Ubuntu'yu UEFI ile birlikte önceden yüklenmiş bir Windows'a nasıl yüklerim?

527

Linux için kesinlikle yeniyim. Önceden yüklenmiş Windows 8+ işletim sisteminin yanında Ubuntu'nun nasıl kurulacağını bilmek istiyorum.

Bunu Wubi ile mi, Canlı USB / DVD ile mi yapmalıyım?

Ubuntu’yu doğru şekilde kurmak için hangi adımları atmam gerekiyor?

    
sordu minerz029 09.12.2017 11:26

12 cevap

539

Ubuntu 16.04+ kullanıyorsanız, uyumluluk ile ilgili birçok sorun çözüldü. Yine de, kullandığınız sürüme ve sahip olduğunuz donanım / modele bağlı olarak, bu yanıtta sağlanan adımların tümüne veya bir kısmına ihtiyacınız olabilir. Eğer bunu Ağustos 2017'de okuyorsanız, Ubuntu 17.04 ile UEFI ile 40'ın üzerinde dizüstü bilgisayarına yüklediğimi söyleyebilirim; Lenovo, Dell, HP, Sony, Acer ve Toshiba'dan modellerin 2016 ve Up olduğu, ve Ubuntu'yu yükleyen herhangi bir sorunla karşılaştığımda, sadece kurulumdaki adımları takip ederek. Temel adımları ile demek istediğim:

 1. Ubuntu USB Installer'ı takın
 2. Ubuntu Yükle'yi seçin (Windows yanında Ubuntu yükleyin)
 3. Kablosuz Kartı Seç & amp; Ubuntu yüklerken 3. Taraf yazılımını yükseltin
 4. Kurulumu bitirin ve Ubuntu ile Windows veya Ubuntu ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadan yükleme yapın.

Şimdi, bu% 100 tam kanıt doğrulama değil. Sadece 43 toplam dizüstü bilgisayardan 43'ünün sonda herhangi bir sorunu olmadığı gerçeğinden çok etkilendiğimi belirtiyorum. Yine de, bir sorununuz varsa, bu kılavuzun oluşturulmasının nedeni budur.

Bunu yapmak için gereken adımları açıklamadan önce, Ubuntu'yu Windows 8 veya Windows 10'dan 15.04'ten daha eski sürümlerle (veya bu konuyla ilgili herhangi bir dağıtım) kurmanın birçok yolunu denediğimi açıkça belirtmek isterim. Hayır şans. Microsoft Windows, tüm Linux dağıtımları için gerçekten büyük bir karmaşa yarattı. Önceden yüklenmiş bir Windows 8 sisteminiz varsa, muhtemelen Ubuntu'yu veya başka bir OS'yi normal (LiveCD / LiveUSB) veya Wubi yollarına asla kuramazsınız. Bunun nedeni Windows 8'in 2 yeni özellik ekledi:

 • BIOS olarak bildiklerimizi ikame eden UEFI (alternatifi)
 • Güvenli Önyükleme, yüklü işletim sisteminden herhangi bir şeyi engelleyen, bu durumda Windows 8'in önyüklemesini engeller. Bu, 12.04.2'den beri Ubuntu için artık geçerli değil, dolayısıyla güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakmaya gerek yoktur.

Bir diğer notta, UEFI Wiki 'den alınan Güvenli Önyükleme hakkında bir şeyler söylemek istiyorum.

SecureBoot

"Güvenli Önyükleme", Windows 8 önceden yüklenmiş bilgisayarlarla birlikte 2012'de görünen yeni bir UEFI özelliğidir. Ubuntu, bu özelliği 12.10 64 bit ( bu makaleye bakın ) ve 12.04.2 ile başlayan bu özelliği desteklemektedir. 64 bit, ancak bunun için destekleyici PC'ler 2012'nin sonunda yaygın hale geldikçe, henüz geniş çapta test edilmedi, bu yüzden Ubuntu'yu Güvenli Önyükleme altında yeniden başlatırken karşılaşabileceğiniz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Bir hata bulursanız, lütfen adresinden bir hata raporu gönderin. Ubuntu'da paket, tercihen şu komutu kullanın:

ubuntu-bug shim
Güvenli Önyükleme devre dışıyken yüklendikten sonra

. slangasek tarafından belirtildiği gibi:

  

Yüklenecek firmware'de SecureBoot'u devre dışı bırakmak gerekmez   Windows 8 makinesinde Ubuntu. Ubuntu 12.04.2 ve 12.10   SecureBoot uyumlu. Tavsiye edilen bir makine   Firmware'deki Microsoft Üçüncü Taraf Marketplace anahtarları   SecureBoot altında Ubuntu önyükleme. Herhangi bir sorun varsa, bir başlatma dosyası    shim paketi için hata.

Ayrıca, bu hafta 15.04 testini geçirdiğimi ve mükemmel bir sonuç aldığımı bildirmek istiyorum. Windows 8.1'in önceden yüklenmiş olduğu 12 Dizüstü Bilgisayar (4 Toshiba, 3 HP & 5 Lenovo), tüm durumlarda, Ubuntu Windows Önyükleme Yöneticisini doğru bir şekilde algıladı, Windows 8.1'in yanı sıra yükleme seçeneği de verdi (Aslında Windows Önyükleme ile birlikte Yükle diyor Yönetici) ve önceki Ubuntu sürümlerinde ortaya çıkan sorunları çözdü. Temelde bu davalarda başka bir şey yapmak zorunda değildim. Bu, Güvenli Önyüklemede ve EFI özellikli bir önyükleme sistemi üzerindeydi. Bende. 4 Windows 10 PC test edildi ve 15.10 & amp; 16.04.

Bu sizin durumunuzda mükemmel çalışacağı anlamına gelmez, sadece benim durumumda% 100 Ubuntu Perfect kurulumuna sahip olduğum anlamına gelir. Yine, 15.04 ile (Ayrıca 15.10 ve 16.04. Her durumda 64-bit). Hatta, Softpedia'dan Marius Nestor gibi, kurulumun çalışması için Güvenli Önyüklemeyi gerçekten devre dışı bırakan kullanıcılarla görüştüm, bu yüzden, şu anda Güvenli Önyükleme ile mükemmel bir deneyimim olsa bile, bunu yapamayacağınızı belirtmeliyim. Her şey başarısız olduğunda bunu aklınızda bulundurun (Mükemmel katkılarından dolayı Marius'a teşekkür edebiliriz). Her halükarda, hata raporunu yukarıda verilen linke yolluyorum.

Yani, bütün bunlar ile, Ubuntu'nun WUBI üzerinden kurulması, (en azından benden tavsiye edilmez) yapılabiliyor, örneğin Windows 8 bootloader ile boot etmeye çalışmak gibi şeyler, gelecekte bir şey değişmedikçe, şu anda mümkün değil. Ayrıca, launchpad'de bunlarla ilgili birtakım hatalar da vardır. Bunlar, bcbc tarafından belirtilen gibi). Bunun dışında, WUBI, bir GPT Bölümü (Not MS-DOS türü bölümü) ile UEFI varsa, Windows 8 ve sonraki çalışmaz. Pleas okundu UEFI, daha fazla bilgi için Wubi'nin artık Windows 8 ile birlikte gelen dizüstü bilgisayarlarda çalışacağı anlamına geliyor mu?

Sadece bu değil, 32 bit Ubuntu yüklemeye çalışmak imkansız. Her şeyin doğru çalışması için 64 bit versiyona ihtiyacınız var. Wubi hakkında daha fazla bilgi için Windows'da Ubuntu yükleyebilir miyim?

Aşağıdakiler, Önceden Kurulmuş bir Windows 8 veya 10 sistemi ile Ubuntu'yu kurmak için küçük bir kılavuzdur. Tam olarak yapılması gereken adımlar, her şeyin başlaması için burada bahsettim. Bir adım atlanırsa veya bir diğerinden önce yapılırsa, büyük olasılıkla bu rehberin alt kısmında belirtilen sorunlardan bazılarına rastlarsınız.

Bu süre zarfında, bir LiveCD, LiveDVD veya LiveUSB aracılığıyla yapmanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • En az Ubuntu 12.04.2'nin 64 bit sürümünü kullanıyorsunuz. 32 bit sürümleri çalışmayacak.
 • Sisteminiz önceden yüklenmiş olan Windows 8 veya 10 ile geldi (Ve bunu silmek istemiyorsunuz)
 • Ubuntu'yu Windows 8 veya 10'un içine değil, bununla birlikte yüklemiyorsunuz. İçinde imkansız çünkü desteklenmeyen Wubi'ye ihtiyacı var.
 • Sisteminizde Güvenli Önyükleme ile UEFI etkinleştirilmiş (Ve devre dışı bırakılamaz) var.
 • Ubuntu için Windows 8'den en az 8 GB'lik bir boş alan oluşturdunuz (en az 20 GB'lık bir alan bırakmanızı öneririz, böylece cehennemden çıkıp test edebilirsiniz).
 • Gerekli bölümleri oluşturmak için gerçekten sürücüde boş alan bıraktığınızdan emin oldunuz ve ayrıca tüm birincil bölümlerin kullanılmadığından emin oldunuz (MS-DOS Şeması kullanılıyorsa). Ubuntu yükleyicisiyle ilgili bir sorun, yalnızca "Pencerenin Yanında" seçeneği yerine "Windows'u Değiştir" seçeneğini gösterir.
 • Bir LiveCD, LiveDVD veya LiveUSB'yi Windows 8 içinden nasıl yakacağınızı biliyorsunuz. Aksi takdirde, bunu sizin için yapabileceğiniz Windows uygulamalarına bakın. Ubuntu ^^ ile başka bir bilgisayarda benimkini yaparım.
 • Windows 8, Hazırda Bekletme modunda veya başka bir modda (Windows 8'de varsayılan olarak "hızlı başlatma") kaydedilmemiş, bu da kayıtlı bir konumda kalmıştır. Kapatma seçeneği ile Windows 8'i normal şekilde kapatın. Bu, bununla ilgili diğer problemlerin ortaya çıkmasını önleyecektir. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için bu yanıtın altını ( SORUN GİDERME ) okuyun.
 • En az 1 Ücretsiz Birincil Bölüme sahip bir MS-DOS tipi disk şemasına (GPT Şeması'nın aksine yalnızca 4 birincil bölümünüz olabilir) yüklüyorsunuz ( burada Windows’tan> buraya . Zaten 4 Birincil Bölme kullanıyorsanız, Ubuntu yükleyicide hiçbir bölümün görünmeyeceğini unutmayın çünkü kullanılmayacak birincil bölüm yok (MS-DOS tür bölümleri 4 Birincil ile sınırlıdır, GPT 128 ile sınırlıdır). Bu 4 önceden oluşturulmuş birincil bölümleri ile gelen birçok dizüstü bilgisayarlarda çok şey oluyor. GPT tipi bir bölüme yüklüyorsanız ve önyüklemesini istiyorsanız, UEFI'yi etkin durumda bırakmanız gerekir.

BİRÇOK KULLANICILARIN BU PARÇA YAZILMASINDAN VE BU SORUNLARIN BUNLARDAN OLDUĞUNDAN ÖNCE YAZILI PUANLARI OKUYUNUZDAN SADECE BİRİNDEN EMİN OLMAYACAKTIR.

Başlamadan önce şunları yapmamız gerekiyor:

Windows 8'de compmgmt.msc komutunu çalıştırın. Bundan sonra, yeterli boyutta bir bölüm oluşturun. Bu FROM Windows 8'in oluşturulmasından bahsettiğime inanıyorum çünkü önyükleme onarımı yaptıktan sonra bile LiveUSB tarafından oluşturulan Windows 8'in önyüklenebilir yapısındaki durumları yaptım. Bu sorunu ortadan kaldırmak veya daha büyük bir olasılıkla kaldırma (ya da sadece sorunu tamamen atla) ve her iki sistemin de çalıştığından emin olmak için, sabit sürücünüzü önce Windows 8'den ayırın.

Şimdi sisteminizde çalışan bir Windows 8 + Ubuntu yüklü olması için şu adımları izleyin:

Windows 8 + Ubuntu

İlk olarak, uğraştığımız anakart seçeneklerinin ne tür olduğunu bilmemiz gerekiyor.Bir terminali açın (Başlat menüsüne gidip, örneğin powershell yazarak) ve terminali Yönetici olarak çalıştırın (Başlat menüsünde gösterilecek uygulamayı sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini seçin). Şimdi Confirm-SecureBootUEFI yazın. Bu size 3 sonuç verebilir:

Doğru - Sisteminizin Güvenli açılış ve Etkin olduğu anlamına gelir

Yanlış - Sisteminizin Güvenli açılış ve Devre Dışı olduğunu gösterir.

Bu platformda Cmdlet desteklenmiyor - Sisteminizin Güvenli önyüklemeyi desteklemediğini ve büyük olasılıkla bu kılavuza ihtiyacınız olmadığını anlamına gelir. Ubuntu'yu sadece LiveCD veya LiveUSB'yi takarak ve kurulum prosedürünü sorunsuz bir şekilde gerçekleştirerek kurabilirsiniz.

Etkin 'iniz varsa ve gerekli bölümlemeyi yaptıysanız, bu kılavuza devam edebiliriz. Windows 8'e önyükledikten sonra güç kapatma seçeneklerine gidiyoruz ve SHIFT tuşunu basılı tutarken Yeniden Başlat 'a tıklayın.

(Bu, Windows yeniden başlatıldığında özel bir şey yapmak için bir anahtar taşıdığınız Windows 3.1 beri bile, çoğu Windows üzerinde gerçekten eski bir hile)

Windows 8 size tamamen farklı bir yeniden başlatma penceresi gösterecektir:

Yukarıdaki menüyü aldığınızda, Sorun giderme 'yi seçin

Ardından aşağıdaki seçenekleri alırsınız:

UEFI Firmware Ayarları 'nı seçin

NOT - Windows 8'in İspanyolca sürümünde, UEFI Firmware Ayarları seçeneği, Lenovo, HP ve Acer tarafından test edilen birkaç dizüstü bilgisayarda kullanılamaz. Bilgisayarı önyükleme seçeneği var ve birkaç şey yapmanıza izin veren başka bir özel menü görünecek. Lenovo'da, Windows 8 ile Ubuntu'yu yükleme seçeneğiniz olmayacaktır, tek seçenek Windows 8'i tamamen kaldırmaktır. Bu sadece 15.04 + kullanmıyorsanız geçerlidir.

BU ÖNEMLİ BİR BÖLÜMDİR

Sistem yeniden başlatılacak ve BIOS 'a gitmenize izin verilecektir (Uygun tuşa basmadıkça, bazı ortaklar DEL , F2 veya F10 ).

Bu bölümde, her bir Anakart modeli için her bir BIOS farklı olduğundan pek yardımcı olamıyorum. Ubuntu'nun herhangi bir sorun yaşamadan kurulabilmesi için isteğe bağlı 2 seçenek vardır. Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırak seçeneğine veya UEFI'yi devre dışı bırak seçeneğine bakabilirsiniz. Bazı durumlarda, ikisini de bulabileceksiniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme veya UEFI'yı Etkinleştir seçeneği olarak gösterecektir.

Bu seçenekleri bulursanız, Güvenli Önyükleme etkinken Ubuntu'yu kuramazsanız, Güvenli UEFI modunda ve yine de UEFI modunda kalabilmek için Güvenli Önyükleme'yi ( ubuntu-bug shim kullanarak bir hata olarak bildirmeyi unutmayın) devre dışı bırakın. Ubuntu ile Önyükleme yapabilecektir. Bazı anakartlarda, gerçekten değiştirmeniz gereken tek seçenek bu olacaktır ve UEFI ile ilgili gördüğünüz tek seçenek olacaktır, çünkü UEFI'yi devre dışı bırakma olanağı sunmayacaktır.

DUAL BOOT ISSUES

Burada önemli bir nottan da bahsetmek isterim. Ubuntu'yu Legacy Mode (Güvenli Mod) yokken yüklerseniz, hem Windows hem de Ubuntu'yu aynı anda önyükleme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz, çünkü her ikisi de Çift Önyükleme Menüsünde görünmeyecektir. Örneğin, UEFI üzerinde Windows varsa ve Legacy Mode'da Ubuntu'yu kurarsanız, Ubuntu'yu yalnızca Eski Mod'da ve UEFI Modunda Windows'a yükleyebilirsiniz.

Devam etmeden önce, Ubuntu'yu Windows ile aynı önyükleme seçeneklerine kurduğunuzdan emin olun. Bu şekilde, aynı önyükleme menüsünde hangisinin önyükleme yapılacağını seçebilecek ve eğer çalışacak ya da olmayacaksa endişelenmeyeceksiniz. Ubuntu UEFI Kılavuzu 'ndan Ubuntu'yu Windows ile aynı önyükleme kurulumuna (UEFI Modu) kurup kurmadığınızı nasıl öğreneceğinize dair bir bölüm olduğunu görebilirsiniz:

An Ubuntu installed in EFI mode can be detected the following way:

  its /etc/fstab file contains an EFI partition (mount point: /boot/efi)
  it uses the grub-efi bootloader (not grub-pc)
  from the installed Ubuntu, open a terminal (Ctrl+Alt+T) then type the following command:

  [ -d /sys/firmware/efi ] && echo "Installed in EFI mode" || echo "Installed in Legacy mode" 

HERHANGİ BİR çift önyükleme probleminiz varsa, bu sorun olabilir. Çift önyükleme sorunlarını çözme ve Ubuntu'yu Eski veya EFI moduna dönüştürme konusunda çeşitli yollar içerdiğinden, lütfen Ubuntu UEFI Guide sayfasını okuyun. Bunu test için sağladığım 2 Dizüstü bilgisayardan ayrı olarak bana yardımcı olan çeşitli Ask Ubuntu üyeleriyle test ettim. Bu daha sonra Windows 8 + Ubuntu ile ilgili herhangi bir Çift Önyükleme sorununu çözmeli, ancak yine de (aynı veya yeni) sorunları olan herkesi yukarıda belirtildiği gibi bir hata raporunu dosyalamaya teşvik ediyorum. Ubuntu Geliştiricileri, tüm durumlar için kurulumu kolay bir çözüm sağlama konusunda çok çalışmaktadır ve bu en öncelikli konulardan biridir.

UEFI'yi ve Güvenli Önyüklemeyi tamamen ortadan kaldıran ve normal BIOS'taki gibi önyükleme yapan UEFI'yi devre dışı bırakma olanağı sunan diğer anakartlarda kılavuz ile devam edersiniz. UEFI ücretsiz bir bilgisayar ve bununla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmazsa) o zaman her şeyi yapın. Birisi için Intel DZ68DB'yi test ettim ve her iki vaka çalışmasını yaptım. İkili Önyükleme işleminin hemen hemen her durumda çalışmaz hale geleceğini unutmayın, ya UEFI içinde Boot Boot Windows veya Legacy'de Boots Ubuntu olan bir sistemle kaldınız.

Bunu göz önünde bulundurarak, CDROM, DVDROM veya USB Sürücünüzü önyükleme yaptıktan sonra önyükleme yaptıktan sonra Canlı Ubuntu resminizden önyükleme yapabilmeniz için Önyükleme Sırasını da seçmeyi unutmayın.

Devam etmeden önce göz önünde bulundurmamız gereken bazı noktalar:

 1. Eğer Windows 8 UEFI etkin olarak kurulursa, UEFI'de kalmanız şiddetle tavsiye edilir, ancak yine de bunu belirli nedenlerle devre dışı bırakmak istiyorsanız, GRUB Windows 8 için önyüklenebilir parçayı oluşturacaktır. UEFI'yi devre dışı bırakıyorsunuz ve daha sonra Windows 8'e erişmek istiyorsanız (Ubuntu'yu kurmadan önce), Windows 8'in önyükleme bölümü UEFI'ye ihtiyaç duyduğundan çalışmayacaktır (Tekrar Çift Önyükleme sorunu).

 2. Yalnızca Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakırsanız, bazı durumlarda sorun yoktur. Sadece Windows ve Linux arasında en fazla sorunu yaratan kısmı devre dışı bırakıyorsunuz, bu da Ubuntu'nun doğru şekilde önyüklemesini engelleyen bir özellik. Her iki durumda da, Ubuntu'yu UEFI / Secureboot ile yüklemeyi denemenizi öneririm, çünkü çoğu durumda işe yarayacaktır. Bunlardan herhangi birini devre dışı bırakır ve Ubuntu'yu yüklerseniz, daha sonra Windows 8'e GRUB Boot Menu ile önyükleme yapamayabilirsiniz.

Şimdi kaydetmeden önce, bazı anakartlar Önyükleme Modu seçeneği sunuyor. Bu seçeneğin UEFI Önyükleme 'yi değil, Eski BIOS benzeri sistemler için destek sağlayan CSM Önyükleme ' ye (Uyumluluk Destek Modülü) işaret etmediğini doğrulayın.

Diğer sistemler, etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz bir UEFI Önyükleme seçeneği sunar. Yukarıda bahsettiğim seçeneklere bağlı olarak, bunu istediğiniz birine ayarlayabilirsiniz.

Son olarak, hangisi önce kullanmak istediğinizi seçeceğiniz bir UEFI / Legacy Boot First seçeneği sunar. Açıkçası, seçenek kendini açıklayıcıdır.

Şimdi değişiklikleri kaydedin ve yeniden başlatın.

Ubuntu Live görüntüsü başladığında, hepimizin alıştığı normalden çok farklı görünecektir. Endişelenmeyin, çünkü bir sistem EFI kurulu olduğunda Ubuntu'nun alternatif bir önyükleme seçeneği vardır. Sadece alıştığın gibi her şeyi seç. Ubuntu sitesinde UEFI'yi kullanırken Ubuntu yüklemeleri ile ilgili aşağıdaki makaleyi okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Bir sorun varsa, sistemin EFI bölümü için küçük bir bölüm (yaklaşık 250 MB) oluşturmaya çalışın. Bu, kurulum bölümünde, istediğiniz bölüme kurmak isteyip istemediğinizi soran veya Gelişmiş Seçenekler 'ini kullanmanız durumunda yapılır. Bir problemle karşılaşırsanız gelişmiş seçenekleri seçin. Orada, EFI için bir 250 MB bölüm ve GRUB ve diğer alışkın olduğunuz diğer şeyler için bir bölüm oluşturun.

Buraya kadar bence iyi olmalısınız ve Windows 8 ile Ubuntu'yu denerken karşılaştığınız birkaç problemden kaçındınız:

 • Bir LiveCD / LiveDVD / LiveUSB / Wubi önyüklemiyor
 • Güvenlik sorunları nedeniyle Ubuntu'yu yüklemiyorum (Evet doğru, daha doğru tekel sorunları)
 • Windows 8/10 veya Ubuntu'yu önyükleme yapmıyor (bunlardan birini göstermiyor)
 • Ubuntu'nun bir bölüm oluşturmasına izin vermeyin
 • Sistemin EFI bölümünü tanımıyor
 • Ubuntu, Windows 8/10 Bölümü'nü tanımıyor
 • GRUB'u görmemek ve doğrudan Windows'a önyükleme yapmak
 • Windows 8/10, Ubuntu
 • 'dan yapıldığından ya da bölüm değişiklikleri yapıldığı için önyükleme ya da okunabilir değil

ARIZA

BİLGİSAYARLARINIZI DOĞRUDAN WINDOWS İÇİN

Bu yaygın bir sorundur ve GRUB menüsüne sahip değilseniz, grubun yeniden yüklenmesi veya onarılması YARDIM YAPMAMALIDIR

Her BIOS / EFI sistemi farklıdır, aşağıdaki resimlerden biri gibi görünebilir:

"UEFI Önyükleme Seçeneği Önceliği" veya "Önyükleme Seçeneği Menüsü" ne dikkat edin. Genellikle Windows varsayılan ve Ubuntu (veya ikinci resmi OS'de olduğu gibi) bir seçenek olacaktır.

UEFI önyükleme menüsünde Ubuntu seçeneğini seçtikten sonra bir grup menüsü alırsınız. Ubuntu veya Windows'u ya grup menüsünden açabilmelisiniz.

Sistemin Windows'a doğrudan önyükleme yapabilmesini sağlayan bir başka sorun (GRUB menüsünü bile göstermeden), Windows'un önyükleme yöneticisini eline geçirmesi veya Ubuntu'yu yükledikten sonra EFI bölümü Windows için uygun şekilde yapılandırılmamış olmasıdır.Bunu çözmek için, Windows'a gidip bir terminal açın, ardından aşağıdakileri yazın (Yönetim Ayrıcalıklarına Gerekir):

bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\shimx64.efi

Bu, Windows Önyükleme Yöneticisini GRUB Önyükleme Yöneticisini dikkate alacak şekilde yapılandırır. Bu, önyükleme onarımını Ubuntu'nun içinden çalıştırdıktan sonra bile devam edebilir. Bu yüzden, Windows'un Ubuntu EFI bölümünü okuduğundan emin olun, eski BIOS yerine bir EFI önyükleme sistemi kullanıyorsanız, bunu çözecektir. Yukarıdaki komut satırında, shimx64.efi ve grubx64.efi arasındaki fark, shimx64, Güvenli Önyükleme etkinken çalışan gerçek Microsoft imzalı ikilidir, grubx64 ise normal grup ikilidir (İmzasız).

Windows 8.1 / 10 Tanınmıyor / Ubuntu, Yüklemek için seçeneği göstermiyor

Windows 8.x aracılığıyla bir zaman dilimi hazırlamak da dahil olmak üzere yukarıdaki tüm adımları uyguladıysanız, normal Ubuntu yüklemesine devam edin. Yüklemek istediğiniz seçeneğe geldiğinizde, bunun yanında yükleme seçeneğini görmüyorsanız, sabit sürücüyü silmek yerine "Başka Bir Şey" yi seçin. Yeni bölüm düzenini, Windows 8/10 olmayan bir kenara ayırdığınız boş alan üzerinde yapılandırın.

Kök sistemi için en az 1 bölüm oluşturmanız gerekir (Bu, "/" sembolü olarak gösterilir) ve SWAP (Sanal Bellek) için başka, Ext4 olarak ayarlamanız gerekir. Çok fazla koçunuz varsa veya 4GB kadar yüksekse, SWAP alanı 128 MB kadar küçük olabilir. Sağladığınız boş alana dayalı olarak oluşturulan bu 2 bölüm sayesinde ilerlemeye hazır olmalısınız. Ve 100 MB civarında olması gereken EFI parçası için son bir tane.

Yükleyici, önyükleyiciyi nereye yerleştireceğini sorduğunda, bunu "efi" türüyle bölüme yerleştirmesini söyleyin. Bu, sisteminizin gelecekte başlamasına neden olacak GRUB'u yükleyecektir, bu da size Ubuntu (veya herhangi bir aroma yüklemesi) ile gitme veya Windows 8'e götürecek Windows Önyükleme Yöneticisine gitme seçeneğini sunacaktır.

Ayrıca, bu bölümdeki bazı sorunlar ve nedenlerle ilgili ek bilgi almak için aşağıdaki bağlantıları okumayı da öneririm:

BOOT TAMİR

Yüklemeyi bitirdikten sonra, Windows 8'in önyükleme yapmasını engellerseniz ve yalnızca Ubuntu'ya önyükleme yaparsanız, endişelenmeyin. Ubuntu'dan sonra, bir Terminal açıp yazarak Ubuntu'da Boot-Repair'ı yükleyin aşağıdakiler:

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair 
sudo apt-get update
sudo apt-get install boot-repair
boot-repair 

Önyükleme Onarma bazı GRUB hatalarımız olduğunu, bir EFI sistemine sahip olduğumuzu ve Ubuntu kayalarının olduğunu belirtecektir . Ubuntu kayalar (Ubuntu sallamıyorsa işe yaramaz! ^^), önyükleme onarımı her şeyi düzeltmek için Uygula 'yı tıklamanız yeterlidir. Şimdi yeniden başlatın ve Windows 8 ve Ubuntu’yu yan yana görmelisiniz.

Nadir önyükleme sorunları olan, daha yeni anakartta eski sabit diskleri bölme veya kullanma durumlarında, çözümünüz FixParts 'ı kontrol ediyor olabilir yanlış hizalanmış bölümleri ve diğer bölümlenmiş sorunları çözer.

Aşağıdaki sorunlardan biriyle karşılaşıyorsanız:

 • Windows 8'i kapattıktan sonra Ubuntu'dan Windows 8'e kopyalanırken Veri Kaybını Kaldırma
 • Ubuntu'dan Windows bölümlerinize erişemiyorum Disk temiz olmayan bir dosya sistemi içeriyor

  Bu büyük olasılıkla Windows 8'deki bir seçeneğin, hazırda bekletme gibi davranan ve sistemin bir anlık görüntüsünü veren Hızlı Başlangıç ​​ olarak adlandırılmasının sebebi, önyükleme yaptığınızda daha hızlı yüklenecek. Bir anlık görüntüyü koruduğundan, sahte kapatma işlemini yaptıktan sonra Windows 8'de kopyaladığınız veya değiştirdiğiniz herhangi bir şey kaybolur. (Diğer sorunların dışında HERE ).

  Windows 8'deki çözüm şuraya gitmelidir:

  Kontrol Paneli - & gt; Güç Seçenekleri - & gt; Güç düğmesinin ne yaptığını seçin

  Burada, aşağıdaki gibi bir şey görmeniz gereken "Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir" seçeneğini tıklayın:

  Hızlı başlatmayı aç "yazan seçeneğin işaretini kaldırın . Ayrıca hazırda bekletme modunu devre dışı bırakmanız 'a da ihtiyacınız var.Buna bu komutla yapabilirsiniz (yönetici haklarına sahip bir konsolda olmanız gerekir):

  powercfg.exe -h off
  

  Bu, hazırda bekletme dosyasını kaldırmalı ve Ubuntu'ya eklenecek bölümü etkinleştirmelidir.

Bu konuda video bir gösteri kullanıma hazır. Ubuntu 12.04.2'yi (64 bit sürümleri) SecureBoot etkin olarak kurabiliriz. Ancak Boot Repair adımından sonra SecureBoot'u devre dışı bırakmamız gerekiyor.

    
verilen cevap Luis Alvarado 11.12.2012 22:35
37

Wubi, UEFI ile yeni bilgisayarlarda çalışmaz (bkz. hata raporu İşte ). Windows 8 önceden yüklenmiş olarak bir bilgisayar satın aldıysanız, bu kesinlikle UEFI'yi kullanmaktadır (Güvenli önyükleme için gerekli olduğundan ve tüm OEM Windows 8 bilgisayarlarının güvenli açılış olması gerekir).

Wubi, Grub2 wubildr dosyasını bulmak için Grub4dos'u kullanır. Grub4dos'a yerleştirilmiş GPT diskleri için destek yoktur (ve hibrid modda önyükleme yapılmadığı sürece UEFI GPT disklerini kullanır). Ayrıca, Güvenli Önyükleme ile, daha önce olduğu gibi yeni önyükleme girişleri eklemek mümkün değildir.

Yani, yapmanız gereken normal bir ikili açılış. Güvenli önyükleme (muhtemelen) varsa, 64 bit Ubuntu'ya ihtiyacınız var.

    
verilen cevap bcbc 26.11.2012 01:23
28

Bilgisayarınız 64 bit Windows 8 ile önceden yüklenmiş olarak gelirse, güvenli önyükleme seçeneğini kullanarak ubuntu'yi başlatmanız gerekir. Başka bir deyişle, önyükleme menüsünde olduğunuz zaman, sürücüyü güvenli bir aygıt olarak önyüklemeyi seçin. Sonra ubuntu'yu kurabilirsiniz. Büyük olasılıkla, yükledikten sonra, diski kullanarak yüklemeden sonra yeniden başlatmanız ve sonra önyükleme onarımı yapmanız gerekir.

Diğer seçenek, sürücüyü normal olarak önyükleme yapabilir, normal bir yükleme yapabilir ve sonra yüklendikten sonra yeniden önyükleme yaparak bir önyükleme onarımı yapabilirsiniz. Bu işi bitirdiğim seçenek oldu.

Ubuntu 12.10, Windows bölümünün yeniden boyutlandırılması ve Win8 ile birlikte kurulumunun harika bir işi. Bir sebepten, Grub problem. Bir kez kurduğumda, Ubuntu'ya problemsiz olarak önyükleme yapabilirdim ama Win8'e giremedim. Onarımı yapmak, Grub Grubunu tamir etti ve sonra her şey sorunsuzca çalıştı.

İşte size yardımcı olacak büyük bir bağlantı: Bana yardımcı oldu: İşte

    
verilen cevap Jason Shultz 15.02.2013 17:06
27

Windows 7'de yapabildiğiniz gibi yapabilirsiniz, ancak grafik açılış menüsünü (sonuçta neden) kullanmanızı öneriyorum.

İlk önce bazı şeyler:

Linux ile çift önyükleme yapılandırmasına sahip kişilerin, makinenin yüklediği işletim sistemlerinden biri olması için normal kurulum, varsayılan olarak bir Linux önyükleyicisine sahip olmak ve Windows işletim sistemi için bir giriş eklemektir. Bu ne Linux bootloader yüklemek ve Windows o yükleri Windows bootloader içine yüklemek istiyorsanız Windows çizer.

Genellikle tek bir Windows yüklü olduğundan, Windows önyükleyicisinin menü seçicisi, Linux önyükleyicisine eklediğiniz girdinin aslında Windows'u yüklediği izlenimini uyandırmıyor.

Linux kullanıcıları arasında ortak olmamasına rağmen bunun tersi de mümkündür. Örneğin, ana önyükleyicim Windows’dan gelen ve daha sonra Linux’u önyüklemek için Linux’a zincirleme yüklüyor; Linux'u, çoğunlukla görünmez olacak ve hemen yüklenecek şekilde yapılandırdım.

Windows önyükleyicisine Linux girişi nasıl eklenir?

Gerçekten ne kurduğuna ve sonra ne yapacağınıza bağlı olarak, eminim ki internette, çift + önyükleme ortamının nasıl kurulacağına dair ayrıntılı bir prosedür açıklayan bazı rehberler vardır. Bu yüzden 2 farklı kurulumdan geçeceğim:

Önce Windows'u yüklediğinizde: Bu durumda Linux dağıtımınızı kurduğunuzda, sabit disk sürücüsünün MBR'sini yerine doğrudan bootloader'ı bir bölüme yüklemenize izin veriyorsa yani. Yeniden başlattıktan sonra, Linux'un herşeyin yüklü olmadığı Windows'da önyükleme yaptığınızı göreceksiniz, bundan sonra Linux'un aşağıda açıklanan senaryoyu takip etmesini sağlayın.

Eğer önyüklemeden sonra önyükleyiciyi sadece sabit disk sürücüsünün MBR'sine yükleyebiliyorsanız, bir Linux önyükleyicisini göreceksiniz (Syslinux, GRUB, bunu adlandırın), Windows girişini seçin ve Windows'a önyükleyin.

Artık, Windows bootloader ile başa çıkmak için EasyBCD (kişisel kullanım için ücretsiz) kullanmayı seviyorum. Uygun bcdboot, bcdedit, vb komutları olmadan yapılabilir.

 1. EasyBCD'yi açın ve "Yeni Giriş Ekle" bölümüne gidin. "Linux / BSD" sekmesi.
 2. Linux dağıtımınız için sahip olduğunuz önyükleyiciyi seçin. Bu durumda GRUB2'nin seçeceği bir otomatik seçim modu var. Syslinux için sizin için uygun bölüm, örneğin zorunlu olduğu bölüm zorunludur.
 3. Girişi adlandırın, orada belirttiğiniz ad görünür. Windows bootloader'da.
 4. Önyükleyicinizin bulunduğu bölümü seçin veya Bu seçenek mümkündür. Sonunda bir şeyle bitirmelisin. böyle:

 5. "Giriş ekle" yi tıklayın ve sonucu altta alacaksınız     Programın sol kısmı:

 6. Artık Windows önyükleyicisini varsayılan olarak geri yüklemeniz gerekiyor, Bunun için "BCD Dağıtımı" bölümüne gidin, yazmak için seçin MBR'de Vista / 7 bootloader (ki bu arada Windows 8 için):

 7. Bundan sonra ayarlandıysanız, benzer bir onay alırsınız önce. Önyükleme yaparken sizi bekleyen önyükleme menüsünü göreceksiniz. bunlardan birini seçin:

Önce Linux'u yüklediğinizde: Bu durumda, Windows yüklemesi herhangi bir önceki değerin üzerine yazılacağı için MBR'yi (Ana Önyükleme Kaydı, sonraki grosso modo'nun ne yapacağını söyler) geri yüklemeniz gerekmez. .

  

NOT: UEFI ve GPT diskleri ile bu farklı olabilir, ama bende var   Denemenin hiçbir yolu yok.

Neden Windows 8'de yeni grafiksel önyükleme menüsünü kullanarak bunu yapmanızı öneriyorum emin değilim:

Aslında, çalışma şekli metin menüsünden olduğundan farklıdır (Windows 7 için varsayılan). Windows 7'de (veya Vista) ilk olarak önyükleme menüsü ile birlikte sunuluyor ve sonra ne seçerseniz seçin, yeni grafik menüsünde ilk önce bazı şeyleri yükler (= zaman alır) ve sonra önyükleme menüsü ile birlikte sunar. . Windows 8'i yüklemeyi seçmezseniz, makineyi yeniden başlatır ve bu durumda Linux bootloader olanı seçmiş olduğunuz her şeyi yüklemeye başlar.

Sadece başka bir işletim sistemini başlatmak istiyorsam, bazı şeyleri atmak için onu bekletmeyi ve gereksiz yeniden başlatmayı bekliyorum; ama konuyla ilgili kişisel görüşüm, Linux'u veya başka bir işletim sistemini bu şekilde yükleyerek herhangi bir sorun yoktur.

Yine de, ilgileniyorsanız bu yanıtı .

Kaynak: Xandy

    
verilen cevap DeeJaVu 20.03.2017 11:18
14
 1. Ubuntu'nun bir LiveDVD veya LiveUSB'si oluşturun (& gt; = 12.04.2) 64bit SADECE.

 2. BIOS'unuzda, QuickBoot / FastBoot'u devre dışı bırak ve Akıllı Akıllı Yanıt Teknolojisi (SRT) . Windows8'iniz varsa, FastStartup'ı devre dışı bırakın .

 3. LiveDVD veya LiveUSB'yi kullanarak bilgisayarınızı açın ve "Ubuntu'yu Dene" yi seçin. Güvenli önyükleme veya imza hatası alırsanız, SecureBoot'u devre dışı bırak isteyebilir, ardından diski önyüklemek için yeniden deneyin.

 4. Ubuntu'yu Canlı CD / DVD'den veya Canlı USB'den normal şekilde yükleyin, ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

 5. PC Ubuntu'yu yüklemiyorsa (bunun yerine, örneğin, Hata # 1050940 ) veya GRUB 2 menüsündeki Windows girişi Windows önyükleme yapmıyorsa (bkz. Hata # 1024383 ), Canlı CD / DVD veya Canlı USB kullanarak bilgisayarınızı önyükleyin ve" Ubuntu "u tekrar deneyin. Canlı oturum yüklendiğinde, Önyükleme-Onarımını çalıştırın (ayrıntılar için bağlantıya bakın). Önyükleme-Onarım yüklendiğinde, "Önerilen onarım" düğmesine tıklayın ve görünecek olan URL'ye (paste.ubuntu.com/XXXXXX/) bir kağıda yazın. Sonra bilgisayarı yeniden başlat.

 6. Bu, çoğu önyükleme sorunlarını çözmelidir. Bu, açılış sorununuzu çözmezse lütfen bu forumda yeni bir konu oluşturun. Sorun ve önceki adımda yazdığınız URL’yi belirtmek.

Kaynak: bu viki 'den kelime kelimesi kaldırıldı.

    
verilen cevap joon 13.10.2013 15:10
12

Ubuntu'yu Windows 8'in yanı sıra (UEFI, GPT desteği ile birlikte) yüklemek, bilgisayarınızın özelliklerine bağlı olarak basit veya çok basit olmayan bir görevdir . Bu cevaplarda birçok şey söylendi ve Hellreaver'ın da belirttiği gibi bazıları eskimiş. Bu konuyla ilgili her yeni soru burada yeniden yönlendirildiğinden, yanıt vermek zorunda olduğumu hissediyorum. Şimdi programcı değilim, yani yapabilirsem yapabilirsin.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar arasında küçük bir fark olabilir. Bu nedenle, önce masaüstü (daha kolay) sürümü açıklayacağım.

Birçok UEFI formu var ve her üreticinin kendine ait bir çözümü var. Örneğin, Lenovo Y580 dizüstü bilgisayar kullanıyorum ve bir DVD'den önyükleme seçeneği yok. Bu yüzden evrensel bir çözüm sunacağım (ve en hızlı olanı) - USB'den Ubuntu'yu kuracağım. Önyüklenebilir bir USB'yi doğru şekilde yapmak için RUFUS 'u indirmeniz gerekir. Wubi'yi (ya da UNetbootin ...) kullanmayın, çünkü şu anda tüm bu teknolojileri desteklemiyorlar (UEFI, GPT ...), bu yüzden bildiğim ve başarılı bir şekilde test ettiğim tek seçenek. Rufus. Bu basit ve etkili bir programdır. GPT bölüm tablosu veya MBR olup olmadığını merak ediyorsanız, bunu Windows Disk Yönetimi'ni açarak, Disk0'a sağ tıklayıp özellikler / birimler sekmesi / bölüm stilini seçerek kontrol edebilirsiniz.

Diğer UEFI seçeneklerinde olduğu gibi Luis Alvarado'nın da bahsettiği gibi, Ubuntu'yu Güvenli önyükleme etkinleştirilmiş olarak yüklemeyi deneyebilirsiniz. Önyükleme başarısız olursa, bunu devre dışı bırakın. Ayrıca hızlı önyüklemeyi (varsa) devre dışı bırakmalı ve USB önyüklemeyi etkinleştirmelisiniz . Eğer her şey başarısız olursa, Ubuntu'yu Legacy modunda kurmalısınız. Daha sonra Grub2'yi ayarlamak için Önyükleme-Onarım aracını kullanın (bu otomatik bir işlemdir). Ardından, aynı UEFI modundan her iki OS'yi yükleyebilirsiniz.

Bazı nedenlerden dolayı (muhtemelen bir hata) UEFI ilk girişte önyüklenebilir USB'yi tanımıyor, bu yüzden önyükleme aygıtı sırasını değiştirmek için iki kez UEFI'ye önyükleme yapmalıyım.

Ubuntu'nun kurulumuna gelince, eğer bu prosedüre yeni iseniz, tavsiyemden yararlanın ve bazı açıklayıcı videolar görmeniz gerekir, çünkü bazı kişilerin kurulum türünü seçerken bazı sorunları olduğu bildirilmiştir. Tabii ki, eğer Windows Ubuntu ile birlikte isterseniz, "Başka bir şey" seçeneğini seçmelisiniz, sonuncusu - ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, ilk değil!

Ardından Ubuntu için bölümü seçin (sda1, sda2, sdb1, sdb2 ... 'yi seçmek için). Arayüz, Windows kurulumundan farklıdır. iyi bir yayın bu konuyu açıklamak, ancak özellikle OEM bölümünü okumak. Ayrı kök ve ev bölümlerine sahip olmanın neden daha iyi olduğunu bilmelisiniz, SSD sürücüleri ile ilgili takas alanına ihtiyacınız var mı?

Şimdi Luis Alvarado, Ubuntu kurulumuna başlamadan önce, Ubuntu bölümünüz için boş alanınızın olması gerektiğini söyledi. Bu en iyisi ve Windows "Disk Yönetimi" den kolayca yapabilirsiniz. Bu bölümün aktif tip bir bölüm olması gerektiğini unutmayın.

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının dikkat etmesi gereken nokta budur. Dizüstü bilgisayarım önceden yüklenmiş Windows 8 ve yedekleme için yazılım seçeneği ile birlikte geldi. Bu yüzden, bir şeylerin yanlış gitmesi durumunda Windows'u yedeklemek / geri yüklemek için güç düğmesinin yanında bir klavye düğmesi vardır. Sabit sürücünüzü yeniden (parça boyutunu değiştirebilir) yedekleyebileceğinize ve yedekleme yazılımınızı dağıtmayacağınıza inanmıyorum. Görünüşe göre, Kurtarma bölümünün kimliğini değiştirecek. Bu yüzden, üreticinize, DVD'ye nasıl yedekleyeceğinizi veya Clonezilla canlı CD / USB ile kopyalayabilirsiniz. . Açıkçası, iki sabit sürücünüz varsa, örneğin bir SSD ve bir HDD varsa, sorun yoktur.

Ubuntu’yu kurmadan önce, gerçekten önce denemelisiniz. Ubuntu'nun şu andaki çekirdeğinin tüm donanımlarınızı destekleyip desteklemediğini bilmek önemlidir.

    
verilen cevap VRR 23.05.2015 09:34
10

Ubuntu'yu kurduğumda, yükleme medyası Windows 8'i tanımıyordu. Kurulum menüsünden "Başka bir şey" seçeneğini seçtim ve ardından diski boş bir alana kurdum. PC’mi yeniden başlattıktan sonra GRUB Windows’ı tanıdı. Sorun yok. Belki de bu sorunu olan biri için yararlı olacaktır.

    
verilen cevap Danilo 25.04.2015 11:07
8

Bunun işe yarayıp yaramadığından emin değilim, fakat benim durumum için dizüstü bilgisayarımın 2 sabit disk yuvası var. Önceden yüklenmiş Windows 8 ile 1 sabit disk ile geldi. Başka bir sabit disk benim bozuk eski dizüstü bilgisayarımdan, ve ben sadece takılıyorum. Şaşırtıcı bir şekilde, Windows 8 ve Ubuntu 12.04LTS olmayan UEFI'ye önyükleme yapabilirim (tabii ki Windows kullanmak ve eğer devre dışı bırakmak istersem UEFI'yı etkinleştirmem gerekiyor) Ubuntu kullanmak istiyorum).

Şimdi sorum şu: UEFI olmayan Ubuntu'yu Windows 8 ile aynı bölüme kurmanız ve UEFI önyükleme seçeneğini devre dışı bırakarak önyüklemesi mümkün mü? Mümkünse, grubumuz UEFI önyüklemesini ele almak için daha kararlı olana kadar bu yöntemi geçici olarak kullanabiliriz. Bu arada, şu anda ikili açılışta yaptığım yapılandırma şunun gibi:

Başka bir şekilde olsa da, bir harici sabit disk satın almak ve bu harici sabit diske Ubuntu yüklemek. Ubuntu'yu harici sabit diske yüklemeyi deniyorum ve oldukça başarılıyım. UEFI önyükleme seçeneği ile Windows 8'i önyükleyebiliyorum ve BIOS ayarlarını değiştirerek harici sabit diski önyükleyebiliyorum. Tabii ki bu Ubuntu 12.04 LTS (UEFI olmayan) kullanılarak yapılır.

Sonuç olarak, ortalama süre için, çok kararlı olmadığı için Ubuntu'yu Windows 8 ile birlikte yüklemekten kaçının. Ubuntu için harici sabit diski (veya dev dizüstü bilgisayarınızın 2 sabit disk yuvası varsa ikincil sabit diski kullanıyorsanız) kullanmanızı öneririm. Bu, bir şekilde M $ UEFI önyükleme seçeneğinin neden olduğu olası işletim sistemi hasarını önler.

    
verilen cevap user220402 14.05.2014 05:45
7

Packard Bell EasyNote TE ile Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakmak imkansızdı. Bir şifre ayarladıktan sonra Güvenli Önyükleme değerini yanlış olarak değiştirebiliriz!

UEFI ile bir HP 250 var, geçen yıl Ub'yi yüklemek için denedim ve başarısız oldum ama bu makaleyi okuduktan sonra yeni 15.04 dağıtımı denedim ve çatladım! Bir prob, yüklü, ama sonra Linux / GRUB içine önyükleme değil, GRUB sorunu sıralamak yerine ben tüm windows OS silme yeniden (hiç Win 8 zaten sevdim, çok çok yavaş yavaş). Şimdi başlangıçta Ubuntu'ya koşun ve şimdiye kadar her şey iyi görünüyor.

    
verilen cevap Shane Wiley 19.01.2016 00:28
6

Linux'ta yeniyseniz, önceden yüklenmiş olan Windows sürümünü şimdiki geçerli sürümüne yükseltmenizi önemle tavsiye ederim.

Windows 8 + Ubuntu çift önyükleme dizüstü bilgisayar vardı. Microsoft, Windows 8'i 8.1'e yükseltmeye zorladığında, çift önyükleme yapan UEFI GRUB yükleyicisini kaybettim ve Windows'a zaman ayırdım. Neyse ki Ubuntu'yu ikinci kez kurduğumda Windows'dan tamir etmeyi başardım. Yeni bir Linux kullanıcısı olarak, yükleme sırasında Windows kaybını riske atmak istemezsiniz, bu yüzden bu konuya göz atmanızı öneririz. sayfa ve Live USB Creator'ı yükleyin. Bu şekilde Ubuntu Live'ı çalıştırabilir ve sonra beğenip beğenmediğine karar verebilirsiniz.

Luis Alvarado kapsamlı bir açıklama yaptı, bu yüzden yüklemeye karar verdiyseniz tavsiyesine uyun ve diğer siteleri okuyun.

    
verilen cevap miro5lav 03.09.2016 23:26
2

Ubuntu ile, unetbootin kullanarak canlı bir yükleme medyası hazırlarken gerçekten bir hata yapamazsınız. % Co_de% ile sabit diskinizi veya yükleme medyası için harici bir flash sürücüyü kullanabilirsiniz.

1 . Sabit Diske Kurma

unetbootin penceresinde açılır menüden Sabit Disk'i seçin. Yüklemek istediğiniz Ubuntu ISO'yu seçin ve kurulumu sonlandırmak için gerekli adımların geri kalanını gerçekleştirin. Sisteminizi bir sonraki açılışınızda, Windows'a önyükleme yapmak yerine unetbootin önyükleme menüsünü göreceksiniz.

2 . USB flash sürücüsüne yükleme

Bu oldukça basittir, ancak OS'yi eski modda çalışacak şekilde yüklemediğiniz sürece OSI'yu UEFI-GPT sistemlerine kurmak için bu yöntemi kullanamazsınız. BIOS ürün yazılımı standardını kullanan sistemlere kurmak için, bu en iyi ve en pratik yöntemdir. Yukarıda gösterilen yöntemden gelen değişiklik, unetbootin penceresindeki açılır menüden USB Sürücüsü seçmeniz gerektiğidir.

    
verilen cevap endrias 11.07.2017 15:32

Etiketlerdeki diğer soruları oku