'Control-Alt-Delete' eşdeğeri nedir?

101

Windows sistemde her zaman Ctrl - Alt - Del , programı sonlandırabileceğiniz Başlatma Yöneticisi'ni açar veya askıya alma işlemi.

Ubuntu'da böyle bir komut var mı?

    
sordu Mysterio 13.01.2012 16:52

7 cevap

91

Sistem Monitörü, çalışan uygulamaların (İşlemler sekmesi altında) genel bir görünümünü gösterir ve adı sağ tıklayıp ilgili bağlam menüsü öğesini seçerek bunları sonlandırmanıza olanak tanır. Klavye ayarlarında (Kısayollar sekmesi) klavye kısayollarını ayarlayabilirsiniz, böylece Ctrl + Alt + Del değerini gnome-system-monitor 'ye bağlayabilirsiniz, Sistem Monitörü'nü başlatmak için komut.

İlgilendiğiniz başka bir komut xkill . Bu, geleneksel olarak Ctrl + Alt + Esc (varsayılan olarak emin değilseniz) ile sınırlıdır ve onu kapatmak için hatalı bir pencereyi tıklatmanıza izin verir. .

Tüm sisteminiz askıda kalıyorsa bunların ikisi de çalışmayabilir. Bu olursa, yapabileceğiniz iki şey vardır. Sisteminiz henüz beklemediğinde ilk önce etkinleştirilmelidir (şu anda bunu yapabilirsiniz): Klavye Düzeni ayarlarını açın (Ubuntu 12.04'te Klavye'ye birleştirildiğine inanıyorum), ardından Seçenekler'i tıklayın. Seçeneklerden biri, X sunucusunu öldürmek için anahtar dizidir. , bu Ubuntu'nun son sürümleri için gsettings get org.gnome.desktop.input-sources xkb-options komutunu tıklayabilirsiniz ( bu cevap . Bunu yaptıysanız ve sisteminiz daha sonra askıda kalıyorsa, Ctrl + Alt + Backspace tuşlarına basmanız yeterlidir. ekranı.

Bu bile işe yaramazsa, yapabileceğiniz son şey aklı kapatma (yani gç düğmesini basılı tutmamak) sağlamaktır. Bu hatırlamak biraz zor, ama Alt + PrtSc basıp tutmayı içerir ve sonra R , E , I , S , U , B (Sistem Tamamen Kırık Olsa bile bir anımsatıcı Yeniden Başlatmadır ).

    
verilen cevap Vincent 13.01.2012 17:33
27

Büyülü kısayolların ruhu içinde kalmak için, biraz:

 • GUI'yi yeniden başlatabilen ctrl + alt + backspace kombinasyonu (varsayılan olarak 11.10'da devre dışı).
 • ctrl + alt + F2'den F6'ya , giriş yapabildiğiniz bir konsolu gösterecek ve ardından da sıkışmış uygulamayı sonlandıracaktır. Onu öldürdüğünüzde, alt - f7 tuşlarına basarak GUI'ye dönebilirsiniz. Bir uygulamayı isimle isimlendirmek şu komutu kullanarak yapılabilir:

  sudo killall <name-of-the-application>
  

  Bu işe yaramazsa, überforce ile öldürmek için -9 bayrağını kullanın.

  sudo killall -9 <name-of-the-application>
  
 • ACİL DURUMDA: çekirdeğe doğrudan "konuşmak" için Sihirli SysReq Anahtarını kullanın.
verilen cevap Cédric Julien 13.01.2012 17:07
6

Sistem monitörü sizin aradığınız şeydir. Unity Dash’ta system-monitor yazarak başlatabilirsiniz.

    
verilen cevap balloons 13.01.2012 16:57
5

Bir terminal açmak için kısa bir komutunuz olabilir, F4'üm var. Bir uygulamayı sonlandırmaya zorlamanız gerektiğinde, bir terminali açın ve xkill yazın ve ardından çöktü uygulamanın penceresini tıklatın.

Gnome kabuk

 1. Sistem - & gt; Tercihler - & gt; Klavye kısayolları (% Co_de%)
 2. Masaüstü listesine gidin, ardından Bir terminali çalıştır 'ı tıklayın. kısa komutunu tut.

  Kısa komut sağdaki satırda görünmelidir.

Bir işlemi öldürmek için

 1. Bir terminali açın. (Veya sadece Alt + F2 kullanın.)
 2. Tür: gnome-keybinding-properties
 3. Düşen pencereye tıklayın.

Bir terminali açmak için kısa bir komutun olması genel olarak iyi bir fikirdir çünkü diğer şeyleri de yapabilirsiniz. (htop, sistem izleme, yeniden başlatma, vb.)

    
verilen cevap Alvar 14.01.2012 15:23
2

Aşağıdaki adımları kullanarak özel bir klavye komutu ekleyebilirsiniz:

 1. Sistem Ayarları 'na gidin
 2. Klavye 'yi tıklayın.
 3. Kısayollar sekmesini
 4. açın
 5. Pencerenin altındaki " + " simgesini tıklayın
 6. Komutunuza bir başlık verin. Örneğin. Sistem Monitörü
 7. Komut alanında, gnome-system-monitor değerini girin
 8. Uygula 'yı tıklayın
 9. Yeni oluşturulan kısayolunuzda Devre Dışı 'yı tıklayın
 10. Kısayolunuz için istediğiniz tuş kombinasyonunu girin. Örneğin. Ctrl + Alt + M

Not: Ubuntu 14.10, Ctrl + Alt + Del zaten kullanılıyor, ancak Geçersiz kılınan.

    
verilen cevap Brylie Christopher Oxley 23.11.2014 17:34
2

Aynı sorum vardı. Aradığım cevap: "terminalde top yaz"

top ile Linux'ta hangi süreçlerin çalıştığını görebilir ve hangisinin öldürülmesi gerektiğine karar verebilirsiniz.

    
verilen cevap ocrampico 09.09.2017 12:21
2

Ubuntu 17.10 üzerinde GNOME ile ALT + F4 bir pencereyi kapatmak için varsayılan değerdir. Bu yanıt 'a göre CTRL + ALT + Backspace ile gsettings get org.gnome.desktop.input-sources xkb-options , Brave tarayıcı açıkken, menü araç çubuğunu aşağı veya yukarı çeker, diğer uygulamalarda ise hiçbir şey yapmaz. CTRL + ALT + DEL , en azından sistem askıda değilse, 60 saniye sonra varsayılan ekrana geri dönecek ve oturumu iptal etmek veya onaylamak için bir pencere açılır. CTRL + ALT + ESC varsayılan olarak hiçbir şey yapmaz.

Yani, sistem monitörünü açmayı bağlamak isterseniz, ya başka bir şeye çıkış yapmak için kısayol bağlayıcısını değiştirin ya da başka bir kısayol kullanın.

Bu, xkill için bir kısayol nasıl ayarlanır.

Etkinliklerde klavye kısayollarını arayarak bu pencereyi açabilirsiniz. CTRL + Suoer + ESC kullandım çünkü CTRL + ALT + < kbd> ESC sistem kontrollerini doğrudan değiştirmek için (Brave'da menü araç çubuğunu değiştirir, fakat terminalde hiçbir şey yapmıyor gibi) alınır.

gnome-system-monitor için, varsayılan / built- değiştirdikten sonra CTRL + ALT + DEL olarak seçmeyi tercih ettim çıkış kestiğinde CTRL + ALT + DEL - CTRL + ALT + s .

    
verilen cevap James Ray 20.03.2018 00:28

Etiketlerdeki diğer soruları oku