Bölümleri nasıl yeniden boyutlandırılır?

101

Daha önce, her biri 173, 84 ve 63 GB olmak üzere 320 GB'lık dizüstü bilgisayarıma Windows 7'yi yükledim. Windows'un yüklü olduğu 63 GB bölümüydü. Kalanlar dosya kapları içindi.

Şimdi işletim sistemimi Ubuntu 12.04 LTS olarak değiştirdim. Tüm Windows 7'yi 63 GB bölümünde değiştirerek Ubuntu'yu kurdum. Bölümlerin geri kalanı bir NTFS Windows bölümü olarak kalıyor ve ben de her ikisine de (173 ve 84 GB bölümleri) erişebiliyorum.

Şimdi, Windows'un iki bölümünü bir Ubuntu biçimindeki bölümler halinde değiştirmek istiyorum ve en önemlisi, 63 GB'lık bölümü 100 GB'tan daha uzun bir süreye genişletmek istiyorum çünkü şu anda bellek tükeniyor. Her ne zaman özellikle şarap kullanan herhangi bir uygulamayı yüklemeye çalışırsam, her zaman bir bellek sıkıntısı çeker.

Tamamen dizüstü bilgisayarımı biçimlendirmeden ve bölümlerimdeki önemli dosyaları kaybetmeden önce genişletme etkinliğini nasıl yaparım?

    
sordu Johannes 27.04.2012 16:02

4 cevap

100

(Adım 0 :) Gerçekten değerli olan her şeyi yedekleyin. Bu oldukça denenmiş ve test edilmiş bir formüldür ancak işler ters gidebilir. Yanlış zamanda bir elektrik kesintisi, yedeklemediyseniz gününüzü gerçekten mahvedebilir.

 1. "Beni dene" modunda LiveCD veya LiveUSB sürücüsüne önyükleme yapın.
 2. Yüklenmiş bölümü yükle (varsayılan olarak yüklenmeli, yoksa almanıza izin verebilirsiniz)
 3. Bölümlerinizi yeniden boyutlandırın (sağ tıklayın, yeniden boyutlandır'ı tıklayın, talimatları izleyin).
 4. Uygulamayı tıklayıp uygulayın ve işini yaparken oturun.
 5. Yeniden başlattığınızda USB çubuğu veya CD'yi çıkardığınızda.
verilen cevap Oli 22.12.2010 17:26
69

Ubuntu 12.04'ü zaten yüklediyseniz, sudo apt-get install gparted ile GParted'ı yükleyin.

Alt + F2 'yi kullanarak ve gparted yazarak başlatın.

63GB bölümünü genişletmek için, önünde veya sonrasında boş alan olmalıdır. Bu nedenle, ilk olarak, 63GB'lık bölümün üstünde veya altında bir bölümü yeniden boyutlandırmak için GParted'ı kullanmanız gerekecektir. Aşağıdaki şekle bakın:

Yeniden boyutlandırmayı tıkladığınızda, bölümünüzü kolayca sürükleyip yeniden boyutlandırabileceğiniz bir pencere açılacaktır. Boş alan kullanıma sunulduğunda, 63 GB'lık bölümünüzü, yukarıdaki boş alanı kapsayan yukarıdaki gibi yeniden boyutlandırın.

Bunun sizin için uygun olacağını umuyorum.

    
verilen cevap harisibrahimkv 27.04.2012 17:45
18

Ayrılmamış bölümleri yalnızca yeniden bölümlendirebilirsiniz.

Gibi bir şeyler için hazır bir gParted canlı disk var. Burada bulabilirsiniz: İşte

Temel özellikler:

  

GParted, disk bölümlerinizi kolayca yönetmenizi sağlar:

     
 • Bölüm tabloları oluşturun (ör. msdos veya gpt)
 •   
 • Oluşturun, taşıyın, kopyalayın, yeniden boyutlandırın, kontrol edin, etiketleyin, yeni UUID ayarlayın ve bölümleri silin
 •   
 • Bölme bayraklarını etkinleştirin ve devre dışı bırakın (ör., önyükleme veya gizli)
 •   
 • Bölümleri mebibiye (MiB) veya geleneksel silindir sınırlarına hizalayın
 •   
 • Kaybolan bölümlerden veri kurtarmayı deneyin
 •   

Yeniden boyutlandırma gParted . Kısacası (bağlantının bazı ek bilgi ve ipuçları vardır):

Bir bölümün yeniden boyutlandırılması ve taşınması, tek bir gparted işlemle gerçekleştirilebilir. Bir bölümü yeniden boyutlandırmak için:

 • Bağlanmamış bir bölüm seçin. “Bölüm Seçme” bölümüne bakın.

 • Seçin: Bölüm → Yeniden Boyutlandır / Taşı. Uygulama, Yeniden Boyutlandır / Taşı / yolla bölümleme iletişim kutusunu görüntüler.

 • Bölümün boyutunu ayarlayın. "Bölümün Boyut ve Konumunu Belirleme" adlı bölüme bakın.

 • Bölümün hizalamasını belirtin. "Bölümleme Hizalaması Belirtme" bölümüne bakın.

 • Yeniden Boyutlandır / Taşı'yı tıklayın.

verilen cevap Rinzwind 07.01.2013 21:29
7

Veri kaybetmeden bölümleri küçültebilmenin bir yolu GParted kullanmaktır. Çok iyi bir uygulama ama dikkatli ol.

Düzenleme: Canlı bir CD'den önyükleme yapın, böylece yeniden boyutlandırma işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Önceden kurulu değilse, Ubuntu Yazılım merkezi veya tercih ettiğiniz başka herhangi bir yolla (sinaptik vb) gparted yükleyin.

Kurulumunuza kötü şekilde zarar verebilecek öğelere erişimi olduğundan, bunu çalıştırdığınızda kimliğinizi doğrulamanızı ister. Sabit diskinizdeki disk bölümlerini değiştirerek sisteminizin tamamen önyükleme işlemini durdurabileceğini fark edin. Dediğim gibi dikkatli ol.

Daha sonra, ilk önce bölümleri görebilecek ve görüntüleyebilecek cihazları arayacaktır (muhtemelen / dev / sda, eğer aşağıdan aşağıya doğru farklı cihazlar denemiyorsanız). Bunlardan birinin kök (/) bağlama noktanızı içerdiğini görebilmeniz gerekir. Doğru olana sahip olduğunuzdan emin olduktan sonra (boyutun kendisi iyi bir göstergedir), ilgili bölüme sağ tıklayın ve Yeniden Boyutlandır / Taşı'yı seçin (eğer grileştirilmişse, önce bağlantısını kesmeniz gerekebilir (önyükleme yaptığınızdan emin olun). canlı bir CD kapalı, yüklü linux sisteminizi değil. Ortadaki (Yeni Boyut) düzenleme kutusunu istediğiniz gibi küçültebilirsiniz (sisteminizin ihtiyaçları için hala yeterince büyük olduğundan emin olun). Yeniden boyutlandır / taşı üzerine tıklayın, sonra kullanın değişiklikleri uygulamak için büyük yeşil kene. Başarı bildirirse, o zaman canlı CD'yi kapatıp ana sisteminize yeniden başlatabilmelisiniz.

Düzenleme2: gpart eğitimine baktığınız bir eğiticiyi inceledim

    
verilen cevap Jazz 22.07.2012 01:00

Etiketlerdeki diğer soruları oku