PPA nedir ve bunları nasıl kullanırım?

487

Kişisel Paket Arşivi ('PPA'lar') hakkındaki bilgileri okudum ve insanlar bir PPA bağlantısıyla soruları yanıtlıyor. Bunları kullanmanın en iyi yolu nedir?

Ubuntu'nun çeşitli sürümlerine yayılan bu soru için birden çok geçerli cevap var. Size kolaylık sağlamak için, her birinin bir indeksi aşağıdadır.

sordu 10 revs, 6 users 31%unknown 13.04.2017 14:24

10 cevap

230

Ubuntu 11.04 ve daha yeni sürümler için

Bir PPA eklemeden önce, ilgili risklerin bazılarının farkında olmalısınız:

Her zaman PPA'ların topluluk tarafından sağlandığını unutmayın, yalnızca bir PPA eklemeden önce olası risklerden haberdar olmalısınız.

 • Önce, Ana Sayfa düğmesini (Sol üst Köşe'de) veya Süper Anahtarını tıklatarak çizgi açın.

 • 'Yazılım Merkezi'ni arayın ve Ubuntu yazılım merkezini başlatın.

 • Fareyi, uygulamanın adını yazan üst panele taşıyın.

 • Şimdi Düzenle menüsüne gidin ve Yazılım Kaynakları ’nı seçin.

Daha yeni sürümler için, sağ tıklayın ve Yazılım ve Güncellemeler 'i tıklayın.

Ardından Diğer Yazılımlar'ı tıklayın.

 • Sizden istendiğinde şifrenizi girin.

 • 'Diğer Yazılımlar' sekmesine geçin.

 • Şimdi 'Ekle'yi tıklayın, bir kutu görünecektir.

 • Kutuya PPA girmelisiniz. Launchpad sayfasında BOLD içinde bulunabilir.

 • Şimdi 'Kaynak ekle'yi tıklayın ve Yazılım Kaynaklarını kapatın. Önbellek yenilenecek

 • Şimdi yazılımı yazılım merkezinden yükleyin.

verilen cevap Alaukik 13.04.2017 14:23
170

PPA nedir?

PPA'lar standart olmayan yazılımlar / güncellemeler içindir. Genellikle en son ve en iyisini isteyen insanlar tarafından kullanılır. Bu tür bir yazılım almak için ekstra uzunluklara gidiyorsanız, ne yaptığınızı bilmeniz beklenir. Yazılım Merkezindeki seçim çoğu insan için yeterli.

Komut Satırı

Komut satırında add-apt-repository kullanarak bir PPA ekleyebilirsiniz, ör.:

sudo add-apt-repository ppa:gwibber-daily/ppa

Bir PPA'yı kaldırmak için /etc/apt/sources.list.d dosyasındaki ilgili dosyaları kaldırın (bu, PPA'dan yüklediğiniz paketleri kaldırmaz). Bir PPA'dan temin edilen paketleri görmek veya PPA'dan yüklenen paketleri kaldırmak için Synaptic penceresinin sol alt kısmındaki "Origin" düğmesine basın ve listeden PPA'yı seçin.

Her zamanki Yazılım Kaynakları iletişim kutusunu kullanabilir ve ppa: gwibber-günlük / ppa adresini ekleyebilir ve burada APT satırı isteyebilir ve diğer depolar gibi bunları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir .

Herkes bir PPA oluşturabileceğinden, bir PPA'nın kalitesi veya güvenliği için bir garanti yoktur - tıpkı diğer herhangi bir resmi olmayan yazılım kaynağında olduğu gibi, bir PPA'nın güvenilir olup olmadığını kendiniz kararlaştırmanız gerekir. Ve bir PPA'nın diğer gayri resmi yazılım paketleri gibi, özellikle Ubuntu'nun yeni sürümüne geçerken her türlü zorluğa neden olabilir.

add-apt-repository komutunun bulunamadığına dair bir hata alırsanız:

 • 12.04 ve önceki sürümlerde, python-software-properties paketini yükleyin:

  sudo apt-get install python-software-properties
  
 • 14.04 ve üstü:

  sudo apt-get install software-properties-common
  
verilen cevap Florian Diesch 11.01.2015 03:06
97

Ubuntu 10.10 için

Birçok kişi, komut satırı araçlarını kullanarak PPA'ları eklemeyi daha kolay bulsa da, bu, grafik arayüzlerini tercih edenler için Ubuntu Yazılım Merkezi aracılığıyla yapılabilir. Bu demo için, en son haberleri almak için Banshee Ekibi için PPA ekleyeceğiz. Banshee'nin kararlı sürümü.

Uygulamalar menüsünde bulunabilecek Ubuntu Yazılım Merkezi'ni açarak başlayacağız.

Applications > Ubuntu Software Center

Şimdi Yazılım Merkezinde Edit > Software Sources

adresine gidin.

Yönetici şifrenizi girmeniz istenecektir.

Şimdi Yazılım Kaynaklarında Other Software sekmesini açın ve Add 'ye basın.

Bu iletişim kutusunda, PPA'nın bilgilerini gireceğiz.

Bu bilgi PPA'nın web sitesinde Sisteminize bu PPA eklenmesi başlığı altında kalın harflerle yazılmıştır. Banshee PPA için şuna benzer:

Artık Yazılım Kaynaklarını kapatabiliriz ve Yazılım Merkezi otomatik olarak güncellenecek ve böylece yeni paketlere PPA'dan erişebilirsiniz.

PPA'dan temin edilebilen paketler, Yazılım Merkezi'nin sol sütununda Get Software menüsünü genişleterek görülebilir.

    
verilen cevap andrewsomething 23.02.2011 15:55
50

Ubuntu 10.04 için

Ubuntu 10.04’te PPA eklemek için:

 • Sistemi Yönet & gt; Yönetim & gt; Yazılım Kaynakları:

 • Şifreniz istenecek. Güvenlik riskleri ve bir PPA eklemenin sistem genelindeki sonuçları nedeniyle yalnızca bir yönetici kullanıcısıysanız bir PPA ekleyebileceğinizi unutmayın. Devam etmek için şifrenizi iletişim kutusuna girin:

 • Yazılım Kaynakları penceresinde, 'Diğer Yazılımlar' sekmesine tıklayın ve 'Ekle ...' düğmesine tıklayın. Bu, 'APT hattı' için bir soru soracaktır:

 • Bu kutuya yapıştırılacak metin, "Bu PPA’nı Sisteminize Ekleme" adlı lansman sayfasında kalın harfle bulunur.

 • Kopyaladığınız satırı Yazılım Kaynaklarındaki metin kutusuna yapıştırın ( CTRL + V ):

 • Yazılım Kaynakları penceresini kapatın; Paket bilgilerinizi tekrar yüklemeniz istenecektir. 'Yeniden Yükle' düğmesini tıklayarak bunu yapın:

 • Artık bu PPA'dan Ubuntu Software Center'da yazılım paketleri bulabilirsiniz:

    
verilen cevap dv3500ea 15.04.2011 16:51
42

PPA nedir?

Her şey bir kez asıldığın zaman çok basit. Burada ve burada sorunlara rastladım, fakat genel olarak konuşursak, PPA'lar yazılımınızı Ubuntu'da distro sürümleri arasında güncellemenin tek yoludur (beni bu konuda bir düşünceye sokmayın). Burada açıklamak için çok fazla, bu yüzden bazı değerli belgelere işaret edeceğim. Ama önce birkaç basit kural:

Ne yüklediğinizi bilin. Büyük olasılıkla, PPA ihtiyaçlarınızın çoğu için Launchpad'i kullanacaksınız, ancak yine de bilgisayarınız için tehlikeli olabilir. Genellikle benim için endişe, kötü niyetli amaç değil, çakışan paketler. A paketi, değiştirilmiş bir ffmpeg sürümü gerektiriyorsa ve B paketi farklı bir depoda değiştirilmiş bir ffmpeg sürümü gerektiriyorsa, artık videolarınızı izleyemeyeceğiniz iyi bir şans var, örneğin A veya B paketiyle veya hiç.

Herkesin siz bile bir PPA oluşturabileceğini unutmayın. Sadece bir kişi Davranış Kurallarını imzaladığından ne yaptıklarını bildikleri anlamına gelmez. Launchpad'de sadece kararlı sürümler için güncellemeler değil, beta ve alfa yazılımları ve hatta henüz hiç çalışmayan şeyler bile var. En son Nvidia sürücülerini veya Pidgin'in mevcut kararlı sürümünü elde etmek gibi birçok yararlı depo var. Sonra tekrar, bazılarının kendi evinde ve birkaç arkadaş için bodrum katında yaptığı şeyler var.

Bu, Ubuntu dokümantasyon web sayfalarının bilmeniz gereken her şeyi oldukça anlaşılır bir biçimde içermesi gerektiğini söyledi.

Ubuntu'daki depolar: İşte

Yazılım yönetimi: İşte

Depolar ve komut satırı: İşte

Hızlı not: Ubuntu 10.04 kullandığınızı farz ediyorum. 10.10'u kullanıyorsanız, bazı belgelere atıfta bulunulmasına rağmen, menünüzde "Yazılım Kaynakları" bulunmaz. Erişmek için Synaptic Paket Yöneticisi'ni açın ve ardından Ayarlar - & gt; Menüden deposu.

İyi Şanslar ve umarım bu yardımcı oldu.

Düzenleme: Lütfen Ubuntu Yazılım Merkezi üzerinden yazılım yüklemenin zahmetli olabileceğini unutmayın. Bunun nedeni, yüklemek istediğiniz belirli bir uygulamanın hangi bağımlılıkları gerektirdiğini söylememesidir. Yani, sadece bir ekran cetveli veya güvenlik duvarı yapılandırıcısı almak için tüm KDE masaüstünü, yüzlerce MB değerindeki şeyleri yükleyebilirsiniz. Bunu zor yoldan öğrendim ... Örneğin, arama kutusuna "kruler" yazın ve son yükleme boyutunu neredeyse 100 MB olarak göreceksiniz. USC'yi kullanmakta ısrar ederseniz, en azından son yükleme boyutuna dikkat edin. Çoğu yeni kullanıcı, yalnızca bilinen Windows'a sahip olan pencere yöneticileri ve masaüstü ortamlarının kavramlarına aşina değildir, bu yüzden yalnızca USC'ye güvenmek ve PPA'lar hakkında hiç bir şey öğrenmemek konusunda dikkatli olun. Biraz daha iş var ve bu sadece benim düşüncem ama muhtemelen yaptığın için mutlu olacaksın! :)

    
verilen cevap Deadite81 05.02.2014 10:58
35

PPA'ları kullanmanın akılda tutulması gereken bir nokta, Yazılım Kaynaklarınıza bir PPA eklediğinizde, bu PPA'ya yükleyebilecek herkese Yönetim erişimi (kök) vermenizdir. PPA'lardaki paketler, tüm sisteminize yüklendikçe erişebilirler (tıpkı ana Ubuntu Arşivi'nden gelen düzenli bir paket gibi), böylece sisteminize eklemeden önce bir PPA'ya güvenip inanmamaya karar verin.

    
verilen cevap Kees Cook 18.10.2010 23:04
25

ppa-purge ile bir PPA'nın kaldırılması

Kaynaklarımıza eklenen herhangi bir PPA'yı sources.list 'den kaldırarak veya PPA'yı Yazılım Kaynaklarımız ayarlarınızdan kaldırarak devre dışı bırakmanız güvenli olmayabilir. Bu PPA'dan yüklenen tüm paketleri kaldırmak ve bunları Ubuntu varsayılan paketleriyle değiştirmek daha iyi bir fikir olacaktır.

Bunu yapmak için, ppa-purge Bu PPA'dan varsayılan Ubuntu sürümleri tarafından yüklenir. Kurulumdan sonra sadece çalıştırın

sudo ppa-purge ppa:<lp-name>/<ppa-name>

<lp-name>/<ppa-name> bu PPA'yı eklerken kaynaklarımıza girdiğimiz adın aynısıdır. PPA daha sonra kaldırılacaktır. Bu PPA'dan yüklenen paketler varsayılan olarak Ubuntu paketleri ile değiştirilecektir (varsayılan depolarda bulunmayan paketler silinmeyecektir).

    
verilen cevap Takkat 27.06.2016 16:05
21

Çalıştırmak için doğru add-apt-repository komutunu bulmakta zorlanıyorsanız, birisi bu görevi kolaylaştırmak için ppasearch adlı bir komut dosyası oluşturdu. Ppasearch'ı yüklemek için aşağıdaki komutları çalıştırmanız gerekir:

sudo add-apt-repository ppa:wrinkliez/ppasearch
sudo apt-get update
sudo apt-get install ppasearch

Maverick üzerindeyseniz, manuel olarak indirmeyi yapabilirsiniz. a> ve lucid deb'ı yükleyin. İyi çalışmalı.

Bu, ppasearch PPA (ve anahtarını) ekleyecek ve paketi kuracaktır. Komutu bir terminalde aşağıdaki komutu yazarak çalıştırabilirsiniz:

ppasearch PPANAME

Cardapio ekibi PPA'yı bulmak için şunları yapabilirsiniz:

ppasearch cardapio

Aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, eşleşen PPA'ların bir listesi sunulur. İstediğiniz PPA'yı seçtikten sonra, add-apt-repository kullanarak komut dosyası tarafından eklenecektir. Kaynaklarınızı güncellemek isterseniz ppasearch sizin için sudo apt-get update bile çalıştırır.

Ayrıca, işlemdeki komut dosyasının bir videosu vardır, ancak biraz güncel değildir.

Bu betik, PPA'ları ve anahtarlarını Launchpad'de arama yapmak zorunda kalmadan eklemenizi kolaylaştırmalıdır.

    
verilen cevap nhandler 16.10.2010 00:19
5

İşte , Wine PPA için bunu yapmaya çalışmamdır.

Maverick'in değiştiğini ve şimdi talimatları yeniden düzenlemem gerektiğini (daha fazla yönetim -> yazılım kaynağı yok, bunun yerine Yazılım Merkezi'nden buraya gitmeniz gerekiyor) dikkatimi çekecek.

Launchpad'in yerleşik talimatları, bir yıldan uzun bir süre önce biraz daha iyi, ancak yine de oldukça kötü.

    
verilen cevap Scott Ritchie 03.10.2010 17:54
5

PPA ile İlgili Bilgiler İçin ( Kişisel Paket Arşivi ) PPA 'daki Ubuntu yardımını ziyaret edin.

Ubuntu için Y PPA Yöneticisi var. PPA'ları mümkün olan en iyi şekilde yönetmek için bir GUI aracıdır.

Terminalde y-ppa-manager komutunu aşağıdaki komutu çalıştırmak için:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get install y-ppa-manager

Daha fazla bilgi ve anahtar özellikler için İşte adresini ziyaret edin.

PPA nasıl bulunur? ( apt paketi bulamıyorsa çözüm)

PPA'yı aşağıdaki resimde gösterildiği gibi lansmanı sayfasından bulabilirsiniz:

PPA'yı aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Ubuntuupdates -Package Search'ten bulabilirsiniz:

Ardından, aşağıdaki gibi terminalden depo ekleyin:

sudo add-apt-repository ppa:<someppa/ppa>
sudo apt-get update
    
verilen cevap Pandya 07.01.2017 16:21

Etiketlerdeki diğer soruları oku