı olarak). Bu kablonun terminal ucunda bulunduğu için bir terminal olarak adlandırıldı. Bu terminaller genellikle bilgisayardan fiziksel olarak ayrılmıştır, çünkü birçok terminalin tek bir ana bilgisayara / bilgisayara bağlandığı günlerde, birden çok kullanıcı aynı anda bilgisayara erişebilir.
 • (2) Bir terminal penceresi a.k.a. terminal öykünücüsü . Linux'ta bir terminal penceresi, bir GUI penceresinde bulunan bir konsolun öykünmesidir. Metninizi yazdığınız CLI'dir ve bu giriş kullandığınız kabuk tarafından okunur. Birçok tip kabuk (örneğin bash, tire, ksh88) ve terminaller (örneğin konsole, gnome) vardır.
 • (3) Sözde terminaller ile ilgili bir açıklama için bu sayfasını görüntüleyin. Bir işlem ve bir terminal öykünücüsü arasındaki iletişim için kullanılan iki 'aygıt dosyası' çiftidir.

konsolda birçok anlama sahiptir:

 • (1) bilgisayar için kontrolleri içeren bir gösterge paneli.
 • (2) A Sistem konsolu a.k.a. bilgisayar konsolu . Bu, ekran monitörünün ve bilgisayara bağlı bir klavyenin birleşimidir. Bu bir 'metin terminali' dediğimiz ile eş anlamlıdır. Bazen fare gibi diğer kullanıcı giriş çevre birimleri de konsolun bir parçasıdır.
 • (3) Tam ekranı kaplayan bir komut satırı arabirimi. Bunun tersine, onu kapatmak için sağ üst köşede bir X ile bir GUI olan bir terminal penceresi vardır. Bunlar Unix benzeri sistemlerde CLI (komut satırı arabirimleri) için iki ekran modudur. Bir terminal penceresine benzer şekilde konsol da birçok mermiyi çalıştırabilir.

Genellikle, işletim sistemleri fiziksel bir konsolda çoklu konsollar çalıştırmanıza izin verir (konsol tanımı 2). Bunlar sanal konsollar aka sanal terminaller olarak adlandırılır ve ctrl + alt + Fx ile erişilebilir. kombinasyonları. Örneğin, 3. sanal konsolu açmak isterseniz, ctrl + alt + F3 kombinasyonunu kullanırsınız.

Konsollar (tanım 3) size bir anakronizm olarak görünebilir, ancak GUI'leri desteklemeyen birçok işletim sistemi olduğundan uzmanlar bunları kullanarak rahat olmalıdır. Ayrıca, bir GUI yanıt vermiyorsa, konsolu hala çalışmaya devam edebilir.

    
verilen cevap user1534664 03.12.2015 06:13
2

Çoğu terminal , günümüzde kesinlikle terminal emülatörlerinden söz ediyor. UNIX benzeri bir sistemin işleyişinde ve aynı zamanda sistemlerin sunduğu temel arayüzde bir tür rol . Aslında GUI dahil olmak üzere her şey bunun üzerine inşa edilir. Köprülü olarak "terminal", bir yıldız topografisi olan bir bilgisayar ağındaki uç noktalara da işaret edebilir.

Konsol , terminaller için (donanım) arayüzleri ifade eder. Yani seri konsolları var ve günümüzde çoğunlukla sanal olanlar var.
"Konsol" olarak adlandırılan pencere, pencere sanal bir konsol aracılığıyla sistemin bir terminaline bağlı bir kabuktur.

Bilgisayarların pahalı olduğu günlerde bir tesis, bir seri bilgisayara ve seri kablolarla ("seri konsol") bağlanan birkaç terminale sahip olabilir. İşletim sistemi, işlemler vb. Fiziksel bilgisayarda gerçekleştirildi, giriş ve çıkışlar konsollarda yapıldı. Sanal klemensler arasında CTRL + ALT + F1 (ile F6 ) arasında geçiş yapabilirsiniz: bu zamanlar.
Bugün, “zayıf müşteriler” kavramı, büyük miktarda kaynağın merkezileştirilmesi ve gerçek işyerinde en son teknolojiye sahip bir arayüz sağlamak için yeterli donanıma sahip olma yönünde geri dönmektedir.

kabuk , terminalde gördüğünüz "motor" dur. Sistemin kendisi ile birlikte çalışır ve otomatik tamamlama, değişkenler vb. Gibi güzel özellikler ekler. Sistem çağrılarını kullanan gerçek OS / çekirdek arasında ileri ve geri çevirir. Sistem çağrısı kabuğu, kodlama assembler ve kabuk en az C verir.

komut satırı , bir metin penceresi aracılığıyla giriş ve çıkış alışverişi yöntemini ifade eder. Kesinlikle yazdığınız satır (geçerli) komut satırıdır. Genel olarak yöntem, daha çok komut satırı arabirimi veya CLI olarak adlandırılır.

 1. çekirdek
 2. terminali sunar
 3. terminal bir konsol aracılığıyla bağlandı
 4. konsol kabuğu çalıştırır
 5. komutlar ve çıkışlar komut satırı (arabirim) ile değiştirilir
verilen cevap Mark 04.08.2014 14:17

Etiketlerdeki diğer soruları oku