“gksudo nautilus” ve “sudo nautilus” arasındaki fark nedir?

96

gksudo nautilus ve sudo nautilus kullanarak Alt + F2 kullanıyorum.

Fark nedir? Çok benzer görünüyorlar!

    
sordu DrKenobi 06.11.2010 15:48

7 cevap

109

buradan alınan:

  

Grafik uygulamaları başlatmak için asla normal sudo değerini kullanmalısınız.   kök. Bu tür programları çalıştırmak için gksudo ( kdesudo Kubuntu) kullanmalısınız.    gksudo , HOME=/root değerini ayarlar ve .Xauthority kopyasını tmp dizinine kopyalar.   Bu, ana dizininizdeki dosyaların root'a ait olmasını önler.

Lütfen bunun öncelikle yapılandırma dosyaları ile ilgili olduğunu unutmayın. Nautilus'u root olarak, hatta gksu / gksudo ile bile çalıştırırsanız ve bununla herhangi bir dosya veya klasör oluşturursanız (ev dizininiz dahil), bu dosya veya klasör root 'e ait olacaktır. Ancak, root ile Nautilus'u (veya diğer grafik uygulamalarını) sudo olarak çalıştırırsanız, kendi dizininizde yapılandırma dosyalarını kaydedebilir ( root 'nin ana dizini yerine). Bu yapılandırma dosyaları,% co_de yüzdesine sahip olabilir ve root olarak çalışmazsanız erişilemez, bu da ayarlarınızı ciddi şekilde bozabilir ve hatta bazı uygulamaları tümüyle çalışmaya devam edebilir.

Çözüm, bu hatayı yaptıktan sonra, yapılandırma dosyalarını bulmak ve silmek ya da root , onları geri kalan chown kullanıcısına aittir. Bu gibi birçok dosya root ile başlar veya . ile başlayan bir dizinde bulunur. Bazıları giriş dizininizdeki . klasörünün içinde bulunur. Nautilus'ta .config ile başlayan dosyaları ve klasörleri görmek için Ctrl + H tuşlarına basın (bu gizli dosyaları gösterir .) . ile ls (veya -a ) kullanın bayrağı.

Ev dizininizde size ait olmayan dosyaların olup olmadığını bulmak için, terminalde aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

find $HOME -not -user $USER -exec ls -lad {} \;

, kullanıcının sahip olmadığı ana dizinin altındaki tüm dosyaları listeler.

    
verilen cevap Chris Wilson 06.11.2010 16:01
8

nautilus-gksu ?

Not: Ubuntu 12.04 ve sonrasında mevcut değil.

    
verilen cevap robin0800 06.11.2010 17:16
4

Sudo ile grafik bir uygulama başlatırsanız, uygulamalarınızın bozulmasına neden olabilecek dosyalarınızın sahipliğini bozabilirsiniz. Bunu asla yapma. Topluluk Yardımı ’nı kontrol edin:

  

Asla normal sudo kullanmamalısınız   Grafik uygulamalarını Kök olarak başlat .   Gksudo kullanmalısınız (kdesudo üzerinde   Kubuntu) böyle programları çalıştırmak için. gksudo   HOME = ~ root ve copy'leri ayarlar   Bir tmp dizinine .Xauthority. Bu   ev dizininizdeki dosyaları engeller   Root'a ait olmak. (AFAICT, bu   hepsi bu kadar özel   başlatılan sürecin çevresi   gksudo vs. sudo ile.)

    
verilen cevap desgua 29.04.2011 03:38
2

sudo varsayılan olarak $ HOME değişkeninizi korur. Örneğin, sudo firefox çalıştırırsanız, root ayrıcalıklarıyla, ancak yapılandırmanızla çalışırsınız. Bu durumda ayarları değiştirirseniz, kullanıcı kimliğiniz yerine köküne sahip olduğunuz yapılandırmanızın bölümleriyle sonuçlanırsınız.

    
verilen cevap Mark Russell 29.04.2011 03:42
0

sudo -H GUI-application-program

Ubuntu'da (17.10) 17.10.1 ve muhtemelen Ubuntu'nun gelecek sürümleri, gksu ve gksudo kullanımdan kaldırılmıştır. Xorg'da çalışıyorlar ama Wayland değil. Ancak, yapılandırma dosyalarınıza zarar vermeden GUI uygulama programlarını çalıştırmak için sudo -H komutunu kullanabilirsiniz. değil düz sudo kullanın.

Eğer Wayland (Xorg'un yerini alan yeni grafik sistemi) kullanıyorsanız, xhost ile de bir komuta ihtiyacınız var.

xhost +si:localuser:root       # if Wayland
sudo -H nautilus --no-desktop

Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya bakın,

Neden gksu / gksudo yapmıyorsunuz ya da Wayland ile sudo ile grafiksel bir uygulama başlatıyorsunuz?

    
verilen cevap sudodus 21.03.2018 14:00
-2

'info gksudo' terminal komutu tarafından oluşturulan dosyada bulundu:

  

gksu, su için bir ön uçtur ve gksudo, sudo'nun bir ön uçudur. Birincil amacı, bir X terminal öykünücüsü çalıştırmadan ve doğrudan su kullanarak ihtiyaç duyan grafik komutları çalıştırmaktır.

Birçok durumda, 'bilgi' dosyalarının yararlı açıklamaların yanı sıra seçenekler hakkında yararlı bilgilere sahip olduğunu buldum. Herhangi bir komutun öğrenilmesinin ilk önce o komuttaki 'bilgi' dosyasına erişerek başlamanızı öneririm.

Başlangıç ​​seviyesinde, terminalde, komut bilgisini parametre olarak ilgilendiğiniz komut adıyla yazın veya yapıştırın. Biçim info [command_name] dir (komut istemini veya parantezleri eklememeyi unutmayın). Yeni başlayanlar için önerilen terminal girişleri:

$ info
$ info info
    
verilen cevap James 04.08.2012 18:24
-3

Eğer gksudo nautilus'u seçerseniz, şifrenizi grafiksel olarak sorarsınız. Sudo ile bir terminalde soruyorsunuz

    
verilen cevap winniemiel05 06.11.2010 15:58

Etiketlerdeki diğer soruları oku