PGP ve GPG arasındaki fark

116

Ubuntu ve Launchpad'de güvenlik ile ilgili olarak PGP (Pretty Good Privacy) ve GPG (GNU Privacy Guard) arasındaki temel farklar nelerdir?

    
sordu Luis Alvarado 12.09.2012 04:03

3 cevap

124

PGP iki şeye başvurabilir:

  1. Phil Zimmermann tarafından orijinal olarak yazılan ve şu anda Oldukça Güzel Gizlilik yazılımı /www.symantec.com/pgp">Symantec .
  2. Bu yazılım tarafından tanımlanan anahtarlar, şifrelenmiş mesajlar ve mesaj imzaları için biçimler. Bunlar şimdi OpenPGP standardı olarak resmileştirilmiştir.

GPG yazılımı, OpenPGP standartlarının bağımsız bir uygulamasıdır, böylece diğer OpenPGP kullanan kişilerle şifrelenmiş mesajlar almak için kullanabilirsiniz. uygulamalar (örn. Symantec'in PGP'si).

Linux sistemleri üzerindeki popülaritesi nedeniyle, insanların tüm OpenPGP kriptografi sistemine başvurmak için "GPG" terimini yanlış bir şekilde kullanmaları oldukça yaygındır (ör. "GPG tuşları" veya "GPG imzaları"). Bağlamdan ne anlama geldiklerini genellikle oldukça açık.

    
verilen cevap James Henstridge 12.09.2012 04:23
24

“PGP”, “Oldukça İyi Gizlilik” anlamına gelir. Phil Zimmermann tarafından geliştirilmiştir. İlk başta Gnu Kamu Lisansı altında telif hakkıyla korunan ücretsiz olarak yazıldı. Daha sonra PGP yükseltildi ve bir uygun program haline getirildi. Bu programın hakları etrafta işlem görmektedir. Bu güncellemenin nedeni, ABD'nin ihracat yasalarına ilişkin yasal savunma maliyetleri ve telif hakkı sorunlarıydı. Şimdi PGP programı PGP Corporation'a aittir.

Sadece komut satırı sürümü, satışa sunulmayan PGP Corporation'a ait değildir. PGP, RSA algoritmasını ve IDEA şifreleme algoritmasını kullanır. PGP'nin daha cilalı Windows arayüzüne sahip olduğu düşünülmektedir

“GPG”, “Gnu Privacy Guard” anlamına gelir. GPG, PGP'nin yeniden yazılması veya yükseltilmesidir. IDEA şifreleme algoritmasını kullanmaz. Bu tamamen ücretsiz hale getirmektir. NIST AES, Gelişmiş Şifreleme Standardı'nı kullanır. Tüm algoritma verileri OpenPGP Alliance tarafından kamuya açık bir şekilde saklanır ve belgelenir. Bu değişikliğin temel nedeni, AES'nin IDEA'dan daha az maliyete sahip olması ve daha güvenli olduğu düşünülmektedir. Dahası, telif ücretsiz çünkü patentli değil. GPG, OpenPGP ile orijinal PGP'den daha uyumludur. GPG ayrıca bir komut satırına da dayanmaktadır. Windows ön birimleri de komut satırı dışındaki GPG için kullanılabilir.

    
verilen cevap udhaya 12.09.2012 10:56
8

Gnu Privacy Guard ve Pretty Good Privacy - sırasıyla GPG ve PGP olarak da adlandırılır - bilgileri güvenli bir şekilde aktarmak ve saklamak için kullanılan veri şifreleme ve şifre çözme çözümleridir. GPG ve PGP hemen hemen aynıdır, aralarındaki büyük fark, kamuya ne şekilde lisans verildiği.

Daha fazla bilgi edinin: GPG ve PGP Arasındaki Fark | eHow.com İşte

    
verilen cevap Ringtail 12.09.2012 04:09

Etiketlerdeki diğer soruları oku