~ / .cache silmek tamam mı?

132

Disk kullanım çözümleyicisini kullandığımda ve ev dizinimi taradığımda .cache her zaman içinde iyi şeyler olan bir şeyler gösteriyor. Bu klasörün içeriğini silmek benim için sorun olur mu yoksa bir şeylere zarar verir mi?

    
sordu Aner 07.02.2012 00:53

5 cevap

70

Soruyu cevaplamak için IMO'yu .cache 'in uzun süreli zararlı etkileri olmadan silebilirsiniz.

.cache öğeniz büyüyorsa, içeriğe bakmak ve hangi uygulamanın daha büyük olduğunu belirlemek ve kötü oyunculu bir uygulamayı yeniden yapılandırmak daha iyi olabilir (çok fazla büyüdüğünde .cache öğesini silmek yerine) ).

Çok fazla yer kaplayabilen başka bir dizin (ve / veya utandırıcı bir kanıtı kaydetmek), .thumbs dizinidir. % Co_de% dosyasındaki birçok dosya çift görünüyor.

Temizlemek için (sadece .thumbs bayrağı ve diğer dizinlerle ilgilenin;)

rm -rf ~/.thumbs/*

Ubuntu / Linux'ta yeniyseniz, ev dizininizde neleri yapabildiğinizi ve neleri silemediğinizi bilmek zor. Çoğunlukla, ev dizininizde, -rf (veya .cache gibi diğer nokta dosyaları) gerektiren programlar veya uygulamalarda çoğu şeyi silebilirsiniz.

Çoğu zaman, en kötüsü, özel yapılandırmaları kaybedersiniz, ancak sisteme gerçek bir zarar vermezsiniz.

Ev dizininizde anlamadığınız şeyleri silmeye, yedeklemenize veya bir test hesabı kullanmayla ilgili bir alışkanlık oluşturmamanızı tavsiye etmem. Şüpheniz varsa, güvenli olan şey dosyayı yedeklemek veya taşımaktır.

mv .cache .cache_backup

Gerekirse yedeklemeden geri yükleyebilirsiniz.

Ana dizininiz dışında anlayamadığınız şeyleri kesinlikle silmeyin.

    
verilen cevap Panther 28.09.2012 23:20
30

Genelde silmek güvenlidir . Önbelleğe erişen programların karışmasını engellemek için tüm grafik uygulamalarını (örn. Banshee, ritim, vlc, yazılım merkezi, ..) kapatmak isteyebilirsiniz (dosyam nereye gitti?).

Kolayca 100+ MB boyutuna sahip olabilir, bu yüzden disk alanını boşaltmak istiyorsanız, yapın.

Daha önce belirtildiği gibi, BretD ve Dylan McCall , dosyalar, kısmi yüklemeler, tarayıcı önbellekleri, simgeler gibi ortam dosyaları, vb., aynı dosyalara gelecekteki erişimi hızlandırmak için kullanılır.

Akılda tutulması gereken başka bir şey: Bir uygulamayı kaldırmak, ilgili ~ / .cache / removed_prog klasörünü mutlaka silmez; Bu durumda bu dosyalar sadece yer kaplar ve kullanılmazlar. Bunlar kesinlikle silinebilir.

    
verilen cevap rosch 28.09.2012 22:54
13

Sadece yedekleme diskimin .cache'den gelen şeylerle dolduğunu keşfettim (uygulamaların kendi önbelleklerini temizlediğini tahmin ediyorum, ancak yedeklemeyi silmiyorum, bu yüzden büyük oluyor). Bu yüzden, yedek listemden .cache'yi hariç tutuyorum, ancak .cache'nin, TEN YILLAR AGO'dan, şimdiye kadar kullandığım unuttuğum yazılımdan bir şeyler olduğunu fark ettim!

Bu, .cache'deki son bir yıldan daha uzun süredir erişilen her şeyi siler.

find ~/.cache/ -type f -atime +365 -delete

Çalışmak konusunda endişeli iseniz, bu size neyin silineceğini gösterir:

find ~/.cache/ -depth -type f -atime +365 

Bunun için 'erişim zamanı' kullanıyorum, aynı zamanda -ctime'i kullanarak 'oluşturma zamanı' da deneyebilirsiniz (ancak yıllar önce erişilen ancak yine de erişilen birçok önbellek dosyası bulmuş olsam da). Düzenleme önerisi için @ n33rma'ya teşekkürler.

    
verilen cevap andrew lorien 11.02.2016 04:51
7

Silmemeyi tavsiye ederim. Ben bir Linux uzmanı değilim (umarım olmamakla birlikte!) Ve dosya sistemi yapısının özelliklerini bilmiyoruz, ancak klasörünüze tam olarak neyin girildiğini inceleyerek ev dizininize girip ctrl + h'ye gizli klasörler. Daha sonra .cache klasörüne gidip orada neler olduğunu görebilirsiniz.

Sistemimdeki hızlı bir bakıştan sonra banshee'nin albüm resmini önbellek klasöründe sakladığını (neden tam olarak bilmediğini), kromun önbellek klasöründe veri olduğunu, çok fazla programın .cache klasöründe günlük tuttuğunu biliyorum , Ve diğer şeyler.

Bu dosyaların hepsinin sadece hız artışı amacıyla (tarayıcı önbellek gibi) geçici olarak olup olmadığından emin değilim veya bu "önbellek" başka bir amaç için dosyalar içeriyorsa (tarayıcı önbelleğinin hız artışı aşırı kullanımı önlemek için) Bir sunucudaki dosyalara yeniden erişerek bant genişliği, sabit diskte farklı bir dosya konumu için r / w zamanlarında fark edilebilir bir fark olmamalıdır.

Umarım birisi bundan daha fazlasını bilir ve size daha iyi bir yanıt verebilir.

    
verilen cevap BretD 07.02.2012 01:18
0

Debian kullanıyorum. Sadece ev klasörünü aç. Gizli dosyaları göstermesini sağlayın. Klasörde .cache göreceksiniz. Açın ve ihtiyacınız olmayan tüm dosyaları silin. Bazen kötü amaçlı yazılımlar .cache'de kendini gösterebilir ve uygulamanızın hatalı çalışmasını sağlayabilir. Debian / Ubuntu sisteminize herhangi bir zarar vermeyecektir, ancak eğer bir yeniyseniz, sisteminizde bir şeyin gerçekten yanlış olduğunu gösterebilir. Böyle bir şey bulursanız, tüm uygulamaları durdurmanız, .cache içeriğini silmeniz ve ardından uygulamalarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

    
verilen cevap Goldin R. Bennet 30.12.2016 06:51

Etiketlerdeki diğer soruları oku