Sunucu sürümü ile masaüstü sürümü arasındaki fark nedir?

112

Ubuntu'nun sunucu sürümü ile masaüstü sürümü arasındaki fark nedir?

    
sordu oneat 19.03.2011 16:02

3 cevap

76

Ubuntu Dokümanları 'ndan kopyalandı:

  • İlk fark CD içeriğindedir. "Sunucu" CD'si, Ubuntu'nun masaüstü paketlerini (X, Gnome veya KDE gibi paketler) dikkate almasını engeller, ancak sunucuyla ilgili paketleri (Apache2, Bind9 vb.) İçerir. Ağdan apache2 gibi asgari bir yükleme ve yükleme ile bir Masaüstü CD'si kullanmak, Sunucu CD'sini yerleştirerek ve apache2'yi CD-ROM'dan yükleyerek elde edilebilecek kesin sonucu elde edebilir.
  • Ubuntu Server Edition yükleme işlemi Masaüstü Sürümü'nden biraz farklıdır. Varsayılan olarak Ubuntu Sunucunun bir GUI'si bulunmadığından, işlem, Alternatif CD yükleme işlemine çok benzeyen menü yönlendirmesidir.
  • 12.04'ten önce, Ubuntu sunucusu varsayılan olarak sunucu tarafından optimize edilmiş bir çekirdek yükler. Linux-image-server linux-image-generic olarak birleştirildiğinden, 12.04'ten beri, Ubuntu Desktop ve Ubuntu Server arasında çekirdeği farkı yoktur.
  • Ubuntu LTS sürümleri 12.04'ten önce Ubuntu Masaüstü Sürümü yalnızca 3 yıllık destek alır. Bu, Ubuntu LTS 12.04'te 5 yıla çıkarıldı. Buna karşılık, tüm Ubuntu LTS Server Edition sürümleri 5 yıl boyunca destekleniyor.
verilen cevap Tshepang 17.02.2013 10:39
51

Çekirdek ayarlarından farklı olarak, Ubuntu Masaüstü ve Sunucunun temelde aynı dağıtım olduğunu ve sadece farklı varsayılan paket seçimiyle dikkat çekmeye değer. İkisi de aynı paketleri ve depoları kullanıyor. % Co_de% çalıştırırsanız, Masaüstü Sürümünün işlevsel eşdeğeri ile sonuçlanırsınız.

Ayrıca, Ubuntu Server için tasarlanan herhangi bir paketin masaüstü kurulumunuzda olduğu gibi çalışacağı anlamına da gelir.

    
verilen cevap Mark Russell 20.03.2011 02:49
8

Bir sunucu CD'si veya bir masaüstü CD'si kullanarak kurulum yapsanız, aynı Ubuntu ile sonuçlanırsınız. Fark, varsayılan olarak hangi paketleri seçtiğidir - yani - yükleme işleminin sonunda hangi yazılım seçimini sonlandırırsınız?

Ubuntu'nun zaten kurulu bir kopyasında bir masaüstü sisteminden bir sunucu sistemine ve tersine hareket etmek mümkündür. Ubuntu, görevel yardımcı programı ile veya ubuntu-desktop ve ubuntu-server gibi meta paketler ile daha kolay bir şekilde bunu kolaylaştırır. Standart apt paket yöneticisi en az 16.04'tür). Bir masaüstü ortamına ssh_server veya apache2 gibi bir sunucu veya sunucu yazılımını bir masaüstü ortamına kurup eşleştirebilirsiniz.

Ancak, büyük olasılıkla, yükleme aşamasında, masaüstü ortamı veya bir sunucu sistemi ile tamamlanmış bir masaüstü sistemi isteyip istemediğinizi zaten biliyorsunuzdur. Sunucu ve masaüstü için farklı kurulum CD'lerine sahip olmak, yazılım seçimini sadece biraz daha basit hale getiren bir kolaylık faktörüdür.

Yükleyiciler ayrıca, yalnızca "masaüstü" sürümünün grafiksel bir Canlı CD'den yüklendiği anlamında da farklı davranıyor. Diğer sürümler, Debian'ın yükleyicisine benzeyen menü tabanlı bir yükleyici kullanılarak yüklenir.

    
verilen cevap thomasrutter 27.04.2012 09:26

Etiketlerdeki diğer soruları oku