Geri döngü cihazı nedir ve nasıl kullanırım?

124

Geridöngü ve localhost nedir?

Neden varlar, ne için kullanılıyorlar ve bunları nasıl kullanırım?

    
sordu Eliah Kagan 25.01.2013 21:58

1 cevap

153

geri döngü cihazı özel bir sanal Bilgisayarınızın kendi ile iletişim kurmak için kullandığı ağ arabirimi . Esas olarak tanılama ve sorun giderme için kullanılır ve yerel makinede çalışan sunuculara bağlanır.

Loopback'in Amacı

Bir ağ arabiriminin bağlantısı kesildiğinde - örneğin, bir Ethernet bağlantı noktası takılı değilken veya Wi-Fi kapalı veya bir ile ilişkili değil. erişim noktası - bu arayüzde herhangi bir iletişim mümkün değildir, bilgisayarınız ile kendi arasında iletişim bile olmaz. Geridöngü arabirimi herhangi bir gerçek donanımı temsil etmiyor, ancak bilgisayarınızda çalışan uygulamaların her zaman aynı makinedeki sunuculara bağlanabilmesi için var.

Bu, sorun giderme için önemlidir (aynaya bakmakla karşılaştırılabilir). Geri döngü cihazı bazen sadece bir teşhis aracı olarak açıklanmaktadır. Ancak, ihtiyaç duyduğunuz bir kaynağı sunan bir sunucu kendi makinenizde çalışıyorsa da yararlıdır.

Örneğin, bir web sunucusu çalıştırıyorsanız, tüm web belgeleriniz vardır ve bunları dosyaya göre inceleyebilirsiniz. Dosyalarınızı tarayıcınıza da yükleyebilirsiniz, ancak sunucu tarafı etkin içeriğiyle, birisi normal olarak eriştiğinde bu şekilde çalışmaz.

Diğer kullanıcıların da aynı siteyi yaşamak istiyorsanız, en iyi yol genellikle kendi sunucunuza bağlanmaktır. Geridöngü arayüzü bunu kolaylaştırır.

Loopback'deki Adresler

IPv4 için geridöngü arabirimine IP'ler 127.0.0.0/8 adres bloğunda . Yani, 127.0.0.1 - 127.255.255.254 all bilgisayarınızı gösterir. Ancak, çoğu amaç için, sadece bir IP adresi kullanmak gereklidir ve bu 127.0.0.1 'dir. Bu IP, ana makine adına sahiptir. Onunla eşlenen localhost .

Böylece, kendi makinenizde çalışan SSH sunucusuna SSH aracılığıyla bob olarak giriş yapmak için kullanın:

ssh [email protected]

Diğer ağ bağdaştırıcıları gibi, geri döngü aygıtı ifconfig 'nin çıktısında görünür. . Onun adı lo .

[email protected]:~$ ifconfig lo
lo    Link encap:Local Loopback 
     inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
     inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
     UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
     RX packets:50121 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
     TX packets:50121 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
     collisions:0 txqueuelen:0 
     RX bytes:4381349 (4.3 MB) TX bytes:4381349 (4.3 MB)

Örnek: CUPS

Ubuntu'da localhost 'lık bir yaygın üretim (yani, sadece teşhis değil) kullanımı, gelişmiş yazıcı yapılandırması gerçekleştirmektir. Bir web tarayıcısında şu adrese gidin:

http://localhost:631

CUPS , 631 numaralı bağlantı noktasında bir web sunucusu çalıştırır ve bu, hangi GUI'yi kullandığınızdan bağımsız olarak, yazdırma işlemini yapılandırmak için kullanılabilir çalışıyor (veya hiç bir GUI çalıştırmıyor olsanız bile).

http://127.0.0.1:631 'ya bağlanmayı denerseniz, bu da işe yarayacaktır. Ancak, http://127.0.0.2 'ya bağlanmayı denerseniz, olmaz. Tüm 127.*.*.* adresleri, bilgisayarınızı geri döngü arabiriminde tanımlar, ancak bir sunucu programı yalnızca belirli bir IP adresine bağlanmaya karar verebilir.

Windows’tan Önemli Bir Farkı

Windows arka planından geliyorsanız, loopback 'nin kendisinin localhost eşanlamlı olmasını bekleyebilirsiniz (ve böylece loopback ' yi ping yapabilmek, loopback sunucusundaki sunuculara bağlanabilmek vb.) . Bu davranış, Windows'a özgüdür.

"Loopback" Diğer Anlamları

loopback genel konsepti, bir mesajın veya sinyalin bittiği bir mekanizmadır. başladığı yere geri dönün (veya döngüler).

Dolayısıyla, ağda geridöngü aygıtıyla karıştırılmaması gereken Ubuntu'da geridöngü kullanımının birkaç başka yolu var.

Döngü Bağlantıları

Ubuntu'ya bir disk görüntüsü yerleştirmek için şunları çalıştırabilirsiniz:

sudo mount -o loop image.iso /media/label

Bu genellikle döngü aygıtı olarak adlandırılır (ve geri döngü cihazı değil ), ancak döngüsel dosya arayüzü terimi bazen kullanılır.

Bunun ağda geridönüş aygıtıyla ilgisi yoktur.

Ses

Pulseaudio ve diğer ses sistemleri, ses girişinin hoparlörlerinize / kulaklıklarınıza tekrar yanaşması için hat girişini "bağlamak" için bir mekanizma sağlar. Pulseaudio'un geridöngü modülü bunu kolaylaştırır.

Burada loopback terimini kullanmak için ismidir , ancak loop mount'ları gibi, bunun da networkback'de loopback cihazı ile ilgisi yoktur. (Ve loop mount'larla da ilgisi yok.)

İleri Okuma

verilen cevap Eliah Kagan 25.01.2013 21:58

Etiketlerdeki diğer soruları oku