Meta, süper ve hiper tuşlar nelerdir?

163

Sistemde - & gt; Tercihler - & gt; Klavye - & gt; Düzen - & gt; Seçenekler - & gt; Alt / Win anahtar davranışı

Meta, süper, hiper anlamı nedir?

    
sordu Jorge Castro 31.12.2010 18:46

1 cevap

203

Meta, Süper ve Hiper, tuşun işlevini değiştiren değiştirici tuşlardır. Bunlar Symbolics'e özgüdür Space Cadet Keyboard Lisp makinelerinde kullanılır geri gün içinde . İşlevleri, diğer tuşlar kullanılarak bazen olarak belirtilir.


Sun'ın klavyesinde farklı düzenleyiciler vardı.

GNOME ve X.org'un birçok değiştiriciyi uyguladığını unutmayın. Meta, Süper ve Hiper, Linux'un herhangi bir değiştirici tuşuyla uğraşma şekli değil, sadece üçü Space Cadet klavyesine özgüdür. Menü , Oluştur , AltGr , Yunan , Ön , X ve diğerleri.

Ancak, kural gereği Windows logosu tuşu Süper olarak adlandırılır ve X.org tarafından başka bir değiştirici olarak uygulanmaz.

Ayrıca, değiştirici tuşların tanımı şunlara bağlıdır:

  • Klavyenin kendisi

  • Klavye düzeni

  • Sürücü

  • İşletim sisteminin uygulaması

Bu yüzden bu bilgiyi genelleştirmek neredeyse imkansız. Daha popüler düzenlerden biriyle Windows tarzı bir klavye kullanarak Gnome / X.org için biraz spesifik olmaya çalıştım. Klavyenizi test etmek için, xev komutunu çalıştırabilirsiniz - terminal çıkışı, klavyeniz için hangi değiştiricilerin tespit edildiğini size söyleyecektir.


Macintosh klavyesi tamamen farklı bir değiştiriciye sahiptir

Bazı ek bilgiler:

  • Vikipedi, Windows anahtarının bazen Meta olarak adlandırıldığını iddia ediyor, ancak bunun için başka bir referans bulamadım.

  • Alt tuşuna bazen Seçenek denir, çünkü bu, Macintosh klavyelerinde eşdeğerdir

  • Çoklu olarak adlandırılan Oluştur anahtarı (değiştirici değil, ölü anahtar ), genellikle Çoklu olarak adlandırılır. Menü tuşu veya doğru Windows anahtarı.

  • Bahsettiğim AltGr tuşu da üçüncü düzey bir değiştirici olarak adlandırılıyor. Klavyedeki her tuş, potansiyel olarak dört karakterden oluşur. İlk seviye küçük harf, sonra büyük harf, + bir şey ve Alt + ÜstKrkt + bir şey olur. Örneğin, A anahtarımdaki dört glif, a, A, æ ve Æ'dır.

Her şey bir karmaşa: -)

Yorumlarda ele alındıklarından:

  • Fn , gerçekten karşılaştırılabilir değildir. İşletim sistemleri tarafından doğrudan arayüzlenemeyen bir donanım anahtarıdır. Fn ve başka bir tuşa basıldığında, işletim sistemine tamamen farklı bir kod gönderilir. Bunun örnekleri arasında XF86AudioMute, XF86Eject vb. İşletim sistemi, fn öğesine basılıp basılmadığını algılayamaz.

  • SysRq tuşu, geleneksel olarak Alt değiştiricisi ile kullanıldığında işlevini gösteren Yazdırma Ekranındaki anahtarındaki bir etikettir. Bazen, özellikle daha yeni notebooklarda, Fn + Alt + Yazdır ile eşlenir. Linux'ta, birkaç tane Büyü kısayolu sağlar.

verilen cevap Stefano Palazzo 31.12.2010 19:28

Etiketlerdeki diğer soruları oku