Terminal ekranımın grafik resimlerini nasıl oluştururum?

111

Bu, kopyaladığım ve yapıştırdığım hızlı bir mockup. Bunun süper havalı ve kullanışlı olduğunu hayal ediyorum.

Böyle bir şey zaten var mı?

    
sordu Dennkster 22.01.2012 10:41

12 cevap

50

Belki de istediğinizi caca 'dır. Görseller için :

sudo apt-get install caca-utils
cacaview /PATH/TO/image.jpg

Terminal pencerenizin yeterince büyük olduğundan emin olun.

Örneğin, bu resmin cacaview biçiminde nasıl görüntülendiği aşağıda açıklanmıştır:

Bazen mplayer'da videoları ASCII olarak izlemek için eğlenmek için kullandım :) Bunun gibi:

mplayer -vo caca /PATH/TO/video.mpg
    
verilen cevap user569825 07.09.2012 13:35
30

Bir terminal penceresinde bunu yapamazsınız, ancak bunu% co_de kullanarak Linux konsolunda yapabilirsiniz. %. Bunun çalışmasına izin vermek için bir framebuffer'a ihtiyacınız var:

sudo apt-get install fbi

Linux konsoluna (Control-Alt-F1'i kullanarak) gidin ve fbi

kodunu girin.

Resminizi göstermelidir.

    
verilen cevap Amith KK 22.01.2012 11:12
28

1. w3m

w3m 'nin ana amacı konsol içi web taraması sağlamak olsa da, terminaldeki görüntüleri görüntülemek için de kullanılabilir. Yüklenecek ilgili paketler w3m ve w3m-img (en az Ubuntu'da). Ardından, harici resim görüntüleyiciyi -o ext_image_viewer=0 değerini geçerek veya w3m içindeki seçenekler menüsüne ('o') girerek ve harici görüntü izlemeyi devre dışı bırakarak devre dışı bırakmanız gerekir.

Şimdi, w3m <image_name> yazarak resmi terminalde gösterecektir. w3m tüm terminal penceresini kullanacaktır, bu yüzden önceki komutlarınızı w3m bırakana kadar göremezsiniz ( less , değil cat ). Görüntü, terminal penceresine sığacak kadar büyükse, harici olarak da (benim için imagemagick içinde) açılacağını unutmayın. Ayrıca, w3m inline resminin gnome-terminal için çalışmadığı birden fazla yer okumam da, benim için iyi çalışıyor. Görüntüyü kapatmak için iki kez q yazmanız ve sonra w3m yazmanız biraz can sıkıcı bir durumdur.

2. Terminoloji

tycat , terminology 'nin bir parçasıdır ve cat gibi görüntüler, metin dosyalarını görüntüler ve imgcat OS X'te iTerm2 için çalışır.

3. libsixel + mlterm / xterm

libsixel-bin ve uyumlu bir terminali yükleyin ( Bu readme'nin 'Gereksinimleri bölümünde belirtilen örnekler, örneğin mlterm veya xterm doğru bayraklarla derlendi ve img2sixel komutuyla görüntüleri görüntüleyebilirsiniz. Her iki paket de Ubuntu depolarında bulunabilir.

4. FIM

Ardından, fbi 'lik geliştirilmiş bir sürümü olan FIM var. Ana sayfa, görüntüleri yalnızca çerçeveleyici ile değil, X ile de görüntüleyebileceğini belirtir. Ancak, benim için yüklenmez. Düzenle ./configure --disable-exif dosyasını çalıştırarak ve sonra anaconda % co_de çalıştırılmadan önce libpng ile çakışmaya neden olduğundan geçici olarak make (python dağılımı) yolunu kaldırdığım için 0,5 gövde sürümünü yükledim % ve sudo checkinstall ( checkinstall ile elle bir sürüm numarası yazmanız gerekir, ancak make install 'den daha kolay kaldırılmasını sağlar). Bununla birlikte, görüntüler hala ayrı bir pencerede görüntülenir, ancak fbi gibi bir şey de olsa, X'in çok iyi çalışmasına gerek yoktur.

5. jupyter-qtconsole

Ayrıca yaratıcı olabilir ve jupyter-qtconsole'u sistem konsolunuz olarak kullanabilir, grafikleri satır içi ( %matplotlib inline ) ve sonra görüntüyü matplotlib kullanarak görüntüleme =)

6. feh

feh , resimleri görüntülemek için X kullanıyor, ancak feh -x , q veya x ile hızla kapatılabilen kenarlıksız bir pencerede açılır. Her ne kadar görüntüler, söz konusu terminalde görüntülenmese de, şimdiye kadar bulduğum en az müdahaleci yöntem olduğundan ve gnome-terminal 'si imgcat / tycat eşdeğerine sahip olana kadar kullandığım şeyden bahsetmeye değer olduğunu düşündüm.

    
verilen cevap Joel Ostblom 14.11.2015 23:28
24

Görüntüleri, bu özellikleri destekleyen modern terminaller için ANSI RGB kontrol kodlarına ve Unicode blok grafik karakterlerine dönüştürmek için küçük bir C ++ aracı yazdım: İşte

Kurulum:

git clone https://github.com/stefanhaustein/TerminalImageViewer.git
cd TerminalImageViewer/src/main/cpp
make
sudo make install

Kullanım:

tiv <image(s)>

Düzenle : Değiştirilen bağlantılar / talimatlar ana depoya; kullanım eklendi.

Örnekler:

    
verilen cevap Stefan Haustein 09.04.2016 01:06
18

Başka bir alternatif terminoloji:

İşte

enlightenment-git deposunu ekleyerek Ubuntu'ya yükleyebilirsiniz:

sudo add-apt-repository ppa:enlightenment-git/ppa
sudo apt-get update && sudo apt-get install terminology

Veya son Ubuntu sürümlerinde & gt; = Canlı (15.04) resmi depolardan alınabilir.

sudo apt-get install terminology

Bir görüntüyü görmek için tycat IMAGENAME yazıp resimlerin listesini görüntülemek için tyls -m yazın.

    
verilen cevap Javier López 27.02.2014 03:09
18

Orijinal soruları tam olarak maketlerde istenen şekilde çözen çok hızlı, basit bir satır kabuğu işlevi yaptım. Aşağıdaki ekran görüntülerinin, mockup'lar değil, gerçek resimler olduğunu unutmayın.

function lsix() { montage -tile 7x1 -label %f -background black -fill white "[email protected]" gif:- | convert - -colors 16 sixel:-; }

Önkoşullar minimumdur: xterm ve ImageMagick ( apt-get install xterm imagemagick ). Xterm'in ~/.Xresources veya komut satırından ( xterm -ti vt340 ) ayarlayabileceğiniz vt340 modunda olması gerekir.

Sınırlamalar: Gösterilen tüm resimlerin üzerinde yalnızca 16 renk kullanılır. Yani, bir görüntü kendi başına görüntülendiğinde daha iyi görünebilir. (Aşağıya bakınız).

GÜNCELLEME

Yukarıdaki cevabım hala doğru olsa da, doğrudan bir terminale görüntülerin 'ls' yapabildiği daha iyi bir kabuk betiği oluşturdum. Resimlerin daha iyi görünmesi için eklediğim her türlü iyileştirme var (daha fazla renk, uygun alfa, JPEG yönelimi, çok sayıda görüntü, kompakt döşeme düzeni, ...). Hala oldukça küçük bir program, ancak insanların bunu özelleştirmek isteyebileceğini düşündüm, bu yüzden onu github'a ekledim: İşte .

    
verilen cevap hackerb9 31.05.2017 13:24
12

Aslında test etmek isterseniz TermKit adında bir proje var - check out İşte ama oldukça bitmemiş (Mac'iniz olduğu için "Orijinal" olduğu için Mac sürümünü deneyin.

Öyleyse, evet, keşfe değer bir fikir, ancak - her zaman görüntülenen görüntülere gerek duymadığımdan, grafik ve salt metin modu arasındaki geçiş hızlı olmalıdır. Ayrıca - ile tam olarak uyumlu olması gerekmektedir. Vim ..

    
verilen cevap sakjur 22.01.2012 11:39
8

Bu mevcut değil; gnome-terminal , en azından bildiğim kadarıyla metinleri daldırmaya yetiyor.

Ancak, belirli bir klasördeki resimlerinizi görmek için can komut satırından bir resim görüntüleyiciyi çağırırsınız. Yani, yukarıdaki klasörün tüm .jpg resimlerini listelemenin yukarısındaki mockup'undan çıkıp, benzer bir şey için GNOME'un Gözünü (Ubuntu'nun varsayılan resim görüntüleyici) komut satırından kullanabilirsiniz:

eog *.jpg &

Gelen pencerenin, bir seferde yalnızca bir resim göstereceğini unutmayın, ancak aralarında geçiş yapmak için sağlanan ok düğmelerini kullanabilirsiniz.

    
verilen cevap Christopher Kyle Horton 22.01.2012 11:12
6

Bunu yapmak için bir araç yazdım. Benimki Resim Gösterme Terminalinde ismini verdim ( siit ). 256 renkli terminal ve UTF8 desteğinizin olduğunu ve perl ile yazıldığını varsayar.

~/bin değerinde bıraktım. Bu, tüm dağıtım dağıtımlarınızda veya CPAN'ınızda bulunması gereken Image :: Magick, Terim :: Boyut, Getopt :: Long ve Time: HiRes'in olduğunu varsayar.

Amacım benim evime girip, X üzerinde bir görüntüyü başlatmadan görüntüleri hızlı bir şekilde görüntülemekti. Komut dosyası, içinde bulunduğunuz terminal için uygun genişlik / yüksekliğe kadar ölçeklendiriyor. Terminalinizin dikey çözünürlüğünü etkin bir şekilde ikiye katlamak için UTF8 karakterlerini kullandım. , bu gerçekten netliğe yardımcı olur. YMMV.

Örnek çekimler burada

Buradaki kaynak kodu

    
verilen cevap Tom 04.05.2013 17:04
3

İşte node.js 'da bazı çözümler var (Kurulum talimatları buradan ).

  1. resim tüpü

  2. görüntüleme

Ya yüklemek için npm install -g <package_name> yazın; burada package_name , picture-tube veya imaging 'dir.

    
verilen cevap Nemo 02.02.2014 14:54
3

Joel'in yanıtına ek olarak, Ranger terminal dosya yöneticisi görüntüleri tam renkli olarak gösterebilir ve" oldschool ASCII art önizlemelerini "destekler. İşte bunu nasıl etkinleştirebilirsiniz. Bu, tam olarak aradığınız şey olmayabilir, ancak terminaldeki görüntüleri önizlemenin bir yolu olabilir.

    
verilen cevap Ahmet Seha Çelenk 13.05.2017 09:32
2

Ubuntu için hazır bir paket olmasa da, başka bir araç catimg 'dir. Resmi görmüyor, ancak renkli karakterlere dönüştürüyor.

    
verilen cevap some user 27.09.2016 16:32

Etiketlerdeki diğer soruları oku