LibreOffice nasıl kaldırılır?

133

Libreoffice'i tamamen kaldırmak için hangi paketi kaldırmalıyım? Ofis araçlarına ihtiyacım yok.

Bu, paket yöneticileri ile apt gibi sahip olduğum tek yakınma, istenmeyen yazılımların kaldırılmasının temel görevini gerçekleştirmenin kolay bir yolu yok: S

    
sordu lapin 25.08.2012 20:30

8 cevap

207

Libreoffice'i kaldırmak için terminalde aşağıdakileri yazın:

sudo apt-get remove --purge libreoffice*
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoremove
    
verilen cevap karthick87 25.08.2012 20:35
23

Özellikle kapsamlı bir kaldırma tekniği.

Genel olarak uygundur, ancak özellikle LibreOffice'i el ile yüklenmiş bir LibreOffice veya OpenOffice ile değiştirirken kaldırılır.

LibreOffice'in sisteminizdeki resmi Ubuntu paketleri tarafından sağlandığını varsayarak (ki bu genellikle kendinizi diğer paketlerden veya LibreOffice web sitesinden yüklemediyseniz), bunu Terminal'de tamamen kaldırabilirsiniz:

sudo apt-get remove fonts-opensymbol libreoffice libreoffice-\* openoffice.org-dtd-officedocument1.0 python\*-uno uno-libs3-\* ure ure-dbg

Genel yapılandırma dosyalarını da kaldırmak isterseniz (bu, kullanıcıların giriş dizinlerindeki kullanıcı başına yapılandırmayı etkilemez ), remove değerini purge ile değiştirin.

Bence bu programların herhangi birinin kaldırılması diğer programlara zarar vermeyecek, çünkü Lubuntu LibreOffice ile birlikte gelmiyor ve Lubuntu kullanıcıları LibreOffice'i yüklemeye gerek kalmadan hemen hemen tüm Ubuntu programlarını çalıştırabiliyorlar.

Yine de bu yasal bir endişe ve mevcut hiçbir LibreOffice yüklemenize bağlı hiçbir şeyin garanti edilmediğini garanti edemem. Neyse ki, en ciddi kopmalar, ihtiyacınız olan hiçbir şeyin LibreOffice paketleri ile kaldırıldığından emin olarak önlenebilir. Kaldırma komutunu çalıştırırken çok dikkatli olabilirsiniz (ne söylerse kaldırılacağını dikkat edin) veya önce kaldırmayı simüle edin :

apt-get -s remove fonts-opensymbol libreoffice libreoffice-\* openoffice.org-dtd-officedocument1.0 python\*-uno uno-libs3-\* ure ure-dbg

(Yani, -s 'sini apt-get sonra sağa koyun, ve isteğe bağlı olarak, sudo ' yi kaldırın.)

fonts-opensymbol 'nin kaldırılmasıyla ilgili sorunların olduğunu duymadım ancak bunlar yazı tipleridir ve dokümanları görüntüleyen sorunların yaygın olup olmadığını öğrenmek için paketi yeterli sayıda kişi kaldırmaz. Yani simülasyon, ihtiyacınız olan ya da bilmediğiniz bir dizi başka paketin kaldırılacağını gösteriyorsa, fonts-opensymbol 'yi kaldırmadan simüle etmeyi deneyin ve ne olduğunu görün. Ve bunu kaldırmamaya karar verebilirsiniz.

Yukarıdaki teknik Ubuntu'da sağlanan tüm LibreOffice paketlerini kaldırır. buradan paketlerin listesini aldım.

Komutu kısaltmak ve her bir paketin adını yazmaktan kaçınmak ve ayrıca LibreOffice'in sonraki sürümlerinde farklı adlandırılmış paketler sağlandığında bu yordamın ömrünü uzatmak için potansiyel olarak kullanmak istiyorum% co_de Bir kerede birçok paketi kapsayacak şekilde% joker karakter. % Co_de% ile kendiliğinden kaçınıyor, böylece kabuk tarafından bazı ilgisiz dosya veya dizinin adına genişletilmeyecek, * 'ye aktarılmadan önce.

İlgili: LibreOffice OpenOffice ile nasıl değiştirilir?

    
verilen cevap Eliah Kagan 15.01.2013 09:26
9

Bir sonuç olarak, hangi paketlerin kaldırılacağını aramak için yetenek kullanabilirsiniz:

aptitude search '~i' | grep libreoffice

'libreoffice' metnini içeren tüm yüklü paketlerin bir listesini döndürür. Grep düzgün!

Ardından, yüklediğiniz ana paketi kaldırmak için apt-get'i kullanın ve apt-get autoremove artık gerekli olmayan tüm küçük paketleri kaldıracaktır. Umarım tavsiyenin yardımı olur!

    
verilen cevap semitones 26.08.2012 00:39
5

Burada, bulduğum başka bir yol (libre-software'de). net) :

LibreOffice'in önceki yüklemelerini kaldırmak için:

sudo apt-get remove libreoffice-core

Ayrıca LibO yapılandırma dosyalarını kaldırmak isterseniz, temizleme anahtarını kullanın:

sudo apt-get remove --purge libreoffice-core

Yani, "ana paket" ile, gemue2010 muhtemelen "libreoffice-core" anlamına geliyordu. sağlanan karthick87’in her zaman iyi bir fikir olduğunu belirten "temiz" ve "otomatik göster" argümanları.

Komut hattını (terminal) bir sonraki meraklısı kadar takdir etsem de, önemsiz konulara karşı yalnızca bir fare çözümü olan bir GUI ön uç alternatifi olmasını seviyorum. Bu durumda, Synaptic'te, libreoffice-core paketini tam kaldırma için işaretleyebilir ve aşağıdaki ek (ilgili / bağımlı) paketleri de kaldırmayı teklif edebilirsiniz:

  

libreoffice-base libreoffice-base-core libreoffice-calc   libreoffice-draw libreoffice-gnome libreoffice-gtk   libreoffice-help-en-us libreoffice-impress libreoffice-math   libreoffice-ogltrans libreoffice-pdfimport   libreoffice-presentation-minimizer libreoffice-yazarı python3-uno

Feragatname: Ben deneyimli bir linux kullanıcısı değilim, aslında bu dünyaya yeniyim. Bu yöntemin bazılarına tatmin edici olamayacağının farkındayım ve bu cevap orijinal görevlinin herhangi bir şekilde kullanılmasına çok geç olabilir, ancak bulguları yalnızca bu gibi bir şey arayan başkalarına kullanacakları umuduyla paylaşıyorum. . Dolayısıyla, bu yöntem bazılarının adı geçen ilişkili tüm paketleri kaldırmayabilirken, paketlerin çoğunu kaldırabildiğimde daha güvenli ve iyi görünüyor, belki de diğerleri için. Son olarak, bir not: Benim durumumda, mint-meta-xfce da kaldırılacak paketler arasında.

    
verilen cevap bitoolean 28.04.2014 20:31
4

16.04'te bunu kaldırmak biraz daha kolay. Sadece biraz farklı bir komut vermeniz gerekiyor. Eski yolu eklemeliyim, eğer kullanmayı seviyorsanız, hala işe yarıyor.

sudo apt purge libreoffice*
    
verilen cevap Goddard 14.05.2016 23:58
1

Hmm, yazılım yöneticisini kullanmanın en kolay yolu olmalıdır. oradan libre-office'i kaldırın. libre-office tarafından libre-of-off gereken libs (uno, ure) tarafından manuel olarak yüklenmemişse, bu lib'ler de otomatik olarak kaldırılacaktır.

    
verilen cevap gemue2010 26.08.2012 05:54
1

Yeni Ubuntu sürümlerinde (16.04+, belki daha önce) , sadece güncel bir yanıt sağlamak için (diğerleri de çalışıyor):

sudo apt purge -y libreoffice*

Bu, autoremove ve diğer şeyler de dahil olmak üzere tüm işi yapıyor.

    
verilen cevap codepleb 20.08.2017 10:00
-2

libre-ofisini kaldırın

bu satırları bir .sh dosyasına kopyalayın:

apt remove libreoffice*
apt autoremove

bash dosyasını kaydedin ve su ayrıcalığı altından alt işlem olarak gönderin:

sudo bash <bash-file>
    
verilen cevap vegastrek 05.05.2017 14:05

Etiketlerdeki diğer soruları oku