Silinen dosyalar nasıl kurtarılır?

115

Ubuntu'da yeni silinen dosyaları kurtarmak için herhangi bir araç, yöntem, teşvik var mı?

Fark etmezse, Keepass 2.x veritabanı dosyasını kurtarmak istiyorum. Ancak, herhangi bir dosyada çalışan bir yöntem / araç olması daha iyi olurdu.

    
sordu Decio Lira 09.09.2010 03:40

11 cevap

60

TestDisk bazen yeni silinmiş dosyaları kurtarır.

    
verilen cevap vh1 09.09.2010 08:05
25

Hem NTFS (windows), FAT32 (Nokia cep telefonundan Flash kart) hem de bozuk sabit diski kurtarmak için en önemlisi kullandım ve Mükemmel sonuçlarla ext3. Komut satırı sadece, ama oldukça kolay, böyle bir şey:

sudo foremost -i /dev/sda -o <dir where recovered files will be stored>

Kurtarılan dosyaları dosya türüne göre sıralar. Openoffice dokümanları zip dosyaları olarak kurtarıldı. Bunu root olarak çalıştırmanız gerektiğinden (donanıma yönlendirmek için), çıktı dosyaları da root'a aittir, dolayısıyla sahipliklerini daha sonra değiştirmeniz gerekecektir.

    
verilen cevap Javier Rivera 09.09.2010 09:15
25

Dosya sisteminiz ext3 veya ext4 ise extundelete gerçekten harika.

Not : extundelete, sürücünüzün düzgün çalışması için bağlantısını kesmenizi gerektirir (bu, silinen dosyalardaki umuduyla kurtarılabilir baytların üzerine yazılmasını önlemek için, ASAP yapmak için iyi bir fikirdir).

Sürücünün canlı bir sistemde bağlantısını kaldırmak zor olabilir ... genellikle ' device is busy ' mesajını alırsınız. Bunu 'düzgün bir şekilde' temizlemek için dosya sistemine erişen tüm süreçlerin kapatılmasını gerektirir. Ama ... büyük olasılıkla ev dizininizde çalışıyordunuz ve bir zillion süreci ev dizininize bağlandı, bu yüzden bununla iyi şanslar.

Bunun etrafından dolaşmanın hilesi, 'tembel' unmount yapmaktır:

$ mount
/dev/sda7 on /home type ext4 (rw)
$ sudo umount -l /home

burada:

 • bu örnek, extundelete ile kullanım için /home mount'ımı hazırlıyor. Açıkça /home 'yi ilgi alanınızla değiştirmeniz gerekiyor
 • Ben mount komutunu, hangi aygıtın ( /dev/sda7 ) extundelete (çıktı kısaltma için kesildiğini) geçmem gerektiğini anlamaya çalıştım.
 • bu, -l seçeneğinde küçük bir L harfidir
verilen cevap Russ 07.07.2011 00:18
12

Bazı dosyaları yanlışlıkla sildiyseniz ancak yine de bu dosyada yazılmış bazı dizeleri biliyorsanız:

grep -a -B 25 -A 100 'containing string' /dev/sda1 > result.txt
    
verilen cevap NewProggie 09.09.2010 13:39
11

Dizini kurtarmak için extundelete

kullanabilirsiniz.
 1. Extundelete'yi yükle

  sudo apt-get install extundelete
  
 2. Kurtarılacak komut

  sudo extundelete --restore-directory /home/Documents/ /dev/sda1
  

Not : dev/sda1 yerine hardisk bölümünüzü yerleştirin.

/home/Documents/ , silinmiş directiory yolunuz.

    
verilen cevap Aatish Sai 23.02.2014 16:01
9

R-Linux (Kurtarma stüdyosu) en iyilerinden biridir. Bu aracı daha önce defalarca kullandım. Ticari versiyonu kullandıkları bir şirkette çalıştım, 9/10 kez istediğin herşeyi kurtarır. Gerçekten harika bir uygulama. Kurtarılan benim ve arkadaşlarımın arkasından defalarca.

  

R-Linux, Ext2 / Ext3 / Ext4 FS için ücretsiz bir dosya kurtarma programıdır   Linux OS ve birkaç Unix'te kullanılan dosya sistemi. R-Linux kullanır   R-Studio ile aynı InteligentScan teknolojisi ve esnek parametre   için en hızlı ve en güvenilir dosya kurtarma sağlamak için ayarları   Linux platformu. Ancak, R-Studio'dan farklı olarak, R-Linux kurtarılamaz   ağ üzerinden veri veya RAID'leri yeniden oluşturun veya nesne kopyası sağlayın.

Özellikler (web sitelerinden):

R-Linux kurtarma dosyaları :

 • Virüs saldırısı, elektrik kesintisi veya sistem çökmesi nedeniyle kaldırıldı;
 • Dosyalar ile bölüm yeniden biçimlendirildikten, hasar gördükten veya silindikten sonra;
 • Diskteki bölüm yapısı değiştirildiğinde veya hasar gördüğünde. Bu durumda, R-Linux önceden varolan bölümleri bulmaya çalışan diskleri tarayabilir ve bulunan bölümlerden dosyaları geri yükleyebilir.
 • Bozuk kesimli disklerden. Bu durumda, R-Linux önce tüm diski veya parçasını bir görüntü dosyasına kopyalayabilir ve ardından görüntü dosyasını işleyebilir. Bu özellikle, diskte sürekli olarak yeni kötü sektörler göründüğünde ve kalan bilgilerin hemen kaydedilmesi gerektiğinde kullanışlıdır.

R-Linux Gelişmiş özellikler :

 • Standart "Windows Gezgini" - stil arayüzü.
 • Ana Bilgisayar:
  • Linux versiyonu: Linux, çekirdek 2.6 ve üstü
  • Windows sürümü: Win2000, XP, 2003, Vista, Windows 7, Windows 8
 • Desteklenen dosya sistemleri: Yalnızca Ext2 / Ext3 / Ext4 FS (Linux).
 • Dinamik (Windows 2000 / XP / Vista / Win7), Temel, GPT ve BSD (UNIX) bölüm düzeni düzeni şeması ve Apple bölüm haritası 'nı tanıma ve ayrıştırma . GPT üzerinden dinamik bölümler yanı sıra MBR üzerinde dinamik bölümler desteklenmektedir.

 • Tüm sabit sürücü, mantıksal disk veya parçası için görüntü dosyaları oluşturur. Bu görüntü dosyaları normal diskler gibi işlenebilir. Görüntüler, R-Linux'un eski sürümleriyle uyumlu basit tam nesne kopyaları (Düz görüntüler) veya sıkıştırılabilen, birkaç parçaya bölünebilen sıkıştırılmış görüntüler ve parola korumalı olabilir. Bu görüntüler R-Drive Image tarafından oluşturulan görüntülerle tamamen uyumludur, ancak R-Linux'un eski sürümleriyle uyumsuzdur.

 • Yerelleştirilmiş adları tanır.

 • Kurtarılan dosyalar, ana işletim sistemi tarafından erişilebilen (ağ dahil) disklere kaydedilebilir.
verilen cevap blade19899 09.10.2014 10:10
6

Kurtarılan dosya içe aktarımı için ikincil dahili HD'yi (dış HD için de şüpheli) kullanıyorsanız (dosyaların orijinal olarak bulunduğu ana HD'den), dosyaların ikincil HD'ye yerleştirileceği bir dizin oluşturmak gerekir. . Bunu yapmak için önce CD'den önyükleme yapmak için BIOS ayarına sahip olmanız gerekir! 1. Canlı Ubuntu Rescue-Remix CD'sini başlatın, önyükleme komutunu verin, daha sonra terminalin içine geldiğinde, HD'lerinizi komuta ederek kontrol edin - Kod: sudo fdisk -l

HD'nin neyin ana olduğunu ve ikincil olanı ve dosyaları denetlemek için hangi bölümleri ve hangi dosyaları kurtarmanız gerektiğini - linux ext3 veya Windows NTFS! Benimki Linux'du. Üzerinde yeterince yer var! (Daha sonra Photorec'i (“sudo photorec”) çalıştırmayı deneyebilir ve umarım tüm HD'lerinizi görebileceksiniz. O kadar da şanslı değildim, bu yüzden dizini yapmak zorunda kaldım ve HD kurdum.)

 1. Önce kurtarılmış dosyalar için dizin oluştur, ör. - medya / disk. Komut ver - Kod: sudo mkdir /media/disk

Tamamsa, terminal istemi geri döner.

 1. İkincil HD'yi monte etmeli veya “sudo fdisk -l” gösterse bile görünmez olacaktır. İkincil HD'niz için komut verin - Kod: sudo mount -t ext3 /dev/sdb2 /media/disk

Tamamsa, terminal istemi geri döner.

 1. Photorec komutunu çalıştırın - Kod:

  sudo photorec

Ayarlara gidin ve yalnızca istediğiniz dosya türlerini seçin. Aksi takdirde, atılacak binlerce dosyaya sahip olursunuz!

Daha fazla ayrıntı için lütfen ziyaret edebilirsiniz: http: //www.ubuntumanual.org/posts/357/recover-your-deleted-files-in-ubuntu

    
verilen cevap Abhilash 02.07.2011 13:23
5

Scalpel'i Deneyin

sudo apt-get install scalpel

Daha fazla bilgi için

  

Adam neşesi

    
verilen cevap Rojan 09.09.2010 04:13
3

Otopsi ve Sleuthkit araçları, silinen dosyaları kurtarmak için kullanıcı dostu bir kullanıcı arayüzü ile birlikte harikadır.

    
verilen cevap nathwill 12.10.2010 05:24
1

Son zamanlarda ext3grep'i ext3 dosya sisteminden silinen büyük bir SQLite 3 dosyasını kurtarmak için kullandım.

Birçoğu dosyayı geri alamayan (diskin bir dd görüntüsünden) daha birçok geri aldırma aracını denedim.

ext3grep kullanabilmek için kaynağı indirmem ve derlemeliydim. Ext3 dosya sisteminin nasıl çalıştığını ve nasıl kullanılacağını anlamak için İşte 'i yukarıdan aşağıya doğru okumak Silinen dosyaların diskte nerede kullanıldığını bulmak için günlük kaydı da gerekliydi.

Bu basit bir çözüm değil, çok ama çok güçlü. Belgeyi incelemek ve programı derlemek için birkaç saatliğine yatırım yapmaya hazırsanız, buna değer.

    
verilen cevap Stacey Richards 23.09.2010 10:00
0

Neşteriyi Kur

sudo apt-get install scalpel

scalpel.conf dosyasını düzenleyin ve kurtarmak istediğiniz dosya türlerini kaldırın. Boş bir klasör oluştur (ör: recovered_data) Verilerinizin bulunduğu bölümü bulun. Bölüm haritasını almak için lsblk'i kullanabilirsiniz.

sudo lsblk

Scalpel'i çalıştırın (verilerin sda1 olduğunu varsayın)

sudo scalpel -o recovered_data/ /dev/sda1
    
verilen cevap Kasun 10.04.2018 11:21

Etiketlerdeki diğer soruları oku