UEFI tarafından başlatılabilen USB canlı medya nasıl oluşturulur?

89

Ubuntu'yu mevcut Windows 8 bilgisayarlarına kurarken, her iki yolu da önyükleyebilen canlı medya kullanmak bir sorun olabilir.

Diğer bir deyişle, UEFI-only önyüklenebilir USB canlı ortamını yaratmanın en önemli avantajı: UEFI üzerinden kesinlikle önyükleme yapılıp yüklendiğini biliyorsunuz.

Vana zaten UEFI'yu sadece Debian tabanlı Steam OS ve UNetbootin ile önyükleme yapan UEFI yapıyor olduğundan, Ubuntu'nun Başlangıç ​​Disketi Oluşturucusu'na en çok oy veren alternatif - UEFI uyumlu değil ve bu yüzden yanıltıcı, sanırım sadece UEFI tarafından başlatılabilen USB canlı medya oluşturmak için ayrı bir konu olmalı.

    
sordu LiveWireBT 26.12.2013 11:03

3 cevap

110

Genel Bakış

Sadece UEFI önyükleme USB canlı ortamını oluşturmak oldukça basittir. Dosyaları FAT32 biçimli USB sürücünüze kopyalayın. İşte bu!

Medyayı yüklemek veya önyüklemek için şunu unutmayın:

İçindekiler

 • Dosyaları ISO yönteminden kopyala
  1. Terminal üzerinden örnek
  2. GUI aracılığıyla örnek
  3. Windows'ta Örnek
 • ISO geridöngü yöntemi (gelişmiş)
  1. İkilinin oluşturulması
  2. Yapılandırma dosyasının oluşturulması
  3. Kalıcılığı ekleme
  4. Bütünlüğü kontrol etme
  5. UEFI Güvenli Önyükleme

1. Dosyaları ISO yönteminden kopyala

Bu yöntem, örneğin Windows gibi EFI yükleyicileri içeren diğer yükleme medyaları için de çalışır.

1.1. Terminal üzerinden örnek

604A-00EA 'si USB sürücünüzse ve zaten p7zip yüklüyse aşağıdaki gibi bir şey yapabilirsiniz:

$ 7z x ubuntu-12.04-desktop-amd64.iso -o/media/$USER/604A-00EA/

Bu USB sürücüde yalnızca bir bölümünüz varsa, işiniz bitti, aksi halde bölümün önyüklenebilir olarak işaretlenmesi gerekir, örn. parted yoluyla:

# parted /dev/sdX set 1 boot on

/dev/sdX 'si USB sürücünüz olduğunda ve%' si önyükleme için kullanılması gereken bölüm numarasını% co_de olur.

1.2. GUI üzerinden örnek

 1. .iso dosyasını takın ve içeriği USB sürücünüze kopyalayın. Gizli dosyaları görüntülemek ve kopyalamak için Nautilus'ta Ctrl + H tuşlarına basın.

 2. Önyükleme bayrağını GParted aracılığıyla ekleyin.

1.3. Windows'ta Örnek

 1. Yukarıdakilerle aynı, sadece dosyaları kopyalayın.
 2. Windows / Super + X tuşlarına basın, Disk Yönetimi'ne gidin ve bölümün etkin olarak işaretlenip işaretlenmediğini kontrol edin. Windows 8'den önceki Windows sürümlerinde, çalışma menüsünü açmak için Windows / Super + R tuşlarına basın ve Disk Yönetimi'ni açacak 1 dosyasını açın.

2. ISO geridöngü yöntemi (gelişmiş)

Bir ISO görüntüsünden içeriği ayıklamak yerine GRUB ve GRUB2, doğrudan bir geri döngü cihazı aracılığıyla ISO görüntülerinden önyükleme yapabilir. ISO görüntüsünün UEFI önyüklenebilir olması nedeniyle, USB sürücüsünde karışıklık yaratmadan farklı işletim sistemlerine sahip birden fazla ISO içeren bir USB sürücüsü kurabiliriz.

Ayrıca Windows'u önyüklemek istiyorsanız SARDU 'ya bakabilirsiniz. Bunu, Windows PE ile 2005 yılı civarında kullandığını hatırlıyorum ve USB sürücülerini ve UEFI'yi desteklemek için güncellenmiş gibi görünüyor, ancak bu aracın eski sürümleri de desteklediğini unutmayın.

Neye ihtiyacımız var?

 • GRUB yapılandırma dosyalarının çok temel bilgisi.
 • UEFI önyükleme ve GRUB hakkında çok temel bilgiler, çok sayıda modüle sahip kendi GRUB önyükleyici görüntüsümüzü oluşturacağımızdan.
 • UEFI önyüklenebilir bir ISO görüntüsü, FAT formatlı bir USB sürücüsü ve Linux çalıştıran bir makine.
  • Hayır, Linux'un UEFI kurulumuna (tavuk ve yumurta durumu olabilir) ihtiyacımız yok, VirtualBox'taki gibi geleneksel bir Linux VM'si iyi.

2.1. İkili oluşturma

Ubuntu makinenizde veya VM'de grub-efi-amd64-bin kuruldu (daha yeni sürümlerde 32 bit Intel mimarileri için grub-efi-ia32-bin de kullanılabilir). Paket başka bir dağıtımda farklı bir ada sahip olabilir, paketin dosya listesini karşılaştırabilirsiniz. dağıtımınızda doğru paketi bulmak için .

Aşağıdaki komut, GRUB görüntüsünü oluşturacaktır, bu durumda bir UEFI firmware'i olan her bilgisayarın çalışması için bir EFI ikili dosyası olmalıdır:

grub-mkimage -o bootx64.efi -p /efi/boot -O x86_64-efi \
 fat iso9660 part_gpt part_msdos \
 normal boot linux configfile loopback chain \
 efifwsetup efi_gop efi_uga \
 ls search search_label search_fs_uuid search_fs_file \
 gfxterm gfxterm_background gfxterm_menu test all_video loadenv \
 exfat ext2 ntfs btrfs hfsplus udf

Her standart UEFI ürün yazılımı diskmgmt.msc adlı bir dosya için \EFI\BOOT\ dosyasına bakmalı, bu nedenle USB sürücüsündeki klasörleri oluşturun ve yeni oluşturduğumuz görüntüyü bu konuma kopyalayın. X64 yerine diğer mimariler mümkündür, ancak x64 / amd64 ile basitleştirelim.

2.2. Yapılandırma dosyasının oluşturulması

boot{arch}.efi diziniyle aynı dizine yerleştirilmesi gereken grub.cfg yapılandırma dosyası için çok basit bir örnek şöyle görünecektir:

set timeout=3
set color_highlight=black/light-magenta

menuentry 'Boot Ubuntu 14.04.2 LTS from ISO' {
    set isofile="/efi/boot/ubuntu-14.04.2-desktop-amd64.iso"
    loopback loop $isofile
    linux (loop)/casper/vmlinuz.efi boot=casper iso-scan/filename=$isofile noprompt noeject quiet splash persistent --
    initrd (loop)/casper/initrd.lz
}
submenu 'Useful snippets' {
  menuentry 'Ubuntu' {
      chainloader /efi/ubuntu/grubx64.efi
  }
  menuentry 'Windows' {
      chainloader /efi/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
  }
  menuentry 'Firmware Setup' {
      fwsetup
  }
}

Önemli olan, bootx64.efi başlıklı bir yapılandırma bloğu.Renk ve zaman aşımını tercihinize göre değiştirebilirsiniz. % Co_de% 'yi hala biraz Ubuntu-ish göründüğü için seçtim ama diğer konfigürasyonları zincirleme sırasında kolayca ayırt edilebilir. Diğer dağıtımlar için daha fazla örnek bulabilirsiniz: Arch Wiki ve GRUB kılavuzu gerçekten zaman ayırmaya değer.

Yapılandırma bloğuna geri dönersek, ISO'nun Boot Ubuntu 14.04.2 LTS from ISO olarak referans aldığı açıktır, bu nedenle ISO'nuzu black/light-magenta 'ye kopyalayın ve yapılandırmadaki /efi/boot/ubuntu-14.04.2-desktop-amd64.iso değerini ISO'nızın gerçek dosya adıyla değiştirin.

\EFI\BOOT\ , ISO dosyasını, Linux çekirdeğini doğrudan önyükleyebileceğimiz bir geri döngü cihazına yükleyecek satırdır. Bu mümkündür, çünkü EFI GRUB görüntüsümüz geridöngü modülünü içerir. (Hangi modüllerin eklenmesinin mantıklı olduğunu anlamak için bir deneme yanılma hatası oluştu. Herhangi bir hata mesajı görmemelisiniz, yine de mükemmel değil.) Çekirdekten bahsetmişken, ubuntu-14.04.2-desktop-amd64.iso gibi parametrelere ait kernel parametrelerini ekleyebilirsiniz. farklı diller (örnek loopback loop $isofile ) ve örnekte olduğu gibi: toram

2.3. Kalıcılığı ekleme

Aşağıdaki bölümde açıklandığı gibi bir bölüm ekleyebilirsiniz: Kalıcılık için bir bölüm kullanmak için canlı USB'yi nasıl alabilirim? Veya locale=de_DE bootkbd=de dosyası oluşturabilir ve USB sürücünüzün köküne yerleştirebilirsiniz.

dd if=/dev/zero of=casper-rw bs=1M count=4094
mkfs.ext4 -m 0 casper-rw

Mutlak maksimumun ne olduğunu test etmedim, 4094 ile 4096 MB arasında bir yerde olmalı. Daha fazla yer kullanmayı düşünüyorsanız bir bölüm kullanın. (Kökteki) her değişikliğin, dosyaların silinmesi durumunda bile, dosya sistemindeki bir değişiklik olduğunu unutmayın.

2.4. Bütünlüğü kontrol etme

USB sürücüsündeki Canlı ISO içeriğinin bozulmamış durumda olduğunu doğrulamak için aşağıdaki soruların cevaplarına bakmalısınız:

2.5. UEFI Güvenli Önyükleme

Güvenli Önyükleme, Windows 10 makinelerinde zorunlu hale gelecektir, bu kuruma Güvenli Önyükleme işlevselliği eklemek için Linux Foundation'ın PreLoader'ına bir göz atmanızı öneririm. İşte bazı Ekteki HashTool’un menülerini gösteren ASCII sanatı .

Tebrikler, şimdi UEFI önyükleme konusunda ustalaştığınızı ve artık korkmaman gerektiğini söyleyebilirim.

    
verilen cevap LiveWireBT 26.12.2013 11:03
1

dd 'nin benim için çalıştığını, nedense GUI sürümü çalışmadı. Yani, önce, dd'nin progessini izleyin , başka bir seçenek kullanıyor olabilirsiniz. dd 'yi tetiklemek için SIGUSR1 seçeneği periyodik olarak ilerler, ancak bu pv ' den daha karmaşıktır.

Ardından:

sudo dd if=path/to/image/file | pv | sudo dd of=/dev/device_you_want_to_use

( /dev/device_you_want_to_use , genellikle /dev/sdb olur, ancak df ile kontrol edin!)

    
verilen cevap sup 27.07.2014 14:43
1

ISO dosyasından FAT32'ye çıkar

Bir Ubuntu 64 bit masaüstü ISO dosyasının içeriğini bir FAT32 dosya sistemi ve bir önyükleme bayrağıyla bir bölüme ayıklamak işi gerçekleştirir: yalnızca UEFI modunda önyükleme yapan bir canlı sürücü oluşturmak için. Buna 'ISO yönteminden dosyaları kopyala' denir (kabul edilen yanıtta).

UEFI veya BIOS modunda çalışıyorsa test edin

Ancak, UEFI veya BIOS modunda önyüklenmişse, çalışan bir Ubuntu sisteminde (yüklü olduğu kadar canlı) test etmek kolaydır. Bu komut satırını çalıştır,

test -d /sys/firmware/efi && echo efi || echo bios

Bu, her iki önyükleme modunda da kullanılabilen ve aynı zamanda bir avantaj olarak da kullanılabilen canlı sistemleri kullanmasını kolaylaştırır.

Ayrıca, daha ayrıntılı bir açıklama ve yöntemin açıklaması için aşağıdaki bağlantılara da bakın.

help.ubuntu.com/community/Installation/iso2usb

help.ubuntu.com/community/Installation/iso2usb/diy

    
verilen cevap sudodus 19.09.2017 22:21

Etiketlerdeki diğer soruları oku