Neden / mnt ve / media?

102

Bana göre hem / mnt hem de / media'nın biraz fazla olması. Farkında olmadığım ikisi arasında somut bir fark var mı?

Çoğu kullanıcının bir şeyi nerede monte edeceği konusunda takip ettiği bir standart var mı? Belirli türdeki cihazlar için birini mi kullanıyorsunuz yoksa tamamen öznel mi?

    
sordu goric 19.01.2011 02:32

5 cevap

88

Yeni standart, / medyanın sistemin çıkarılabilir medyayı bağladığı ve / mnt öğelerin el ile takılmasını sağlamasıdır.

Ayrıntılar için dosya sistemi hiyerarşi standardı'na (FHS) bakın.

    
verilen cevap Mikel 19.01.2011 02:41
26

Daha önce değinilmeyen bir diğer önemli fark, /mnt altına monte edilen cihazların% Co_de% 'nin altına yüklenenler (ve aynı zamanda otomatik olarak algılanan cihazların yanı sıra, Nautilus'un sol bölmesinde olarak görünmeyecekleridir). henüz monte edilmedi).

Örneğin, Nautilus'un sol bölmesinin "Cihazlar" alt bölümünde belirli bir bölümün görünmesini istemiyorsanız, /media altında bir alt dizin oluşturmalı, söz konusu bölüm için bir giriş yazmalısınız. /mnt (veya bunu Diskler yardımcı programıyla gerçekleştirin) ve yeni oluşturulan dizini onun bağlama noktası:

/dev/{block_device_name)  /mnt/{descriptive_name}  {fs_type}  {mount,options} 0 2

Daha da iyisi, /etc/fstab mount seçeneğini fstab / Disks'e ekleyin ve daha sonra bölümünüz Nautilus'ta görünmeyecek, ne de monte edilecek (dosyalarıyla yanlışlıkla karışıklığı önleyecektir)! Örneğin, Windows ile çift önyükleme yapılması durumunda:

/dev/sda1  /mnt/win7  ntfs-3g  rw,user,noauto,gid=100,uid=1000,nls=utf8,umask=002  0 0

noauto 'nızda ve dolayısıyla Windows bölümünüzün Nautilus'ta görünmemesine (ancak ihtiyacınız varsa /etc/fstab komutuyla hala erişilebilir) sahip olun.

İşte her üç durumu gösteren bir liveUSB ile yaptığım bir ekran görüntüsü:

 • otomatik algılanan cihazlar yüklenmemiş ("16 GB Hacim" mount )
 • cihazlar /dev/sdb1 alt dizinine yüklendi ve Nautilus'ta ("iso" /media ) gösteriliyor
 • Windows bölümüm /dev/sdb2 'si /dev/sda3 ' si üzerine monte edilmiş, ancak Nautilus sol bölmesinde görünmüyor (fstab'ım için bir girdim olduğu için takılmamışsa aynı olurdu).

Aksine, paylaşılan veri bölümümün nautilus'ta görünmesini istiyorum, bu yüzden ona /mnt bir bağlama noktası atadım ve /media mount seçeneğini belirledim, böylece Data ve GUI'den erişin.

Bana göre, bu iki dizin arasındaki büyük fark, açıkladığım şeyi yapmaya çalışırken öğrendiğim; -)

    
verilen cevap neitsab 12.12.2013 22:51
12

Anladığım kadarıyla, / media, optik sürücüler ve diğer geçici ortamlar gibi şeyleri takmak içindir; burada / mnt genellikle kalıcı olarak eklenen depolama için (genellikle dahili diskler).

Tabii ki, istediğiniz her yerde bir cihaz da monte edebilirsiniz ... / mnt ve / media dizinleri daha geleneksel olsa da.

    
verilen cevap kiswa 19.01.2011 02:35
11

/ mnt, harici medyayı manuel olarak ve geçici olarak monte etmek için bir yer olarak zaten kabul edildi. / Media dizini, harici veya başka bir şekilde birden çok ortamın otomatik olarak bağlanabileceği bir yer olarak oluşturuldu.

    
verilen cevap psusi 19.01.2011 02:36
1

Bu şey daha derine gidiyor: Dahili diskleri /mnt 'de ve harici çıkarılabilirleri /media ' de tutmayı seviyorum.

Bu yayın , bir /media belirli sisteme ve kullanıcı işlemlerine erişimi engellediği, ( /mnt 'nin ana dosya sistemi gibi davrandığı varsayılan sınırlayıcı umask bağlı olduğu) işleyişi.

    
verilen cevap Sam 01.05.2015 08:11

Etiketlerdeki diğer soruları oku