dpkg ile aptitude / apt-get arasındaki fark nedir?

116

dpkg -i packageA.deb yoluyla bir yazılım kurarken, packageA 'nin gerektirdiği bağımlılıklar otomatik olarak indirilecek ve yüklenecek mi? Bu, apt-get veya aptitude 'nin kullanılmasıyla nasıl farklı?

    
sordu Aniket Thakur 17.06.2013 09:08

3 cevap

156

Hayır, dpkg yalnızca bir paket yükler. Bu nedenle, dpkg -i packageName.deb öğesi yalnızca bu Deb paketini yükler ve yüklenecek tüm bağımlılıkları size bildirir. > değil 'ü yükleyin ve

packageName.deb , bir Paket Yönetim Sistemi olduğunu Deb paketlerinin kurulumunu Debian tabanlı Linux dağıtımları üzerinde işler. Bir Paket Yönetim Sistemi, paketleri kolayca kurmanıza, çıkarmanıza ve değiştirmenize yardımcı olacak bir araç kümesidir. Bu nedenle apt-get , apt-get gibi bir koddur.

Zaman çizelgesini bu şekilde düşünmeyi severim (şu an sadece deneyimden bahsetmiştim. Bu sadece size bu konuda bir fikir vermektir):

  • Bir uygulamanın dosyalarını bir "paket" içinde "saklamak" için bir yol bulmuşlardı, böylece kolayca kurulabilirdi. Yani, Deb paketi ( dpkg uzantı dosyası ) doğdu.

      

    .deb dosyası, çalıştırılacak bir uygulamanın yanı sıra (onu aramak istiyorum) "meta verileri" nin yanı sıra diğer bilgileri içeren dosyaların içerdiği dosyaları içerir. uygulamanın ihtiyaç duyduğu bağımlılıklar. % Co_de% dosyasının içeriğini görmek istiyorsanız, .deb komutunu kullanabilir ve bu "meta veri" bilgisini görmek istiyorsanız, .deb komutunu kullanın (ve yalnızca bağımlılıkları görün, dpkg -c packageName.deb yap.)

  • Bu dpkg -I pacakgeName.deb dosyalarını yüklemek için bir araca ihtiyaçları vardı, bu yüzden dpkg -I packageName.deb | grep Depends aracıyla geldiler. Ancak bu araç, .deb dosyasını yükleyecek, ancak bağımlılıklarını yüklemeyecektir, çünkü bu dosyaları içermez ve bağımlılıkları almak için "depolara" erişemez.

  • Ardından, önceki noktadaki sorunları otomatikleştiren dpkg ile karşılaştılar. Kaputun altında, .deb temelde apt-get (bunu apt-get dpkg için bir ön uç olarak düşünmeyi severim), ancak bağımlılıkları arayacak ve bunları yükleyecek zeki olanı. Şu anda yüklü olan bağımlılıklara bakar ve diğer paketler tarafından kullanılmayanları belirler ve bunları kaldırabileceğiniz konusunda sizi bilgilendirir.

apt-get sonra geldi. Kütüphaneler dpkg kullanımlarını kullanır ve aslında etkileşimli bir kullanıcı arayüzüne sahiptir (kullanıcı arayüzü). . Bu kullanıcı arayüzünü görmek istiyorsanız, terminalde aptitude yazmanız yeterlidir. Bu apt-get . Kütüphaneleri, aptitude 'den daha fazla seçenek ve avantaj sağlamak için kullanır. Örneğin, aptitude otomatik olarak uygun paketleri kaldıracak, apt-get bunun için ayrı bir komuta ihtiyaç duyacaktır. Ancak, sonuçta, aptitude değeri en az apt-get ile aynı olmalıdır. Burada bilmediğim ince farklılıklar olabilir, ama ikisi de bağımlılıkları arayacak ve tüm bu şeyleri yapacaklar. % Co_de% ile sudo aptitude install packageName.deb arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi için buradaki cevabı okuyabilirsiniz.

Ayrıca, sudo apt-get install packageName.deb 'si Super Cow Powers içermiyor.

  

DÜZENLE: Görünüşe göre, öyle. % Co_de%.

aptitude , varsayılan olarak yüklenmemiş olabilir. Yüklemek için apt-get yapın veya şuna tıklayın: yetenek

Ek

  

Aşağıdaki bilgiler gerçekten doğrudan cevap vermiyor " dpkg ile aptitude / apt-get arasındaki fark nedir? " ancak büyük resme katkıda bulunur.

Carlos Campderrós 'dan Aşağıdaki yorum :

aptitude , aptitude -v[v[v[v[v]]]] moo ile aptitude arasında bir karışım türü olan başka bir araçtır. % Co_de% paketini ( sudo apt-get install aptitude ) yüklemek için kullandığınızda, eksik bağımlılıkları belirleyecek, gdebi kullanarak yükleyecek ve ardından paketi apt-get kullanarak yükleyecek ve yapılandıracaktır. Hatta aptitude paketi, pakete dahil olan dosyalar hakkında size bilgi veren bir basit ve temiz GUI'sı bile vardır. ve hangi bağımlılıkların yüklü olması gerekir. Bu GUI'yi görmek için .deb yaparsınız. % Co_de% değerini gdebi packageName.deb ile yükleyerek deneyebilirsiniz veya şuna tıklayın: gdebi /hostmar.co/software-small.

Ben kimseyi karıştırmak istemiyorum, ama sadece resmin bir parçasını vermek için, RPM denilen bir başka popüler Linux paket formatı var ve dosyaları apt-get uzantısına sahip. Bu paket biçimi RPM tabanlı Linux dağıtımlarında (Kırmızı gibi) kullanılır. Şapka, CentOS ve Fedora). Bir paketi yüklemek için dpkg komutunu kullanırlar ve .deb bunun ön uçudur, akıllıdır. Bu nedenle, gdebi-gtk packageName.deb dosyaları bizim gdebi dosyalarıdır, sudo apt-get install gdebi aracı .rpm aracımızdır ve rpm 'si yum ' dir.

Paddy Landau 'dan aşağıya yorum :

.rpm , .deb ve rpm paketleri arasında dönüşüm sağlayan bir araçtır. Bu nedenle, dpkg paketinizin bulunduğu duruma düşerseniz ve Ubuntu'nuza (veya başka bir Debian tabanlı dağıtımına) yüklemek istiyorsanız,% co_de komutunu% co_de'ye dönüştürmek için kullanabilirsiniz. % ve sonra yum kullanarak yükleyin. % Co_de% 'yi kullanarak tersini ( apt-get ' yi alien 'ye dönüştürün) yapabilirsiniz.

    
verilen cevap Alaa Ali 17.06.2013 09:30
5

apt-get

apt-get ile paket yönetimi /etc/apt/sources.list dosyasıyla el ele çalışır.

apt-get install <package_name> bilgisayarınıza yeni bir paket yükler.

apt-get build-dep <package_name> Bu komut, depoları arar ve yapı bağımlılıklarını yükler. Paket depolarda değilse, bir hata döndürecektir.

apt-get install <package1_name> <package2_name> <package3_name> apt-get çoklu paket yüklemelerine izin verir. paketleri bir boşlukla ayırın.

auto-apt run <command_string> Çağrıldığında, auto-apt komutu, eksik dosya erişimi üzerine paketleri otomatik olarak yükler. Bir program kaldırılmış bir pakete ait olduğu bilinen bir dosyaya erişmeye çalışırsa, auto-apt bu paketi apt-get kullanarak kurar. Bu özellik, apt ve sudo'nun çalışmasını gerektirir.

Yerleşim talimat sayfasını ziyaret edin

yetenek

aptitude , dselect ve apt-get işlevlerinin yanı sıra her iki programda bulunmayan birçok ek özellik de sağlar.

aptitude klavyenin veya farenin etkinleştirildiği ve terminal penceresinde çalıştığı kendi başına bir kabuk içeriyor

aptitude build-dep <package> - Paketlerin yapı bağımlılıklarını yükleyin - bu, kaynak paketini derlemek (veya derleyin ) için gereken paketler anlamına gelir. Örneğin, birçok paketin oluşturulacak debhelper veya autotools değerine ihtiyacı vardır, ancak bunları çalıştırmak için onlara gerek yoktur.

Yetenek talimat sayfasını ziyaret edin

dpkg

, Debian paketlerini kurmak, oluşturmak, kaldırmak ve yönetmek için kullanılan bir araçtır. bağlantı

dpkg -i <package.deb> , bir Debian paketini bilgisayarınıza yükler. Yardım dosyalarından bulabildiğim kadar bağımlılık yüklemez.

Ayrıntılar için dpkg --help değerini bir terminal penceresine yazın.

Kılavuzlar

dosya yönetimine yönelik bir rehber burayı bulabilirsiniz

    
verilen cevap SimplySimon 17.06.2013 09:29
0

Bence en önemli şey ve aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir şey de, paketleri yüklemek için apt-get aracını kullanmanız gerektiğidir. ( apt veya aptitude de iyidir).

Bunun nedeni, dpkg 'in bağımlı paketler yüklemeden paketleri yüklemesidir. Bu nedenle, dpkg içeren bir paketin yüklenmesi nedeniyle, bağımlılık çözümünün bozuk bir sistemle sonuçlanabileceği daha sonraki bir soruna yol açabilir.

Paketleri yüklemek için komut satırını apt-get veya apt (14.04'ten beri) aracını kullanmalısınız. Bu araçlar sizin için dpkg kullanıyor ve aynı zamanda içeride bağımlılık çözümleme mekanizmasına sahip.

    
verilen cevap prosti 16.08.2018 21:24

Etiketlerdeki diğer soruları oku