Kullanıcılar ve grupları nasıl yönetirim?

87

Sadece 10.04'ten 11.10'a değiştirildi. Kullanıcıları ve grupları yönetmek için GUI'deki sınırlı seçenekleri merak ediyorum. Grupları, id'leri vb. Değiştirmek için eski GUI nerede? Biliyorum, bunu klipten yapabilirim, bu sorun değil. Ama bu rahat GUI'yi geri istiyorum.

    
sordu ehde 15.10.2011 11:20

5 cevap

93

11.10 ve Gnome Sistem Araçları daha sonra Ubuntu sürümleri

Eski Kullanıcılar ve Gruplar GUI'si, Yazılım Merkezi'nden gnome-system-tools paketi

kullanılarak yüklenebilir.

veya bir terminalden:

sudo apt-get install gnome-system-tools

Aramada Ara:

Tıkla ve Kullanıcılar ve Gruplar uygulamasını çalıştırır:

    
verilen cevap fossfreedom 15.10.2011 11:42
44

Bu cevap, bir kullanıcıyı nasıl yönetici yapacağına dair bir sorudan birleştirildi; Bu daha genel soruyu yanıtlarken, yöneticilerin odak noktası olması.

Yönetici Olmak (Özel) Grup Üyeliğinden Oluşuyor

Kullanıcıları ve grupları gerçekten yönetmeden önce, bir veya daha fazla kullanıcı yöneticisi oluşturmak isterseniz, Ubuntu'da yönetici olmanın what olduğunu bilmelisiniz.

Yönetici, iki şekilde root komutları çalıştırabilir:

Bu güç, kullanıcılara uygun grup üyeliğine sunulur.

 • Ubuntu 11.10 ve önceki sürümlerinde, yöneticiler admin grubunun üyesidir.
 • Ubuntu 12.04 LTS ve sonrasında, yöneticiler sudo grubunun üyeleridir.

Birkaç karmaşıklık var:

 • sudo grubu 11.10 ve daha eski sürümlerde mevcut, yalnızca kullanılmıyor (varsayılan olarak).
 • admin grubu yeni yüklenmiş 12.04 sistemde mevcut değil, ancak önceki sürümlerden yükseltilen Ubuntu 12.04 sistemlerinde var olmaya devam ediyor (ve üyeleri yönetimsel yeteneklerine sahip olmaya devam ediyor).

Bu nedenle, Ubuntu'da bir kullanıcıyı nasıl yönetici yapacağınız için bazı makul kurallar:

 • Ubuntu 11.10 veya önceki bir sürümü kullanıyorsanız, kullanıcıyı admin grubuna koyun.
 • Ubuntu 12.04 LTS (veya üstü) çalıştırıyorsanız, kullanıcıyı sudo grubuna koyun ve admin grubu varsa, kullanıcıyı da buraya yerleştirin .

Kullanıcıları ve grupları yönetmek için birkaç seçeneğiniz var.

Klasik "Kullanıcılar ve Gruplar" Hizmet Programını Kur ve Çalıştır

Bunu duymaktan memnuniyet duyarız ( John S Gruber ’in pointed out ) Kullanıcıları ve grupları yönetmek için eski GUI yardımcı programı hala var, ancak bunu sağlayan paketi yüklemeniz gerekebilir . Sistem & gt; aracılığıyla menü tabanlı arayüzlerde çalıştırılan yardımcı program hakkında konuşuyorum. Yönetim & gt; Kullanıcılar ve Gruplar .

Bu klasik yardımcı program gnome-system-tools paketini veya Terminali bu komutları çalıştırarak:

sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-system-tools

Kullanıcılar ve Gruplar yardımcı programının adı users-admin , bunu normal olarak grafik arayüzünüzde bulabilir veya manuel olarak bu isimle çalıştırabilirsiniz. Bu, yüklendikten sonra yardımcı programı çalıştırmak için bazı yollar:

 • Alt + F2 tuşlarına basın. Tür kodu%. Enter 'a basın.
 • Ctrl + Alt + T tuşlarına basın. Tür kodu%. Enter 'a basın.
 • Unity'de users-admin yazmaya başlayın. % Co_de% yüklendiği sürece, Kullanıcılar ve Gruplar yardımcı programı çıkacaktır.
 • Menüler içeren bir masaüstü ortamı kullanıyorsanız, Yönetim , Sistem Araçları veya Tercihlerinde Kullanıcılar ve Gruplar 'u bulun. menü.

Ancak çalışmıyor users-admin , hatta users and groups . gnome-system-tools gerçekte sudo user-admin olarak çalıştırıldığında çalışmaz . ( PolicyKit kullanmak üzere tasarlanmıştır. //manpages.ubuntu.com/manpages/precise/en/man8/sudo.8.html">sudo sistemde kullanıcı ve grupları oluşturmak ve değiştirmek için gerekli ayrıcalıkları elde etmek için.)

Bazı Ubuntu varyantlarda , örneğin Lubuntu , gksu/gksudo/kdesudo users-admin zaten yüklenmiş ve kullanıcıları ve grupları yönetmenin standart yoludur.

Kullanıcıları ve Grupları Yönetmek için GNOME Kontrol Merkezini Kullanın

Kullanıcıları ve grupları yönetmenin yeni, standart yolu, oturum menüsünden erişilebilen GNOME Kontrol Merkezi ile gerçekleştirilir. Üst paneldeki dişli çark simgesini tıklayın (ekranın sağ üst köşesinde) ve Sistem Ayarları ... 'nı tıklayın.

gösterge-oturum menüsü "> </p>

<p> <strong> Sistem Ayarları </strong> GNOME Kontrol Merkezi olarak da bilinir) Kullanıcı Hesapları ' nı tıklayın (aşağıya, "Sistem" in altındaki kategori).

Fare Ayarları>

Daha sonra, kullanıcıları GNOME Kontrol Merkezi'nin bu bölümüne dahil olan üyeleri de dahil olmak üzere yönetebilirsiniz.

Komut Satırı Yardımcı Programlarını Kullanın

Eğer ...

 • Ubuntu Sunucusunu veya GUI içermeyen başka bir Ubuntu sistemini çalıştırıyor veya
 • sadece komut satırı yardımcı programlarını kullanmayı tercih ediyor veya
 • , kullanıcıları ve grupları yönetmek için grafiksel bir yardımcı programla gelmeyen bazı garip masaüstü ortamlarını çalıştırıyor

... sonra kullanıcıları ve grupları komut satırından yönetebilirsiniz.

Komut satırından (Ubuntu'da ve ayrıca Debian ve diğer Debian tabanlı işletim sistemlerinde) kullanıcı eklemek için önerilen yardımcı program users-admin . Bunu kullanmanın en basit yolu sadece çalıştırmaktır:

sudo adduser --add_extra_groups username
 • İlk önce sizin şifreniz istenebilir (bu, root nasıl çalışır? ).
 • O zaman bir dizi soru sordun. Gerçek isimlerinin ve şifrelerinin yanı sıra, herhangi bir soruya cevap alamıyorsanız, sadece Enter 'a basın.
 • Kullanıcı, gerçek insanı temsil eden, ancak yönetim güçlerine sahip olmayan kullanıcı hesapları için varsayılan grupların bir üyesidir.


Metin olarak okumak için burayı tıklayın .

Bir kullanıcıyı komut satırından yönetici yapmak için bunları yalnızca uygun gruba ekleyin. users-admin , bu amaç için mükemmel bir yardımcı programdır. % Co_de% bayrağı, bir veya daha fazla yeni grup belirlediğiniz anlamına gelir ve adduser bayrağı, ekleme olduğunuz anlamına gelir; > grupların eski listesini yeni bir tane ile değiştirerek .

Çalışmakta olduğunuz Ubuntu'nun hangi sürümüne bağlı olarak (yukarıda açıklandığı gibi), aşağıdaki komutlardan birini veya her ikisini birden kullanın:

sudo usermod -a -G sudo username
sudo usermod -a -G admin username
    
verilen cevap Eliah Kagan 10.08.2012 21:39
12

Kullanıcıları, Sistem Ayarları'nın altından geçerek düzenleyebilir (Dash’ta arayabilir ya da güç cog altında ilk giriş olarak seçebilir) ve Kullanıcı Hesapları’nı seçebilirsiniz.

Alternatif olarak, Ubuntu Yazılım Merkezi'nde arama yapabilir veya apt-get paketini yüklemek için gnome-system-tools kullanabilir, sonra da gruplar ile çalışmaya başlamak için users-admin dosyasını çalıştırabilirsiniz ( kaynak ).

    
verilen cevap Christopher Kyle Horton 21.10.2011 06:29
1

Standart ve yönetici kullanıcıları eklemek ve silmek için yardımcı yanıtında . Programın kilidini açmanız ve ardından soldaki "+" işaretini tıklamanız gerekecektir. Ayrıca bu aracı kullanarak şifreleri de yönetebilirsiniz.

Grupları eklemeniz veya gruplara kullanıcı eklemeniz gerekiyorsa gnome-system-tools 'ı yükleyebilirsiniz. GNOME için çapraz platform yapılandırma yardımcı programları).

Ekledikten sonra, dash için Users and Groups 'yi arayarak ek ayarları bulabilirsiniz

    
verilen cevap John S Gruber 10.08.2012 05:33
-1

settings->user accounts bölmesini kullanarak hem standart hem de yönetici kullanıcıları ekleyebilirsiniz. Hesap eklendikten sonra şifreyi ayarlayabilirsiniz.

Bir hesabın içinde bulunduğu grupların üzerinde daha fazla ayrıntılı denetim gerekiyorsa, usermod programını kullanmanız gerekir.

    
verilen cevap Alex L. 10.08.2012 04:02

Etiketlerdeki diğer soruları oku