İki parmak kaydırma yönünü ters çevir (doğal kaydırma)?

90

İki parmaklı kaydırma düzgün çalışıyor, ancak yönünü tersine çevirebileceğim bir yol var mı (doğal kaydırma)? OSX'in yaptığı gibi geriye ters duruyor.

    
sordu Naftuli Kay 30.12.2011 03:21

19 cevap

79

Hangi Ubuntu sürümünü kullandığınızı bilmiyorum, ancak 13.04'te (ve 12.10'da tahmin ediyorum) touchpad ayarları ile mümkün.

Öncelikle Sistem Ayarları & gt; Fare ve Touchpad . Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, içeriğin parmaklara yapışması seçeneği varsa, bunu kontrol edin. Ardından kaydırma çubukları ters yönde çalışacaktır.

Buna ayrıca DConf Editör aracılığıyla da erişilebilir. % Co_de% adresine gidin ve org.gnome.settings-daemon.peripherals.touchpad kontrol edin.

Bu seçeneği komut satırında da ayarlayabilirsiniz:

gsettings set org.gnome.settings-daemon.peripherals.touchpad natural-scroll true
    
verilen cevap AliNâ 17.03.2013 23:19
72

Fare için sistem genelinde ters veya doğal kaydırmayı etkinleştirmenin çeşitli yolları vardır. Denedim sadece iki yolu, gedit, terminal, yazılım merkezi, nautilus ve diğerleri de dahil olmak üzere tüm pencereler için bunu sağlayacaktır. Bunu yapmanın en kolay yolu, aşağıdakileri yapmaktır. Bu yöntem, burada . Çalışacağını biliyorum çünkü bunu daha önce Fedora 21 için yazdığım bir kılavuzun bu versiyonunu yazmam için test ettim. Ubuntu-Tweak'da geriye doğru kaydırmayı kapattığınızdan emin olun. değişikliklerin Ayrıca, sisteminizde doğal kaydırmayı kullanmak istemeyen kullanıcılar için, geriye doğru kaydırma sistemi sistem genelinde olacak, bu kullanıcılar bu seçeneği kullanıcı bazında doğal kaydırmayı kapatmak için kullanabilirler. Şimdi, başlamak için ...

Evdev'i en son sürüme güncelleyin / yükleyin ve bu kılavuza devam etmeden önce yeniden başlatın.

Aşağıdakileri bir terminalde çalıştırarak fare cihazınızı tanıtın:

xinput list

Aldığınız numarayı alın (sadece "id=" ifadesinden sonraki numara) ve şu komutla "{device id}" kodunu bu numarayla değiştirin:

xinput list-props {device id} | grep "Scrolling Distance"

grep komutunda -i seçeneğini kullanmazsanız büyük / küçük harfe duyarlıdır. Bu komuttan çıktıda bulduğunuz sayıları yazınız (benim durumumda, sayı 1, üç kez gösterildi ve virgülle ayrıldı). Çıktınızda aldığınız numaraların negatif değerlerini kullanacaksınız. Ayrıca, özellik numarasını yazdığınızdan emin olun (çıktıdaki parantez içinde olacaktır; benim durumumda Ubuntu'da (272) ve Fedora'da (273)).

Not: "Kaydırma Mesafesi" özelliğini içeren bir çıktı almazsanız, bu yöntem sizin için çalışmayacaktır ve burada durmanız ve bu kılavuzun altında gösterilen alternatif yola atlamanız gerekecektir.

Açık uçbirimde şu komutu çalıştırın:

sudo touch /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-natural-scrolling.conf

Şimdi, aşağıdaki komutu çalıştırın (nano yerine favori metin düzenleyicinizi kullanabilirsin ama nano kullanırım):

sudo nano /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-natural-scrolling.conf

Tercih ettiğiniz metin düzenleyicide açtığınız dosyada, aşağıdakileri yapıştırın (ancak sayıları adım 3'ten aldığınız virgülle ayrılmış sayılarla değiştirdiğinizden emin olun, benim durumumda sayı 1'tir.) 1):

Section "InputClass"
    Identifier "Natural Scrolling"
    MatchIsPointer "on"
    MatchDevicePath "/dev/input/event*"
    Option "VertScrollDelta" "-1"
    Option "HorizScrollDelta" "-1"
    Option "DialDelta" "-1"
EndSection

Dosyayı kaydedin ve metin düzenleyicisinden çıkın. Yeniden başlatmaya gerek yok. Sadece aşağıdaki komutu verin (üçüncü adımda aldığınız numaraların ve ikinci sayının aldığınız telefon numaralarının ve negatiflerin yerine):

xinput set-prop {device id} {property number} -1 -1 -1

Nautilus'u bırakmanız ve bazı sistemlerde nautilus'u yeniden başlatmanız gerekebilir (yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra doğal kaydırma, nautilus'ta çalışıyorsa bunu atlayın). Alt + F2 tuşlarına basın ve bu komutların her birini ayrı ayrı çalıştırın:

nautilus -q

nautilus -n

İşte bu! Artık kalıcı olacak sistem çapında doğal kaydırmaya sahip olmalısınız.

Alternatif yöntem:

Evdev'in en son sürümünü yüklemek istemiyorsanız (ya da fareniz en son Evdev'de bile "Kaydırma Mesafesi" özelliğine sahip değilse) şunları yapabilirsiniz:

Açık uçbirimde şu komutu çalıştırın:

sudo touch /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-natural-scrolling.conf

Şimdi, aşağıdaki komutu çalıştırın (nano yerine favori metin düzenleyicinizi kullanabilirsin ama nano kullanırım):

sudo nano /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-natural-scrolling.conf

Tercih ettiğiniz metin düzenleyicide açtığınız dosyada, aşağıdakileri yapıştırın:

Section "InputClass"
    Identifier "natural scrolling for mouse wheel"
    MatchIsPointer "on"
    MatchDevicePath "/dev/input/event*"
    Driver "mouse"
    Option "Device" "/dev/input/mice"
    Option "Protocol" "Auto"
    Option "ZAxisMapping" "5 4"
EndSection

Dosyayı kaydedin ve yeniden başlatın. Yukarıdaki gibi, bireysel kullanıcılar Ubuntu-Tweak kullanarak doğal kaydırma özelliğini "açmak" için kullanıcı bazında kullanıcı tarafından kapatılabilir (sistem bazında ayarın kullanıcı başına temelinde tersi olur, ancak doğal kaydırma kullanmak isteyen diğer kullanıcılar için gerçek sistem ayarı.)

Not: Fedora 22 gibi en son Evdev kuruluysa, burada alternatif yöntem çalışmaz. Yukarıdaki Evdev yöntemini kullanın. Ayrıca not: Her iki yöntem de Wayland'da libinput ile çalışamaz. Kullanıcı başına veya başka bir şekilde yapmanın alternatif bir yoluna ihtiyacınız olacak. Libinput kullanıyorsanız, yukarıdaki gibi oluşturduğunuz dosyaları kaldırdığınızdan ve bir masaüstü dosyasında bir başlangıç ​​öğesi oluşturduğunuzdan emin olun. Masaüstü dosyasını oluşturduktan sonra, Exec satırına aşağıdakileri yerleştirin (farenin aygıt kimliğini ve libinput kullanırken farenizin naturalscrolling özellik numarasını kullandığınızdan emin olun, aygıt kimliğim 11 ve özellik 272 idi; ).

  

sh -c "uyku 5; exec xinput set-prop 11 272 1"

Bunu takiben, dosyayı kaydedin ve kapatın. Tekrar oturum açtığınızda, kullanıcı bazında doğal bir kaydırma yapmalısınız ya da tüm kullanıcılar için otomatik başlatmada ayarlayabilmeniz gerekir.

    
verilen cevap D. Charles Pyle 04.09.2014 02:18
39

En basit ve IMHO, Ubuntu 12.10 ve üstü sürümlerinde bunu gerçekleştirmenin en iyi yoludur (12.04 ve altıda test etmediniz), synaptics yapılandırmasını düzenlemek için:

sudoedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf

16.04'de , bu dosyayı /etc/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf altına kopyalayın ve ardından düzenleyin:

cp /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf /etc/X11/xorg.conf.d/
sudoedit /etc/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf

bu satırları Section "InputClass" Identifier "touchpad catchall" dizinine ekleyin:

    Option "VertScrollDelta" "-111"
    Option "HorizScrollDelta" "-111"

Böylece şöyle okur:

Section "InputClass"
    Identifier "touchpad catchall"
    Driver "synaptics"
    MatchIsTouchpad "on"
    Option "VertScrollDelta" "-111"
    Option "HorizScrollDelta" "-111"
# ...

Yeniden başlatın (veya okuyun) ve doğal kaydırma ile eğlenin:)

Ayarlarınızı yeniden başlatmadan denemek isterseniz, synclient

adresini kullanabilirsiniz.
synclient VertScrollDelta=-111
synclient HorizScrollDelta=-111

Değişiklikler hemen uygulanır, ancak bunları 50-synaptics-conf dosyasında eklemezseniz yeniden başlatıldıktan sonra kalmaz.

GNOME veya Tarçın için not:

GNOME veya Tarçın masaüstü yöneticisi kullanıyorsanız, GNOME / Cinnamon'un ayarlarının özel ayarlarınızı geçersiz kılabileceği konusunda iyi bir şans vardır. GNOME / Cinnamon'un ayarlarının sizinkileri geçersiz kılmasını önlemek için dconf Editor'ü [ dconf-editor ] açın ve aşağıdaki girişi düzenleyin:

/org/gnome/settings-daemon/plugins/mouse/
or
/org/cinnamon/settings-daemon/plugins/mouse/

Etkin 'in işaretini kaldırın.

P.S.:.

Varsayılan değer 111 'dir ve hızı gösterir, yani kaydırma hızını sizin lehinize ayarlamak için değer ile oynayabileceğiniz anlamına gelir. Negatif bir değer vermek onu ters yönde kaydırmayı sağlar.

    
verilen cevap Елин Й. 07.04.2013 15:10
18

GÜNCELLEME: Bu çözüm, Nautilus (dosya tarayıcısı) gibi temel Gnome uygulamaları gibi GTK3 kullanan uygulamalar için çalışmaz. Tüm uygulamalarda çalışan bir geçici çözüm için aşağıdaki D Charles Pyle'ın yanıtına bakın. Ya da bir geçici çözüm gerektirmeyen bir temel düzeltmeyle ilgili ilerlemeyi görmek için Gnome bug 682457 ’yi izleyin.

Sistem genelinde ters kaydırma yapmak için " Doğal Kaydırma " yı kullanabilirsiniz.

Doğal Kaydırma Nedir?

Doğal Kaydırma, kaydırma yönünü tersine çevirmenize izin veren bir GNOME Uygulamasıdır. Aynı içeriği iOS cihazlarında olduğu gibi sayfa içeriğini yukarı ve aşağı doğru hareket ettirmek için yukarı doğru itiyorsunuz. Artık kaydırma çubuklarını taşımanıza gerek yok.

Doğal Kaydırmayı Kurma:

Doğal Kaydırma, PPA’ndan yüklenebilir.

Terminali açmak ve aşağıdaki komutları çalıştırmak için Alt + Ctrl + T tuşlarına basın:

sudo add-apt-repository ppa:zedtux/naturalscrolling
sudo apt-get update
sudo apt-get install naturalscrolling

Doğal Kaydırma Nasıl Sağlanabilir?

Yüklendikten sonra, Unity dash'ını açmak ve "doğal kaydırma" için arama yapmak için Super tuşuna (Windows tuşu) basın ve açın. Unity panelinde yeni bir gösterge göreceksiniz, üzerine tıklayın ve cihazınızı seçin. Tercihlerde, girişte başlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. İşte bu!

    
verilen cevap Basharat Sialvi 15.05.2012 19:33
14

Söz konusu ters kaydırma, "doğal kaydırma" olarak adlandırılır ve Ubuntu'da birkaç farklı şekilde etkinleştirilebilir. İşte OMG ile ilgili bir makale! Ubuntu! , ihtiyacınız olanı alabilecek yazılımı nasıl yükleyeceğinizi detaylandırarak. Ubuntu Tweak ile aşina iseniz, en son sürümde de etkinleştirebilirsiniz.

    
verilen cevap Nathan Dyer 30.12.2011 03:30
13

Ubuntu 14.04'te "Mouse & amp; Touchpad" e gidin ve "Natural Scrolling" i seçin.

    
verilen cevap Vijay Raghavan 26.08.2014 23:26
11

Cihaz kimliğini kullanarak edinin:

xinput list

Bu komuttan sayıları alın:

xinput list-props {device id} | grep "Scrolling Distance"

Örneğin, bir örnek çıktı:

Synaptics Scrolling Distance (290): 102, 102

Burada 102, 102 sayıları bizim ilgi alanımız. Senin durumunda, başka bir şey olurdu. Sadece bu sayıların negatifini aşağıdaki yapılandırmada belirtin.

~ / .profile dosyasını düzenleyin ve bu satırları dosya sonuna koyun.

synclient VertScrollDelta=-102
synclient HorizScrollDelta=-102

Çıkış ve oturum açma, doğal kaydırma düzgün çalışmalıdır.

    
verilen cevap Rahul 10.06.2016 09:12
9

Basharat Sial'in yanıtındaki Doğal Kaydırma uygulaması, belirli sistem pencerelerinde doğal kaydırmayı düzeltmez.

Alternatif olarak, bu yanıtta sağlanan kılavuzu öneriyorum. Rehberini kullandığınızda artık doğal kaydırma uygulamasına ihtiyacınız olmayacak.

    
verilen cevap Steven Roose 02.08.2012 08:42
7

Sistem genelinde doğal kaydırma sistemi ayarlamanın ve tüm sistem uygulamalarıyla çalışmanın en kolay yolu, aşağıdaki dosyaları / klasörleri kurmaktır.

Yalnızca dokunmatik yüzeyler:

/usr/share/X11/xorg.conf.d/20-natural-scrolling-touchpads.conf

Section "InputClass"
  Identifier "Natural Scrolling Touchpads"
  MatchIsTouchpad "on"
  MatchDevicePath "/dev/input/event*"
  Option "VertScrollDelta" "-111"
  Option "HorizScrollDelta" "-111"
EndSection

Yalnızca fareler:

/usr/share/X11/xorg.conf.d/20-natural-scrolling-mouses.conf

Section "InputClass"
  Identifier "Natural Scrolling Mouses"
  MatchIsPointer "on"
  MatchIsTouchpad "off"
  MatchDevicePath "/dev/input/event*"
  Option "VertScrollDelta" "-1"
  Option "HorizScrollDelta" "-1"
  Option "DialDelta" "-1"
EndSection

Hem fare hem de dokunmatik alan için, her iki dosyayı da oluşturun.

Ardından, yeniden başlatın.

Bu iki yapılandırmadan birini kullanmanın yararı, aygıtlara özgü değildir. Diğer fareleri veya dokunmatik yüzeyleri veya touchpad'leri olan klavyeleri takabilirsiniz ve işe yarayacaktır.

    
verilen cevap Timothy Zorn 17.12.2016 12:22
5

Kaydırmayı yaygın olarak değiştirmek için lütfen aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Terminal yazısında: xev -event mouse . Küçük bir kutu alacaksınız ve farenizi bu bölüme getirdiğinizde, Terminalde çok fazla veri elde edeceksiniz.
 2. Kaydırırken, düğme adını not edin, "x" diyelim (benim durumumda 5 düğmesidir). Ayrıca aşağı kaydırırken düğme adını not edin, "y" diyelim. Benim durumumda "4".
 3. ~/.Xmodmap dosyasını kullanarak cp ~/.Xmodmap ~/.Xmodmap.bak dosyasının bir yedeğini oluşturun.
 4. cat ~/.Xmodmap yap. Çıkış pointer = 1 2 3 5 4 6 7 8 9 10 11 12 gibi olurdu
 5. x ve y için yukarıdaki çıkış aramada ardışık pozisyonda olacak ve bunları değiştirecektir. Benim durumumda echo "pointer = 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12" > ~/.Xmodmap && xmodmap ~/.Xmodmap çalıştı. % Co_de% ve 4 anahtarının notu.
 6. Artık kaydırma, sistem genelinde uygulanacaktır. Yeniden başlatmaya gerek yok.
verilen cevap Vineet Mimrot 15.10.2015 16:38
4

Ayrıca doğal kaydırmayı etkinleştirmek için Ubuntu Tweak aracını da kullanabilirsiniz (misc ayarları)

.deb dağıtıcılı resmi ana sayfa: İşte

    
verilen cevap Kiryl Plyaskevicz 23.09.2013 18:52
3

naturalscrolling paketi Ubuntu 12.10 için çalışmıyor gibi görünüyor. Ubuntu Tweak'i kurdum:

sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak

ve kaydırma işlemini

olarak ayarlayabilirsiniz

Tweaks - & gt; Çeşitli - & gt; Doğal Kaydırma

    
verilen cevap kon 15.12.2012 16:08
2

bu blog’a göre, Aşağıdaki betik Ubuntu 12.04 üzerinde benim için çalıştı. Touchpad'in yatay ve dikey kaydırma ölçek faktörlerini hem negatif değerlere (genellikle "doğal" kaydırma sağlar) ayarlar. "Başlık altında" yapar, böylece tweakUI tarafından ayarlanan ayarlara dikkat etmeyenler bile tüm uygulamalarınız etkilenecektir. Birkaç gereksiz komut ve yorum var, sadece neler olduğunu görebilmeniz için. TweakUI veya benzeri herhangi bir doğal kaydırma ayarını muhtemelen kapatmak isteyeceksiniz.

xinput list | grep "[Tt]ouch" | grep "id=([0-9]+)"
# ⎜  ↳ SynPS/2 Synaptics TouchPad         id=11  [slave pointer (2)]
id='xinput list | grep -Po "[Tt]ouch[^=]*id=[0-9]+" | grep -Po [0-9]+'
xinput --list-props $id | grep "Scrolling Distance"
# Synaptics Scrolling Distance (269):  -107, -107
# Synaptics Circular Scrolling Distance (282):  0.100000
prop_id='xinput --list-props $id | grep -P ".*[^C][^i][^r][^c][^u][^l][^a][^r]\sScrolling Distance" | grep -Po '\([0-9]+\)' | grep -Po "[0-9]+"'
prop_xy=xinput --list-props $id | grep -P ".*[^C][^i][^r][^c][^u][^l][^a][^r]\sScrolling Distance" | grep -Po '\s+[-+]{0,1}[0-9]+\,\s*[-+]{0,1}[0-9]+' | tr -d '-'
xinput --list-props $id | grep -P ".*[^C][^i][^r][^c][^u][^l][^a][^r]\sScrolling Distance" | grep -Po '\s+[-+]?[0-9]+[,]?' | tr -d '-' | tr -d ',' | tr ' \t' '-' | xargs xinput --set-prop $id $prop_id
nautilus -q
nautilus -n &
    
verilen cevap hobs 17.03.2013 21:51
2

GNOME'un daha yeni sürümlerinde (en az 3.6'dan başlayarak), bir uzantı kurmak artık gerekmemektedir. Bu standart GNOME "Fare ve Touchpad" -settings altında bulunabilir. Ancak biraz kafa karıştırıcı olsa da, Gnomesters buna " Parmaklığa yapışan içerikler " demeye karar verdi.

    
verilen cevap Max 11.05.2014 20:45
0

Tamam, bu yüzden Firefox'u bir şekilde kaydırdım ve Evolution diğerini kaydırarak. Sistem ayarları altında doğal kaydırmayı ayarlıyorum, ancak Ubuntu'nun doğal kaydırma işleminin onu belirli uygulamalarda engellediğini farkettim. Her iki sistem ayarına sahip olmak zorundayım ve Ubuntu çimdik ayarını aynı yönde evrensel kaydırma yapmak için doğal kaydırmaya ayarlamam gerekiyor, aksi halde birbirleriyle savaşıyor gibi görünüyorlar. Bunu anlamak saatlerimi aldı.

    
verilen cevap hyattjon 28.10.2015 01:00
0

Bu, Mate üzerinde ve muhtemelen kontrol panelinde bunun için basit bir seçeneği olmayan diğer ortamlarda çalıştı.

Zaten bir .Xmodmap dosyanız varsa, bu satırı el ile ekleyin.

# standard
echo "pointer = 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12" > ~/.Xmodmap && xmodmap .Xmodmap


# "natural"
echo "pointer = 1 2 3 5 4 6 7 8 9 10 11 12" > ~/.Xmodmap && xmodmap .Xmodmap
    
verilen cevap Gringo Suave 27.11.2015 21:35
0

Alternatif yöntem @D'yi kullandım. Charles Pyle bahsetti, ancak hafif bir değişiklikle:

Option "ZAxisMapping" "4 5" 

yerine

Option "ZAxisMapping" "5 4"

Ubuntu 14.04, GNOME, Logitech Optik Fare

    
verilen cevap ptgamr 29.03.2016 00:45
0

12.04.5’te

sudo add-apt-repository ppa:zedtux/naturalscrolling
sudo apt-get update
sudo apt-get install naturalscrolling

Doğal Kaydırma uygulaması ile arama yaparak başlayın

Sağ üstteki menüde simgesine sağ tıklayın. Doğal Kaydırma & gt; cihazınız

Ayrıca, Tercihler & gt; girişte başlar

    
verilen cevap Vitor Abella 30.10.2016 19:38
0

bug # etkilenir yeni Latitude E5570 var 1590590 (diğerleri arasında ...: \) ve çok hızlı ve kolay bir çözüm https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-input- "= bu yorum :

  

~ / .xinputrc

     

xinput set-button-map "ImPS / 2 Genel Tekerlekli Fare" 1 2 3 5 4 6 7

     

bu şekilde sadece iki parmağınızın kaydırma yönü   tekerlek kaydırma yaparken tanınmamış dokunmatik yüzey tersine çevrilecek   harici bir farenin yönü değiştirilmeyecek.

     

Ayrıca, tüm uygulamalarda birlik / gnome'daki bazı hatalar nedeniyle   Doğru yorumlama .xinputrc / .Xmodmap komutları. Yani örneğin   krom / firefox tamam olacak, ama nautilus windows hala kullanmaya devam edecektir   .xinputrc / .Xmodmap içeriğinden bağımsız olarak "doğal" kaydırma. yaptım   Bu tutarsızlıkları çözmek için bir çözüm bulamıyor.

     

Tek gerçek çözüm elbette bizim için uygun bir destek olacaktır.   Çekirdek seviyesindeki touchpad

    
verilen cevap Tomislav Nakic-Alfirevic 17.02.2017 12:07

Etiketlerdeki diğer soruları oku