Yazılımımı Ubuntu'ya nasıl alabilirim?

108

Ücretsiz bir yazılım geliştiricisi olarak, uygulamayı Ubuntu'ya almak istiyorum.

Bir kaynak tarball vermeli ve paketleme talebinde bulunmalı mıyım? Yoksa kendim bir paket oluşturmalı mıyım? Ubuntu'yu doğrudan mı hedeflemeli yoksa Debian'a ve sonra Ubuntu'ya otomatik olarak girmeye çalışmalı mıyım?

    
sordu Witek 06.12.2010 17:19

6 cevap

81

Bir paketin Ubuntu'ya girmek için alabileceği bir dizi yol var . Kendiniz gibi "upstream" geliştiricilerini hedef alan Ubuntu geliştirmeye genel bakış, başlamak için yararlı bir yer olabilir, ancak vermeye çalışacağım bazı işaretçiler de var.

Debian ile

Genellikle, ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım yayınlıyorsanız ilk Debian'dan geçmek en iyi yoldur. Bu şekilde paketinizin özel bir bakıcıya sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda sadece Debian ve Ubuntu'da değil, tüm türevlerinde de kullanılabilecek en fazla sayıda kullanıcıya ulaşacak. Debian'da yeni paketler talep etmek / sunmak için bazı yararlı bağlantılar:

  • İş İhtiyacı ve Potansiyel Paketler - Nasıl yapılacağı hakkında bilgi "Pakete Niyet" ve "İste" dosyası paket için "yanı sıra hata listesi açık ITP'ler ve RFP'ler.

  • Debian Akıl hocaları SSS - Debian-akıl hocaları yeni ve ileriye dönük mentorluk Debian Geliştiricileri. Yapabileceğiniz yer burası paketinizi arşive yüklemek için bir sponsor bulun.

  • Debian Geliştiricisinin Başvurusu - Debian Developer's Reference'ın yeni paketler hakkındaki bölümü. Tüm belge hem Ubuntu hem de Debian paketleyicileri için paha biçilmezdir.

Doğrudan Ubuntu'ya

Bazı durumlarda, önce doğrudan Ubuntu'ya . Bazı faydalı bağlantılar:

Kişisel Paket Arşivi

Resmi Ubuntu ve Debian kanallarının ötesinde, Launchpad , Debian paketlerini Kişisel Paket Arşivi veya kısaca PPA'lar. Bir PPA'nın özellikle yararlı bir yönü, testleriniz için yazılımınızın günlük yapılarını sağlayabilmenizdir.

    
verilen cevap andrewsomething 06.12.2010 18:34
27

İşte , Ubuntu'ya paketler dahil etmek için normal süreci detaylandırır.

Çoğu zaman REVU sitesinde gözden geçirmeyi bekleyen birçok paket vardır, bu da paketlerin Debian'a yüklendiğini ve bu sayede daha fazla insana fayda sağlayabileceklerini önerdiğimiz bir nedendir. İşte bunun nasıl yapılacağını açıklar.

Ubuntu için, insanlara irc.ubuntu.com'daki # ubuntu-motu hakkında yorum isteyebilirsiniz ve Debian için irc.oftc.net üzerinde bir # debian-mentor kanalı vardır.

Alternatif olarak, incelenen uygulamaların edinilmesi için ayrı bir süreci ayrıntılandıran bir developer.ubuntu.com sayfası bulunmaktadır. istikrarlı sürümler için yayınlandı.

    
verilen cevap ajmitch 28.07.2010 23:58
21

Geçmişi

Ubuntu, ikili paketlerin yüklenmesine izin vermez, ancak yalnızca yapı sunucuları tarafından oluşturulan kaynak paketler.

Paketlerinizi doğrudan Ubuntu depolarında almak o kadar kolay değil. İlk önce Debian’a sahip olmanız ve oradan senkronize olmanız önerilir. Yani şimdi için PPA'nıza koyabilirsiniz. Launchpad hesabınızla bir PPA oluşturabilirsiniz.

PPA’ya yükleniyor

Paketi oluşturmak için debuild kullandıysanız, işiniz biraz daha kolay. debuild , .dsc ve .changes dahil birçok dosya oluşturur

Deb dosyasını oluşturmak için .dsc yüzdeli pbuilder-dist dosyası kullanmış olabilirsiniz, bu yüzden şimdi yapmanız gereken tek şey onu şimdilik bir PPA'ya yayınlamaktır. Kullanım

  

dput ppa: yourlaunchpadusername / ppaname foo.changes

Paketi, Launchpad Hesabınıza yüklediğiniz aynı tuşla yüklemeden önce imzalamanız gerekir

Debian / Ubuntu’ya Basıyorum

Paketinizin Ubuntu / Debian depolarında bastırılması, bakıcıdan ve Debian'daki ftp master'larından bir inceleme içerir. Belirsizlik olmadan lisans çok açık olmalıdır. Debian'a yüklemek için bir sponsora ihtiyacınız olabilir

ITP Dosyalama

Debian'da paketlenmesini sağlamak için bir ITP (Pakete niyet) göndermeniz gerekebilir. Bu sadece resmi bir prosedür.

Paket deneysel / dengesiz olarak kullanılabilir olduğunda, LP'de bir senkronizasyon isteği göndermek için requestsync aracını kullanabilirsiniz. % Co_de% çalışma sürümü elde etmek için% Co_de% uygulamasını başlatmak için Launchpad'e giriş yapmanız gerekir.

Bu araçların her ikisi de requestsync

paketindedir     
verilen cevap Manish Sinha 28.01.2011 12:46
10

Öncelikle, kaynağı Launchpad deposuna koymayı öneririm.

Ardından paketi PPA'nıza koyabilir ve dağıtabilirsiniz.

Resmi depoya dahil edilmek üzere ... gerçekten uygulamaya bağlı.

Duanedesign'ın yorumu için bu sayfa başlamanıza yardımcı olabilir ve bu sayfa , bazı yaygın yükleme hatalarında yardımcı olabilir.

    
verilen cevap Nathan Osman 29.07.2010 00:00
5
varsayılan Ubuntu depolarından girmesini

​​zor ve projeniz için doğru olmayabilir ederken, bir proje ayarlayabilirsiniz Henüz En az)="http://launchpad.net"> Launchpad ve PPA ile kurdukları bir PPA kurun. Başlatma yardım bölümlerinde bu konuda fazla, burada özellikle .

    
verilen cevap jrg 28.01.2011 11:34
1

Ubuntu devs, Ubuntu 10.10 için uygulama geliştiricilerinin paketleri göndermesi için extras.ubuntu.com adlı yeni bir depo oluşturduğu için bir süre bekleyebilirsin. Uygulama ilk önce uygulama incelemesinden geçmek zorunda kalacak.

    
verilen cevap akshatj 03.08.2010 14:59

Etiketlerdeki diğer soruları oku